Retrospekcja

Magda Witkowska

Wyróżniona opinia i

Retrospekcja

przeczytanych książek 792 napisanych opinii 721

Porządna literatura gatunkowa. Czytało się to dobrze!

Porządna literatura gatunkowa. Czytało się to dobrze!

Młoda Amanda przyjeżdża do Europy, żeby pracować jako opiekunka do dziecka zamożnej pary.
Wraz z dzieckiem i jego mamą wyjeżdża na wakacje do Portugalii, gdzie zamieszkują w willi obok rodziny Temple.

Śmierć profesora Maxa Temple, szanowanego ojca i dziadka, jest okazją dla całej rodziny na ponowne spotkanie przy rozsypaniu jego prochów. Ich pobyt jednak naznaczony jest tragedią sprzed szesnastu lat.

Autor poruszył tu bardzo trudne tematy.
Molestowanie, kazirodztwo, zamykanie oczu na ważne sprawy…
To dobrze skonstruowany thriller psychologiczny, jeśli chodzi o sam rozwój wypadków. Napisany jednak w bardzo ciężki sposób, wiele opisów jest zbędnych, niczego nie wnosi do fabuły, wciskane na siłę, żeby zapchać miejsce. Czytało się ciężko i nudno. Bardzo nudno.

Drugi raz bym do niego nie wróciła 🤷🏻‍♀️

Ciężko oceniać tego typu książki. Jest zagadkowo, cały czas zastanawiałam się jakie będzie rozwiązanie, więc to na duży plus. Ale gdy skończyłam czytać to przyszła mi do głowy myśl, że jakbym się bardziej na tym skupiła to rozwiązanie można było przewidzieć. Okazało się, że wątek jednego z bohaterów był niepotrzebny, służył jedynie temu, aby zwieść czytelnika i podsunąć fałszywe rozwiązanie zagadki. Historia ciekawa, ale trudna z uwagi na poruszone tematy. Podobał mi się sposób pisania, historia sprzed 16 lat przeplatała się z obecnymi wydarzeniami. To moja pierwsza książka tego autora, ale jestem ciekawa innych jego dzieł.

Zacznę od końca, nie spodziewałam się takiego obrotu spraw i zakończenia. Pod koniec historia wciąga, ponieważ dopiero wtedy duzo się dzieje i mogłam odczuwać napięcię związane z rozwojem opowieści.
A tak podsumowując przez jakies 3/4 opowieści się nudzilam, nie moglam wciągnąc i chcialam nieraz przestać czytać w ogole. Ale gdzies tam czułam, że historia jest pokręcona i moze warto. Warto bylo, ale nie bylo fajerwerek. Duzo niepotrzebnych dla mnie opisow, ktore w ogole sprawialy, ze nie chcialo mi się czytac. Książka jest ok, dla tych, ktorzy lubią powolnie rozwijająca się fabułę i lekką historie do czytania, choć z mocniejszym zakonczeniem.

Mit idealnej rodziny, gra pozorów i manipulacja.Toksyczni rodzice i traumatyczne dzieciństwo .Jak poradzili sobie bohaterowie powieści z takim bagażem?Jakich dokonali wyborów? Autor sprawnie prowadzi nas ścieżkami ich życia.Wzbudza wiele emocji , porusza czułe struny. Ze zdumieniem odkrywamy jak złudne bywa pierwsze wrażenie. Bardzo dobre zakończenie.Jeżeli jednak ktoś sięga po tę pozycję myśląc , że to kryminał, to się zawiedzie. Jest to raczej powieść psychologiczna z wątkiem kryminalnym. Polecam.

Rodzina jest najważniejsza każdy z nas o tym wie. Każda ma swoje tajemnice. Za drzwiami swoich domów tworzą mały świat, do którego wpuszczane są tylko zaufane osoby. Mimo to, nie znają szczegółów z jej życia. Na zewnątrz wszyscy idealni, uśmiechnięci a w środku ból, gorycz oraz cierpienie. Uśmiech znika gdy zamykają się drzwi do ich świata.
Co roku rodzina Temple'ów wyjeżdża do Portugalii. Mają tam swoją wakacyjną willę. A członkowie tej rodziny to:
Mariona najstarsza z rodzeństwa. Matka dwójki dzieci Hughie i Lii. Jej mąż Ken jest hydraulikiem.
Sylvie najmłodsza z rodzeństwa. Pracuje jako PR-owiec. Jej podwładni nazywają ją „Poison Ivy”. Dlaczego Ivy? Bo Sylwia zmieniła imię i nazwisko na Ivy Roan. Jest wrachowana, skupiona tylko na pracy. Nie ufa nikomu. Toleruje tylko swojego asystenta Jamiego, który jest lojalny i można na nim polegać. Przez wszystkich uważana za córeczkę tatusia. Jako 16-latka zachodzi w ciążę.
Rory – szuka swojego miejsca na ziemi, zmienia pracę. Ale w żaden sposób nie może zadowolić swojej matki.
Celia Wilde aktorka, występowała w słynnym serialu telewizyjnym. Po zakończeniu kariery zajęła się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci oraz pisaniem felietonów do gazety. Zagorzała katoliczka.
Max Temple – naukowiec, wykładowca akademicki, podważa wszystkie teorie spiskowe. Mąż i ojciec. Stał się słynny, kiedy wziął udział w telewizyjnym show i podpisał umowę wydawniczą na wydanie książki.
W Portugalii poznali Vincenta i jego pierwszą żonę Laurie. 16 lat później na wakacje przyjeżdża jego druga żona Kristen z synkiem i opiekunką Amandą. Dziewczyna przyjechała z Kanady, została opiekunką ich syna, ponieważ jeden z tatów Amandy jest dobrym znajomym Vincenta z dawnych czasów. Chce zostać dziennikarką radiowo-telewizyjną. Ma kanał na YouTubie.
To miejsce w pięknej Portugalii powodowało, że problemy, kłopoty które przez cały rok się w nich kumulują zostają wypuszczone na wolność. To tutaj łatwiej podejmuje się trudne decyzje a poszczególni członkowie rodziny mają odwagę na głos wykrzyczeć swoje emocje. Podczas wakacyjnych pobytów w willi łatwiej było rozmawiać, otworzyć się, bo tutaj łatwiej było uciec od codziennych spraw. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko co się wydarzyło, powiedziało w tych domach w nich zostało. Poza nimi trwało inne życie. Chociaż wypowiedzianych słów nie da się zapomnieć, a wydarzeń odkręcić.
Rodzina Temple'ów to jedna wielka gra pozorów i robienia wszystkiego na pokaz. Zamiatanie pod dywan problemów, wręcz wypieranie się ich. Dla dobra i spójności rodziny okłamują się wzajemnie, okłamują ludzi, którzy ich otaczają. Tajemnice odkrywane są powoli, tak aby czytelnik cały czas zastanawiał się co się stało i kto jest kim w tej rodzinie. A dziwna to rodzina. Rodzice unieszczęśliwiają swoje dzieci, śmieją się z nich. Na każdym kroku okazują im, jak bardzo są nimi rozczarowani, nie rozumieją a może nie chcą zrozumieć wyborów partnerów, kariery zawodowej. Matka jest zazdrosna o córki. Bo Celia jest narcyzem. To ona ma być na pierwszym miejscu, to ona ma być w centrum zainteresowania. Dzieci traktuje jak nieudaczników życiowych. Wszystko ma być pod jej dyktando. Jeżeli ktoś według niej zagrażał rodzinie robiła wszystko aby się go pozbyć i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Kazirodztwo, gwałt, zdrada, morderstwo i brak miłości, chociaż nie ona jest ale tylko na pokaz.
Dwie część. Pierwsza część to wprowadzenie do drugiej części, w której krok po kroku autor odsłania ciemne tajemnice rodziny Temple'ów. Każdy z bohaterów wspomina rok 2002, a następnie wracamy do roku 2018. Roku, w którym umarł Max. Jego śmierć wywołała wspomnienia sprzed 16 lat o tajemniczym zniknięciu wnuczki Celii i Maxa Niamh. Z pozoru ta tragedia zbliżyła do siebie członków rodziny ale to tylko pozory. To co mają w środku te wzajemne urazy, które sięgają tak głęboko, że nawet w obecności obcych ludzi nie potrafią ich ukryć. Dodam jeszcze, że zakończenie jest zaskakujące. POLECAM!!!
Kryminalnatalerzu.pl dziękuje za udział w Book Tourze.

Co roku rodzina Temple'ów...

Dziękuję za ten Book Tour z kryminalnatalerzu.pl we współpracy z wydawnictwem Prószyński i spółka!!!
,,Retrospekcja " to thriller, który wbija w fotel.
Zaczyna się tak niewinnie a kończy petardą.
Amanda dostaje pracę jako niania dla chłopca z adwokackiej rodziny. Podczas wspólnych wakacji poznaje losy znanej rodziny ….. ,która na pierwszy rzut oka wydaje się niemal idealna. Spęd rodzinny,na cześć niedawno zmarłego ojca rodu, kończy się wyjaśnieniem tragedii sprzed kilkunastu lat. Osiemnastomiesięczna Imith zaginęła w nocy,a wszystkie ślady prowadziły do morza. Sprawa nigdy nie została zamknięta,bo nie było ciałka.To jedna wyjaśniona z tajemnic rodu i to w bardzo pokrętny sposób.
Nie lubię spoilerów więc kończę opis akcji.
W "Retrospekcji" nic nie jest oczywiste.
Poruszony temat kazirodztwa, wychowywania dziecka przez dwóch ojców, narcyzmu,zaginięcia dziecka w jednej książce naprawdę nie przytłacza. Wszystko współgra ze sobą. Przyznam ,że nie raz czytałam zdanie bo nie mogłam w nie uwierzyć.
Akcja toczy się bardzo powoli i dlatego mamy okazję zastanowić się nad poruszanymi tematami. Tu rozwiązanie nie jest oczywiste.
Czy udałoby się utrzymać w tajemnicy owoc kazirodztwa? Sekret skrywany przez tyle lat ujrzał światło dzienne. Dowody szantażu rujnują życie trzech rodzin.
Mam nadzieję, że dałam Ci czytelniku do myślenia i sięgniesz po tą pozycję bo naprawdę warto.

,,Retrospekcja " to thriller, który wbija w fotel.
Zaczyna się tak niewinnie a kończy petardą.

Bardzo polecam!

Bardzo polecam!

" W tej rodzinie każdy miał coś na sumieniu, być może jednak niektórym winy ciążyły bardziej niż innym."

Amanda już na początku swojej pracy jako niania poznaje rodzinę Temple'ów, która w słonecznej Portugalii zebrała się, by pożegnać zmarłego nestora rodu- słynnego profesora Maxa Temple'a.
Jego żona, niegdyś znana aktorka, oraz trójka ich dzieci i wnuków spotyka się w letniej willi, by uczcić pamięć ojca i dziadka, oraz by odnowić rozluźnione więzi. Tylko że nie każde z nich tego pragnie.
Pozory są tutaj najważniejsze, a za uśmiechami i serdecznością z jaką się do siebie odnoszą, kryją się głębsze, niezbyt dobre emocje. Wszystko to ma związek z wydarzeniami sprzed szesnastu lat, gdy zginęła mała Niamh. Wraz ze śmiercią wnuczki w życiu Temple'ów wszystko się posypało... został tylko na siłę utrzymywany obraz idealnej i wspierającej się rodziny.
Amanda, mieszkając w sąsiedniej willi, ma doskonałą okazję do obserwowania tej z pozoru szczęśliwej i zżytej ze sobą familii. Patrząc na nich i analizując młodym umysłem, dochodzi do wniosku, że każde z nich ma coś do ukrycia, a z pewnością jedno z nich ma więcej niż inni.
Bawiąc się w detektywa natrafia na mroczne sekrety sięgające bardzo głęboko w przeszłość, czym naraża siebie na niebezpieczeństwo, bo śmierć małej Niamh była tylko wierzchołkiem góry lodowej.

" O każdej tragedii i o każdej zbrodni można opowiedzieć tak, żeby ludzie chcieli w tę opowieść uwierzyć- żeby potrzebowali w tę opowieść uwierzyć."
To cytat z książki, który doskonale oddaje to co się w tej historii wydarzyło. Wygładzony obraz szczęścia, wzajemnego szacunku i miłości. Na siłę utrzymywana chwiejąca się fasada. Gdzie wizerunek i dobre imię rodziny są ważniejsze niż szczęście bliskich.
Dla mnie książka na duży plus.
@proszynski_wydawnictwo

Taka sobie pozycja, jak ktoś wymaga czegoś więcej to może sobie darować tą powieść. Od kryminałów też należy czegoś oczekiwać, jakieś minimum zobowiązuje.

• Egzemplarz recenzencki
  • Thriller/sensacja/kryminał