rozwińzwiń

2021-05-05

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Spodziewałam się opisów śmierci osobno,dla każdej kultury i wierzenia. A dostałam zlepek informacji złożonej w jedną całość.

Książka jest smacznym kąskiem, taką swoistą przystawką na pogłębienie wiedzy. Każdy rozdział podzielony jest na daną kulturę/wiarę i opisuje obrzędy dotyczące umierania i pochówku. Styl autora i subtelny humor oraz czasem ironia bardzo mi odpowiadał. Opisy są ciekawe i pozostawiają niedosyt, po każdym rozdziale chcemy "więcej i dokładniej".
Swoją drogą tak powinny być pisane książki do szkoły, aby uczniowie sami chcieli zajrzeć dalej pod kurtynę wiedzy.
Najbardziej podobał mi się rozdział o Indiach, kiedy przepiękna ideologia zderza się i przenika przez brutalność rzeczywistości, przy zachowaniu ram filozofii indyjskiej... Polecam :)

Swoją drogą tak powinny być...

Słabe.

Słabe.

Tematyka to, jak już niektórzy wiedzą, jest mi bliska, choć tym razem książka nie ma w sobie nic z klimatu „Nekrosytuacji…”Bailly’a , „Trupa” Louisa-Vincenta Thomasa czy ostatniej propozycji Małgorzaty Węglarz. Oblicza śmierci to na wskroś kulturoznawcza, antropologiczna pozycja. Czyta się świetnie- a rozstrzał kulturowy duży. Z jakiego powodu Chińczycy nie fotografują grobów, dlaczego ciało zmarłej ponad sto lat temu Rosalii Lombardo wygląda wciąż tak, jakby dziewczynka spała... gdzie panuje moda na trumny figuratywne? Te i inne sprawy opisuje Grzegorz Kapla. Polecam!

Och jakie to była pouczająca i w pewnym sensie uspokajająca podróż po „kulturze śmierci”. Każdy z nas boi się tego, co nas spotka na końcu naszego życia. Wierzący i niewierzący przejdą tę samą, nieznaną drogę, dlatego warto, jeśli poszukuje się odpowiedzi, sięgnąć po książkę Grzegorza Kapli. Historia przetykana jest tu wierzeniami i rytuałami, które pozwalają spojrzeć na smierć trochę innymi oczami. Polecam ją każdemu, także sceptykom i tym, którzy zwyczajnie temat końca życia jest stresujący i bolesny.

O czym jest? To zbiór obrzędów, rytuałów, ciekawostek na temat śmierci, grzebania i wiary w istnienie życie pozagrobowe z różnych kultur. Tak w skrócie.

Tu mam styczność z twórczością podróżnika i dziennikarza. Nie wiem czy właśnie dlatego, ale mam niedosyt informacyjny. Podkreślenie tego, że nie jest to książka naukowa nie przekonuje mnie, by nie uzupełnić całej bibliografii (jest podana tylko wybrana) albo podać przypisy. Wtrącenia i porównania z wiarą katolicką to założenie, że każdy kto będzie czytał zna się na tych obrzędach. Chociaż miałam wrażenie, że to po prostu zapychacz. Dostajesz fascynujący wstęp do wierzeń odciętego od świata plemienia, parę zdań wprowadzających i zaraz czytasz o tym jak to jest "u nas"...
W starożytnej kulturze greckiej skończyło się jak zwykle filozoficznie, co się działo z ciałem?
Można przyczepić się do błędów słówkowych, ale to ktoś od korekty dał plamę.

Mnie się bardzo spodobała. Dużo informacji zachęcających do dalszych poszukiwań. Szkoda trochę, że zdjęcia czarno-białe, ale i tak miło, że zostały w tej książce zamieszczone.

Powracając z czytelniczego grobu sięgnęłam po tę pozycję z wielkimi nadziejami na poszerzenie swoich horyzontów. I pomimo okładki, która prezentuje dość wątpliwy poziom estetyczny niezrażona zasiadłam do lektury.

Niestety książka, która miała przybliżyć pojęcie śmierci, jej wyobrażenie i pojmowanie przez pryzmat różnych kultur okazała się tworem słabym, a miejscami wręcz irytującym. Ani to pamiętnik, ani przewodnik. Pomimo podziału na rozdziały chaotycznie skaczemy z tematu na temat podążając za autorem, który co chwilę popełnia standardowe błędy rodem z gimnazjalnych wypracowań (tak, pamiętam gimnazjum już nie ma) wtrącając nikogo nieinteresujące komentarze. Oczywiście wszystko okraszone ciągłym narzekaniem jakie to „fejsbuki” i operacje cycków są złe. Tak, takim językiem operuje autor.

Nie mogę polecić, a jedynie zapłakać nad zmarnowanym potencjałem.

Sądziłam, że "Oblicza śmierci" będą reportażem, a jednak podczas lektury książka bardziej przypominała mi felietony. Ogrom informacji zdaje się być nie do końca ułożony, autorowi zdarza się skakać z tematu na temat i wśród tak wielu informacji potrafi to przeszkadzać. Jednak nie będę ukrywać, że autor przekazuje czytelnikowi bardzo dużo informacji w opisywanym temacie. Była to fascynująca, a często przerażająca podróż. Ogrom tradycji różnych kultur odnoszących się do śmierci zdaje się nie mieć końca, a ja dowiedziałabym się jeszcze i jeszcze więcej na ich temat.

Było jednak w tej książce coś, co bardzo popsuło mi odbiór pozycji. Chodzi o opinie i wtrącenia autora. Odnosiłam wrażenie, że autor bardzo nie lubi mediów społecznościowych - kilkukrotnie odnosił się do nich z pogardą i lekceważeniem. W ogóle często zdarzały się lekki ironiczne komentarze do rzeczy, które zdają się nie odpowiadać jego postrzeganiu świata. Czułam jakby autor sądził, że każdy kto nie postrzega śmierci przez pryzmat duchowości wypiera jej istnienie, tak jakby nie sądził, że ktoś może patrzeć na śmierć jako na proces biologiczny i nie odczuwać większych emocji na myśl o niej. W ogóle zdanie autora na temat zmian następujących w związku z tradycjami żałobnymi, w pewnym momencie, można sprowadzić do odwiecznego "kiedyś to było, teraz to nie ma". Nie będę udawać, takie komentarze i wtrącenia bardzo zepsuły mi przyjemność z lektury i na pewno obniżyły jej ocenę w moich oczach.

Trochę reportaż, trochę książka popularnonaukowa. Autor zrobił kawał dobrej roboty jeśli chodzi o wyszukanie historii w temacie śmierci. Jednak książka sprawia wrażenie, jakby za dużo rzeczy było tu upchnięte. Zamiast rozwinąć bardziej szczegółowo poszczególne opowieści, pada trochę pojęć i pisarz leci dalej. Większość rozdziałów jest chaotyczna. Zaczynają się od opisów podróży autora do jednego kraju, nagle jest skok na drugi koniec świata i powrót do opowieści kogo spotkał i co widział.

Mogło być dużo lepiej ale i tak jest dość dobrze.

• 2021
  • 2022
  • E-book
  • Literatura faktu
  • Ebook
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Oblicza śmierci