Walka ze stresem jako lekarstwo na raka

Okładka książki Walka ze stresem jako lekarstwo na raka Henri Joyeux
Okładka książki Walka ze stresem jako lekarstwo na raka
Henri Joyeux Wydawnictwo: Wydawnictwo AA popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo AA
2020-01-01
2020-01-01
medycyna

Okładka książki Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek Marzena Dębska, Romuald Dębski, Magdalena Rigamonti
Bez znieczulen... Marzena Dębska, Rom...
Okładka książki Twarzą na wschód Norma Kamali, JINGDUAN YANG
Twarzą na wschód Norma Kamali, JINGD...
Okładka książki Nasza planeta Alastair Fothergill, Keith Scholey
Nasza planeta Alastair Fothergill...
Okładka książki 100 największych osiągnięć medycyny Alex Straus, Eugene W. Straus
100 największy... Alex Straus, Eugene...
Okładka książki Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia Richard Dawkins, Yan Wong
Opowieść przod... Richard Dawkins, Ya...
Okładka książki Dietetyka sportowa Barbara Frączek, Hubert Krzysztofiak, Jarosław Krzywański
Dietetyka spor... Barbara Frączek, Hu...
Okładka książki Lekarze czy znachorzy? Medycyna alternatywna pod lupą Edzard Ernst, Simon Singh
Lekarze czy zn... Edzard Ernst, Simon...
Okładka książki Prenatalny okres życia człowieka. Zagadnienia interdyscyplinarne Ewa Janiuk, Piotr Kierpal, Emilia Lichtenberg-kokoszka
Prenatalny okr... Ewa Janiuk, Piotr K...

Stres jest destrukcyjny dla organizmu. W przypadku walki z nowotworem stres jest wyniszczający. Pokonywanie stresu pomaga w walce z chorobą.

Autorzy zaczynają od wyjaśnienia, jak powstaje nowotwór. Powołują się na dane naukowe na temat stresu u zwierząt, ludzi, związku diety ze stresem.
Następnie autorzy piszą o raku, jako pladze społecznej.
W rozdziale stres i uraz psychiczny przytoczone są dane z eksperymentów na zwierzętach, którym przeszczepiono nowotwory ludzkie- stres powoduje rozrost guza.
Autorzy poruszają także ciekawy temat wypalenia zawodowego, stresu w pracy, samobójstw lekarzy.
Bardzo ciekawy rozdział, to: Nasze połączone ze sobą trzy mózgi (kora mózgową, mózg emocjonalny i uczuciowy, mózg mimetyczny i relacyjny) i ich główny partner- receptor stresu. Mowa także o jelicie- głównym partnerze mózgu.
Kolejny ważny temat, to biologiczne i kliniczne konsekwencje stresu.
Ważne kwestie to stres związany z leczeniem chirurgicznym.
W książce znajdziemy także wskazówki radzenia sobie ze stresem- jak przekształcić stres negatywny w pozytywny. Pomocne będą także ćwiczenia fizyczne i duchowe.

Książka jest wspaniała. Powinny przeczytać ją osoby walczące z chorobą, lekarze, a także osoby zdrowe. Poznamy wiele mechanizmów funkcjonowania naszego organizmu, naszego mózgu. Poznamy skuteczne metody walki ze stresem, m. in. zawodowym.
Serdecznie polecamy książkę. Dzięki książce poznamy dobre nawyki, które powinniśmy wprowadzić w własne życie, aby uniknąć chorób.

Następnie autorzy piszą o raku, jako pladze społecznej.
W rozdziale stres i uraz...

„Stres jest jak kajdanki,
tyle że noszone w sercu”

Stres jako pojęcie zawdzięczamy Walterowi Cannonowi, był on amerykańskim fizjologiem, psychologiem oraz neurologiem. Wprowadził on pojęcie homeostazy dotyczy ono stabilności wewnętrznej organizmu, oraz pojęcie stresu jako opisanie walki lub ucieczki, czyli reakcji na wynikającej z zaburzenia bodźców, które wpływają na niszczenie równowagi organizmu. Stres stawia nas w stan przygotowania w monecie gdy organizm odbiera informację o zagrożeniu.

Układ nerwowy jest dla nas systemem alarmowym, który odpowiada za bodźce, których nie kontrolujemy. Długotrwały stres może mieć negatywne znaczenie dla naszego organizmu. Najczęstszymi z ich są:
spadek odporności
problemy z zasypianiem i snem
zaburzenia koncentracji i pamięci.

Fizjolog Hans Selye w ubiegłym stuleciu uważał, że stres może mieć nie tylko znaczenie negatywne, ale również pozytywne. Może w sposób znaczny motywować i poprawiać jakość życia.

Niestety w XXI wieku stres odpowiada za coraz więcej chorób cywilizacyjnych jak zawały serca, udary mózgu czy nowotwory. Lekarze na całym świecie uważają, że walka ze stresem może przyczynić się nie tylko do zwalczania tych chorób, ale również do skutecznego ich zapobiegania. Psychologiczne skutki stresu takie jak: rozdrażnienie, podejrzliwość, wrogość, odczuwanie nieuzasadnionego lęku, apatia, poczucie osamotnienia, czy przygnębienie mogą latami odbijać się na naszym zdrowiu i prowadzić nawet do śmierci.

W swej pozycji Walka ze stresem jako lekarstwo na raka Profesor Henri Joyeux wraz z innymi autorami poruszają ważną kwestię wpływu stresu na choroby nowotworowe. W swej publikacji mówią o stresie związanym z przewidywaniem choroby, jej wykrywaniem, diagnozowaniem i leczeniem. Znajdziemy w niej wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, biologiczne i kliniczne konsekwencje stresu, a także duchowe ćwiczenia walki z nim.

Niezwykła publikacja mówiąca o tym, że chorobę nawet nowotworową możemy pokonać w dużej mierze swoim nastawieniem i stanem umysłu.

Osobista refleksja

Zawsze staram się unikać pozycji książkowych związanych z nowotworami. Bardzo mnie one przygnębiają i sprawiają, że wkręcam sobie różne fazy i strach przed tak zwanym rakiem jest jeszcze większy. Gdy wzięłam do ręki książkę Pana Joueuxa przyznam, że wpadłam w lekkie przygnębienie. Oczywiście zawsze wiedziałam o tym, że np. nowotwór jelita ma bardzo duży związek ze stresem, i powinno się go eliminować.

Po przeczytaniu pozycji Walka ze stresem jako lekarstwo na raka uświadomiłam sobie, że prawdą jest, że życie psychiczne, jakie prowadzimy ma wielki wpływ na to jak funkcjonujemy fizycznie.
Niezwykle mądra, zarówno pod względem medycznym jak i psychologiczny pozycja pomaga uświadomić sobie, jak ważne jest dbanie o swoje wnętrze. Relaks, spędzanie czasu z rodziną, nieprzejmowanie się głupotami, odpoczynek, sen... To wszystko może sprawić, że będziemy cieszyć się długim życiem bez nie tylko chorób psychicznych, ale również raka. Książka Pana Joyeuxa jest bardzo gęsto okraszona zagadnieniami medycznymi, co może powodować trudność w jej rozumieniu, jednak zachęcam, aby sięgnąć po tę pozycję. Na rynku wydawniczym jest wiele publikacji, które mówią o wpływie stresu na choroby nowotworowe, ale troszkę pobuszowałam w temacie i uważam, że pozycja Wydawnictwa AA jako publikacja skupiająca się nie tylko na aspektach psychicznych, ale przede wszystkim medycznych co z całą pewnością będzie uzupełnieniem bardzo ważnej wiedzy.

Pozycję polecam bardzo uczciwie. Nie jest ona obszerna, nie rozwleka tematu i skupia się na najważniejszych aspektach wpływania stresu na nasz organizm. Takie rozpisanie tematu w pigułce. Bezsprzecznie będzie to ciekawa lektura dla wszystkich, którzy interesują się tematem oraz dla wszystkich, którzy mają w rodzinie kogoś, kto cierpi na nowotwór, lub sami się z nim zmagają.

„Stres jest jak kajdanki,
tyle że noszone w sercu”

Dodaj cytat z książki Walka ze stresem jako lekarstwo na raka