Nikt nie musi wiedzieć

Okładka książki Nikt nie musi wiedzieć
Katarzyna Bonda Wydawnictwo: Muza Cykl: Hubert Meyer (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Hubert Meyer (tom 4)
Muza
2021-05-05
2021-05-05
literatura polska przyjaźń profiler psychologia psycholog behawioralny prokurator policjant morderstwo zamek w mosznej śledztwo

Po książkę sięgnęłam, ponieważ kilka lat temu czytałam serię K. Bondy z Hubertem Mayerem. Niestety, o ile poprzednie tomy trzymały poziom i napięcie, o tyle ta część się nie udała. Książka jest przegadana, za dużo w niej wątków i postaci. Kompletny chaos.

Próbowałam wysłuchać audiobooka, ale nie dałam rady. Nudne, chaotyczne, szkoda czasu

Nikt nie musi wiedzieć, to książka, na którą rzesze fanów czekało niemal dziesięć lat, by poznać dalsze losy psychologa śledczego – Huberta Meyera. Historie pisane przez Katarzynę Bondę biorę w ciemno i choć to moje pierwsze spotkanie z Meyerem to nie będzie ostatnie.

Nikt nie musi wiedzieć to czwarty tom i jeśli nie czytaliście wcześniejszych -tak jak ja – spokojnie odnajdziecie się w fabule. Historia wciąga od samego początku i nie pozwala o sobie zapomnieć. Hubert Meyer jest psychologiem śledczym, jedynym w swoim rodzaju. Jest niezwykle błyskotliwy, inteligentny i potrafi „czytać” z ludzi jak z książki. Albo go polubicie, albo nie. Nawet jeśli główny bohater nie przypadnie Wam do gustu, to książka tak.

Dlaczego? Wartka akcja, nie ma chwili na przestój oraz niespodziewane zwroty akcji, które dodają charakteru tej książce. Katarzyna Bonda jak nieliczni pisarze kryminałów potrafi stworzyć w swojej powieści tajemniczy, klimat pełen mrocznych tajemnic. Droczy się z czytelnikiem, odkrywając je powoli jedna po drugiej.

Jeśli chodzi o fabułę książki, to zdradzę Wam tylko jej początek, bo osobiście nie lubię spoilerów. Hubert Meyer planuje spędzić swój trzynastodniowy urlop w towarzystwie telewizora i tequili. Niestety ten plan się nie powiedzie. Ktoś zaczyna go nękać dziwnymi esemesami, a wkrótce odwiedzają go zaprzyjaźnieni policjanci razem z prokurator Weroniką Rudy. Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed pół roku, gdzie jeden z funkcjonariuszy zastrzelił niebezpiecznego gangstera Japę. Zadaniem Meyera jest skierowanie śledztwa na lewe tory, tak aby zabójstwo Japy potraktowano jako gangsterskie porachunki.

W związku z tym potrzebna jest przykrywka i wybór pada na morderstwo w Mosznej. Zmasakrowane ciało chłopca znaleziono na drodze prowadzącej do zamku. Meyer i prokurator Rudy rozpoczynają śledztwo w odkryciu tożsamości sprawcy, który dokonuje kolejnych zbrodni. Jak w dobrych kryminałach i tutaj nie wszystko jest podane na tacy, trop wciąż się urywa, jest to najtrudniejsze i najbardziej ryzykowne śledztwo w całej karierze Meyera.

Nikt nie musi wiedzieć, czyta się z ogromną przyjemnością. Świetne przeplatają się wątki z bohaterami dając pewien niedosyt, przez co czyta się ją dalej i dalej, aż do ostatniej kartki. Klimat, tajemnice, zbrodnie, intryga za intrygą sprawią, że ta książka długo pozostanie w mojej pamięci.

Wniosek? Przed urlopem muszę wypożyczyć poprzednie tomy i nadrobić zaległości. Dla tych, co nie mogą doczekać się kolejnej części, mam dobrą wiadomość, gdyż 28 lipca 2021 premierę ma piąty tom pt. Klatka dla niewinnych.

Spotkanie po latach

Z Hubertem Meyerem, psychologiem śledczym, bohaterem serii pani Katarzyny Bondy po raz pierwszy spotkałam się kilka lat temu przy lekturze "Sprawy Niny Frank". A teraz powracam do tej serii po latach wraz z nowym, czwartym tomem przygód Meyera.

"Nikt nie musi wiedzieć" jest kryminałem w stylu pani Kasi, wielowątkowym, poplątanym, ale przy tym ciekawym i zaskakującym. Hubert Meyer wreszcie ma przed sobą trzynaście dni urlopu, chce go spędzić z tequillą i telewizorem. Z jego planów niestety nic nie wychodzi, bowiem nieznana kobieta zaczyna go bombardować dziwnymi, a nawet wręcz obraźliwymi wiadomościami, a z niezapowiedzianą wizytą wpadają jego przyjaciele z policji, Doman z Szerszeniem wraz z prokurator Weroniką Rudy. Proszą oni Meyera o pomoc, jeden z nich pół roku wcześniej zastrzelił Japę, gangstera. Chcąc ochronić przyjaciela przed konsekwencjami tego czynu, Hubert musi sporządzić ekspertyzę, która odsunie podejrzenia od policji. Potrzebna jest jednak sprawa zastępcza, nad którą Meyer będzie pracował a w międzyczasie sporządzi potrzebną ekspertyzę dla przyjaciół. Wybór pada na morderstwo w Mosznej, gdzie na drodze prowadzącej do zamku zostaje odnalezione zmasakrowane ciało młodego chłopca. Meyer i Weronika nawet nie podejrzewają, że to śledztwo zamieni się w wyścig z czasem i zabójczą grę z zabójcą, który w wyniku ich śledztwa zaczyna zabijać kolejne osoby. Czy uda im się odkryć tożsamość sprawcy? Czy psycholog złamie prawo i uratuje skórę przyjaciela? Jak rozwiążą się trzy główne wątki tego tomu? Jeśli jesteście ciekawi, sięgnijcie po powieść.

Książkę czytało mi się dobrze, mimo że jest tu sporo postaci jak i więcej niż jeden główny wątek, stąd łatwo można pogubić się w fabule. Sprawa mordercy z zamku w Mosznej zostaje rozwiązana i owo rozwiązanie jest sporym zaskoczeniem dla czytelnika, przynajmniej było dla mnie. Jestem trochę rozczarowana brakiem jasnego zakończenia wątku osobistego Meyera, może w kolejnym tomie zostanie to pociągnięte przez autorkę, a i rozwiązanie sprawy przyjaciół psychologa było takie trochę zagmatwane i niezbyt dobrze wyjaśnione. Ale i tak jest postęp bo w przypadku Sprawy Niny Frank, zakończenia nie zrozumiałam, a w tym tomie jest ono bardziej jasne, choć i tak jakieś niejasności i nieścisłości w nim występują. Myślę, że to taki znak rozpoznawczy powieści pani Bondy. ;)

Podsumowując, bawiłam się dobrze czytając ten kryminał, dobrze było po latach spotkać Huberta Meyera i jego przyjaciół, móc snuć domysły i kolejne warianty rozwiązania zagadki zabójstw w zamku wraz z nimi, a także ta część budzi apetyt na więcej, więc mam nadzieję, że Klatka dla niewinnych mnie nie zawiedzie. Dla fanów gatunku, a także dla fanów pióra pani Bondy ta powieść będzie miłym powrotem i mile spędzonym czasem z ulubionymi bohaterami. Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Muza, Muza Shadows.

Spotkanie po latach

'' Z lękiem jak z ciemnością. Wystarczy zapalić światło i demony znikają. ''

; Nikt nie musi wiedzieć ;

Katarzyna Bonda.

Wydawnictwo: Muza.

Literatura: Kryminał.

Czwarta część serii z psychologiem śledczym Hubertem Meyerem, to kontynuacja nowych spraw w które zaangażowano naszego bohatera. Po pierwsze, Hubert otrzymuje dziwne esemesy, od Bożenki która dawno temu grała pierwsze skrzypce w życiu profilera. Żeby nie było tak łatwo do jego domu wpadają prokurator Weronika Rudy w raz z policjantami, gdzie wychodzi na jaw sprawa w której brał udział jeden z funkcjonariuszy policji, strzelając do niebezpiecznego gangstera. Aby odwrócić uwagę, Meyer postanawia sporządzić nową ekspertyzę która rzuci światło na inny tor, potrzeba było sprytu pod postacią ; zagwozdki ; nad którą miał pracować psycholog śledczy. Tak trafia do Mosznej, gdzie dokonano morderstwa młodego chłopaka. Kiedy w śledztwo angażuje się Meyer w raz z prokurator Rudy, gdzie tym samym próbują odkryć tożsamość sprawcy, ten dokonuje kolejnych zbrodni. Przesłuchania świadków, ujawniają wiele tajemniczych sekretów mieszkańców zamku, jednak każdy trop staje się ślepą uliczką. Czy uda się rozwiązać zagadkę tajemniczych zbrodni, kim jest kobieta od esemesów, i czy trzy na pierwszy rzut oka sprawy łączą się ze sobą?

Autorka w prosty sposób poprowadziła mnie na manowce, bawiąc się nie tyle emocjami, co przedstawiając sprawę zabójstwa gangstera w ciut przesadzony sposób, przerysowane sceny, wątki, dają tyle co podejście do niej z dystansem, ale z drugiej strony, czy w życiu nie spotyka nas wiele zaskakujących i niemożliwych rzeczy które znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości? Trzy sprawy które się łączą, są jak rozsypane puzzle które pozwalają czytelnikowi ( mnie także ), na samoistne wskazanie zabójcy, sprawcy który bawił się z Meyerem w kotka i myszkę, już jesteś o krok od rozwiązania zagadki i uwaga! psikus, bo wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują ostatecznie na zupełnie inną tożsamość. Ciekawa powieść którą budują podstawowe stygmaty kryminału, lecz chwilami nudna, prosta w treści, nie wprawiająca w zachwyt swoją fabułą, zabrakło mi szczypty tego czegoś, napięcia, mroku? tajemnicy która wprowadziłaby w lekkie kołatanie serca, jak groza, lecz zamysł autorki był dobry, lecz chwilami miałam wrażenie że za wszelką cenę pragnie wszystko przekoloryzować, przecukrzyć? Jednak jeśli lubicie książki z tego typu gatunku literackiego, przeczytacie ją szybko i bez większych ceregieli. Jaka będzie piąta część? Dowiecie się niebawem.

'' Z lękiem jak z ciemnością. Wystarczy zapalić światło i demony znikają. ''

; Nikt nie musi wiedzieć ;

Katarzyna Bonda.

Wydawnictwo: Muza.

Literatura: Kryminał.

Zaskoczyła mnie ale negatywnie.

Zaskoczyła mnie ale negatywnie.

Tym razem profiler Hubert Meyer ma zatuszować ślady morderstwa, którego sprawcą jest jeden ze znajomych. Drugim wątkiem tej książki jest kolejny seryjny morderca na Górnym Śląsku. Dowiecie się również o śmierci niepoznanego syna Huberta. Czyta się fajnie i tylko tyle.

Zacny kawałek lektury. Podobało mi się zresztą jak większość z serii o Meyerze. Nie jest to jakeś przesadnie wydumane że człowiek nie nadąża i głupieje po kilkudziesięciu stronach ( albo to w moim wypadku starość czy coś że nie ogarniam autorskiej myśli przewodniej i pomysłu…. Może tak być.) Pomysł fabuły jest prosty, jeden facet rozjeżdża drugiego na parkowej drodze wiodącej do zamku w Mosznie (ale czy aby na pewno? Bo może on już tam sobie leżał od jakiegoś czasu) no i w ten sposób powracają do gry znani z poprzednich części bohaterowie. W tle jednej historii dzieją się co prawda jeszcze dwie które raczej nie są ze sobą powiązane a jedno co ich łączy to osoba profilera. Nie powiem tym razem Bonda zrzuciła Meyerowi na łeb sporo tematów do rozwikłania i może dlatego czyta się to dobrze i temat się nie ślimaczy. Aczkolwiek bądźmy szczerzy jak człowiek lubi kryminały to raczej dużego pola manewru tutaj nie ma ….w rozumieniu że raczej „Potop” z tego nie wyjdzie. Jest jakiś szablon którym autor jedzie i aby fabuła się kupy trzymała. Fajerwerków nie ma ale porządnie napisana historia jest.

podobała mi ta książka była ciekawe śledztwo podobał mi się wątek prywatny Hubert Meyera czekam na kolejny tom i kolejne śledztwo

Tak historia i wątki zakręcone, że długo rozmyślam nad zakończeniem kto i za co zabijał. Jak to bywa u pani Kasi dużo się dzieje i wszystko zaplatane i pomieszane....