Okładka książki Super Fake Love Song David Yoon Patronat Logo
2021-06-30
2021-06-30

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 263 napisanych opinii 212

"Super Fake Love Song" to powieść młodzieżowa od Davida Yoon.

Samozwańczy nerd, Sunny poznaje niesamowicie pewną siebie Cirrus, córkę znajomych jego rodziców. Chłopak zaprasza dziewczynę do swojego pokoju ze świadomością, że panuje w nim wielki bałagan związany z jego niecodziennym hobby. Z obawy, że będzie źle postrzegany przez dziewczynę w ostatniej chwili zmienia zdanie, zapraszając ją do pokoju swojego starszego brata i przedstawia jako swój. Tu zaczynają się schody, bo od tej pory Cirrus sądzi, że chłopak potrafi grać na gitarze i mało tego, ma swój własny zespół rockowy. Sunny nim się obejrzy, tkwi po uszy w swoim małym kłamstwie, a to dopiero początek kłopotów...

"Super Fake Love Song" to pełna humoru opowieść o młodym chłopcu, który dąży do celu na zbudowanym wcześniej kłamstwie. Kłamstwo nie popłaca, ale czy tłumaczy nas, gdy robimy to w dobrej wierze? Czy w takich sytuacjach jesteśmy usprawiedliwieni? Właśnie to spotyka Sunny, jedno niewinne kłamstewko, które miało na celu pokazać chłopaka w dobrym świetle... A wyszło jak wyszło i rozpoczęło lawinę niekończących się kłamstw, co powoduje wiele zwrotów akcji. Chyba nigdy nie przyzwyczaje się do młodzieżowych tekstów typu: "wyglądamy, jakby były nam potrzebne wiadra do rzygania", czy "wyglądasz, jakbyś trzymał w gaciach wielką kupę" za moich czasów się tak nie mówiło, wychodzi na to, że jestem już dinozaurem.🦖😅 Momentami znajdziemy także mądre cytaty z przekazem, które niekiedy dają do myślenia: "Najlepiej, żeby nie łączyć pasji z pracą. Kiedy muzyka stanie się twoją pracą, przestaniesz traktować ją jak pasję, zacznie być zwykła robotą". Widzimy też wielką przemianę Gunnera, który z chuligana zamienia się w porządnego chłopca, który od życia potrzebuje czegoś więcej niż burdy, pragnie rozmowy i chce mieć po prostu prawdziwego przyjaciela. Przekaz tej historie jest jeden - nie boimy się być sobą! Idealna książka dla każdego nastolatka, która w pewnych momentach wzrusza, czasem bawi...

"Super Fake Love Song" to powieść młodzieżowa od Davida Yoon.

A więc- najpierw plusy! ⁣
+ Lekka⁣
+ Prosty odbiór⁣
+ Motyw przyjaźni, rodzeństwa, rodziców⁣
+ Autor ukazuje, że czasami poznawanie promowanie czegoś nowego wychodzi nam na dobre. ⁣
+ Jeśli ktoś lubi klimaty szkolne, to jak najbardziej znajdzie je w tej książce ❤⁣
+ Historia ukazuje fakt, że kłamstwo zawsze po jakimś czasie wyjdzie na jaw. ⁣

Niestety są i minusy ☹️⁣
- Bezbarwni bohaterowie 🙈⁣
- Zbyt długie opisy⁣
- Ukazanie emocji głównego bohatera było zbyt chaotyczne. ⁣
- Wywołuje zbyt mało emocji⁣
- Wiele rzeczy łatwo przewidzieć⁣
- Zbyt potoczny język⁣

Powieść ma kilka wad, fakt. Uważam jednak, że jako książka na raz będzie super, ponieważ to historia z humorem, która jednocześnie niesie za sobą jakiś przekaz. ⁣
Myślę, że czytelnicy, którzy chodzą jeszcze do szkoły, młodsi bardziej odnajdą się w tej książce. ⁣
Wydaje mi się, że jeśli wykonanie byłoby trochę lepsze, akcja szybsza a bohaterzy bardziej wyraziści to ta powieść zyskała by u mnie naprawdę dobrą ocenę. Na razie mogę dać jej:⁣
6/10 🌟⁣

A więc- najpierw plusy! ⁣
+ Lekka⁣
+ Prosty odbiór⁣
+ Motyw przyjaźni, rodzeństwa, rodziców⁣
+ Historia ukazuje fakt, że kłamstwo zawsze po jakimś czasie wyjdzie na jaw. ⁣

Niestety są i minusy ☹️⁣
-...

🎸 Gdy nerd poznaje wymarzoną dziewczynę, jest on w stanie posunąć się do wszystkiego by ją zdobyć... Córka znajomych rodziców Sunny'ego omyłkowo sądzi, że pokój wypełniony gitarami elektrycznymi i starymi plakatami należy do niego. Chłopak nie przyznaje się, że w rzeczywistości to dawny pokój jego starszego brata Greya. Za to, jakby przypadkowo i niechcący, oznajmia, że jest wokalistą rockowej kapeli. Co gorsza, wciąga w kłamstwo najlepszych kumpli i wymusza na nich założenie fikcyjnego zespołu. Gdy to nie wystarcza, Sunny postanawia wziąć udział w szkolnym talent show.

🎸 'Super fale love song' to niezwykle urocza i miła młodzieżówka z głębszym przesłaniem. Czyta się ją szybko, lekko i przyjemnie - nie jest zbyt wymagająca. To idealna pozycja na jedno popołudnie na leżaku czy plaży.

🎸 Mimo lekkości atmosfery, która panuje w fabule, Yoon świetnie oddał zagubienie chłopaka, który zaczął utożsamiać się z nową wersją siebie, która miała być tylko przykrywką, a jednocześnie tęskni za koszulkami z printami Dungeons&Dragons oraz tworzeniem DIY z przyjaciółmi. Czuło się, że Sunny próbuje na nowo odnaleźć swoją tożsamość i zrozumieć, że może się zmienić.

🎸 Autor umiejętnie wplótł też temat pracoholizmu czy zbyt wysokich oczekiwań wobec dzieci. Łatwo współczuć Cirrus, która wiodła na pozór idealne życie, a tak naprawdę była niesamowicie samotna czy Grey'owi, który nie otrzymał wsparcia w spełnianiu swoich marzeń.

🎸 Jednak czegoś mi zabrakło bym mogła ją polecać na lewo i prawo. Może zbyt duża liczba zbiegów okoliczności? Dodatkowo, zakończenie było nieproporcjonalnie w stosunku do objętości - wszystko wyjaśnia się na kilku stronach🤷🏻‍♀️

🎸 Podsumowując, pozycja na pewno przypadnie do gustu wszystkim fanom 'Do wszystkich chłopców, których kochałam'! Ma podobny vibe, który czuć na każdej stronie.

Ostatnio mam tak, że gdy czytam pod rząd dwie książki z tego samego gatunku to jedna zazwyczaj bardzo mi się podoba, a druga niestety trochę mniej. Tak było i tym razem, gdy sięgnęłam ciągiem najpierw po „Kurs tańca dla niezakochanych”, a potem po „Super Fake Love Song”.

Sama nie wiem, co nie zagrało w przypadku najnowszej powieści David’a Yoon. Każdy pojedynczy element tej historii bardzo mi się spodobał, ale gdy patrzę na całokształt nie jestem w stanie powiedzieć: „to była świetna książka!”.

Sama fabuła nie jest czymś niesamowicie oryginalnym, ale problem jaki porusza uważam, za naprawdę istotny. Główny bohater, Sunny, spotyka przebojową córkę nowych sąsiadów, Cirrus, i pod wpływem chwili postanawia udawać wyluzowanego frontmana metalowego zespołu. Bardzo chce zaimponować dziewczynie i jest pewien, że będąc sobą nigdy nie zwróci na siebie jej uwagi, ponieważ Sunny to jeden z 3 największych nerdów w szkole, a dwa pozostali to jego najlepsi kumple.

Autor świetnie oddał zagubienie chłopaka, który z jednej strony pokochał swoją nową wersję, a z drugiej tęsknił za wyciągniętymi koszulkami i tworzeniem internetowego show z przyjaciółmi. Czułam, że Sunny cały czas się waha i próbuje zrozumieć kim naprawdę jest i co sprawia mu radość.

Doceniam również, że David Yoon zwrócił uwagę na takie tematy jak ogromny pracoholizm czy zbyt wysokie oczekiwania wobec dzieci. Współczułam Cirrus, która na pozór wiodła idealne życie, a tak naprawdę była niesamowicie samotna i tęskniła za zainteresowaniem rodziców. Współczułam także bratu Sunny’ego, Gray’owi, którego nikt nie chciał wspierać w spełnieniu marzeń zakładając, że muzyka może być jedynie hobby.

Potrafię obiektywnie wskazać wiele plusów tej książki. Uważam, że jest naprawdę wartościową historią młodzieżową, ale niestety nie dla mnie. Czegoś mi zabrakło, abym mogła stwierdzić, że jest to „moja” historia, która trafia do grona ulubieńców. „Super fake love song” pozostawiam bez oceny, bo nie potrafię jej wystawić. Wiem jednak, że na pewno sięgnę po kolejne książki tego autora i mam nadzieję, że będę w stanie je pokochać.

Nie wiem jak skomentować tą książkę. Niby fajna, ale z drugiej strony słaba.

Nie wiem jak skomentować tą książkę. Niby fajna, ale z drugiej strony słaba.

7/10

7/10

Bardzo dobra książka.

Bardzo dobra książka.

8/10

8/10

Nie wiem co o niej myśleć. Pomysł na fabułę wydawał się ciekawy, ale realizacja była taka sobie. Nie porywała od pierwszych stron i trochę mnie wynudziła.

Na półkach: , , , , , ,

Młodzieżówka całkiem ok, ale nie zachwyca mocno.

Młodzieżówka całkiem ok, ale nie zachwyca mocno.

Dodaj cytat z książki Super Fake Love Song