ROZWIŃ ZWIŃ

2000-01-01
2000-01-01
83-07-02725-X
Aleksandra Ambros
baśnie odczytane na nowo literatura kobieca feminizm

Okładka książki Cat Stories Alice Adams, Stephen Vincent Benét, Maeve Brennan, Italo Calvino, Angela Carter, Ursula K. Le Guin, Steven Millhauser, Saki
Ocena 0,0
Cat Stories Alice Adams, Stephe...
Okładka książki Bedtime Stories Ambrose Bierce, A.S. Byatt, Angela Carter, Julio Cortázar, Isak Dinesen, Lord Dunsany, F. Scott Fitzgerald, Neil Gaiman, Nathaniel Hawthorne, Washington Irving, William Keepers Maxwell, Ursula K. Le Guin, Steven Millhauser, Haruki Murakami, Vladimir Nabokov, Robert Louis Stevenson, Herbert George Wells, Guy de Maupassant
Ocena 3,0
Bedtime Stories Ambrose Bierce, A.S...
Okładka książki Czarujące obiekty latające Piers Anthony, Robert Bloch, Nelson Bond, Fredric Brown, Angela Carter, Arthur C. Clarke, John Collier, Roald Dahl, Thomas M. Disch, Peter Haining, Harry Harrison, Eric Knight, Stephen Leacock, C.S. Lewis, William F. Nolan, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Fletcher Pratt, Robert Sheckley, Cordwainer Smith, Kurt Vonnegut, P.G. Wodehouse, John Wyndham, L. Sprague de Camp, praca zbiorowa
Ocena 6,2
Czarujące obie... Piers Anthony, Robe...

więcej Więcej

Opowiadania pani Angeli Carter niewątpliwie są intrygujące, jednak nie przypadły mi do gustu. Niektóre opowieści wręcz mnie nudziły. Podobało mi się opowiadanie "Krwawa komnata", ciekawe też było "Towarzystwo wilków".

Działające na wyobraźnię i piękne językowo opowiadania nawiązujące do różnych konwencji i motywów literackich, w niepowtarzalnej atmosferze cielesności. Tak się powinno pisać retellingi baśni (tzn. niekoniecznie w tym samym stylu i z tej samej perspektywy ideologicznej, ale z równym kunsztem).

"Czarna Wenus" to zbiór opowiadań, które są reinterpretacją znanych bajkowych motywów. Zanurzone w ciężkiej, gęstej, mrocznej atmosferze baśni grozy porażają mistycznym i barwnym językiem oraz wymykającą się schematom wyobraźnią.

Ciekawa interpretacja bajek dla dzieci (i nie tylko). Ale książka jest wybitna przez niesamowity język. Metafory i porównania, które tworzy Carter czasami aż ogłuszają swoją oryginalnością i barwnością. To trzeba przeczytać.

Podobał mi się język, z jakim były pisane te opowiadania. Co do ich fabuły jednak... kilka była całkiem fajnych, Krwawa komnata, Oblubienica Tygrysa, Popiełucha (przez którą zostałam zachęcona do przeczytania), to z Lizzy Brooks, ale większość była raczej nijaka. Doceniam "współczesne" podejście do tradycyjnych bajek, ale może za głupia jestem. Nie poruszyły mnie.

Mam problem z ocena tego zbioru opowiadań - obiektywnie, to perełki, subiektywnie... Powoli godzę się z faktem, że ani realizm magiczny, ani forma literacka jaką jest opowiadanie nie stanowią mojej bajki. Mimo, że czytałam kolejne historie z pewną przyjemnością, nie potrafiłam się w nich zatopić i w nie zaangażować. Miałam odczucie obcowania z zabawą literacką, którą...

Tajemnicze światy, duszne miejsca odosobnienia, skrywane obsesje... Carter ma dar plastycznego opisu i miłość do detalu, a przy tym nieustannie oddaje głos kobietom i wszystkim, którym z jakiś powodów go nie udzielano. Po tych opowiadaniach już nigdy nie spojrzy się na baśnie tym samym niewinnym wzrokiem.

Na półkach: , , , ,

Każde opowiadanie jest jak opowiedziany sen. Mglisty i niewyraźny, ale pełen uczuć. Autorka w większości przypadków odchodzi od tradycyjnego opowiadania na rzecz przedstawiania rzeczywistości bazującego głównie na przeżyciach wewnętrznych danego bohatera. W antologii znalazły się opowieści bardzo smutne, ale też i bardzo zabawne, bardzo naturalistyczne i często...

Na półkach: , , , , , , , ,

Jeśli nie masz ukończonych 18 lat, nie czytaj tej opinii. Żartowałam :-)
'Czarna Wenus' Angeli Carter to zbiór opowiadań, które nawiązują do powszechnie znanych baśni i historii, m.in. o Czerwonym Kapturku, Pięknej i Bestii czy Kopciuszku. Autorka umiejętnie łączy znane motywy z tym, co niektórzy znawcy odczytują między wierszami, czyli erotyzmem. Powstaje dzięki temu...

"Ciało i lustro" = 11/10.

• Chcę w prezencie
  • Studia