Rozmowy z pedofilem

Okładka książki Rozmowy z pedofilem
Amy Zabin Wydawnictwo: Media Rodzina nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Media Rodzina
2021-04-07
2021-04-07
Andrzej Jankowski
Psychologia Przestępczość Pedofilia

Okładka książki Siedem grzechów przeciwko seksualności Zbigniew Izdebski, Małgorzata Szcześniak
Ocena 7,4
Siedem grzechó... Zbigniew Izdebski, ...
Okładka książki Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu Paulina Klepacz, Aleksandra Nowak, Kamila Raczyńska-Chomyn
Ocena 6,8
Dziwki, zdziry... Paulina Klepacz, Al...

6,5/10.

6,5/10.

Książka ukazująca mechanizmy myślenia i działania pedofilów. Mocna i ważna !!!

Książka ukazująca mechanizmy myślenia i działania pedofilów. Mocna i ważna !!!

Kiedy wzięłam się za pisanie opinii, nie za bardzo wiedziałam co można napisać. Podejrzewam, że to przez temat jaki porusza, który zresztą wielu przestraszy, obrzydzi, oburzy i/lub wywoła agresję.

Pedofil nazwany w książce Alanem wypowiada się głównie w formie listów pisanych do dr Amy. Opowiada on o swojej rodzinie i zimnym dzieciństwie... a potem o wszystkim. O podejściu, potrzebie podniecającej kontroli, upodobaniach, planach, codziennym strachu przed rzeczywistością i dorosłymi, poczuciu bycia ofiarą, sekretach, spotkaniach z chłopcami. W swojej dziedzinie był mistrzem manipulacji i zastanawia mnie ilu takich jest "lepszych" od niego - nadal nieuchwytnych.

To trudna książka, ale pomaga zrozumieć jak chronić dzieci (dokładnie opisane w końcowych rozdziałach), jak sprawić by zaufały rodzicom i rodzinie, a nie obcym i jak... nie wychować kolejnego przestępcy.

Dla mnie było to kolejne odkrycie mrocznych zakamarków ludzkiej psychiki.

Ps. Jestem czytelniczką, którą mało co dziwi, a jednak na stronie 137 głośno powiedziałam: CO DO KU&WY?!

Ku przestrodze.

"Rozmowy z pedofilem. Dla dobra naszych dzieci" to książka trudna, budząca wiele emocji i ciężka do przetrawienia, lecz... również konieczna do przeczytania. Poruszono w niej bowiem temat pedofilii i związanych z nią zagrożeń, które mogą (oby nie!) stać się potencjalnie udziałem każdego dziecka. Dobrze jest znać zagrożenia, aby móc na nie odpowiednio reagować. Ta prawda jest niepodważalna i warto zacząć lekturę mając ją z tyłu głowy.

Amy Zabin jest terapeutką, która dociera do swoich pacjentów za pomocą muzyki. Tak też dotarła do mężczyzny, którego nazywa na użytek tej książki Alanem. Mężczyzna odsiaduje wyrok dożywotniego więzienia za czyny pedofilskie. Ta książka jest zapisem licznych rozmów, które Zabin z nim odbyła, zarówno bezpośrednio, jak i poprzez listy. Alan odsłania swoją historię od najwcześniejszego dzieciństwa, dociera do motywacji swoich czynów. Wiedza ta jest bezcenna dla wszystkich, którym leży na sercu dobro dzieci, gdyż tylko wiedza może pomóc je ustrzec.

W jaki sposób może to wszystko ustrzec nasze dzieci i wyczulić ich rodziców na zagrożenie? To trudny temat... Przede wszystkim jednak dzięki niniejszej książce będziemy w stanie poznać schemat myślenia pedofila. Schemat jego rozumowania, działania i wszystkie prowadzące do potencjalnej tragedii przyczyny. To może być wiedza naprawdę nieoceniona.

Główny bohater książki opowiada nie tylko o tym, co nim kierowało; opowiada także o tym, co pozwalało mu zdobywać zaufanie dzieci... Ciężko się to czyta, to prawda. Jednak wiedząc, na co może być podatne nasze dziecko, możemy być w stanie nauczyć je, czego się wystrzegać. A także sami będziemy na to wyczuleni.

Książki tego rodzaju zazwyczaj omija się w księgarni. Temat odstręcza - po co bowiem czytać o czymś, co robił potwór? To może budzić obrzydzenie. Jednakże rzeczywista wartość tej lektury sprowadza się do czegoś innego. To jedna wielka przestroga. Patrząc na sprawę z tego poziomu warto tę książkę przeczytać.

Dziękuję Media Rodzinie za egzemplarz recenzencki.

#rozmowyzpedofilem #mediarodzina #amyzabin #dladobranaszychdzieci

Ku przestrodze.

Być może patrzycie na ten tytuł i już wiecie, że nie jest to książka dla was. Nie sięgnięcie po nią. Nie dziwię wam się.
Mnie odrzucała potencjalna retoryka, a nie zagadnienie. Obawiałam się etykietki wynaturzenia, niechlujnie ukrytych przytyków, nieopanowanej odrazy i odrzucenia pomimo wykonywanego przez autorkę zawodu. Niesłusznie.
Rozmowy z pedofilem powstały na podstawie wieloletniej korespondencji, którą autorka prowadziła z mężczyzną, który skrzywdził ponad tysiąc dzieci. Jako muzykoterapeutce udaje jej się dotrzeć do Alana i nawiązać z nim współpracę, w wyniku czego powstaje analiza jakościowa, studium przypadku o prewencyjnym charakterze, ponieważ Alan opisuje według jakiego planu postępował, żeby zdobyć zaufanie dzieci i je wykorzystać. Autorka, jako ofiara przemocy seksualnej w dzieciństwie uzupełnienia tę narrację o osobiste doświadczenie i specjalistyczną wiedzę - reakcje dzieci; uczucia, myśli, reakcje ofiar.
Nie pada rozgrzeszenie. Nie znajdziecie go. Jednak Alan poświęcił wiele lat na analizę własnych zachowań i schematów, maksymalnie podkręconych i doskonalonych latami. Razem śledzą genezę oraz konsekwencje wadliwego systemu. Odraza i kulturowe odrzucenie powoduje złość, osłupienie, atak i wycofanie - nie prowadzi do zrozumienia zjawiska. Pedofil, nawet jeżeli szuka pomocy przed popełnieniem czynu pedofilnego, prawdopodobnie jej nie otrzyma. Własną krzywdę, poczucie odrzucenia i izolacji skanałuje w sposób, którego tak się obawiamy.
Żeby chronić dzieci, musimy wiedzieć, rozumieć i mieć narzędzia; w jaki sposób i przed czym, ale nie będzie to możliwe, dopóki reakcją na tego typu sytuacje jest sankcjonowanie kary, napiętnowanie i odrzucenie. Brak resocjalizacji i co najważniejsze, brak prewencji, która chroniłaby dzieci.
Alan skrupulatnie wyciąga schematy wynaturzonych zachowań i buduje na nich rady zapobiegawcze, mówiąc co ułatwiało mu zdobycie zaufania dzieci i jak można do tego niedopuścić. Razem z Amy Zabini wskazują stronę, w którą należy obrócić głowę, żeby chronić dzieci i zdobyć się na wsparcie dla zaburzenia jakim jest pedofilia, tym samym ograniczając jej zasięg.
Tylko, że trzeba się nie odwracać. Trzeba patrzyć.

Rozmowy z pedofilem powstały na...

Sięgacie po książki o trudnej tematyce? Takiej, która sama w sobie wzbudza dużo emocji? Ja zdecydowałam się na Rozmowy z pedofilem, bo czułam, że to będzie ważna lektura. Trudna w odbiorze,ale dla mnie jako mamy,potrzebna.

Dr Amy Zabin jest terapeutką, która leczy za pomocą muzyki. W taki sposób pozna Alana. Mężczyzna odsiaduje wyrok dożywocia za czyny pedofilskie. Liczba jego ofiar jest wręcz przerażająca. W książce tej mamy zarówno zapis bezpośrednich rozmów między kobietą a Alanem oraz listów, które mężczyzna do niej wysyłał. W sposób szczery i bezpośredni poznajemy życie pedofila,od wczesnego dzieciństwa aż do jego pobytu w więzieniu. To co opowiada, zdecydowanie przeraża,ale też jest świetną lekcją, przestrogą dla nas dorosłych. Wyzwania te pomagają odpowiedzieć na wiele pytań, które nas nurtują. Dokładnie, krok po kroku opisuje on w jaki sposób wybiera sobie ofiarę,jak ją "urabia", często jest to długotrwały proces, ciągnący się miesiącami. Jego obsesja przejęcia kontroli nad każdym aspektem życia dziecka jest najbardziej przerażająca. I jednocześnie wyjaśnia dlaczego ofiara tyle czasu trwa w koszmarze i nie potrafi się przeciwstawić. Pedofil zbiera skrzętnie wszystkie informacje,by móc potem je wykorzystać przeciwko bezbronnemu dziecku, które otumanione wierzy, że to co się dzieje, dzieje się dla jego dobra. Że tak musi być.

Bardzo trudno mi się czytalo tę książkę, każdy rozdział musiałam przetrawić. Choć jest ona napisana w bardzo przystępnej formie,czyta się ją dobrze,to kaliber faktów z niej zawartych, jest ciężki. Nawet teraz pisząc recenzję,nie wiem jak ubrać w słowa,to co czułam podczas czytania. Szok, niedowierzanie a w końcu złość i przerażenie? Tak naprawdę żadne słowa tego nie oddadzą... Jednak jest to lektura ważna,bo w pewien sposób otwiera oczy na problem, który dotyka coraz więcej osób. Alan zwraca uwagę na jedną ważną rzecz, mianowicie odpowiada dlaczego dziecko mu ulega. Przyczyna jest tak banalna, że pewnie część z Was nie uwierzy. Pedofil słucha swoich przyszłych ofiar i to słucha "całym sobą". Nie tylko przytakuje dla świętego spokoju, błądząc myślami w swoim sprawach,ale naprawdę słucha i stara się zrozumieć. Dziecko, któremu brakuje tego w domu, będzie bardziej narażone. Proste,a jednocześnie trudne,bo my dorośli często mamy masę swoich spraw na głowie.

Dziękuję bardzo Media Rodzina za możliwość przeczytania książki, a Wam ją POLECAM,nie mówię, że będzie łatwo,ale naprawdę warto spojrzeć na problem z drugiej strony. By móc choć w jakimś stopniu chronić nasze dzieci przed tragedią.

Dr Amy Zabin jest terapeutką, która dociera do ludzi za pomocą muzyki i w dzieciństwie była molestowana przez najbliższych – ojca i dziadka. Dzięki swojej pracy poznała Alana, który jest pedofilem i przez wiele lat krzywdził chłopców. Wspólnie postanowili przyjrzeć się bliżej mechanizmowi działania pedofilii i przekazać czytelnikom najistotniejsze zebrane przez nich fakty.
Książka ta jest zarazem osobistym rozprawieniem się autorki z przeszłością, jak i szansą na zadośćuczynienie ze strony Alana.

Cała pozycja prowadzona jest z perspektywy dwóch osób i dwóch opowiedzianych przez nich historii. Amy opowiada swoją z punktu widzenia ofiary a Alan swoją jako sprawca.
Zanim ta książka powstała autorka przez wiele lat korespondowała z Alenem, aby uzyskać jak najprawdziwszy obraz pedofilii, która do teraz jest uznawana za temat tabu i zrzucana na dalszy plan.

Wielu rodziców myśli sobie, że pedofilia jest straszna, że okropne jest, w jaki sposób dorośli krzywdzą dzieci, ale gdzieś tam z tyłu głowy zawsze mają myśl, że przecież ich dzieci to nie dotyczy. Często nie zdają sobie sprawy w jakim są błędzie i co ukrywają przed nimi ich własne dzieci.

Zarówno dr Amy jak i Alan zwracają uwagę na jedną dość istotną rzecz – ofiarami pedofilii często zostają dzieci słabe, które w domu nie mogą liczyć na zainteresowanie i prawdziwą rozmowę, które czują, że to, co przeżywają i czym się interesują jest mało istotne. W ten sposób stają się dla pedofilów naprawdę łatwymi potencjalnymi ofiarami. Pedofil zawsze zainteresuje się rozmową z dzieckiem i będzie go naprawdę słuchał, będzie liczył się z jego zdaniem i opinią, co dzieciom będzie bardzo schlebiać. A jeśli rodzice takiego zainteresowania nie wykazują, to przecież nie o wszystkim muszą im mówić. Tak rozpoczyna się błędne koło, z którego bardzo trudno dziecku później się uwolnić.

Pozycja ta obfituje w wiele opisów Alana, w jaki sposób budował zaufanie swoich ofiar a także w kilku rozdziałach szczegółowo opisuje, do czego się posuwał i jakich czynów dokonywał. Zwracał też uwagę, że z każdym kolejnym zaspokojeniem swoich seksualnych fantazji musiał wymyślać kolejne, gdyż poprzednie już go nie fascynowały w ten sam sposób.

Pozycję tę polecam dosłownie każdemu. Myślę, że warto przede wszystkim zdobyć te wszystkie informacje, aby zmienić również swój sposób myślenia. Jedną rzeczą, która bardzo mnie zaskoczyła było to, że pedofilia jest chorobą, którą można leczyć, i że istnieje lek, który naprawdę pomaga walczyć z fantazjami seksualnymi, o czym nie miałam pojęcia.

Trudno mi ocenić tę książkę, ale myślę, że przede wszystkim szczery przekaz, przystępny język i naprawdę ogrom informacji pozwalają mi stwierdzić, że jest to pozycja bardzo wartościowa i cieszę się, że mogłam się z nią zapoznać.

Dziękuję wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz do recenzji.

Co kieruje osobami molestującymi dzieci? Co sprawia, że je uwodzą i gwałcą, czasami przez wiele lat? Autorka książki będzie chciała przybliżyć Wam odpowiedzi na te pytania, chociaż te odpowiedzi nie są jasne, nie są oczywiste. Są jednak na tyle obrzydliwe i wstrząsające, że musicie przygotować się do tej lektury, jest to jedna z najtrudniejszych książek jakie przecztałam. Jednak nie zastanawiałam się ani przez chwilę czy powinnam ją przeczytać, to tytuł, po który powinien sięgnąć każdy człowiek, który chce poznać źródło najstraszniejszej krzywdy, jaką można przyrządzić dziecku.

Na podstawie historii mężczyzny, którego autorka nazywa Alanem, zagłębimy się w umysł człowieka chorego. Człowieka, który w moich oczach jest potworem, nie ważne jaka była geneza tego co zrobił. Jest mi ciężko powiedzieć cokolwiek na temat tej książki, oceniać, ale sami powiedzcie, tutaj chyba nie trzeba mówić zbyt wiele. Ta książka ma po prostu przekazać nam najważniejsze informacje, pokazać jak gwałt wyglądał ze strony oprawcy, dlaczego doszło do tak bestialskich czynów, dlaczego człowiek jest zdolny zranić w taki sposób. Alana poznamy od początku jego życiowej drogi, mężczyzna opowie o swoich wczesnych latach dzieciństwa, poznamy Jego fantazje, momenty kiedy sam zaczął dostrzegać swoją odmienność i poczuł, że coś jest nie tak, ale jednocześnie nie może nic z tym zrobić. Czy faktycznie? Nie potrafię chyba nawet o tym myśleć... szczególnie, że takich Alanów na świecie jest cała masa i u każdego problem objawia się inaczej. Autorka rzetelnie podeszła do tematu, ukazała również jak wygląda proces odbywania kary przez pedofila, jak wygląda życie po odbyciu kary. A dla nas rodziców przygotowała kilka rad, które każdy powinien przeczytać. W trosce o swoje dzieci przeczytajcie te książkę. Myślę, że nie muszę więcej pisać, po prostu uważam szczerze, że powinna być to dla nas lektura obowiązkowa. Zostawiam ją bez oceny. Moje emocje były tak sprzeczne, a książka momentami tak mocna, ale czasami też nie ze wszystkim mogłam się zgodzić, że postanowiłam jej nie oceniać w skali od 1 do 6. Zwyczajnie w przypadku tego tytułu ta ocena nie ma znaczenia. Po te książkę po prostu trzeba sięgnąć, jednak rozumiem, że nie każdy gotowy jest na takie emocje.

Dodaj cytat z książki Rozmowy z pedofilem