Pokój Jakuba

Okładka książki Pokój Jakuba Virginia Woolf
Okładka książki Pokój Jakuba
Virginia Woolf Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Virginia Woolf w Wydawnictwie Literackim literatura piękna
Virginia Woolf w Wydawnictwie Literackim
Jacob's room
Wydawnictwo Literackie
2021-06-09
2009-05-21
1998-01-01
Magdalena Heydel
powieść angielska

Okładka książki Listy miłosne: Virginia Woolf i Vita Sackville-West Vita Sackville West, Virginia Woolf
Listy miłosne:... Vita Sackville West...
Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...

Ciężka lektura - fabuła jest bardzo poszatkowana, dostajemy w zasadzie małe wycinki życia Jakuba, w dodatku ujęte bardzo metaforycznie.
Rzekłabym, że pozycja tylko dla koneserów Woolf.

Rzekłabym, że pozycja tylko dla koneserów Woolf.

Virginia Woolf była brytyjską powieściopisarką i eseistką z okresu modernizmu. Jej prace często skupiają się na złożoności ludzkich umysłów i relacji społecznych, a “Pokój Jakuba”, jak doczytuję na okładce, to osobista elegia autorki, cierpiącej po stracie ukochanego brata.
***
“Pokój Jakuba” to powieść eksperymentalna, kierująca uwagę przede wszystkim na psychologiczny aspekt postaci, a także głębokie refleksje nad czasem oraz przestrzenią. Zaskoczyło mnie jednak moje ogromne niezrozumienie treści, które odczuwałam od pierwszej do ostatniej strony książki. Zacznijmy od języka, który jest bogaty, jednak struktura zdań bywa wyjątkowo złożona, co sprawia, że “Pokój Jakuba” wymaga ogromnej uważności. Kolejną kwestią są zaledwie epizodyczni bohaterowie, który licznie pojawiają się na stronach książki. Ich obecność zdaje się nie mieć wpływu na losy tytułowego Jakuba, a jednak autorka drobiazgowo zagłębia się w ich myśli i uczucia. Po trzecie i zapewniam, że ostatnie - treść, fabuła. Zmęczyłam się niemiłosiernie poszukując w rozdziałach (czasem i w zdaniach) logicznego ciągu zdarzeń, spójności i… sensu
***
Sądzę, że książkę docenią w szczególności czytelnicy zainteresowani literaturą eksperymentalną, ceniący nietypowe podejście do narracji. Dla mnie zetknięcie z tą książką było wyjątkowo trudnym doświadczeniem, ot, dość nieudanym eksperymentem … (:

***

W pokoju Jakuba panuje nieład. Porozrzucane listy, rzeczy osobiste, ale gdzie jest on sam? Kim jest?

Tytułowego Jakuba obserwujemy z różnych perspektyw. Jako chłopca w domowym otoczeniu matki, braci i sąsiadów, w college'u wśród przyjaciół i dziewczyn oraz w przededniu I wojny światowej...

Zawsze jednak pomiędzy nim a czytelnikiem jest dystans. Poznajemy go zawsze jakby przez bibułkę, niebezpośrednio, a poprzez cudze słowa, plotki, spojrzenia. Widzimy go poprzez tęskne wspomnienia przyjaciela, rozemocjonowane fantazje kobiet oraz czułe listy matki.

Cała powieść to tak naprawdę impresje, urywane wątki, myśli wyrwane z kontekstu i sceny bez początku i końca. Oglądamy świat Jakuba oczami jego bliskich, zaglądając w zakamarki ich umysłów.

To trudna książka, bardzo liryczna i jeszcze bardziej fragmentaryczna niż inne Woolf, które czytałam. Do wielokrotnego powracania, bo myślę, że to jedna z tych książek które na różnych etapach życia czytelnika dają mu nowe wrazenia i interpretacje.

Cudowna, przenikliwa, bogata w ten rodzaj magii, która jest dostępna dla nielicznych.

Podobno poprzeczka intelektualna prozy V.Woolf jest ustawiona wysoko... hm.... no tak... to musiało być to, za wysoko...
Jestem filologiem i niejeden eksperyment literacki w życiu widziałam. Ale bełkotliwy strumień świadomości, zarzucony tysiącem słów do mnie nie przemówił i książkę rzuciłam w kąt. Setki postaci wkraczają w maleńkich epizodach albo tylko jako dopełniacze krótkich myśli, by zniknąć na wieki przegnane tłumem innych nazwisk. Zdania nie łączą się ze sobą logicznie, ba! nawet słowa w jednym zdaniu połączone są jakby przypadkowo. " Kiedy Betty gadała i gadała, kapitan kiwał głową na boki i wydawał ciche dźwięki, zupełnie swobodnie - po dwudziestu latach." (co: po dwudziestu latach?) Albo: "Z powodu chmury liście zmierzwiły się szarawo, a wróble - otóż były dwa wróble." (?)
Oczywiście czytając setki stron, wyłapiecie ciekawsze obrazy czy teksty, jak ten: "Kobiety mruczały coś do siebie przy spirytusowej lampce, zawiązując odwieczny spisek na rzecz ciszy i czystych butelek..." ale całą lekturę okupicie strasznym bólem głowy.
Pozostawiam Wam jeszcze jeden piękny paragraf, Drodzy Czytelnicy, byście chłonęli piękno fraz Pani Virginii: "Sześć jardów jedwabiu wystarczy, by okryć jedno ciało, ale jeśli trzeba w tym celu zaprojektować sześćset wzorów i dwa razy tyle kolorów? - tymczasem w trakcie tego procesu pojawia się paląca kwestia puddingu z kleksami zielonego kremu i blankami z pasty migdałowej, którego jeszcze nie przywieźli." Oczywiście zbyteczne będzie stwierdzenie, że ani pudding ani odzież nie mają połączenia z wcześniejszymi ani dalszymi zdaniami.
Polecam masochistom.

Po lekturze „Do latarni morskiej” chciałam jak najszybciej sięgnąć po kolejną twórczość Woolf. Tamta powieść, w cudownym wykonaniu audiobookowym, była liryczna, miękka, płynąca mimo spokoju historii, absolutnie hipnotyzująca. Uwielbiam.

„Pokój Jakuba” zaś jest… nie wiem, o czym. I dałam radę przebrnąć przez nieco ponad połowę. Nie mam wykształcenia z anglistyki, tylko germanistyki, więc brakuje mi zapewne kontekstu, ale to i tak nie zmienia faktu, że za każdym razem, kiedy wracałam do tej książki, miałam pustkę w umyśle. Nic nie pamiętałam i w miarę jak czytałam kolejne rozdziały – dalej nie było nic. Czytałam słowa, zdania, docierał do mnie ich sens, ale jako całość – nie wiem, po co, o kim i gdzie. Mnogość postaci, przeskakiwanie z wątku na wątek, które się dla mnie w ogóle nie łączyły i były w sumie no, bełkotem. Nadal lirycznym i w stylu autorki, ale co z tego, skoro malowniczego rysowania i płynięcia z historią zabrakło kompletnie.
Ale z autorki nie zrezygnuję, będę kiedyś dalej próbować.

Nie jest to łatwa książka i nie każdemu przypadnie do gustu. Fanom wartkiej akcji i mnóstwa zwrotów z pewnością nie polecam.
Natomiast mnie urzeka każda książka Virginii, ich wielorakość, jedno zdanie można rozumieć na milion sposobów.

Podsumowując polecam osobom, które nie boją się długich opisów, delektowania pojedyńczymi nawet zdaniami i czasami nawet nudą codziennego życia.

Niestety bardzo się z nią męczyłam. Ostatecznie udało mi się przez nią przebrnąć, ale nic z niej nie zapamiętałam. Mam wrażenie, że wcale w tej historii nie było Jakuba, być może nie zrozumiałam jej i to moja wina, ale za ciążka jak dla mnie.

Ciemne, zakurzone uliczki, zatłoczone omnibusy, tętniące życiem kawiarnie, wilgotne pustkowia wrzosowisk, fale rozbijające się o klify, blade ściany śródziemnomorskich osad, nurzające się w opalizujących promieniach zachodzącego słońca...

Wszystko to, i tak wiele więcej widziałam. Widziałam oczami wyobraźni, obrazy tak piękne, zapierające dech w piersiach, a zarazem pozwalające nabrać głęboki haust powietrza w zachwycie nad malującą się na stronach powieści mozaiką tryskających kolorem, dźwiękiem i ruchem miejsc oraz na pozór zwykłych ludzi, dzierżących w sobie jednak pewnien indywidualny magnetyzm.
A przede wszystkim uczuciem osamotnienia, które w świetle powieści jest nader wyzwalające.

Virginia Woolf nie opowiada historii - autorka zabiera nas w podróż u boku głównego bohatera. Przemierzamy z nim życie od wczesnego dzieciństwa do pełni młodości; przemierzamy z nim nadmorskie wrzosowiska Kornwalii, oświetlone lampami nocne uliczki Cambridge, zadymione londyńskie salony, lśniące w słońcu nieśmiertelne piękno Akropolu. Obrazy te, tak bogate, są jednocześnie... ulotne. Nienamacalne. Rozchwiane przez wiatr, zniekształcone przez cienie padające między promieniami świateł.

Ale wszak na tym polega mistrzowski impresjonizm Woolf, który odzwierciedlenie znajduje również w samej postaci Jakuba. Towarzysząc protagoniście przez lata jego życia, nie stajemy się nikim więcej jak zwykłymi obserwatorami, dla których głębia jego charakteru pozostaje niezbadana. Widzimy go jedynie w zwierciadle, jakie stanowi tło powieści - miejsca, wydarzenia, ludzie. A przecież "nikt nie postrzega innych takimi, jakimi są".

"Pokój Jakuba" nie jest tradycyjną powieścią, jest eksperymentem. Jest przygodą pełną chaosu, przypadkowo napotkanych ludzi, zapomnianych przez swą nieistotność strzępków rozmów, uczuć i impresji tak ulotnych, goniących jedna za drugą.

Jest to podróż momentami wymagająca, fragmentami niezrozumiała i męcząca, jednak zawsze po chwili wynagradza nasz trud wędrówki przez karty powieści pięknymi, poetyckimi opisami i trafnymi refleksjami. Podróż ta z pewnością nie jest dla każdego. Nie odnajdzie się w niej osoba, która, jak jeden z przyjaciół protagonisty: "lubi książki, których istotę można streścić na stronie czy dwóch. Lubi zdania, które trwają bez ruchu, choćby przewalały się przez nie całe armie."

Dla pozostałych powieść może okazać się natomiast świeżą odskocznią, wizualną ucztą dla wyobraźni, wywołującą pragnienie wyruszenia w podróż, odcięcia się od cywilizacji i pochłaniania otaczającego nas świata wszystkimi zmysłami.
"(...) Nie da się jednak zaprzeczyć, że w każdym z nas ukryty jest dziki rumak. Ruszyć w niepowstrzymany galop, z wycieńczenia paść na piach, czuć, jak ziemia wiruje; darzyć kamienie i trawy autentyczną przyjaźnią, jakby ludzkość się już skończyła (...). Nie ma co udawać, takie pragnienie ogarnia nas dość często."

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością V. Woolf. Pierwsze, ale na pewno nie ostatnie, bo tak szybko się nie poddam.

Ogromnie ciężko się do tego przyznać, ale albo ja nie zrozumiałam tej książki (istnieje ogromne prawdopodobieństwo!),albo była ona tak słaba.

W ogóle nie zaangażowała mnie ta historia. Nie potrafiłam poczuć czegokolwiek w jej kierunku. Mam wrażenie, że tu wcale nie chodziło o Jakuba a o tych wszystkich pobocznych bohaterów, którzy swoje widzieli i wiedzieli.

Styl pisania Woolf o dziwo mi odpowiadał, ponieważ dobór słów był praktycznie idealny.

No cóż, nie poddam się i na pewno sięgnę po inne pozycje tej autorki. Słyszałam, że "Pokój Jakuba" to jedna z jej gorszych książek, więc może rzeczywiście coś w tym jest.

Być może Woolf nie jest dla mnie. Albo ja nie jestem dla niej.

• Virginia Woolf
  • Literatura piękna