Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim

Okładka książki Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim Danuta Gwizdalanka
Okładka książki Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim
Danuta Gwizdalanka Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne Seria: Dziedzictwo (PWM) biografia, autobiografia, pamiętnik
Dziedzictwo (PWM)
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
2021-01-01
2021-01-01

Danuta Gwizdalanka napisała wzorcową książkę biograficzną, niejako totalną. Przedstawiła Szymanowskiego i jako człowieka (z wszystkimi jego wadami i zaletami) oraz jako artystę. Możemy więc prześledzić jego życie na tle wydarzeń barwnej epoki w jakiej żył, z nie mniej barwnymi jej innymi uczestnikami, ale także zapoznać się analizą jego najważniejszych dzieł.
Książka jest gruba, wymaga czasu, ale wciąga od pierwszych stron.

Książka jest...

Świetnie napisana, mnóstwo informacji o dziełach Szymanowskiego + barwne życie kompozytora, bardzo dużo fotografii, jedna z najlepszych książek o muzyce i jego twórcy.

Karol Szymanowski bardziej interesował mnie jako człowiek niż jako kompozytor czy pianista. Autorce trzeba jednak oddać, że o muzyce Szymanowskiego potrafi pisać w ten sposób, iż nawet człowieka niezbyt nią zainteresowanego - wciąga. Jeśli zaś chodzi o całość portretu kompozytora to niewątpliwie jest to portret odważny, miejscami brawurowy, a wciąga jeszcze bardziej niż przedstawione w biografii opracowania dotyczące utworów Szymanowskiego. Polecam!

Znakomita! Mnóstwo faktów, doskonale uporządkowanych i świetnie opowiedzianych. Uczta literacka dla miłośników muzyki klasycznej. Polecam!

„ Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim „
Opus magnum muzykolożki Danuty Gwizdalanki to opowieść o Szymanowskim , artyście i człowieku. Autorka wykonała kilkuletnią tytaniczną pracę analizując setki dokumentów i archiwaliów . Powstała doskonała biografia i czytając ma się poczucie obcowania z żywym człowiekiem.
Autorka nie bez powodu przypomina cytat z Jana Lechonia , który pisał : „ Trzeba mówić o ludziach całą prawdę . To najwyższy hołd, jaki można im oddać”. Gwizdalanka opisuje życie kompozytora w oparciu o tło historyczne i społeczno-polityczne, bo przecież przyszło Mu żyć w prawdziwie przełomowych czasach/ rewolucja, I Wojna Światowa, odzyskanie niepodległości/ . Autorka nie stroni od tematów trudnych: skomplikowane związki rodzinne Szymanowskich, ich utracjuszostwo, rozrzutność i nałogi kompozytora, jego promiskuitywne upodobanie do młodych mężczyzn, rozbuchane ego , bezkrytyczność , luki w wykształceniu muzycznym, niesolidność zawodową , roszczeniowość.
Z drugiej strony już sam tytuł biografii sugeruje magnetyzm, urok, czar osobisty kompozytora, któremu wielu nie potrafiło się oprzeć, a On potrafił to wykorzystać.
Gwizdalanka analizuje także twórczość artysty, ukazując jego muzykę na tle epoki i omawiając percepcję Jego dzieł na przestrzeni dziejów. Jest to więc z jednej strony solidna pozycja muzykologiczna , a z drugiej barwna opowieść o nieszablonowym, w sumie chyba dość nieszczęśliwym człowieku i Jego w pewnym sensie samounicestwieniu .
Przez karty powieści przewija się barwna galeria postaci, związanych z kompozytorem : Witkacy, Iwaszkiewiczowie, Nałkowska, Berezowska, Makuszyński , Stryjeńscy ……….

„ Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim „
Autorka nie bez powodu przypomina cytat z Jana Lechonia ,...

Autorka pisze o kompozytorze z właściwym sobie dystansem, niezbędnym do tego, aby stworzyć portret człowieka skomplikowanego i pełnego sprzeczności. Sięga po dokumenty z epoki, po obfitą korespondencję, odczytując je jakby "obchodziła i okrążała, badając i opisując wielkiego artystę jak na przykład lwa albo tygrysa". W ten sposób maluje wielobarwny portret artysty, ukazując go w relacjach z innymi: rodziną, przyjaciółmi, kochankami... Poznajemy go także w roli kompozytora i pianisty, poety i pisarza.

Pełna recenzja na blogu:

• Z muzyką w tle