Retrospekcja

Magda Witkowska

Wyróżniona opinia i

Retrospekcja

przeczytanych książek 555 napisanych opinii 488

Mit idealnej rodziny, gra pozorów i manipulacja.Toksyczni rodzice i traumatyczne dzieciństwo .Jak poradzili sobie bohaterowie powieści z takim bagażem?Jakich dokonali wyborów? Autor sprawnie prowadzi nas ścieżkami ich życia.Wzbudza wiele emocji , porusza czułe struny. Ze zdumieniem odkrywamy jak złudne bywa pierwsze wrażenie. Bardzo dobre zakończenie.Jeżeli jednak ktoś sięga po tę pozycję myśląc , że to kryminał, to się zawiedzie. Jest to raczej powieść psychologiczna z wątkiem kryminalnym. Polecam.

Rodzina jest najważniejsza każdy z nas o tym wie. Każda ma swoje tajemnice. Za drzwiami swoich domów tworzą mały świat, do którego wpuszczane są tylko zaufane osoby. Mimo to, nie znają szczegółów z jej życia. Na zewnątrz wszyscy idealni, uśmiechnięci a w środku ból, gorycz oraz cierpienie. Uśmiech znika gdy zamykają się drzwi do ich świata.
Co roku rodzina Temple'ów wyjeżdża do Portugalii. Mają tam swoją wakacyjną willę. A członkowie tej rodziny to:
Mariona najstarsza z rodzeństwa. Matka dwójki dzieci Hughie i Lii. Jej mąż Ken jest hydraulikiem.
Sylvie najmłodsza z rodzeństwa. Pracuje jako PR-owiec. Jej podwładni nazywają ją „Poison Ivy”. Dlaczego Ivy? Bo Sylwia zmieniła imię i nazwisko na Ivy Roan. Jest wrachowana, skupiona tylko na pracy. Nie ufa nikomu. Toleruje tylko swojego asystenta Jamiego, który jest lojalny i można na nim polegać. Przez wszystkich uważana za córeczkę tatusia. Jako 16-latka zachodzi w ciążę.
Rory – szuka swojego miejsca na ziemi, zmienia pracę. Ale w żaden sposób nie może zadowolić swojej matki.
Celia Wilde aktorka, występowała w słynnym serialu telewizyjnym. Po zakończeniu kariery zajęła się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci oraz pisaniem felietonów do gazety. Zagorzała katoliczka.
Max Temple – naukowiec, wykładowca akademicki, podważa wszystkie teorie spiskowe. Mąż i ojciec. Stał się słynny, kiedy wziął udział w telewizyjnym show i podpisał umowę wydawniczą na wydanie książki.
W Portugalii poznali Vincenta i jego pierwszą żonę Laurie. 16 lat później na wakacje przyjeżdża jego druga żona Kristen z synkiem i opiekunką Amandą. Dziewczyna przyjechała z Kanady, została opiekunką ich syna, ponieważ jeden z tatów Amandy jest dobrym znajomym Vincenta z dawnych czasów. Chce zostać dziennikarką radiowo-telewizyjną. Ma kanał na YouTubie.
To miejsce w pięknej Portugalii powodowało, że problemy, kłopoty które przez cały rok się w nich kumulują zostają wypuszczone na wolność. To tutaj łatwiej podejmuje się trudne decyzje a poszczególni członkowie rodziny mają odwagę na głos wykrzyczeć swoje emocje. Podczas wakacyjnych pobytów w willi łatwiej było rozmawiać, otworzyć się, bo tutaj łatwiej było uciec od codziennych spraw. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko co się wydarzyło, powiedziało w tych domach w nich zostało. Poza nimi trwało inne życie. Chociaż wypowiedzianych słów nie da się zapomnieć, a wydarzeń odkręcić.
Rodzina Temple'ów to jedna wielka gra pozorów i robienia wszystkiego na pokaz. Zamiatanie pod dywan problemów, wręcz wypieranie się ich. Dla dobra i spójności rodziny okłamują się wzajemnie, okłamują ludzi, którzy ich otaczają. Tajemnice odkrywane są powoli, tak aby czytelnik cały czas zastanawiał się co się stało i kto jest kim w tej rodzinie. A dziwna to rodzina. Rodzice unieszczęśliwiają swoje dzieci, śmieją się z nich. Na każdym kroku okazują im, jak bardzo są nimi rozczarowani, nie rozumieją a może nie chcą zrozumieć wyborów partnerów, kariery zawodowej. Matka jest zazdrosna o córki. Bo Celia jest narcyzem. To ona ma być na pierwszym miejscu, to ona ma być w centrum zainteresowania. Dzieci traktuje jak nieudaczników życiowych. Wszystko ma być pod jej dyktando. Jeżeli ktoś według niej zagrażał rodzinie robiła wszystko aby się go pozbyć i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Kazirodztwo, gwałt, zdrada, morderstwo i brak miłości, chociaż nie ona jest ale tylko na pokaz.
Dwie część. Pierwsza część to wprowadzenie do drugiej części, w której krok po kroku autor odsłania ciemne tajemnice rodziny Temple'ów. Każdy z bohaterów wspomina rok 2002, a następnie wracamy do roku 2018. Roku, w którym umarł Max. Jego śmierć wywołała wspomnienia sprzed 16 lat o tajemniczym zniknięciu wnuczki Celii i Maxa Niamh. Z pozoru ta tragedia zbliżyła do siebie członków rodziny ale to tylko pozory. To co mają w środku te wzajemne urazy, które sięgają tak głęboko, że nawet w obecności obcych ludzi nie potrafią ich ukryć. Dodam jeszcze, że zakończenie jest zaskakujące. POLECAM!!!
Kryminalnatalerzu.pl dziękuje za udział w Book Tourze.

Co roku rodzina Temple'ów...

Dziękuję za ten Book Tour z kryminalnatalerzu.pl we współpracy z wydawnictwem Prószyński i spółka!!!
,,Retrospekcja " to thriller, który wbija w fotel.
Zaczyna się tak niewinnie a kończy petardą.
Amanda dostaje pracę jako niania dla chłopca z adwokackiej rodziny. Podczas wspólnych wakacji poznaje losy znanej rodziny ….. ,która na pierwszy rzut oka wydaje się niemal idealna. Spęd rodzinny,na cześć niedawno zmarłego ojca rodu, kończy się wyjaśnieniem tragedii sprzed kilkunastu lat. Osiemnastomiesięczna Imith zaginęła w nocy,a wszystkie ślady prowadziły do morza. Sprawa nigdy nie została zamknięta,bo nie było ciałka.To jedna wyjaśniona z tajemnic rodu i to w bardzo pokrętny sposób.
Nie lubię spoilerów więc kończę opis akcji.
W "Retrospekcji" nic nie jest oczywiste.
Poruszony temat kazirodztwa, wychowywania dziecka przez dwóch ojców, narcyzmu,zaginięcia dziecka w jednej książce naprawdę nie przytłacza. Wszystko współgra ze sobą. Przyznam ,że nie raz czytałam zdanie bo nie mogłam w nie uwierzyć.
Akcja toczy się bardzo powoli i dlatego mamy okazję zastanowić się nad poruszanymi tematami. Tu rozwiązanie nie jest oczywiste.
Czy udałoby się utrzymać w tajemnicy owoc kazirodztwa? Sekret skrywany przez tyle lat ujrzał światło dzienne. Dowody szantażu rujnują życie trzech rodzin.
Mam nadzieję, że dałam Ci czytelniku do myślenia i sięgniesz po tą pozycję bo naprawdę warto.

,,Retrospekcja " to thriller, który wbija w fotel.
Zaczyna się tak niewinnie a kończy petardą.

Bardzo polecam!

Bardzo polecam!

" W tej rodzinie każdy miał coś na sumieniu, być może jednak niektórym winy ciążyły bardziej niż innym."

Amanda już na początku swojej pracy jako niania poznaje rodzinę Temple'ów, która w słonecznej Portugalii zebrała się, by pożegnać zmarłego nestora rodu- słynnego profesora Maxa Temple'a.
Jego żona, niegdyś znana aktorka, oraz trójka ich dzieci i wnuków spotyka się w letniej willi, by uczcić pamięć ojca i dziadka, oraz by odnowić rozluźnione więzi. Tylko że nie każde z nich tego pragnie.
Pozory są tutaj najważniejsze, a za uśmiechami i serdecznością z jaką się do siebie odnoszą, kryją się głębsze, niezbyt dobre emocje. Wszystko to ma związek z wydarzeniami sprzed szesnastu lat, gdy zginęła mała Niamh. Wraz ze śmiercią wnuczki w życiu Temple'ów wszystko się posypało... został tylko na siłę utrzymywany obraz idealnej i wspierającej się rodziny.
Amanda, mieszkając w sąsiedniej willi, ma doskonałą okazję do obserwowania tej z pozoru szczęśliwej i zżytej ze sobą familii. Patrząc na nich i analizując młodym umysłem, dochodzi do wniosku, że każde z nich ma coś do ukrycia, a z pewnością jedno z nich ma więcej niż inni.
Bawiąc się w detektywa natrafia na mroczne sekrety sięgające bardzo głęboko w przeszłość, czym naraża siebie na niebezpieczeństwo, bo śmierć małej Niamh była tylko wierzchołkiem góry lodowej.

" O każdej tragedii i o każdej zbrodni można opowiedzieć tak, żeby ludzie chcieli w tę opowieść uwierzyć- żeby potrzebowali w tę opowieść uwierzyć."
To cytat z książki, który doskonale oddaje to co się w tej historii wydarzyło. Wygładzony obraz szczęścia, wzajemnego szacunku i miłości. Na siłę utrzymywana chwiejąca się fasada. Gdzie wizerunek i dobre imię rodziny są ważniejsze niż szczęście bliskich.
Dla mnie książka na duży plus.
@proszynski_wydawnictwo

Taka sobie pozycja, jak ktoś wymaga czegoś więcej to może sobie darować tą powieść. Od kryminałów też należy czegoś oczekiwać, jakieś minimum zobowiązuje.

Kawał solidnej literatury. Wrażenie robi przede wszystkim budowa akcji, rozbicie historii na kilku bohaterów. Taki zabieg mógłby narobić bigosu, ale w przypadku Brookmyre'a wszystko jest nie tylko strawne, ale powieściowo smaczne.

Chris Brookmyre „Retrospekcja”

Historia opowiedziana jest przez kilku głównych bohaterów i pojawia się na przemian od 2002 do 2018 roku. Szesnaście lat temu, podczas letnich wakacji w Portugalii doszło do tragedii i 18-miesięczna Niamh została wyrzucona w morze, co zapoczątkowało łańcuch wydarzeń, które zmieniają życie wszystkich, którzy tam byli. Rodzina po kilku latach spotyka się, by opłakiwać utratę Maxa Temple, słynnego profesora psychologii. Wtedy na jaw wychodzą zaskakujące fakty...

🔹

Początek był dla mnie nużący. Zastanawiałam się, jaki będzie finał. I jakże zaskakujące było zakończenie. Polecam dla fanów pokręconych thrillerów z dodatkowym bonusem kilku wrzuconych teorii spiskowych. Opowieść porusza się między przeszłością a teraźniejszością, jedna informuje drugą dość wyraźnie o wpływie tego, co wydarzyło się wiele lat temu, kiedy zmarła młoda Niamh.

Chris Brookmyre „Retrospekcja”

„Retrospekcja” przedstawia losy młodej dziewczyny, która rozpoczyna prace jako niania. Podczas wakacji w Portugalii poznaje rodzinę szanowanego profesora. Dowiaduję się, że szesnaście lat wcześniej na rodzinnym wyjeździe doszło do tragedii. Czy skrywana tajemnica ujrzy światło dzienne? Czy na pozór idealna rodzina ma coś do ukrycia?

Autor porusza trudne tematy takie jak narcystyczne zaburzenie osobowości, molestowanie seksualne oraz teorie spiskowe. Ukazuje jak manipulacja najbliższym otoczeniem, prowadzi do osiągnięcia własnych korzyści kosztem drugiej osoby.
„Retrospekcja” to intrygujący i wciągający thriller. Autor ciekawie przedstawia odczucia każdego z bohaterów w różnych przestrzeniach czasowych i odkrywa krok po kroku zaskakujące wątki.
Pokazuje również, że sława, bogactwo nie dają szczęścia. Każdy niezależnie od statusu społecznego walczy ze swoimi demonami.
Rewelacyjne zakończenie jest wisienką na torcie tej jakże wspaniałej książki, którą zdecydowanie polecam.

Autor porusza trudne tematy takie jak...

Rodzina to więzy krwi, a tych nie da się wyrzec, ani tym bardziej im zaprzeczyć. Jeszcze nie tak dawno badanie DNA nie było jeszcze możliwe, w dniu dzisiejszym daje prawie 100 procent pewności, że jest się z kimś na pewno spokrewnionym.
Rodzina Temple to z pozoru normalna rodzina z trójką dzieci, choć sława ich matki Celii, jako dobrej aktorki oraz niebywały sukces ojca Maxa jako wybitnego naukowca i twórcy teorii powoduje że stają się dość rozpoznawalni. Cieniem na ich przeszłości kładzie się rodzinny dramat, który ich dotknął, a mianowicie tajemnicze zniknięcie ich wnuczki Niamh. Wszystkie tropy prowadzą do wniosku, że niespełna dwuletnia dziewczynka nieszczęśliwie utonęła spadając z klifu.
Z biegiem czasu w tej sprawie nie pojawiły się nowe fakty, dopiero powrót po szesnastu latach rodziny w to samo miejsce i pochówek zmarłego Maxa pozwalają na odkrycie nowych, skrzętnie skrywanych wątków w tej sprawie. Na jaw wychodzą też ciemne aspekty rodzinnego życia.
Powieść ze świetnym wątkiem, sprawa rodziny Temple że skrzętnie skonstruowaną intrygą, natomiast monotonny sposób pisania spowodował że do pewnego momentu powieść wydaje się nużąca, bez większej akcji. Stopniowo dopiero czytelnik wciąga się w powieść i jest coraz bardziej ciekawy co się stało z małą Nimph. Mimo wszystko polecam! Jednak jest to książka dla wytrwałych.