rozwińzwiń

Pozytywka. Pióro łagodnego orła

Okładka książki Pozytywka. Pióro łagodnego orła Benedicte Carboneill, Gijé
Okładka książki Pozytywka. Pióro łagodnego orła
Benedicte CarboneillGijé Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Pozytywka (tom 5) komiksy
56 str. 56 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Pozytywka (tom 5)
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2022-10-12
Data 1. wyd. pol.:
2022-10-12
Data 1. wydania:
2021-01-01
Liczba stron:
56
Czas czytania
56 min.
Język:
polski
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Sisters #16: Uda się czy się nie uda? Christophe Cazenove, William Maury
Ocena 7,8
Sisters #16: U... Christophe Cazenove...
Okładka książki Frnck - 3 - Poświęcenie Olivier Bocquet, Brice Cossu
Ocena 8,2
Frnck - 3 - Po... Olivier Bocquet, Br...
Okładka książki Delisie - 2 - Mniam, mniam, mniam Magdalena Kania, Maciej Kur
Ocena 8,1
Delisie - 2 - ... Magdalena Kania, Ma...
Okładka książki Trzej muszkieterowie Fabrizio Lo Bianco, Andres José Mossa
Ocena 6,3
Trzej muszkiet... Fabrizio Lo Bianco,...
Okładka książki Stranger Things. Obóz naukowy Keithem Champagnem, Jody Houser, Edgarem Salazarem, praca zbiorowa
Ocena 6,6
Stranger Thing... Keithem Champagnem,...
Okładka książki Siostry Niezapominajki: 2. Miłości Kasjopei Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 7,6
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
296
286

Na półkach: ,

“Pozytywka. Pióro łagodnego orła” to piąty tom przygód Noli i jej niesamowitych przyjaciół. W tej części dzieje się naprawdę sporo, ale żeby Wam nie zdradzać, opiszę serię oraz perypetie dziewczynki bardzo ogólnie.

Po pierwsze zacznę od tego, że uwielbiam kreskę tego komiksu, fabułę oraz świat w nim przedstawiony. Jest cudowny i jedyny w swoim rodzaju. Z Ziemi można dostać się do niego poprzez pozytywkę, którą Nola odziedziczyła po swojej zmarłej mamie, za którą niesamowicie tęskni i nie potrafi pogodzić się z jej stratą. Kiedy trafia do niesamowitego świata, pełnego przeróżnych stworzeń i mieszkańców, nie może uwierzyć w to, że jej mama nigdy nie pisnęła na ten temat nawet słowa.

Dziewczynka odkrywa coraz to nowe sekrety i niestety wiele rzeczy się nie zgadza, wszystko się komplikuje, a ona nie może podzielić się niczym ze swoim ojcem. Może liczyć tylko na swoich nowych przyjaciół, jednak kontakt z nimi jest utrudniony, zarówno jak podróże międzyświatowe.

Seria Pozytywka to fantastyczna przygoda, przy której świetnie się bawię. Komiksy pochłaniam błyskawicznie i mam nadzieję, że seria będzie wielotomowa. Świat ma ogromny potencjał, pojawia się w nim mnóstwo magicznych stworzeń, wiele tajemnic do rozwiązania oraz skomplikowane konflikty. Pośrodku tego wszystkiego jest mała Nola, która całym sercem pragnie rozwiązać swój prywatny sekret. Czy jej się to uda?

“Pozytywka. Pióro łagodnego orła” to piąty tom przygód Noli i jej niesamowitych przyjaciół. W tej części dzieje się naprawdę sporo, ale żeby Wam nie zdradzać, opiszę serię oraz perypetie dziewczynki bardzo ogólnie.

Po pierwsze zacznę od tego, że uwielbiam kreskę tego komiksu, fabułę oraz świat w nim przedstawiony. Jest cudowny i jedyny w swoim rodzaju. Z Ziemi można...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
1168
1137

Na półkach:

To już piąty tom serii, zatem historia bardzo się rozwinęła, powraca wiele dobrze mi znanych postaci oraz wątków, ale wkracza też kilka owych. Co jednak ważniejsze zostają wywleczone na światło dzienne sprawy z przeszłości matki głównej bohaterki, które prowadzą do interesującego, choć trochę przewidywalnego, finału. To znaczy przewidywalnego dla kogoś, kto śledzi tą serię od samego początku. Jednak nie uprzedzając faktów, przybliżmy fabułę piątego albumu oraz wyjaśnijmy czym jest tajemniczy łagodny orzeł.

Nola nie może wrócić do swego świata po wydarzeniach z poprzedniego tomu. Okazuje się, że coś blokuje przejście, bowiem z pozytywki wypadł klucz. Przyjaciel jej matki, Anton, wpada na pomysł jak go podnieść za pomocą proszku lewitacyjnego. Jednak do tego potrzebuje aż trzech piór spokojnego orła, które obecnie są bardzo rzadkie i prawie nie do zdobycia z powodu prawa do ograniczenia polowań. Nola nie chce zabijać majestatycznego ptaka, ale bez piór nie wróci do domu. Zaczyna się więc szukanie sposobu na wyjście z tej sytuacji.

W tej historii widać ogromny manifest w ochronie dzikich zwierząt, które nieraz zabijano tylko i wyłącznie dla futra lub piór. Innymi słowy bazując na pełnym wyzysku fauny w celach co prawda użytecznych, ale jednak zmuszających do mordowania zwierzyny, tym samym znacząco zmniejszając jej naturalną populację. Jednak część z tych rzeczy, jak na przykład pióra, da się pozyskać bez konieczności eksterminacji, choć wymaga to większego nakładu pracy. Komiks dobrze to ukazuje, piętnując pójście na łatwiznę.

Drugim elementem jest rozwinięcie głównego wątku opowieści, czyli przeszłości matki głównej bohaterki. Wychodzą na światło dzienne nowe wątki, mogące sporo namieszać w relacjach z niektórymi postaciami. Do tego ponownie pojawia się motyw dawnej wojny i nacji, która najechała krainę znajdującą się w magicznej pozytywce. Dotąd wiedzieliśmy, że matka głównej bohaterki brała w tym konflikcie czynny udział, jednak teraz ujawniono jeden kluczowy element, rzucający nowe światło na tamte wydarzenia. Natomiast ostatni kadr w komiksie daje czytelnikowi jeszcze mocniej do myślenia. Jednak na kontynuację trzeba poczekać, jednak coś czuję, że będzie warto. Czy jednak historia zmierza ku końcowi? Wydaje mi się, że nie, bowiem sporo jeszcze zostało do dopowiedzenia.

To już piąty tom serii, zatem historia bardzo się rozwinęła, powraca wiele dobrze mi znanych postaci oraz wątków, ale wkracza też kilka owych. Co jednak ważniejsze zostają wywleczone na światło dzienne sprawy z przeszłości matki głównej bohaterki, które prowadzą do interesującego, choć trochę przewidywalnego, finału. To znaczy przewidywalnego dla kogoś, kto śledzi tą serię...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6131
3433

Na półkach:

Opowieści o niezwykłych światach, tajnych przejściach zwykle zabierają nas do uniwersum znajdujące się na dużej powierzchni, gdzieś w innym wymiarze. W „Pozytywce” taki alternatywny świat znajduje się w grającej szklanej kuli. Nie jest to oczywiście nowy motyw. Nowe jest spojrzenie na niego oraz poruszane przez autorów tematy.
Kiedy w pierwszym tomie poznajemy Nolę ma ona osiem lat. Jest nieszczęśliwa, ponieważ przeżywa żałobę po stracie mamy. Pozostał jej tylko tata, który chce ją pocieszyć, ale też jest przytłoczony smutkiem po stracie ukochanej żony. W dniu ósmych urodzin Nola dostaje od niego pozytywkę, która wcześniej należała do matki dziewczynki. Bawiąc się tym niezwykłym prezentem Nola odkrywa, że w środku znajduje się świat zwany Pandorią. Na pierwszy rzut oka jest to miejsce będące spełnieniem dziecięcych marzeń. Szybko jednak okazuje się, że to pozory, bo piękna i fantazyjna kraina pełna jest niebezpieczeństw. Jednym z nich jest pozorny brak możliwości opuszczenia tej krainy.
Sama nazwa krainy wydaje się nawiązywać do mitologii greckiej i Pandory, czyli pierwszej kobiety na świecie (coś na wzór judaistycznej Ewy) zesłanej na ziemię za podstęp Prometeusza przechytrzającego boga i dającego mu kiepską ofiarę. Ulepiona przez Hefajstosa z gliny i wody, pięknie ubrana przez Charyty i hory, nauczona prac domowych przez Atenę (swoją drogą ciekawe, kto tym masom mężczyzn na ziemi wykonywał owe prace),obdarzona urodą przez Afrodytę i wyposażona w kłamstwo i fałsz przez Hermesa została posłana do Epimeteusza (brat Prometeusza),który ją poślubił. W posagu dostała glinianą puszkę, po której otwarciu wydostało się całe zło na świat. Nawiązanie nazwą krainy do tej postaci intryguje.
Pierwszy tom pt. „Witamy w Pandorii” jest wprowadzeniem do całej historii. Poznajemy bohaterkę, widzimy, w jakiej jest sytuacji życiowej oraz poznajemy początki jej wypraw do niezwykłego świata, w którym ma okazję zrozumieć, że prawo nie zawsze jest dobre i sprawiedliwe. Odkrywa, że inni mają gorzej od niej, bo są oceniani po pozorach, prześladowani przez rygorystyczne prawo czy zmuszonych ukrywać swoje talenty. Nawet w magicznym świecie istnieją grupy uprzywilejowanych i tych, którym się nie poszczęściło i w stawianiu czoła przeciwnościom losu będą potrzebowali wsparcia.
Drugi tom „Pozytywki”, „Sekret Cypriana” pokazuje nam powrót bohaterki do domu, ale widzimy, że nadal ma możliwość wracania tam. Wykorzystuje każdą okazję powrotu do Pandorii i przeżywania tam kolejnych przygód.
Z tej możliwości skorzysta też w trzecim tomie pt. „Tajemnice przeszłości”. Zawsze, gdy będzie się czuła przygnębiona i przytłoczona uda się w podróż, aby na swoje otoczenie spojrzeć z innej perspektywy. Zwłaszcza, że dookoła zaczynają dziać się dziwne rzeczy i wydaje się, że któryś mieszkaniec Pandorii złamał zakaz przechodzenia do innego świata. Ale czy to na pewno była ta osoba czy może mroczne siły? Pozostaje sprawdzić, kto za owymi wędrówkami stoi. Przy okazji bohaterka będzie poszukiwania swoich korzeni, próbowała dowiedzieć się jak najwięcej o mamie, odkryć jej tajemnice.
„Zagadkowe zniknięcie” to kolejne spotkanie z Nolą. Nadal widzimy jej smutek z powodu straty mamy. Tym razem uczucie powraca w czasie sprzątania jej rzeczy, przenoszenia ich do piwnicy. W czasie tych porządków bohaterka znajduje dziwny kluczyk, którego rysunek znalazła w mamy pamiętnikach. Szuka zamka, do którego on pasuje. Z tego powodu wyprawia się do Pandorii. A tam czekają na nią kolejne zagadki i wyzwania oraz zaskoczenia. Miły sąsiad jej przyjaciół zostaje uwięziony. Znika też nauczycielka muzyki. Nola razem z przyjaciółmi ruszy na poszukiwania, postara się rozwiązać zagadkę tajemniczych wydarzeń.
W piątym tomie zatytułowanym „Pióra łagodnego orła” dowiadujemy się, że Nola ma problem z powrotem do domu. Przejście jest nieaktywne, zamknięte. Na szczęście jej przyjaciele znają kogoś, kto może im pomóc. Niestety okazuje się, że nie ma wszystkich składników. Szczególnie ważne są tu pióra łagodnego orła. Nie posiada ich też niewidomy zielarz, bo od dawna nie chodzi na polowania. Z kolei w sklepie myśliwego także ich nie znajdzie, bo ten z powodu obrońców zwierząt ma limity na polowania i już swoje wyczerpał. Dzieciom pozostaje ruszyć na polowanie z niewidomym zielarzem. Nola jest zaniepokojona tym, że aby powrócić do domu będzie musiała skrzywdzić zwierzę. Planuje zdobyć puch z gniazda. Okaże się, że nie wszystko idzie z planem, bo nie można ot tak bezkarnie wchodzić do gniazda ptaka. Nawet łagodnego orła. Jak skończy się cała historia przekonajcie się sami.
Bardzo podoba mi się to, że w każdym tomie Carbone (właśc. Bénédicte Carboneil) porusza ważne społecznie tematy. Są tam pomówienia, dyskryminacja, przepisy o niemieszaniu ras i wiele restrykcyjnych praw. Pandoria to świat przywodzący nam na myśl totalitaryzm, w którym każdy musi się pilnować, aby nie zostać aresztowanym. Do tego inni są obojętni wobec takiego postępowania władz, aby nie narażać siebie. W piątym mamy przemoc i zabijanie zwierząt. Odkryjemy, że to, czego potrzebujemy można zdobyć bez krzywdzenia zwierząt. Wystarczy otworzyć się na inne sposoby.
Scenariusz doskonale dopełniają rysunki Gijé (Jérôme Gillet) znanego m.in. z animacji „Barababor”. Historia o Noli jest jego pierwszym projektem komiksowym i uważam, że bardzo udanym. Za pomocą świetnych rysunków podkreślających różnorodność pokazanych postaci łatwiej jest przekazać młodym czytelnikom ważne przesłanie i uświadomić, że wygląd może stworzyć mylne spojrzenie na bohaterów.
https://annasikorska.blogspot.com/2022/10/benedicte-carboneill-gije-pozytywka-tom.html

Opowieści o niezwykłych światach, tajnych przejściach zwykle zabierają nas do uniwersum znajdujące się na dużej powierzchni, gdzieś w innym wymiarze. W „Pozytywce” taki alternatywny świat znajduje się w grającej szklanej kuli. Nie jest to oczywiście nowy motyw. Nowe jest spojrzenie na niego oraz poruszane przez autorów tematy.
Kiedy w pierwszym tomie poznajemy Nolę ma ona...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
3275
2101

Na półkach: , ,

Kocham ❤️

Kocham ❤️

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23
  • Chcę przeczytać
    12
  • Komiks
    3
  • Posiadam
    3
  • Z biblioteki
    2
  • Komiksy
    2
  • 2022
    2
  • 2023
    1
  • Biblioteka📚
    1
  • Must have
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pozytywka. Pióro łagodnego orła


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 6,3
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Zatracony w innym świecie #1 Hiroshi Noda, Takahiro Wakamatsu
Ocena 10,0
Zatracony w in... Hiroshi Noda, Takah...

Przeczytaj także