Oswoić potwora gniewu

Okładka książki Oswoić potwora gniewu Holly Forman-Patel
Okładka książki Oswoić potwora gniewu
Holly Forman-Patel Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Anger Management. Activities for kids.
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2021-01-01
2021-01-01

Bardzo fajna książka dla dzieci i ich rodziców, która pozwoli zrozumieć i opanować emocję, jaką jest gniew. Podoba mi się, że autorka wyraźnie daje znać młodemu czytelnikowi, że wszystkie odczuwane przez niego emocje są w porządku, tak samo jak próba ich opanowania, ale oczywiście bez krzywdzenia przy tym nikogo. Dużo praktycznych przykładów i pomysłów, które można zastosować w codziennym życiu. Język przystępny dla dzieciaków powyżej 5. roku życia. Wykorzystam w pracy przedszkolnej i podrzucę znajomym rodzicom małych dzieci :)

"Za każdą dużą demonstracją emocjonalną i behawioralną zawsze kryje się niezaspokojona potrzeba." ❤️

Gniew.
To niezwykle silne uczucie.
Jednak czy jest czymś złym?
Nie.
Może jednak szkodzić, jeśli nie potrafimy go kontrolować.
Pamiętajmy, że nie ma nic złego w tym, że nasze dzieci czasem się złoszczą.
To jest zupełnie normalne.
Jednak, gdy wybuchy złości są częste, a ty widzisz, że twoje dziecko kompletnie nie potrafi sobie z nimi poradzić warto jest zastosować pewne ćwiczenia. Ćwiczenia pomogą zrozumieć dziecku mechanizmy sterujące gniewem oraz sposoby panowania nad nim. Istnieje wiele rozmaitych sposobów na to, by pomóc dzieciom rozładować gniew w bezpieczny sposób.
Ważne jest, abyśmy wytłumaczyli dzieciom, że każdy z nas jest odpowiedzialny jedynie za własne uczucia, za własne reakcje i za to, co zrobi ze swoim gniewem.
Ważne jest, abyśmy uświadomili dzieciom, że ich działania mają wpływ na uczucia innych.
Ważne jest, byśmy zapewnili dzieci, że są wspaniałe. Bo takie właśnie są! ❤️

Ta książka jest rewelacyjna!
Dla mnie jest ogromnym źródłem pomocy!
Znajdziecie w niej wiele ćwiczeń, dzięki którym dzieci nauczą się, jak radzić sobie z gniewem.
A przy okazji może my, rodzice, też czegoś się nauczymy ❤️
Ja sięgać będę po nią nie raz!
Do czego i was zachęcam ❤️

Dziękuję @wydawnictwogwp ❤️
#jako_taka_matka

Gniew.
To niezwykle silne uczucie.
Jednak czy jest czymś złym?
Nie.
Może jednak szkodzić, jeśli nie potrafimy go kontrolować.
Pamiętajmy, że nie ma nic złego w tym, że nasze dzieci czasem się złoszczą.
To jest zupełnie normalne.
Jednak, gdy wybuchy złości są częste,...

"Dla wszystkich dzieci, z którymi pracowałam, pracuję i będę pracować, czujących, że potwora gniewu jest od nich silniejszy. Tak naprawdę to wy jesteście silniejsze.".

Autorka w książce wyjaśnia: dlaczego się gniewamy, jak odczuwamy rozgniewanie, jak je okazujemy, co nam daje gniew, czym jest poskramianie gniewu, zapobieganie rozgniewaniu.

Wszystkie zagadnienia są wyjaśnione na podstawie różnych przykładów z życia dzieci. Książka napisana jest w wspaniały sposób. Jest dużo zagadnień przydatnych dla dzieci i rodziców, uzupełniona jest w przydatne tabele, zadania itp. Dodatkowo wspaniałe ilustracje.

Po prostu muszę...
Krzywdzące działanie- uderzyć siostrę ; uderzyć w ścianę
Pomocne działania- uderzyć poduszkę; z całej siły napierać na ścianę

Tajna lista na wypadek gniewu: pięć razy obiec podwórko, potupać w podłogę, poskakać na trampolinie, porzucać piłką do celu.

Przedstawione są różne sytuacje i przykłady działania w sytuacjach gniewu.

Bardzo wartościowa książka. Polecamy nie tylko rodzicom, także pedagogom i nauczycielom do wykorzystania w pracy z dziećmi. Jest to kompletny poradnik do podejmowania prób radzenia sobie z gniewem dzieci.

Wszystkie zagadnienia są...

Dziecięca złość.

Złość widoczna w zachowaniu młodego człowieka (nawet bardzo młodego - w tej książce mowa jest przede wszystkim o przedszkolakach oraz o uczniach pierwszych klas szkoły podstawowej) postrzegana jest przez otoczenie w sposób bardzo negatywny. Od niepamiętnych czasów w społecznej świadomości funkcjonuje przekonanie, że "dziecko ma być grzeczne" - koniec, kropka. A przecież złość i gniew to także naturalne emocje, których przejawianie jest czymś prawidłowym i zdrowym. Jednakże w jaki sposób te emocje (i ich przyczyny) rozpoznawać? Jak nad nimi panować? Wskazówki w tym zakresie znajdziemy w niniejszej książce.

Gniew to coś, co odczuwamy wszyscy. Już od najmłodszych lat. W związku z tym warto na samym początku rozprawić się ze wspomnianym już społecznym przekonaniem na temat tego, że dziecko MUSI być grzeczne. Rzeczywiście, powinno - jednak czy także względem tego, iż musi ono hamować swoje naturalne reakcje? Gniew i złość wszak do nich należą, a tłumienie ich nie jest niczym dobrym - pełnią one bowiem (jako emocje) często funkcję informacyjną (tak dla samego dziecka, jak i dla jego otoczenia),ich istnienie oznacza bowiem czasem, iż podskórnie w dziecku buzują inne, trudniejsze uczucia; gniew jest tylko ich zewnętrzną emanacją, która oznacza, że młody człowiek nie do końca radzi sobie z tym, co czuje. Zamiast więc tłumić pewne rzeczy warto raczej się im przyjrzeć - i okiełznać tytułowego potwora gniewu.

Przyjrzenie się bliżej dziecięcemu gniewowi oznacza tyle, że warto rozpocząć wraz z dzieckiem swoisty trening emocji oraz ich rozpoznawania. Sprowadza się on do wdrożenia pewnych mechanizmów samoregulacji i samokontroli, które pozwolą dziecku nad tym wszystkim zapanować. A jako, że mówimy o dziecku w wieku kilku lat, to najwłaściwszą w tej materii propozycją jest przestawiony w niniejszej książce program ćwiczeń opartych o rady specjalistów oraz o to, co do dzieci w tym wieku przemawia chyba najbardziej - o zabawę.

Szczegółowo na sprawę patrząc, Holly Forman-Patel proponuje dzieciom zestaw ćwiczenia, których podstawy oparto o terapię poznawczo-behawioralną, o praktykę uważności, a także o terapię integracji sensorycznej. W praktyce oznacza to wdrożenie szeregu ćwiczeń i zabaw takich jak prace plastyczne, rysowanie, zabawy muzyczne, taniec, a także ćwiczenia oparte o zasady jogi. Brzmi to dosyć zwyczajnie i nie wygląda na pierwszy rzut oka na jakiś specjalistyczny program ćwiczeń, jednak wierzcie na słowo - to program opracowany przez specjalistów w swoim fachu, a ma on na celu rzecz niezbędną do zapanowania nad emocjami: wyciszenie i osiągnięcie względem dziecięcej psychiki stanu bardzo pożądanego spokoju, dzięki któremu dużo łatwiej można rozwiązać wszystkie istniejące emocjonalne problemy.

W swej istocie książka jest bardzo przyjemna w odbiorze i przyjazna dzieciom - wszak to właśnie do nich jest ona skierowana. Zaprezentowane przykłady i zabawy opierają się o historyjki wzięte z życia, jak choćby o sceny zabaw z przyjaciółmi, o sytuacje mające na co dzień miejsce w szkole oraz w domu rodzinnym. Takie analogie pozwalają kilkulatkowi oswoić się z książkowymi propozycjami oraz dają - dzięki temu oswojeniu się - sporą szansę na końcowy sukces przedstawionego treningu ćwiczeń.

Książka jest świetna i zasługuje na to, aby pojawić się na półce każdego kilkulatka i jego rodzica. Dorastanie i dziecięcy rozwój może być przyjemne i szczęśliwe (i na to wszyscy liczymy),jednak nigdy nie jest idealne, a zatem zapewne każde dziecko i jego rodzic spotka się w tym czasie z jakimiś trudnymi sytuacjami, w których pojawi się gniew, czy złość. Warto mieć w tedy na półce książkową pomoc taką, jak ta.

Gorąco polecam!

Dziękuję GWP za egzemplarz recenzencki.

#oswoićpotworagniewu #HollyFormanPatel #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #gniew #złość #treningrozpoznawaniaemocji #terapiapoznawczobehawioralna #praktykauważności #terapiaintegracjisensorycznej

Dziecięca złość.

• Terapia Poznawczo-Behawioralna
  • Popularnonaukowe
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Dla dzieci i nastolatków
  • Rodzicielstwo

Dodaj cytat z książki Oswoić potwora gniewu