Pozytywka. Witamy w Pandorii

Okładka książki Pozytywka. Witamy w Pandorii
Benedicte CarboneillGijé Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Pozytywka (tom 1) komiksy
56 str. 56 min.
56 min.
Maria Mosiewicz

Okładka książki Pozytywka. Pióro legendarnego orła Benedicte Carboneill, Gijé
Ocena 10,0
Pozytywka. Pió... Benedicte Carboneil...
Okładka książki Pozytywka. Zagadkowe zniknięcie Benedicte Carboneill, Gijé
Ocena 10,0
Pozytywka. Zag... Benedicte Carboneil...
Okładka książki Pozytywka. Tajemnice przeszłości Benedicte Carboneill, Gijé
Ocena 8,1
Pozytywka. Taj... Benedicte Carboneil...
Okładka książki Pozytywka. Sekret Cypriana Benedicte Carboneill, Gijé
Ocena 7,5
Pozytywka. Sek... Benedicte Carboneil...

Bardzo fajny komiks. Szybko się czyta.

Bardzo fajny komiks. Szybko się czyta.

O mój boże, jestem zakochana!

Przepiękna kreska, świetna fabuła, mnóstwo magii, dziwnych stworzeń, a w środku tego wszystkiego mała dziewczynka rozpaczająca po śmierci mamy i poznająca jej długo skrywaną tajemnicę.

Cudowne, chcę wiedzieć więcej ♡

O mój boże, jestem zakochana!

Cudowne, chcę wiedzieć więcej ♡

Czy w świat może mieścić się w szklanej pozytywce? Owszem, choć nie zawsze jest to bezpieczne miejsce. Motyw małego uniwersum wewnątrz szklanej kuli nie jest czymś nowym, jednak tutaj bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Dostał kilka elementów, których nie spodziewałem się po komiksie skierowanym do młodszych dzieci. Porusza bowiem poważne tematy straty bliskiej osoby, wytrwałości oraz starań o odzyskanie utraconych wspomnień. A to trudne oraz wyjątkowo niebezpieczne zadanie. Szczególnie dla ośmiolatki.

Poznajcie Nolę. Jest bardzo nieszczęśliwa, gdyż kilka miesięcy wcześniej straciła matkę. Ojciec stara się ze wszystkich sił aby pocieszyć córkę, ale czasem nawet on czuje się bezradny i przybity tęsknotą za ukochaną żoną. W dniu ósmych urodzin Noli przekazuje jej tajemniczy prezent - pozytywkę, którą od dziecka posiadała matka dziewczynki. Okazuje się, że w środku urządzenia znajduje się zamknięty świat zwany Pandorią. Miejsce to wydaje się być spełnieniem dziecięcych marzeń, ale to tylko pozory. Tak naprawdę pod pięknem i fantazją kryją się mrok oraz masa niebezpieczeństw. Bo kto trafił do Pandorii nie ma prawa jej opuścić. Przynajmniej teoretycznie.

Pierwszy tom jest wprowadzeniem do nowego uniwersum oraz ukazaniem sytuacji życiowej głównej bohaterki. Nie ma ona łatwo, jednak szybko odkrywa, że inni mogą mieć znacznie gorzej. Osądzani po pozorach, prześladowani przez rygorystyczne prawo, czy muszący ukrywać swe talenty przez zewnętrznym światem. Żaden świat nie jest rajem, bowiem w każdym są równi oraz równiejsi. Złoczyńcy i poszkodowani. My natomiast musimy stawić czoła tym przeciwnością. Dla siebie samych oraz dla tych, którzy bez pomocy innych nie podołają trudnością, które postawił przed nimi los.

Tak, "Pozytywka" to naprawdę mocne dzieło, choć skierowane do młodszego odbiorcy. Za to właśnie kocham komiksy tego typu. Nie boja się dotykać trudnych tematów podając je w sposób przystępny dla dziecka czy młodszego nastolatka. Takich pozycji jest coraz więcej na naszym rynku i bardzo dobrze. Są one potrzebne aby w tym natłoku głośnych, wrzeszczących mediów znaleźć choć odrobinę ciszy, pozwalającej nam przemyśleć pewne sprawy na chłodno. Bo tego dziś bardzo brakuje i z tego powodu zdaje mi się, że jesteśmy coraz bardziej głusi oraz ślepi na problemy targające dziećmi.

1965

Witamy w Pandorii, z miejsca rzuciło mi się w oczy. Okładka jest tak kolorowa i magiczna, że nie sposób ją przeoczyć. Opis zaś tylko zaostrzył mój apetyt na poznanie tejże historii. Czy było warto spędzić z nią trochę czasu?

Kreska i kolorystyka na plus. Ilustracje są takie przyjazne. Jeśli chodzi o treść, to dla mnie akcja dzieje się trochę za szybko. Ciężko się skupić przez to na poszczególnych dymkach. Myślę, że dzieciakom taka akcyjność może się spodobać. Sięgnę po kolejny tom, bo jestem ciekawa, co się wydarzy. Jednak nie jest to mój czytelniczy priorytet.

Dla dzieci 8+ będzie idealne!

Dla dzieci 8+ będzie idealne!

pierwsza część nowej serii, która czaruje czytelnika na każdym kroku. Nola, to dziewczynka wychowywana samotnie przez ojca. W dniu jej ósmych urodzin otrzymuje po niedawno zmarłej mamie prezent – pozytywkę. Przekręcenie w niej kluczyka przenosi małą bohaterkę do dziwnej krainy, tytułowej Pandorii. Tam Nola pozna nowych przyjaciół, ale też i wrogo nastawione jednostki. Dowie się także wielu ciekawych sekretów o swojej rodzicielce, odkryje w sobie umiejętności oraz cechy charakteru, których do tej pory nie znała. „Pozytywka” niesie ważne przesłanie o tym, by się nie poddawać bez względu na okoliczności. Z tej niezwykle wzruszającej i ciepłej opowieści można wyciągnąć wiele pozytywnych wskazówek co do naszej życiowej postawy. Czy świat Pandorii jest prawdziwy, czy też jest jedynie wytworem wyobraźni 8-latki? Sami oceńcie sięgając po tę przepięknie wydaną pozycję. Grafiki urzekają, treść łapie za serce, historia wciąga niczym owa magiczna pozytywka. Musicie ją poznać!
więcej na blogu Zwykłej Matki

Najmłodszych czytelników (oraz starszych miłośników komiksów skierowanych do dzieci 😉 ) zapraszamy do wspólnej wyprawy do Pandorii – magicznego świata, do którego można dostać się przez pewną pozytywkę. Przedstawiamy pierwszy tom komiksowej serii ,,Pozytywka”.

Nola to ośmioletnia dziewczynka, która niedawno straciła mamę i która nie potrafi poradzić sobie z jej stratą. Jednak zdaje się, że podarek, który otrzymuje w dniu swoich urodzin, może być dobrym lekarstwem by choć na chwilę rozproszyć jej smutki. Do rąk Noli trafia bowiem pozytywka, która okazuje się być bramą do innego świata – Pandorii – świata, który, jak się szybko okazuje, dobrze znała jej mama. Przed dziewczynką czeka odkrycie tajemnic magicznego świata, najpierw jednak musi pomóc nowym przyjaciołom.

Fabularnie ,,Pozytywka’’ wypada dość przeciętnie. Mamy tutaj młodą bohaterkę, która trafia do magicznego świata, który pozwala jej choć na chwilę oderwać się od smutnej rzeczywistości, w którym poznaje nowych przyjaciół i w którym przeżywa swoje pierwsze niezwykłe przygody. Całość wypada prosto i sympatycznie, aczkolwiek brakuje w historii czegoś co wywołałoby jakieś większe emocje podczas lektury. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że w kolejnych tomach ulegnie to zmianie i Pandoria jeszcze czymś nas miło zaskoczy.

Komiks nie tylko może pochwalić się ślicznym wydaniem (duży format, twarda oprawa ze zdobieniami), ale także przepiękną zawartością. Bo pod względem wizualnym ,,Pozytywka” jest właśnie taka, jakie powinny być komiksy dla dzieci – kolorowa, urocza, doprawiona odrobiną magii i fantazji, która dosłownie bije z każdej strony. Nie brakuje tu także fantastycznych istot, a mieszkańcy pozytywki stanowią naprawdę ciekawą zbieraninę, która z pewnością pobudzi wyobraźnię nie jednego dziecka.

,,Pozytywka. Witamy w Pandorii’’ to uroczy komiks łączący w sobie prześliczną oprawę wizualną, z magicznymi przygodami młodziutkiej bohaterki, z którą mogą utożsamiać się najmłodsi czytelnicy. I choć komiksowi nie można nic zarzucić, to jednocześnie zabrakło w nim czegoś co wyróżniłoby go na tle innych dostępnych już na rynku pozycji. Tym bardziej, że Egmont wydał już kilka naprawdę fantastycznych pozycji dla młodych czytelników, jak chociażby przepiękna ,,Czarolina”, cudowne ,,Pamiętniki Wisienki’’ bądź komiksową ,,Enolę Holmes’’, przy których lekturze bawiłam się dużo lepiej. Jeżeli jednak nie przeszkadza Wam pewna wtórność jeżeli chodzi o tematykę i szukacie lekkiego, ładnie narysowanego komiksu przy którym będziecie mogli się odprężyć w letnie popołudnie, ,,Pozytywka’’ z pewnością będzie dobrym wyborem.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Okładka pierwszej części komiksowej serii „Pozytywka” przywodzi na myśl opowieści w klimatach fantasy, pełne magii i baśniowych elementów. I dokładnie to otrzymuje młody czytelnik, kiedy zajrzy do środka. Zewnętrzna szata graficzna idealnie odzwierciedla historię opisaną na kartach książki. Bardzo klimatyczną, pełną dziwów, postaci nie z tego świata i niesamowitych zdarzeń. Jednak w tej niezwykłości kryje się pierwiastek czegoś znanego, bliskiego odbiorcy. Francuska scenarzystka porusza bowiem temat, z którym niejednokrotnie stykamy się w codziennym życiu: utrata bliskiej osoby, smutek, tęsknota.

Carbone stworzyła fikcyjny świat, tak różny od naszego, tajemniczy, dziwny, fantasmagoryczny, a jednak ułatwiający małemu czytelnikowi głębsze poznanie i zrozumienie otaczającej go rzeczywistości. Za pomocą wymyślonych bohaterów i zdarzeń, w których uczestniczą, autorka kształtuje w odbiorcy stosunek do takich wartości jak prawda, dobro, empatia czy sprawiedliwość. Rozbudza jego wrażliwość moralną i poczucie odpowiedzialności za własne uczynki. Opowieść o Noli uczy również małego czytelnika radzenia sobie z problemami, rozpoznawania, określania i sposobów wyrażania emocji.

Całość pod względem fabularnym prezentuje się naprawdę nieźle, a wyjątkowa kreska Gijé, urodzonego w Demokratycznej Republice Konga grafika, nadaje historii bajkowego, magicznego klimatu i ułatwia czytelnikowi wkroczenie do świata Pandorii. Gdybym miała wskazać jakieś wady, to zwróciłabym uwagę na intrygę, która nie została zbyt mocno rozbudowana. Bohaterowie nie napotykają na swojej drodze większych przeszkód, a zwroty akcji są bardzo subtelne. Podejrzewam jednak, że ta prostota w kreowaniu fabuły jest związana z grupą docelową odbiorców, do jakich autorka kieruje tę opowieść.

"Pozytywka. Witamy w Pandorii" to lekka, magiczna opowieść fantasy w komiksowej odsłonie. Zabiera czytelnika w podróż do innego świata, który ma jednak wiele wspólnego z naszą rzeczywistością. Empatia, troska o innych, dobro i sprawiedliwość to bowiem wartości uniwersalne. Ta historia zapewni małym odbiorcom moc wrażeń i poruszy ich serca.

1939

Scenarzystką serii jest Francuzka o pseudonimie Carbone, która po wielu latach pracy jako nauczycielka postanowiła pisać dla dzieci. Tak powstały liczne książki dla najmłodszych oraz scenariusze do komiksów. Rysunki są dziełem urodzonego w Demokratycznej Republice Konga grafika zwanego Gijé, który wcześniej pracował w przemyśle reklamowym i przy produkcji filmów animowanych. Seria ta nosi tytuł „Pozytywka. Witamy w Pandorii.”

O tym komiksie możemy przeczytać, że:
Pierwsza część przygodowej opowieści o dziewczynce, która zostaje wezwana na pomoc przez mieszkańców ukrytego świata... Nola obchodzi ósme urodziny, ale czuje przede wszystkim smutek, bo tęskni za niedawno zmarłą mamą. Czy chociaż trochę rozweseli ją prezent – piękna pozytywka? Dziewczynka przekręca kluczyk zabawki i... tak rozpoczyna się wielka przygoda! Nola przedostaje się do krainy dziwów, gdzie spotyka niezwykłe istoty i wpada w wir szalonych wydarzeń, a przede wszystkim poznaje sekrety z przeszłości swojej mamy. Czy jednak nawet najbardziej fascynujące przeżycia mogą uleczyć ból po stracie ukochanej osoby?

Pozytywka to kolejna seria podobna do tych które już znany. Czytaliście „Czarolinę”? „Pamietnik Wisienki”? Jeśli przynajmniej jedna odpowiedź brzmi „tak”, to ta seria jest dla was.. Utrzymany w takiej samej estetyce stanowi przyjemną przygodowo-fantastyczną opowieść dla dzieci. Ładnie zilustrowany i wydany na pewno przypadnie im do gustu.

Dodaj cytat z książki Pozytywka. Witamy w Pandorii