Pokój Jakuba

Jacob's room
literatura piękna
Magdalena Heydel
pokój jakuba proza obca powieść

Ciężko się w niej odnaleźć, przez nieco chaotyczną narrację. Nie została mi długo w pamięci, niestety trudno mi ją docenić, ale znalazłam parę slicznych cytatów, więc lektura nie poszła na marne

1973

W życiu trzeba być asertywnym.
Nawet rowerem trzeba jeździć asertywnie po mieście ;).
Tym bardziej, jeżeli lektura uwiera nas - jak kamyczek w bucie, to należy ów but zzuć i wytrząsnąć kamyczek. Tak, wiem - niektórzy z nas masochistycznie lubią te kamyczki. Ale naprawdę - nie warto.
Czas ucieka i szkoda go marnować na poetyckie wydumania, jeżeli tego nie czujemy.
Nie to...

Bardzo chciałam, ale nie podołałam. Ponad połowa za mną, jednak tak mi się nie chciało sięgać po tę książkę, że zaniedbałam wakacyjny nawyk czytania. Jedynym rozwiązaniem okazało się porzucenie lektury. Na pewno nie można jednak powiedzieć, że jest to książka zła. "Do latarni morskiej" absolutnie mnie zachwyciło, więc wiązałam duże nadzieje z tą książką. Niestety - to nie...

Pierwsze 40 stron bylo dla mnie jak test od autorki specjalnie dla mnie - jakby chciala sprawdzic, czy w ogole nadaje sie do czytania jej prozy. Bylo ciezko, ale potem juz tylko lepiej, kiedy przyzwyczailam sie do opisow, ktore przypominaly raczej osobne klatki w filmie niz spojna fabule. Kilka fragmentow niesamowicie trafnych, pani Woolf to fantastyczna obserwatorka natury...

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że autorka testuje mnie i sprawdza. Jestem wytrawnym czytelnikiem czy też nie. Jak tylko przyzwyczaiłam się do jakiegoś wątku, byłam przerzucona do innego. Co można powiedzieć jeszcze o książce, która z jednej strony jest chaotyczna i porwana a z drugiej jej słowa koją i uspokajają swoją pięknością i zadziwiają swoim wysmakowaniem?

Nie podobało mi się. Jestem tym zawstydzona , a nawet mam wyrzuty sumienia, bo bardzo lubię twórczość V.W. Nudne, jakieś takie nieposkładane.

Są różne rodzaje sztuki, takie które mają po prostu sprawić przyjemność i dać odrobinę rozrywki, a mogą być takie nad którymi się trzeba pochylić i nad czymś zastanowić.

Ja uważam, że Pokój Jakuba, daje oddech , dystans i świeżość, książka jest o czymś ważnym, o życiu Jakuba
Poetycko, jak Jaskrawość Stachury, opowiada z dystansem o życiu, o tych brzydkich rzeczach i o...

Od jakiegoś czasu usiłuję dać szansę tej autorce i ciągle za coś chwytam. Tak więc raz chwyciłam za Pokój Jakuba i nawet to przeczytałam.Pani zaliczana jest już niemal do klasyki, więc nie wypada mi chyba napisać, że książka ta jest o niczym i na dokładkę okropnie się ją czyta. Ups! Już napisałam? :-)

Nazwisko „Woolf” musiałam bliżej poznać, gdy dowiedziałam się trochę o znanej brytyjskiej pisarce. „Pokój Jakuba” to pierwsza powieść Virginy Woolf, jaką przeczytałam.
Czytałam książkę z ciekawością, napisaną tak zwanym lekkim piórem. Historia pewnego młodzieńca, który wchodzi dopiero w dorosłe życie, jest przy tym tajemniczy, wzbudza szacunek i fascynację u innych....

brak spójnego, wizerunku jakuba, jest tylko samo widzenie, postrzeganie go przez innych i to jak on postrzega świat dookoła. oko wyłapuje obrazy, reszte dopowiada wyobraznia. zamiast ostrości wszystko sie rozmywa w roztargnieniu.

• 2013
  • Virginia Woolf