Oblicza śmierci

reportaż
Skarpa Warszawska
2021-05-05
2021-05-05

Śmierć niejedno ma imię... Grzegorz Kapla, jakby wbrew panującemu kierunkowi, wyszedł jej naprzeciw.

Przybliżył czytelnikowi, jak jest przeżywana w innych kulturach i jakie towarzyszą jej obrzędy. Wykorzystał do tego celu swoje liczne podróże oraz całą przyswojoną erudycję w tym złożonym temacie.

Książka jest napisana z zacięciem, pasją. Wartko, może nawet za bardzo... Myślę jednak, że może stanowić prawdziwe wyzwanie dla odbiorcy w sensie sprawdzenia wiedzy o ludziach wywodzących się z innych kręgów kulturowych, cywilizacji. Krótko mówiąc, niesie ze sobą potężną dawkę informacji.

Książka jest napisana z zacięciem, pasją. Wartko, może nawet za bardzo......

Bardzo ciekawa wędrówka po różnych kulkturach i ich funeralnych obyczajach. Temat śmierci, z którym każdy się kiedyś spotyka przedstawiony w dobrym stylu, bez przejaskrawiania i skrajności. Jest to opowieść o życiu i śmierci, które zawsze idą w parze, a autor w intetesujący sposób pokazał to na przykładach wielu kultur i ich wierzeń.

Niestety słaba to książka - powierzchowna i wybiórcza. Autor zastrzega się co prawda we wstepie, że nie jest to książka naukowa (ale chociaż popularnonaukowa...?), jednak nie jest to wytłumaczenie dla wrażenia chaosu i braku zamysłu. W trakcie czytania zastanawiałam się, czy może jest to książka podróżnicza, czyli autor opisuje zwyczaje związane ze śmiercią w miejscach, w których był, ale przykłady podawane z miejsc, gdzie go nie było, przeczą takiej interpretacji. Miejscami nawet zdarzają się ciekawsze fragmenty, z których można się czegoś dowiedzieć, jednak podawane nam informacje pozbawione są interpretacji, czyli dowiadujemy się CO i JAK, ale nie DLACZEGO (chociaż moje zaufanie do faktograficznej warstwy książki zostało zachwiane w paru miejsach - np. podpis pod zdjęciem przedstawiającym renesansowe epitafium z podpisem o "średniowiecznej szlachcie"). I gdyby pozostać na takim poziomie, to dostalibyśmy książkę zawierającą zbiór ciekawostek z różnych stron świata i anegdotek o duchach, gorzej, że autor od czasu do czasu (zdecydowanie za często) raczy nas swoimi "głębokimi" przemyśleniami na temat współczesnej kultury, zgudbnego wpływu facebooka, instagrama i konsumpcjonizmu, a nawet - nie daj Boże - o Bogu (tym chrześcijańskim i nie tylko), duchach przodków itp. Tutaj niestety odpadam i nie mogę tych mądrości czytać spokojnie. Wiem, że czasem się zdarza, że jak ktoś pojeździ po świecie i zachłyśnie się wielkokulturowością, to każdy Indianin w wyciągniętym podkoszulku nalewający benzynę na stacji benzynowej (albo - lepiej - w pióropuszu albo tykwie w strategicznym miejscu), Kirgiz na koniu albo jogin wydaje się mądrzejszy niż wszyscy naukowycy z naszej kultury, ale jest to tylko rewers etnocentryzmu (czyli przekonaniu o wyższości własnej kultury), który towarzyszy nam na co dzień. Trawa u sąsiada jest zawsze bardziej zielona, a cudze rytuały i mity wydają się stokroć bardziej udochowione niż nasze własne praktyki, takie oczywiste i nieciekawe. I to nieustanne sarkanie na facebooki i instagramy... Inna sprawa, że sprawdziłam, że autor ma oficjalne konto na instagramie, a na facebooku nawet dwa, i jest tam dosyć aktywny, więc jednak nie taki diabeł straszny. Książka ta może być "jakimś" wprowadzeniem w temat śmierci w różnych kulturach dla zupełnie początkujących, ale dla bardziej oczytanych czytelników będzie rozczarowująca. Dla tych najlepszą lekturą będzie Philippe Ariès, Michel Vovelle i Thomas Louis-Vincent.

„To, w jaki sposób postrzegamy śmierć, wpływa na nasz sposób życia, to, jak żyjemy, wpływa na to, jak umieramy, a to, jak umieramy, nadaje nowy sens i ukazuje drogę życia innym.” Kenneth Paul Kramer

Śmierć jest nierozerwalnie związana z człowiekiem od początku jego życia, a może i jeszcze wcześniej, jeśli przyjmiemy, że warunkiem narodzin nowego życia jest obumarcie, śmierć. Świadectwa archeologiczne oraz literackie wskazują na to, że zagadnienia eschatologiczne zajmowały ważną część w życiu człowieka w każdym kręgu kulturowym na każdym etapie rozwoju.

To właśnie rozważania związane ze śmiercią – z jej postrzeganiem, z postawami wobec niej, z umieraniem i wierzeniami (poglądami) dotyczącymi życia pośmiertnego są tematem tej książki. Autor przemierza kolejne kontynenty i odwiedza mniej lub bardziej znane ludy, by odkryć system wierzeń towarzyszący śmierci. Pomaga nam zastanowić się nad tym, czy postawy ludzkie wobec śmierci w naszym kręgu kulturowym uległy zmianie i dlaczego. Porównuje różne kultury i zwraca uwagę na podobieństwa i różnice związane z obrzędami pochówkowymi oraz wierzeniami im towarzyszącymi, a następnie zastanawia się nad ich pochodzeniem. Nie sposób rzecz jasna zapamiętać wszystkich szczegółów poszczególnych opowieści. Niemniej bogactwo szczegółów pozwala czasem dostrzec naprawdę ciekawe i odmienne podejście do rytuałów pogrzebowych innych nacji.

Czy jest jakaś definicja śmierci, jakie są jej rodzaje, co to znaczy „dobra śmierć”? Mity kosmogoniczne i ich związek ze śmiercią, zachowania przy zmarłym, rytuały pogrzebowe i okołopogrzebowe, postrzeganie śmierci na przestrzeni wieków, jak również śmierć w kulturze polskiej oraz współczesne zwyczaje w kulturze zachodniej związane ze śmiercią, odbiegające od tradycyjnych zachowań – o tym wszystkim tutaj przeczytamy.

Wspaniała podróż przez czasy i miejsca! Tak odległe ale jednak tak do siebie podobne w poszukiwaniu i określaniu tego co się dzieje z człowiekiem po śmierci.

Niektóre obyczaje pogrzebowe na świecie sa głupie i obrzydliwe.

Niektóre obyczaje pogrzebowe na świecie sa głupie i obrzydliwe.

Książka ta jest, w moim odczuciu, bardzo osobistą wyprawą autora poprzez tematykę śmierci i pogrzebu. Osobiste zaangażowanie w nią, poparte opisami fragmentów z bliskich i dalekich wędrówek, sprawia, że pozycja ta wciąga i przywołuje skojarzenia z prowadzeniem intymnej, prywatnej rozmowy z drugą osobą. Pozwala to komfrotowo wdrożyć się w ten niełatwy temat.
To co mnie drażniło, to chaos, który zdawał się bardzo często rządzić układem rozdziałów i proporcjami opisów poszczególnych kultur. Momentami przeskoki wydawały mi się zupełnie nielogiczne. Nie do końca przekonały mnie też fragmenty mocno w moim mniemaniu moralizatorskie – rzecz gustu.
Polecam. Cieszę się, że odbyłam tę podróż. Poświęcony na nią czas nie był straconym.

To co mnie...

Autor zabiera nas w podróż po kontynentach w niezwykłym towarzystwie. Naszą towarzyszką jest Śmierć i obyczaje, rytuały, które towarzyszą umieraniu.
Niesamowita książka, dobrze dobrane rytuały.

Niesamowita książka, dobrze dobrane rytuały.

Ze śmiercią dookoła świata.

Jak okiełznać śmierć? Jak poradzić sobie z poczuciem straty po tym, gdy ktoś odchodzi? Te pytania i ostateczne kwestie są odwiecznym problemem, z którym zmaga się ludzkość. Śmierć jest nieodłącznym elementem rzeczywistości i ludzkiego życia, jednak sposobów na poradzenie sobie z tym zjawiskiem i na jego przeżywanie jest tyle, ile istnieje na świecie ludzkich kultur. Grzegorz Kapla próbuje zmierzyć się z tym zagadnieniem na łamach niniejszej książki.

Jak różne kultury odnoszą się do zjawiska śmierci? Jak żegnani są zmarli, w co wierzą - względem życia po śmierci - poszczególne kultury i społeczności? Grzegorz Kapla stawia tego rodzaju pytania, co w efekcie zaowocowało fascynującą literacką wędrówką pod rozmaite szerokości geograficzne. W trakcie tej wędrówki poznamy wierzenia starożytnych Greków, Żydów, a także islamską wykładnię raju oraz wierzenia dość egzotyczne, jak chociażby te z rejonu Pacyfiku.

Lektura jest dobrym i interesującym reportażem, który oparto w dużej mierze o odrobioną (i to bardzo dobrze odrobioną) przez autora pracę domową z zakresu lokalnych wierzeń, którą to wiedzą Kapla następnie konfrontuje z zastanymi w danym miejscu realiami oraz z rozmowami z miejscowymi, którzy - najczęściej - potwierdzają przedstawioną wcześniej teorię, wzbogacając ją niejednokrotnie o interesujące anegdoty, wyjaśnienia oraz o szczegóły, które nie zawsze są powszechnie znane (dotyczy to m.in. opisów ceremonii pogrzebowych). Merytoryka książki stoi więc na bardzo zadowalającym poziomie.

Pewien niedosyt pozostawia jednak fakt, iż objętość książki wymusza pewną skrótowość względem przedstawienia omówionych zagadnień. Na trzystu-kilku stronach nie sposób jest niestety ani zgłębić tematu, ani też szerzej odnieść się do co bardziej interesujących zagadnień, które go dotyczą. Nie da się także opowiedzieć o wszystkich obyczajach związanych ze śmiercią i z jej przeżywaniem pod każdą szerokością geograficzną. Dlatego też "Oblicza śmierci" należy traktować raczej jako pewien wstęp co omawianego tematu; jako pozycję, która być może zainteresuje czytelnika na tyle, aby rozpoczął on samodzielne poszukiwania w kierunku zgłębienia całego tematu. W takiej roli i tak postrzegana książka Grzegorza Kapla sprawdza się bardzo dobrze.

Po omawianą pozycję zdecydowanie warto sięgnąć. Chociażby z ciekawości ale także i po to, aby poszerzyć własne horyzonty. Cóż z tego, że dotyczy ona śmierci - umieranie i odchodzenie zupełnie niepotrzebnie jest w naszej (i nie tylko w naszej) kulturze pewnym tematem tabu. A to przecież część ludzkiego losu, przez pryzmat której można także poznać inne kultury, ludzi oraz odmienne od naszego kręgi cywilizacyjne. Moim zdaniem warto to zrobić.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl

#obliczaśmierci #śmierć #grzegorzkapla #taniaksiążka #bloggujezTK

Ze śmiercią dookoła świata.

Dodaj cytat z książki Oblicza śmierci