Najlepszy przyjaciel psa. Historia nierozerwalnej więzi

Okładka książki Najlepszy przyjaciel psa. Historia nierozerwalnej więzi
2021-06-02
Aleksandra Kondrat

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Takie pitu pitu. Czytałam i czytałam i nie mogłam przeczytać -takie to było nudne.

Autor pisze niby o psach, ale tak naprawdę o wszystkim co ma jakiś związek z psami - pisze tak anegdotycznie, trochę o tym trochę o tamtym, o niczym porządnie. Wszystko takie przemieszane i nużące.

Autor napisał o komiksach z psami, może gdybym znała te komiksy byłoby to ciekawe, a psich imionach, prawie zasnęłam, o swoim zachwycie nad obrazami, na których są psy -i np grają w karty, o fotografach którzy robią zdjęcia psom poprzebieranym za ludzi, o psich nagrobkach.
Może i coś tam było ciekawego, ale jak już przebrnęłam przez całą ksiązkę -to nic szczególnie ciekawego nie pamiętam.

Autora zachwycają zdjęcia psów poprzebieranych za ludzi , czy obrazy z psami udającymi ludzi- jest tym autentycznie zafascynowany. Mam wrażenie, ze cała jego książka jest właśnie o psach udających ludzi - o rozmowach ludzi z psami, jakby były ludźmi, o psach przebranych w garnitury i grających w karty, palących cygara, o gadających i przemądrzałych psach w komiksach, które dają złote rady czytelnikom.

Serio nie widzę w tym nic ciekawego ani ładnego. Psy to nie ludzie. Wyżeł przebrany w ludzki płaszcz przeciwdeszczowy, czy w garnitur i krawat jest przygnębiający, a nie zabawny. Psy są takie super , właśnie dlatego ze są psami -po co udawać, że są ludźmi?

''Najlepszy przyjaciel psa. Historia nierozerwalnej więzi" autorstwa Simon Garfield. Sięgając po książkę, byłem zafascynowany słowami opisu lektury czyt. "ujawnia sekrety najlepszych trenerów, odkrywa psychologię związku pies-człowiek". Jako uczeń tech. weterynarii bez chwili zastanowienia zakupiłem książkę, lecz niestety już w połowie lektury wiedziałem, że mocno się rozczaruję.

Autor podzielił książkę na czternaście rozdziałów, z czego pięć przykuło moje zainteresowanie. W mojej opinii utwór można było zakończyć już w połowie. Miałem wrażenie, że czytam zlepek publikacji i historyjek na temat piesków a większość z nich jest wrzucana na siłę. Oczywiście nie jest to minus, tak tworzy się książki popularnonaukowe, lecz autor chciał ich wrzucić jak najwięcej, a każda następna powtarzała morały z poprzedniej. Przez ten zabieg odpuszczałem końcowe strony rozdziałów, bo czułem, że czytam to samo, lecz z innym bohaterem (psem). Dobił mnie rozdział, gdzie przez szesnaście stron autor wymienia i tłumaczy imiona psów. Oczywiście tobie może spodobać się tego typu rozdział, jednak ja zasypiałem. Jeśli miałbym opisać książkę w paru słowach, powiedziałbym, nudząca, powtarzająca się, lecz z paroma naprawdę interesującymi rozdziałami. Gdy wyrzucimy powtórzenia i na siłę wprowadzane publikacje i rozdziały, możemy się z książki dużo dowiedzieć. Ba! Mnie książka podsunęła ciekawe wnioski na temat hodowli psów rasowych i ich właścicieli.

Książkę polecam dla naprawdę zapalonych psiarzy, osobiście lektura mnie wymęczyła, lecz widzę jej pozytywne strony. Każdy może znaleźć coś dla siebie, jeśli interesuję was tematyka psiaków.

Książka idealna dla wszystkich kochających psy. Porusza przeróżne tematy: od historii udomowienia psów, przez najbardziej znanych psich bohaterów (tych prawdziwych, jak i komiksowych), aż do śmierci i żałoby po ukochanych pupilach. Ciekawa, czasem zabawna, momentami wzruszająca opowieść o naszych psich bratnich duszach.

Zacznijmy od tego, że imię i nazwisko autora, tak dla kontrastu, kojarzy się z kotami 😂

Książka w całości dotyczy psiaków. Autor opowiada historię psów - zaczyna od tego jak to się stało, że zostały udomowione. Dodatkowo, pozostając w aspekcie genetycznym, tłumaczy, w jaki sposób powstają psie hybrydy.
Dla mnie jest to naprawdę interesujące zagadnienie, które powinno być unormowane prawnie.

Podobał mi się również rozdział, w którym przytaczane są poszczególne tytuły utworów literackich, w których to właśnie psy pełnią ważną rolę.

Opisany jest też przykład wierności psów, a na tego potwierdzenie przytoczona historia Hachiko. Ale jak się okazuje, to nie jedyne takie wydarzenie na świecie.

Interesujący jest też fragment , w którym opisywane są najpopularniejsze imiona dla czworonogów. Jednak istny szczyt fantazji osiągnęli w tym temacie Francuzi, którzy nadając imiona psom rasowym muszą na dany rok trzymać się danej litery alfabetu. Czyli w praktyce, nie trzeba pytać właściciela psa ile lat ma jego pupil, wystarczy zapytać jak się wabi.

Reasumując jest to książka zdecydowanie odpowiednia dla fanów swoich czworonogów 👍

Dla mnie jest to naprawdę interesujące zagadnienie, które powinno być...

Najlepszy przyjaciel psa. Historia nierozerwalnej więzi, autorstwa Simona Garfielda to książka stanowiąca analizę rozwoju niezwykle silnej i nierozerwalnej więzi, jaka od wieków łączy człowieka i psa.

Czytelnik odnajdzie w niej wzruszające, humorystyczne, smutne, pokrzepiające a także niezwykle absurdalne historie o psach. Utwór zawiera także pytania, na które każdy właściciel psa na pewnym etapie wychowywania czworonoga stawia sobie z nadzieją jednoznacznej odpowiedzi, np.: Czy naturalna miłość jaką człowiek obdarza zwierzaka nie przeradza się w brak szacunku, czy też czy nowości w świecie psów (zdjęcia na instagramie, nowe zabawki, rodzaje karm itd. ) nie przeistaczają się w ich wykorzystywanie ?

Ta książka to przede wszystkim pewnego rodzaju podróż kulturowa z elementami naukowymi, ukazująca drogę jaka przeszliśmy od polowań z wilkiem do udomowionego, wiernego przyjaciela, jakim jest pies.

Autor w swoim utworze także stara się zanalizować najbardziej znaczące w ostatnich czasach teorie, jakie wpłynęły do naukowego świata, a także opowiada o miejscach czy też przedmiotach upamiętniających naszych psich przyjaciół.

Językowo i stylistycznie też utwór jest bardzo przyjemnie napisany. Nie sprawia trudności przy lekturze, a czytelnik nie ma poczucia ciężkości. Fantastycznym posunięciem autora jest zawarta lista pozycji do przeczytania, znajdująca się na końcu utworu. Zawiera ona liczne rozprawy o psie, gdzie odbiorca, wedle obietnicy autora, powinien być ukontentowany znajdując odpowiedzi na pytania w obrębie psowatości.

Polecam tę książkę dla osób zainteresowanych tematem, a także dla każdego kto wychowuje czworonoga. Pieski to skarb ❤️ Dlatego warto czasem coś o nich przeczytać 😊

Ależ to była interesująca i wciągająca lektura! Mam dwa koty, ale od zawsze moim wielkim marzeniem było, aby do rodziny dołączył nowy członek - pies.
Nic nie poradzę na to, że to zawsze te czworonogi przykuwają moją uwagę pierwsze, a dopiero dalej dalej jest człowiek. Niesamowitość tych stworzeń jest dla mnie czymś pięknym, tak jak ich miłość do człowieka, który staje się częścią ich stada.
Psy nie dzielą rodziny na rasy, dla nich wszyscy są równą częścią.
Ta książka to zbiór faktów i historii, które porwą serce każdego miłośnika psów - bo czy ktoś kiedyś się zastanawiał, jaki stosunek do nich miał Dickens? Mogę Wam zdradzić, że nie był najmilszy.

„Nasi pupile mają tak krótkie życie, a spędzają je głownie na czekaniu na nas”

Czy wiedzieliście, że jednym z pierwszych opublikowanych artykułów Virgini Wolf było wspomnienie o zmarłym pupilu?

Ta książka to jak podróż do psiego świata, aby móc cieszyć się jego nie zawsze pięknem, aby móc poznać bliżej tych, którzy drepczą obok nas każdego dnia. Pokazać jak na przełomie lat zmieniało się podejście do psów - od barbarzyństwa, okrutnych hodowli do bliskich relacji, które mogą być momentami za bliskie. Od miłości do obsesji.
To historia o tym, jak udomowiliśmy dzikie stworzenie, które jest teraz naszym przyjacielem.

Pozycja niezwykła i na prawdę warta przeczytania!

Niedawno miałam okazję czytać niesamowitą książkę autorstwa Simona Garfielda poświęconą psom, nie dość, że lektura okazała się wspaniale napisana, to jeszcze zawierała w sobie tak dużo informacji, że uznałam ją za jedną z najlepszych w swojej kategorii! Zacznę od końca, czyli cudownego wydania - miętowa okładka to strzał w dziesiątkę, a sympatyczna grafika przywołuje same dobre skojarzenia. Cieszę się, że tego typu książki są wydawane w ten sposób, jako psiara czuję się rozpieszczona przez Wydawnictwo!

Fabuła jest szeroka, skupia się na historii psów (bardzo ciekawy, rozbudowany rozdział!) oraz ciekawostkach z nimi związanych (czy wiecie dlaczego na starożytnych malowidłach znajdowały się podobizny psów? Jak tworzy się nowe rasy? Czy pies ma dobrą pamięć). Najbardziej podobały mi się informacje z zakresu psiej psychologii oraz relacji pies-człowiek. I wiecie co?! Już od dawna wiedziałam, że ta relacja jest najpiękniejszą międzygatunkową relacją na świecie! Absolutnie wyjątkowa, bezgranicznie szczera i oparta na czystej miłości! Podobało mi się spojrzenie Autora z nieco innej strony: najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, ale trzeba pamiętać, że NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM PSA JEST CZŁOWIEK. Szczególne uczucie, jakie żywi do człowieka każdy pies głęboko zakorzenione jest w jego złożonej psychice, odpowiada na potrzebę życia w stadzie, jest fundamentem szczęścia zwierzaka.
Mam nadzieję, że lektura będzie cieszyła się wielką popularnością - to mądra, potrzebna i ujmująca pozycja! Chciałabym, żeby więcej ludzi zaczęło czytać tego typu książki, które skłonią do refleksji i pomogą znaleźć odpowiedz ba pytanie: co jeszcze mogę zrobić dla swojego psa?

Gorąco zachęcam do lektury!

Psy i ludzie żyją obok siebie lub razem ze sobą od tysięcy lat.
Nie ulega wątpliwości, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale czy człowiek może nazwać się najlepszym przyjacielem psa...? Warto zadać sobie to pytanie i spróbować na nie odpowiedzieć.
Może jeśli każdy z nas przemyślałby tą kwestię to psy byłyby szczęśliwsze i spotykałaby je mniejsza krzywda.

Simon Garfield w książce "Najlepszy przyjaciel psa" przedstawia historię nierozerwalnej więzi psa z człowiekiem. Jest to po części książka historyczna, trochę naukowa, napisana przystępnym językiem. Nie brakuje tu zabawnych i wzruszających historii, ale są też te bardziej mroczne. Autor opisuje losy psów poddawanych barbarzyńskiej tresurze, ich holokaust podczas wojny, tragiczne w skutkach zabiegi hodowców, uczłowieczanie i traktowanie ich jak rzeczy. Co psy miały wspólnego ze sztuką, z rodziną królewską i z Darwinen, po co nam znajomość sekwencji psiego genomu?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce.
Nie jest to książka, z której dowiecie się jak wychować i szkolić pupila, nie jest to słodka historia szczeniaczka. To pełna miłości, empatii i zrozumienia historia psa na przestrzeni wieków opisana przez dziennikarza, który jest miłośnikiem psów a swojego labradora traktuje jak członka rodziny.
Myślę, że ta książka, to pozycja obowiązkowa dla każdego psiarza, który chce pogłębiać swoją wiedzę o psach i stosunku ludzi do nich.

Psy i ludzie żyją obok siebie lub razem ze sobą od tysięcy lat.

Trzeba przyznać, że relacja człowiek-pies jest wyjątkowa. W dzisiejszych czasach psy nie tylko towarzyszą ludziom w trakcie polowania, ale śpią z właścicielem w łóżku, noszą ludzkie imiona, wspierają ludzi niewidomych czy nawet wykrywają nowotwory. Stały się trochę naszymi dziećmi. Książka zgłębia historię psów i ich relacji z człowiekiem, od jego udomowienia, przez rozwój postaci psa w sztuce, tresurę, wykorzystywanie psów w nauce, po nowe hybrydy ras tworzone przez człowieka. Nasza więź z psami ciągle się rozwija i zacieśnia. Z jednej stron może wydawać się to dobre, ale z drugiej zdarza nam się przesadzać. Jak doprowadziliśmy do tego, że potomek wilka, który kiedyś polował, na dziką zwierzynę, ma na imię Suzana i siedzi z kitką na głowie płacząc, bo mama wyszła do sklepu? Książka pokazuje blaski, ale również cienie tej wyjątkowej relacji, nie zawsze jest ona korzystna dla naszych towarzyszy. Najwięcej emocji wzbudził we mnie rozdział, który poruszał udział psów w sowieckim podboju kosmosu, los Łajki, ale nie tylko, bo w kosmos poleciało bardzo dużo psów i części niestety nie udało się wrócić oraz bardzo wstrząsnęła mną brutalna tresura psów do udziału w przedstawieniach. Były rozdziały ciekawsze i te trochę nudniejsze, ale lekturę czyta się bardzo szybko. Dowiedziałam się wielu ciekawostek, o których wcześniej nie miałam pojęcia i uświadomiłam sobie, że powinniśmy pozwolić psom być sobą, a nie na siłę je uczłowieczać. Dla wszystkich psiarzy must read! Pomaga spojrzeć na świat oczami naszych czworonożnych przyjaciół.

Chwilami ciekawa, chwilami nudna. Mimo wszystko polecam dla każdego miłośnika psów.

Dodaj cytat z książki Najlepszy przyjaciel psa. Historia nierozerwalnej więzi