Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat

Okładka książki Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat
Mario Livio Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Galileo and the Science Deniers
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2021-06-02
Data 1. wyd. pol.:
2021-06-02
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366570450
Tłumacz:
Jan Szkudliński
Tagi:
Galileusz wspomnienia historia
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
146
117

Na półkach:

Bardzo ciekawie napisana biografia jednego z najwybitniejszych i niezależnych umysłów XVII wieku. Galileusz jest niewątpliwie jedną z najbardziej pracowitych i twórczych postaci nauki swoich czasów. W książce zaprezentowane zostało również tło historyczne - w szczególności wpływy Kościoła Katolickiego, który pełnił wówczas rolę głównej siły ograniczającej rozwój nauki, brutalnie ingerującej w życie ludzi posiadających otwarty umysł. Niestety w dzisiejszych czasach również wiele sił - politycznych i religijnych - chce pełnić (i niejednokrotnie jest w stanie skutecznie to robić) rolę cenzora i hamulcowego rozwoju nauki, jak również rozwoju społecznego. Niewątpliwie w szerzeniu rozmaitych, pozbawionych sensu i podstaw naukowych teorii - jak choćby płaskość Ziemi, kreacjonizm czy też ruch antyszczepionkowy - mają szeroki udział rozmaite ruchy polityczne i religijne, których przedstawiciele (o zgrozo) korzystają do szerzenia swoich poglądów ze zdobyczy nauki i techniki, takich jak Internet i media społecznościowe. Historia Galileusza pokazuje, jak dużym złem jest dopuszczenie religii i polityki do decydowania o rozwoju nauki.

Bardzo ciekawie napisana biografia jednego z najwybitniejszych i niezależnych umysłów XVII wieku. Galileusz jest niewątpliwie jedną z najbardziej pracowitych i twórczych postaci nauki swoich czasów. W książce zaprezentowane zostało również tło historyczne - w szczególności wpływy Kościoła Katolickiego, który pełnił wówczas rolę głównej siły ograniczającej rozwój nauki,...

więcej Pokaż mimo to

11
avatar
890
218

Na półkach:

Doskonała biografia intelektualna Galileusza. Choć ja zamieniłabym proporcje - tutaj jest 1/3 o geniuszu Galileusza, 2/3 o ciasnocie umysłowej kościoła. Co do tego drugiego nie muszę już czytać o szczegółach - wolałabym głębiej poznać, jak pracują genialne umysły... Niemniej, bardzo wartościowa książka.

Doskonała biografia intelektualna Galileusza. Choć ja zamieniłabym proporcje - tutaj jest 1/3 o geniuszu Galileusza, 2/3 o ciasnocie umysłowej kościoła. Co do tego drugiego nie muszę już czytać o szczegółach - wolałabym głębiej poznać, jak pracują genialne umysły... Niemniej, bardzo wartościowa książka.

Pokaż mimo to

5
avatar
262
171

Na półkach: , , , , ,

Jeśli nie jest się fanem Galileusza, to raczej nie jest to książka dla nas. I tak też było w moim przypadku.

Jeśli nie jest się fanem Galileusza, to raczej nie jest to książka dla nas. I tak też było w moim przypadku.

Pokaż mimo to

12
Reklama
avatar
2762
1090

Na półkach: , ,

Mario Livio pisze, że o Galileuszu powstało już dziesiątki książek, ale ja żadnej z nich nie miałam okazji czytałać. Ta biografia jest zaiste krótka, ale treściwa. Nie znajdziemy tu zbyt wielu szczegółów życia Galileusza, ani też tła historycznego ówczesnej epoki. Autor skupia się na jego odkryciach i osiągnięciach naukowych, podkreślając, że Galileusz był prekursorem klasycznej metody naukowej i zwolennikiem twierdzenia, że świat można opisać regułami matematycznymi. Skonstruował teleskop aby obserwować gwiazdy, po czym opisał powierzchnię Księżyca, odkrył cztery księżyce Jowisza, zajmował się też kometami. Co oczywiste Livio w szczególności dużo miejsca poświęca niesławnej sprawie oskarżenia o herezję i procesowi Galileusza. Zanim do niego doszło uczony od lat popierał heliocentryczną teorię Kopernika, ale kolejne jego pisma i książki doprowadziły do eskalacji konfliktu z Kościołem. Rzecz jasna były to zupełnie inne czasy i ludziom faktycznie mogło być trudno przyjąć inne twierdzenia, niż te, których nauczano od wielu wieków. Tym niemniej Livio podkreśla, że Galileusz został skazany tylko za głoszenie prawd naukowych/własnych opinii, co nie powinno mieć miejsca nigdy i nigdzie. A jednak ma – i to po dziś dzień. Co więcej opór przeciwko przyjęciu nowych teorii wynikał głównie z przyczyn polityczno-religijnych oraz tego, że dostojnicy kościelni postanowili się wypowiedzieć w sprawach, do których nie mieli zupełnie kompetencji. A to dlatego, że mogli, gdyż Kościół stanowił wtedy dominującą siłę polityczną na świecie, a jego obskurantyzm przez wiele jeszcze lat stawiał naukę w opozycji do religii. Ciekawe jest to, że Mario Livio wielokrotnie porównuje tę sytuację z dzisiejszym negowaniem twierdzeń naukowców dotyczących zmian klimatycznych.

Biografia ta napisana jest w lekki, zajmujący i przejrzysty sposób, w sam raz dla kogoś, kto nie lubi wielu dat, ale chciałby poszerzyć swoją wiedzę o początkach nowoczesnej nauki.

Mario Livio pisze, że o Galileuszu powstało już dziesiątki książek, ale ja żadnej z nich nie miałam okazji czytałać. Ta biografia jest zaiste krótka, ale treściwa. Nie znajdziemy tu zbyt wielu szczegółów życia Galileusza, ani też tła historycznego ówczesnej epoki. Autor skupia się na jego odkryciach i osiągnięciach naukowych, podkreślając, że Galileusz był prekursorem...

więcej Pokaż mimo to

7
avatar
805
688

Na półkach:

Specyficzna, choć interesująca biografia tego wybitnego uczonego. Mario Livio jest astrofizykiem, więc na postać Galileusza spoglądamy oczami osoby żywo zainteresowanej jego badaniami. Z tego też powodu mamy tu do czynienia z czymś co można by określić jako biografię "naukową", gdzie na pierwszym miejscu mamy przede wszystkim wyniki obserwacji naszego bohatera. Dla Mario Livio najważniejsze jest umieszczenie badań Galileusza w kontekście współczesnej nauki i odpowiedź czy ów wybitny uczony był daleki od prawdy w swoich rozważaniach i od tego co wiemy o kosmosie w dzisiejszych czasach. Ważnym czynnikiem jest również konflikt teologiczny z kościołem katolickim i próba odnalezienia balansu między nauką a religią, także we współczesnym świecie. Ze względu na koncepcję kuleją w biografii Galileusza pewne rzeczy, brakuje tutaj spojrzenia na uczonego z bardziej socjologicznego punktu widzenia, nie mówiąc już o szerszym umieszczeniu go w konkretnej epoce historycznej. Nie mówię, że jest to wada czy zaleta, po prostu sam autor zdawał sobie z mankamentów swojej pracy i z pewnością nie wyczerpuje ona tematu, co warto brać pod uwagę przy ewentualnym sięgnięciu po tę pozycję.

Specyficzna, choć interesująca biografia tego wybitnego uczonego. Mario Livio jest astrofizykiem, więc na postać Galileusza spoglądamy oczami osoby żywo zainteresowanej jego badaniami. Z tego też powodu mamy tu do czynienia z czymś co można by określić jako biografię "naukową", gdzie na pierwszym miejscu mamy przede wszystkim wyniki obserwacji naszego bohatera. Dla Mario...

więcej Pokaż mimo to

33
avatar
458
390

Na półkach:

Galileusz to generalnie znana postać, ale o szczegółach jego życia nie wiedziałam nic. Teraz wiem zdecydowanie więcej, wydaje mi się, że bardziej go rozumiem dzięki tej książce. Było ciekawie, napisane prostym, przyjemnym językiem, wszystkie fakty i fizyczne i astronomiczne zjawiska były wyjaśniane w bardzo przystępny sposób. Nie była to biografia bardzo szczegółowa, napakowana najdrobniejszymi rzeczami, datami i faktami. Taka po prostu ogólna historia życia Galileusza, żeby akurat go poznać, ale się nim nie zmęczyć. Idealna dla kogoś, kto chciałby zacząć coś o kosmosie, o samym Galileuszu.

Galileusz to generalnie znana postać, ale o szczegółach jego życia nie wiedziałam nic. Teraz wiem zdecydowanie więcej, wydaje mi się, że bardziej go rozumiem dzięki tej książce. Było ciekawie, napisane prostym, przyjemnym językiem, wszystkie fakty i fizyczne i astronomiczne zjawiska były wyjaśniane w bardzo przystępny sposób. Nie była to biografia bardzo szczegółowa,...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
727
627

Na półkach:

Mario Livio "Galileusz" Heretyk, który poruszył wszechświat,

Już sam tytuł książki jest dość przekorny, ponieważ Galileusz, który wstrząsnął panującą ówcześnie koncepcją geocentryczną, co spowodowało ogromne poruszenie wśród stojących na czele Kościoła, zawsze uważał Pismo Święte za najważniejszy przewodnik życia, które spędzone zgodnie z zasadami nauk Kościoła, prowadzi do zbawienia. A jednocześnie przyszło mu żyć w czasach, kiedy nie tylko należało znaleźć poparcie na prawdziwość wysnutej teorii u innych uczonych, ale przede wszystkim wszelkie nowe teorie musiały być zatwierdzone przez Kościół. A ten trzymał się jedynej znanej sobie, arystotelesowskiej prawdy.

Teorie wysnuwane przez Kopernika, Galileusza czy Tycho Brache musiały jednak czekać aż do XVIII wieku, żeby zostać uznane w pełni, przez cały świat nauki i Kościół. Wcześniej za ich wysuwanie groziło więzienie a nawet kara śmierci, sam Galileusz znalazł się za swoje poglądy w areszcie domowym.

Fascynuje mnie renesansowe spojrzenie na świat, łączenie nauk ścisłych z humanistycznymi, zwracanie się również w kierunku sztuki. Uczeni tych czasów byli niezwykle interdyscyplinarni, nie zamykali się w małych odcinkach badań, poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań, korzystając ze swoich doświadczeń i spisanych badań innych uczonych.

"Galileusz", mimo dość trudnej, bo pisanej przez astrofizyka treści, pokazuje jak długą i wyboistą drogę musiała przejść nauka, żeby znaleźć się tu, gdzie jest dzisiaj. Nie jest to typowa biografia człowieka, chociaż dat, faktów i wydarzeń zawiera całe mnóstwo. Na pierwszy plan wysuwa jednak przedstawienie głoszonych przez Galileusza tez, z naciskiem na ich odbiór przez ówczesne środowisko. Książka zawiera też sporo zdjęć oraz imponującą bibliografię.

Mario Livio "Galileusz" Heretyk, który poruszył wszechświat,

Już sam tytuł książki jest dość przekorny, ponieważ Galileusz, który wstrząsnął panującą ówcześnie koncepcją geocentryczną, co spowodowało ogromne poruszenie wśród stojących na czele Kościoła, zawsze uważał Pismo Święte za najważniejszy przewodnik życia, które spędzone zgodnie z zasadami nauk Kościoła, prowadzi...

więcej Pokaż mimo to

6
avatar
385
385

Na półkach:

Galileusz był tak wybitną, a jednocześnie tak tragiczną postacią w historii nauki, że zasługuje na wiele biografii, dlatego nie dziwi fakt, że na przestrzeni lat kilku pisarzy podjęło się opowiedzenia jego losów. Przyznam szczerze, że nie miałam okazji zapoznać się z żadną na jego temat, aż do teraz. „Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat” to biografia, która wyszła spod pióra Mario Livio. Mnie osobiście cieszy fakt, że autor jest astrofizykiem, a jak pewnie wiecie, najbardziej znane odkrycia Galileusza dotyczą właśnie obserwacji kosmosu, a wszystko dzięki teleskopowi, którym posługiwał się jako jeden z pierwszych, a skonstruował go ulepszając holenderski wynalazek - lunetę. Dla mnie dużą wartością i zaletą tej biografii jest pokazanie, jak bardzo jego historia jest istotna właśnie teraz i odniesienie jej do obecnych czasów w kontekście współczesnych nauk, walki o władzę i różnego rodzaju problemów związanych m.in. z ochroną przyrody i przyszłością naszej planety. Dzięki autorowi poznajemy Galileusza jako nieprzeciętną jednostkę, która ma otwarty umysł, jednocześnie uparcie wierzy w swoje przekonania, kłóci się o swoje racje, kiedy trzeba, czasem jednak nie potrafi przyznać się do błędu. Myślę, że wymusiły na nim taką postawę też czasy i sytuacja polityczna oraz społeczna, w których musiał funkcjonować, a przede wszystkim ścierać się z innymi naukowcami i walczyć ze Świętą Inkwizycją. Kościół robił wszystko by zniszczyć naukowy dorobek jego życia i tak naprawdę dopiero po niemal czterystu latach przeprosił za to i uznał swoją winę a także fakt, oczywiście w cudzysłowie, że Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie odwrotnie...

Kiedy prześledzimy losy wielkich myślicieli, wyciągniemy jeden ważny wniosek, że bardzo często spotykali się z niezrozumieniem, a ich idee, wynalazki i przede wszystkim nowatorskie podejście z ogromnym oporem społeczeństwa. Ponieważ wyprzedzali zazwyczaj swoją epokę, dopiero kolejne pokolenia doceniały ich wkład w rozwój nauki. Jednak historia Galileusza jest wyjątkowo tragiczna, bo jego dokonania dosłownie zdeptała Święta Inkwizycja, a jego samego odarła z godności. Zmuszenie go do wyrzeknięcia się swoich tez, a tym samy całego dorobku naukowego życia i uznanie za prawdziwe teorii Kościoła było tak naprawdę niewyobrażalną zbrodnią dokonaną na nauce, której już nie da się zmazać. Wiem, brzmi bardzo dobitnie, jednak trudno jest temu zaprzeczyć. Kiedy prześledzimy karty historii i zdamy sobie sprawę z często tragicznych skutków nadużywania władzy przez instytucję Kościoła, a także dostrzeżemy jej nieustającą skłonność do stawiania swoich teorii i interesów ponad prawem i nauką, wyciągniemy kilka ważnych wniosków, ale to już pozostawiam Waszej ocenie. Jeśli natomiast chodzi o Galileusza to jest to jeden z najwybitniejszych umysłów epoki renesansu, która zresztą była bardzo płodna w wielkie postaci. Szczególnie jego dokonania związane z kosmosem, m.in. odkrycie pierścieni Saturna, księżyców Jowisza, plam na Słońcu, faz Wenus było czymś niewyobrażalnie doniosłym i wielkim krokiem w kierunku eksploracji kosmosu. Kiedy jednak sięgniecie po książkę „Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat” zdacie sobie sprawę, że to nie same odkrycia świadczą o jego wielkości, ale świeże i nowatorskie spojrzenie, które pozwalało mu: dostrzec trwały związek nauk ścisłych z humanistycznymi oraz wartość zarówno jednych jak i drugich, jak również stawiać na wyniki doświadczeń, a nie ślepo zawierzać teorii.

Bardzo serdecznie polecam Wam tę biografię w ramach akcji #bochcęwiedziećwięcej, bo to świetna pozycja popularnonaukowa, która w przystępny sposób porusza zagadnienia naukowe, choć na pewno rozumiecie, że będziecie musieli włożyć pewien wysiłek i skupić się na czytaniu. Sama przyznaję, że ta lektura wymagała ode mnie dużej koncentracji i zaangażowania. Co nie zmienia faktu, że zarówno sama historia Galileusza jak i jego tezy i odkrycia są naprawdę fascynujące i trudno się tym wszystkim nie ekscytować. Dodam jeszcze, że to patronat Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi, więc sami rozumiecie, że to musi być świetna pozycja.

Dziękuję Wydawnictwu Poznańskie za egzemplarz do recenzji!

Galileusz był tak wybitną, a jednocześnie tak tragiczną postacią w historii nauki, że zasługuje na wiele biografii, dlatego nie dziwi fakt, że na przestrzeni lat kilku pisarzy podjęło się opowiedzenia jego losów. Przyznam szczerze, że nie miałam okazji zapoznać się z żadną na jego temat, aż do teraz. „Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat” to biografia, która...

więcej Pokaż mimo to

7
avatar
206
86

Na półkach: ,

"Pojawia się tu naturalne pytanie, dlaczego doświadczony autor w ogóle uznał za konieczne dokładanie jeszcze jednego tomu do i tak mocno obciążonej półki z biografiami włoskiego mistrza? Livio we wstępie do swojego dzieła wymienia ku temu trzy główne powody. Po pierwsze, jako doświadczony fizyk chciał spojrzeć na portret Galileusza okiem zawodowca i dodać od siebie kilka świeżych spostrzeżeń. Po drugie, marzył o znalezieniu złotego środka i zapełnienie luki pomiędzy banalnymi i bardzo powierzchownymi biografiami, a tymi “hermetycznymi lub zdecydowanie zbyt szczegółowymi”. Wreszcie po trzecie, pragnął przekonać czytelników, że dramatyczna historia konfliktu uczonego z Kościołem nie straciła na aktualności i można w niej znaleźć również recepty na współczesne kłopoty z naukowym negacjonizmem..."

Cały tekst: https://www.kwantowo.pl/2021/06/07/recenzja-galileusza-mario-livio/

"Pojawia się tu naturalne pytanie, dlaczego doświadczony autor w ogóle uznał za konieczne dokładanie jeszcze jednego tomu do i tak mocno obciążonej półki z biografiami włoskiego mistrza? Livio we wstępie do swojego dzieła wymienia ku temu trzy główne powody. Po pierwsze, jako doświadczony fizyk chciał spojrzeć na portret Galileusza okiem zawodowca i dodać od siebie kilka...

więcej Pokaż mimo to

11
avatar
64
51

Na półkach:

Jakże trudno iść pod prąd...

Jakże trudno iść pod prąd...

Pokaż mimo to

0

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat


Reklama
zgłoś błąd