Śledztwa Enoli Holmes - 2 - Sprawa lady Alistair

Okładka książki Śledztwa Enoli Holmes - 2 - Sprawa lady Alistair Serena Blasco
Okładka książki Śledztwa Enoli Holmes - 2 - Sprawa lady Alistair
Serena Blasco Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Śledztwa Enoli Holmes (tom 2) komiksy
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Śledztwa Enoli Holmes (tom 2)
Tytuł oryginału:
Les enquêtes d'Enola Holmes: L'Affaire Lady Alister
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2020-06-03
Data 1. wyd. pol.:
2020-06-03
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328198142
Tagi:
kryminał tajemnica
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Agatha Christie. Herkules Poirot. Śmierć na Nilu Isabelle Bottier, Damien Callixte
Ocena 7,6
Agatha Christi... Isabelle Bottier, D...
Okładka książki Pozytywka. Witamy w Pandorii Benedicte Carboneill, Gijé
Ocena 7,3
Pozytywka. Wit... Benedicte Carboneil...
Okładka książki Agatha Christie. Herkules Poirot. Tajemnicza historia w Styles Romuald Gleyse, Jean-Françoise Vivier
Ocena 7,0
Agatha Christi... Romuald Gleyse, Jea...
Okładka książki Zabić drozda. Powieść graficzna Fred Fordham, Harper Lee
Ocena 8,0
Zabić drozda. ... Fred Fordham, Harpe...

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
60 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
259
181

Na półkach:

Pięknie zilustrowany komiks. Lekko się czyta. Obowiązkowo dla fanów Enoli :)

Pięknie zilustrowany komiks. Lekko się czyta. Obowiązkowo dla fanów Enoli :)

Pokaż mimo to

avatar
2342
2339

Na półkach: , ,

Nasza czternastoletnia uciekinierka zadomawia się w Londynie. Dochodzi do wniosku, że najciemniej jest pod latarnią i ukrywa się niemalże w sąsiedztwie poszukujących jej braci. Kim są jej krewni? Jeden z nich to słynny detektyw Sherlock Holmes, zatem odnalezienie młodszej siostrzyczki staje się dla niego punktem honoru. Tymczasem ginie kolejna panna z dobrego domu. Kto szybciej odnajdzie lady Alistair? Enola czy jej sławny brat? Dziewczyna zrobi wszystko, aby uratować młodą kobietę. Nie zawaha się przebierać, oszukiwać i używać podstępu. A przede wszystkim zmysłu obserwacji. Komiks dedykowany do młodszego czytelnika, jednak ten starszy również nie będzie się nudził. Może nawet się okazać, że aby poprawnie rozwiązać zagadkę powinien się chwilę zastanowić. Kreska, której cichym wielbicielem jest moje dziecko, mnie jakoś specjalnie nie urzekła. Na końcu książki znajdziecie garść różnorodnych informacji, które uporządkują i wzbogacą waszą wiedzę. Polecam.

Nasza czternastoletnia uciekinierka zadomawia się w Londynie. Dochodzi do wniosku, że najciemniej jest pod latarnią i ukrywa się niemalże w sąsiedztwie poszukujących jej braci. Kim są jej krewni? Jeden z nich to słynny detektyw Sherlock Holmes, zatem odnalezienie młodszej siostrzyczki staje się dla niego punktem honoru. Tymczasem ginie kolejna panna z dobrego domu. Kto...

więcej Pokaż mimo to

avatar
165
103

Na półkach:

Kolejna książka z cyklu Enoli w uproszczonej=komiksowej wersji. Podoba mi się, że niczego tu nie zabrakło w stosunku do najważniejszych elementów książki, jednak jeśli ktoś sięgnie jedynie po komiks nie czytając książki to moim zdaniem sporo straci. Ładne rysunki choć nie zgadzają się z tymi powstałymi w mojej głowie po przeczytaniu Enoli ;) chociażby Joddy - miał być dzieckiem, a w komiksie jest przynajmniej młodzieńcem.

Kolejna książka z cyklu Enoli w uproszczonej=komiksowej wersji. Podoba mi się, że niczego tu nie zabrakło w stosunku do najważniejszych elementów książki, jednak jeśli ktoś sięgnie jedynie po komiks nie czytając książki to moim zdaniem sporo straci. Ładne rysunki choć nie zgadzają się z tymi powstałymi w mojej głowie po przeczytaniu Enoli ;) chociażby Joddy - miał być...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1173
1141

Na półkach:

Pierwszy tom o przygodach Enoli Holmes, czyli młodszej (i to znacznie) siostry słynnego detektywa zamieszkałego w Londynie pod adresem Baker Street 221b, bardzo przypadł mi do gustu. Dlatego wobec drugiego miałem już znacznie większe oczekiwania. Czy im sprostał? Tak. Czy rozbudził we mnie jeszcze większe emocje? Jak najbardziej tak. Szczerze powiedziawszy to nie przypuszczałem, że ta seria aż tak bardzo mnie wciągnie, gdyż jest adresowana raczej do nastoletniego czytelnika, ale stało się. Enola Holmes dorównała, a w kilku miejscach nawet pokonała, swego genialnego brata.

Pierwszy element, który straszliwie przykuł moją uwagę, to bardzo umiejętne oraz rzetelne oddanie relacji kobiet w Europie z przełomu XIX i XX stulecia. Mowa tutaj nie tylko o pannach, wdowach czy kobietach zamężnych z sfer wyższych, ale także z innych warstw społecznych. W tym oczywiście mieszczańskiej, bogatych kupców oraz klasy robotniczej. W dzisiejszych czasach, gdzie obieg dezinformacji jest katastrofalny, a ruchy polityczne (nieraz podszywające się pod ugrupowania pro społeczne) fałszują fakty historyczne na swoją korzyść, takie rzetelne przedstawianie relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną tamtego okresu, wyjątkowo mocno sobie cenię. Udowadnia to też, ile pracy autorzy komiksu włożyli w proces jego tworzenia, a to zawsze warto docenić.

Drugim elementem jest sama postać Enoli Holmes i tego ile ma wspólnych cech z swym starszym bratem Sherlockiem. Jest tak samo inteligentna, sprytna oraz potrafi "zmieniać postać" dzięki przebraniom. Jedyne czym ustępuje bratu, to nabyta wiedza, ale z drugiej strony posiada inny ogromny atut - kobiecość. To otwiera jej pewne drzwi, które dla Sherlocka zawsze będą zamknięte. Tak naprawdę gdyby pracowali wspólnie mogliby zdziałać znacznie więcej niż w pojedynkę. Niestety poglądy na temat tego, jak powinna się zachowywać prawdziwa kobieta z wyższych sfer tworzą między nimi konflikt.

Osobiście nadal kibicuję Enoli i czekam na kolejny tom jej przygód, który już jest zapowiedziany. Nosi podtytuł "Tajemnica białych maków" i prawdopodobnie pojawi się jeszcze na pólkach polskich księgarń w tym roku. Mi nie pozostaje zatem nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość, a was, drodzy czytelnicy, gorąco zachęcam abyście sięgnęli po tą serię.

Pierwszy tom o przygodach Enoli Holmes, czyli młodszej (i to znacznie) siostry słynnego detektywa zamieszkałego w Londynie pod adresem Baker Street 221b, bardzo przypadł mi do gustu. Dlatego wobec drugiego miałem już znacznie większe oczekiwania. Czy im sprostał? Tak. Czy rozbudził we mnie jeszcze większe emocje? Jak najbardziej tak. Szczerze powiedziawszy to nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6142
3443

Na półkach:

Lubicie komiksy i XIX wieczne klimaty, w których spotykamy buntownicze i samodzielne bohaterki walczące z genderem, poszukujące własnej drogi, dążące do samodzielności? Do tego jesteście miłośnikami powieści detektywistycznych o Sherlocku Holmesie? To koniecznie musicie sięgnąć po cykl „Śledztwa Enoli Holmes” przenoszący czytelników do realiów wiktoriańskiej Anglii. Jak możecie się domyślać kobiety nie mają wówczas łatwego życia. Ich los zależy od wpływów męskich członków rodziny. O przyszłości decydują opiekunowie. Płeć piękna traktowana jest jak ozdobna żywa własność. Paradoks polega na tym, że w tym czasie na tronie zasiada kobieta, ale niestety o bardzo konserwatywnych poglądach, przez co za czasów jej panowania los przedstawicielek płci pięknej pogarsza się. W takie klimaty przenosi nas Serena Blasco, absolwentka sztuki użytkowej i coraz bardziej znana rysowniczka, autorka komiksów demaskujących kulturowe kajdany nakładane kobietom. Cykl przenoszący nas do XIX wieku pozwala na pokazanie przeszłości, ale też poruszenie wielu aktualnych problemów. Można powiedzieć, że jest opowieścią detektywistyczną z efektem Matyldy w tle.
Akcję cyklu otwiera zaginięcie mamy Enoli w dnu jej czternastych urodzin. Nastolatka zaczyna poszukiwania i ściąga do Londynu swoich braci: Sherloka i Mycrofta, którzy chcą wysłać ją na pensję dla panien z wyższych sfer, aby zapewnić jej opiekę i przyuczenie do bycia dobrą żoną. Wyemancypowana przez kontakt z ekscentryczną matką dziewczyna nie zamierza ulegać i robi wszystko, aby zachować niezależność. Przy okazji wplątuje się w różne niebezpieczne sytuacje. Każdy tom to kolejna zagadka do rozwikłania oraz osoba do uratowania. Oczywiście sukces rozwiązania zagadek spada na jej brata będącego detektywem, ale Enoli to nie przeszkadza, bo ważniejsze jest dla niej osiągnięcie celu, czyli bardzo często ratowanie kobiet. Główny cel to oczywiście poszukiwanie matki. Ten wątek będzie ciągnął się przez kilka tomów. A przy okazji bohaterka będzie rozwiązywała inne sprawy.
W pierwszym tomie akcja toczy się wokół tajemniczego porwania młodego wicehrabiego, w drugim postanawia rozwikłać sprawę zaginionej córki sir Eustachego Alistaira, w trzecim sprawa będzie bardzo osobista, ponieważ bohaterka będzie musiała odnaleźć doktora Warsona, który jest dla niej niesamowicie ważny. Czwarty to powrót Cecily Alistair. Tym razem Enola musi znaleźć właścicielkę wachlarza u uratować ją przed niechcianym małżeństwem.
Każdy z tomów prezentuje się bardzo interesująco. Piękne ilustracje, dobrze rozplanowane dialogi sprawiają, że stworzona przez Nancy Springer postać ożywa, a same opowieści dostają tchnienia świeżości, żywotności. Serena Blasco adaptując powieści umiejętnie prowadzi fabułę, stopniowo odsłania przed czytelnikami nowe fakty.
Bohaterka komiksu to przebojowa i wyemancypowana dziewczyna pragnąca uniknięcia wychowania na posłuszną i niemającą zdania żonę. Nastolatka jest buntownicza i po ucieczce z domu radzi sobie sama, a przy okazji wciela się w różne role, aby rozwiązać zagadki. Spostrzegawcza i sprytna kobieta często prześciga swoich braci intelektem, przez co ich pouczenia na temat roli przedstawicielek płci pięknej wyglądają śmiesznie.
Pomysł Nancy Springer na postać nawiązującą do książek sir Arthur Conan Doyle sprawił, że na wiele spraw możemy spojrzeć z perspektywy ówczesnych szans dawanych kobietom. Wchodzimy w czasy postępu, kiedy ludzie mogą przemieszczać się pociągami, fabryki pracują pełną parą, istnieje prasa codzienna donosząca o życiu ważnych osób oraz modowych ciekawostkach, a jednocześnie stajemy się świadkami jak niewiele mogły kobiety oraz w jaki sposób starsze przedstawicielki płci pięknej konspirowały z przedstawicielami patriarchalnej dyskryminacji zabraniającej dziewczętom na naukę pozwalającą na finansową niezależność. Kiedy przypomnimy sobie, że był to czas, gdy kobiet było więcej w społeczeństwie, a ich status zależał od tego, czy odpowiednio wcześnie znalazły męża, czy były wykluczane ze społeczności jako „kobiety upadłe” (od samotnych, przez nauczycielki po prostytutki) to widzimy tragizm sytuacji bohaterów komiksu, którego oczywiście można czytać bez otoczki historycznej, ale tylko z nią wiele sytuacji będzie bardziej zrozumiałych dla czytelnika. Myślę, że ten cykl to dobry punkt wyjścia do tego, aby zainteresować młodych czytelników zmianami, jakie zaszły w ciągu dwóch wieków, oswajania z historią, pokazywania jak niezwykle ciekawe może być zgłębianie przeszłości także z wykorzystaniem powieści napisanych przez osoby żyjące w określonych warunkach. Zaproponowane przez Nancy Springer spojrzenie pomaga na uwypuklenie spraw, które przemilczał w swoich dziełach sir Arthur Conan Doyle. Polecam.

Lubicie komiksy i XIX wieczne klimaty, w których spotykamy buntownicze i samodzielne bohaterki walczące z genderem, poszukujące własnej drogi, dążące do samodzielności? Do tego jesteście miłośnikami powieści detektywistycznych o Sherlocku Holmesie? To koniecznie musicie sięgnąć po cykl „Śledztwa Enoli Holmes” przenoszący czytelników do realiów wiktoriańskiej Anglii. Jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
784
9

Na półkach:

stanowi propozycję dla nieco starszych czytelników. Przenosimy się tu do XIX-wiecznego Londynu pełnego ciemnych uliczek i przemocy. To tutaj ukrywa się siostra Sherlocka Holmesa – Enoli. Po ucieczce z domu kontynuuje poszukiwania zaginionej matki, co rusz zmieniając swoją tożsamość i stroje. Przy okazji wpada też na trop córki sir Eustachego Alistaira, która jakiś czas temu zniknęła bez wieści. Sytuacja staje się dla Enoli coraz bardziej niebezpieczna, a na dodatek jej brat – Sherlock jest coraz bliżej zdemaskowania zbiegłej siostry. Oryginalnie opracowany i niezwykle wciągający komiks. Coś w sam raz dla miłośników kryminałów.
Jeśli od czytania rozbolą Was już oczy lub zechcecie po prostu zrobić sobie przerwę od słowa pisanego w dymkach, być może dobrym pomysłem okaże się sięgnięcie po jakąś grę? Najlepiej gdyby była ona prosta w zasadach, poręczna, szybka i dawała mnóstwo frajdy. Egmont i na to znalazł sposób.

stanowi propozycję dla nieco starszych czytelników. Przenosimy się tu do XIX-wiecznego Londynu pełnego ciemnych uliczek i przemocy. To tutaj ukrywa się siostra Sherlocka Holmesa – Enoli. Po ucieczce z domu kontynuuje poszukiwania zaginionej matki, co rusz zmieniając swoją tożsamość i stroje. Przy okazji wpada też na trop córki sir Eustachego Alistaira, która jakiś czas temu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1966
1142

Na półkach: , ,

Dałam się wciągnąć w opowieść o młodocianej detektyw. Nic w tym zresztą dziwnego: to życie w ukryciu przed własnym bratem - doskonałym przecież detektywem, poszukiwanie matki, a w międzyczasie wcielanie się w kilka innych ról, by rozwikłać przytrafiające się po drodze tajemnice. To się musi podobać.

Tym bardziej, że w tej pozornie prostej opowieści zawartych jest sporo ciekawych treści. W drugiej części przygód Enoli pojawia się wątek biedoty XIX-wiecznego Londynu, ciężkiej doli robotników, podżegających ich do buntu socjalistów. Ale także - i wątek ten dominuje od początku - jest tu niezgoda na konwenanse epoki, które dziewczynki na siłę wtłaczały do określonej roli, tłamsząc ich osobowości, ich talenty i marzenia.

Dobry komiks, aż sama jestem w szoku, że tak się wkręciłam w tę historię.

Dałam się wciągnąć w opowieść o młodocianej detektyw. Nic w tym zresztą dziwnego: to życie w ukryciu przed własnym bratem - doskonałym przecież detektywem, poszukiwanie matki, a w międzyczasie wcielanie się w kilka innych ról, by rozwikłać przytrafiające się po drodze tajemnice. To się musi podobać.

Tym bardziej, że w tej pozornie prostej opowieści zawartych jest sporo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
491
158

Na półkach: ,

Krótki komiks, ładna kreska, ale liczyłam na bardziej zagmatwaną zagadkę.

Krótki komiks, ładna kreska, ale liczyłam na bardziej zagmatwaną zagadkę.

Pokaż mimo to

avatar
267
68

Na półkach: , , , , ,

Zapraszam do przeczytania mojej opinii o poprzedniej części tej serii, ponieważ znajdziecie tam to co chcę wyrazić o tej książce. Jedyną różnicą jest to, że tu dałam o jedną gwiazdkę więcej, dlatego iż bardziej mi się podobała.

Zapraszam do przeczytania mojej opinii o poprzedniej części tej serii, ponieważ znajdziecie tam to co chcę wyrazić o tej książce. Jedyną różnicą jest to, że tu dałam o jedną gwiazdkę więcej, dlatego iż bardziej mi się podobała.

Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    72
  • Chcę przeczytać
    9
  • Komiksy
    9
  • Komiks
    8
  • Biblioteka
    4
  • Posiadam
    3
  • 2020
    3
  • 2022
    2
  • Z biblioteki
    2
  • 2023
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Śledztwa Enoli Holmes - 2 - Sprawa lady Alistair


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także