rozwińzwiń

Reforma wychowania

Okładka książki Reforma wychowania Giovanni Gentile
Okładka książki Reforma wychowania
Giovanni Gentile Wydawnictwo: Książnica-Atlas filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Książnica-Atlas
Data wydania:
1932-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1932-01-01
Język:
polski
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wielkie Mowy Historii. Tom 2. Od Lincolna do Stalina Susan B. Anthony, Theobald von Bethmann, Otto von Bismarck, John Brown, Elizabeth Cady Santon, Georges Clemenceau, William Cobbett, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Fryderyk Engels, Abby Kelly Foster, Fryderyk Wilhelm IV, Mahatma Gandhi, Giuseppe Garibaldi, Giovanni Gentile, William Gladstone, Edward Grey, Teodor Herzl, Wilhelm II Hohenzollern, Wilhelm Jordan, Maria Koszutska, Włodzimierz Lenin, Herman Liebermann, Abraham Lincoln, Thomas Babington Macaulay, Karol Marks, Aleksander II Mikołajewicz, Benito Mussolini, Ludwik Pasteur, Karl Pearson, Józef Piłsudski, Ernest Renan, Franklin Delano Roosevelt, Arnold Ruge, George Bernard Shaw, Maria Skłodowska-Curie, Józef Stalin, Stojący Niedźwiedź, Rabindranath Tagore, Henrik Ragnar Törnebladh, Lew Trocki, Ludwik Waryński, Woodrow Thomas Wilson, Wincenty Witos, Wódz Józef, Emil Zola, Bernhard von Bülow, Helmuth Karl Bernhard von Moltke
Ocena 7,3
Wielkie Mowy H... Susan B. Anthony, T...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
45
45

Na półkach:

Wśród ciekawszych motywów poruszonych w "Reformie wychowania" wyłoniłbym takie kwestie jak:

- uczeń i nauczyciel tak długą będą sobie "wrodzy", jak nauczyciel nie zachęci ucznia do utożsamiania się z omawianym materiałem;
- edukacja polega na wyzwalaniu się z instynktów (instynkt jako chaotyczny potencjał);
- wolność polega na realizowaniu ideału;
- myślenie stanowi proces aktualizacji wolności;
- przynależność do narodu stanowi specyficzne uczucie o charakterze duchowym, które przejawia się w realizowaniu ideału;
- nuda (nic do robienie) stanowi antytezę życia duchowego;
- smutek czujemy, gdy nie potrafimy odnaleźć się w danym przedmiocie;
- nasze własne ciało stanowi swoisty prototyp jedności świata zewnętrznego (materii) za sprawą naszej świadomości (ducha).

Książka ta, choć stawia sobie za zadanie omówienie kwestii edukacji, nie oferuje aż tak wielu klarownych
wskazówek co do tego, czym tak naprawdę edukacja jest. Gentile, wzorem wielu innych autorów początku XX wieku (nie istotne, czy mówimy tutaj o lewicy czy prawicy),uprawia dosyć jałową epistemologię. Oznacza to, że w "Reformie wychowania" znajdziemy dużą ilość objaśnień, doprecyzowań, detalicznych uściśleń różnych słów, lecz niewiele konkretnych przykładów.

Na ile epistemologia zajmuje się wiedzą (w przypadku Gentile chodzi o takie kwestie, jak "duch", "wolność", "idealizm", "naród" czy "uczenie się"),tak zdaje się systematycznie zapominać o kwestii pojęć, które pozwalają osadzić dane słowo w rzeczywistości. Przykład: gdy Gentile wspomina o naukach ścisłych równocześnie podkreśla, że nie należy do nich podchodzić, jak do dogmatu. Na próżno jednak szukać konkretnych przykładów typu: "teoria X, stworzona przez osobę Y była błędna z powodu A. To, że swego czasu, pomimo trudności, znalazła pozytywny wydźwięk, bierze się z tego, że B. Mimo wszystko teoria ta nauczyła nas, że C".

Kolejny problem bierze się z tego, że autor nie cytuje Hegla, z którego ewidentnie czerpał garściami. W oparciu o poruszane w "Reformie wychowania" tematy Gentile prawdopodobnie miał dostęp tylko do "Filozofii prawa" oraz do "Fenomenologii ducha". Oznacza to, że nie miał dostępu do wykładów Hegla (Estetyka, Historia filozofii, Filozofia historii),"Encyklopedii", "Logiki" czy "Propedeutyki", co negatywnie odbija się na jakości "Reformy wychowania", ponieważ Gentile, w odróżnieniu od Hegla-wykładowcy, ma spore trudności z przekładaniem skomplikowanej teorii na przyziemne przykłady.

Wśród ciekawszych motywów poruszonych w "Reformie wychowania" wyłoniłbym takie kwestie jak:

- uczeń i nauczyciel tak długą będą sobie "wrodzy", jak nauczyciel nie zachęci ucznia do utożsamiania się z omawianym materiałem;
- edukacja polega na wyzwalaniu się z instynktów (instynkt jako chaotyczny potencjał);
- wolność polega na realizowaniu ideału;
- myślenie stanowi proces...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Reforma wychowania


Podobne książki

Przeczytaj także