Szpital dla psychopatów

Okładka książki Szpital dla psychopatów
Stephen B. Seager Wydawnictwo: Filia reportaż
reportaż
Filia
2021-05-05
2021-05-05
9788381954570
Joanna Grabarek
psychopaci szpital

Tytuł nie współgra z treścią.
Główny bohater nie pracuje w szpitalu dla psychopatów, a wiele opisanych przez niego problemów są typowe dla pracy na oddziele psychiatrycznym.
Gdyby nie tytuł i opis nie sięgnęłabym tak entuzjastyczni po tę pozycję, choć nie była ona najgorsza.

Tytuł nie współgra z treścią.

Mnie się książką podobała. Fabuła określa początki drogi lekarza psychiatry. Czytając, poznajemy mysli, wątpliwości z perspektywy lekarza. Opisani zostają pacjenci.

nuda, spodziewałam się czegoś innego, ciekawszego mocniejszego, tytuł książki to typowy clickbait niestety. nie polecam.

Książka ciekawa, napisana prostym językiem. Opisy przypadków trafiających do szpitala ciekawe ale Spodziewałam się więcej szczegółów, czegoś mrożącego krew w żyłach… szukam dalej ;)

Po pierwsze bardzo szkodliwy tytuł, po drugie opis wydawnictwa jest kompletnie inny niż to co znajdziemy w środku. Akcja dzieje się w latach 80 i w wielu wątkach to czuć, niektóre terminy nie są już używane, inne metody są uznawane za szkodliwe. To kolejna książka z cyklu dzień pracownika szpitala psychiatrycznego. Nie była to powalająca historia, nie była zapadająca w pamięć na dłużej. Nie jest książką z której wyciągnęłam sporo, niemniej nie żałuję, że ją przeczytałam.

No niestety spodziewałam się czegos innego, myślałam że będzie opis , analiza przypadku , choroby a książka bardziej opisuje jak funkcjonuje szpital , I faktycznie może okładka sugeruje ze będzie stricte o szpitalu , ale już opis nie koniecznie, jak kogoś interesuje, dzień z życia pracownika szpitala , plan dnia to jak najbardziej polecam , przeczytałam do końca ale nie porwała mnie niestety

Książka typu "nie kierować się opisem". Wydawnictwo zdecydowanie poleciało za daleko, opis musiała pisać osoba, która przeczytała pierwszy rozdział i nic więcej.
Kupiłam tę książkę zachwycona opisem i nawet nie spojrzałam na opinie. I to był błąd, mogłam się uchronić przed rozczarowaniem. Jako, że interesuję się tematem chorób psychicznych i wszystkim co z tym związane, sięgnęłam po książkę z nadzieją, że dowiem się czegoś więcej na temat funkcjonowania szpitala psychiatrycznego. Tak się nie stało. Warto zaznaczyć, że "akcja" rozgrywa się w latach osiemdziesiątych, a więc wiele rzeczy, przede wszystkim określeń, jest przedawnionych i obecnie uznawanych za nieodpowiednie. Sam tytuł już na to wskazuje, niestety.
Nie dowiedziałam się jak funkcjonuje szpital, z jakimi wyzwaniami się mierzą pracownicy. Jedyne czego się dowiedziałam, to to, że ciągle przychodzą nowi pacjenci, których można opisać jednym zdaniem. "A ten to cierpi na to, a tamten na tamto" - nic więcej, sposobu leczenia, rozmów z pacjentem, nic a nic. Zamiast tego autor pozwalał czytelnikowi poznać tylko siebie i niektórych współpracowników (swoją drogą, jedna historia była dość mocno naciągana i aż wątpię w jej prawdziwość). To, co mnie zdziwiło, to to, że stażysta na samym początku nawet nie wiedział czym jest choroba dwubiegunowa. Rozumiem, że autor wciąż się uczył i to były jednak inne czasy, ale... serio?
Porzuciłam czytanie pod koniec, z prostego powodu - nic się nie działo. Nie była to zła pozycja, ale poczucie rozczarowania zostało ze mną na długo.

Szpital dla psychopatów zwrócił moją uwagę za sprawą poruszanej tematyki, która mnie zaciekawiła do tego stopnia, że postanowiłem po nią sięgnąć. Autorem jest Stephen Seager zabierający nas w podróż do szpitala psychiatrycznego, gdzie odbywał swój staż i uczył się wykonywania zawodu psychiatry. Spotykając na swojej drodze psychopatów, schizofreników i pacjentów z różnymi zaburzeniami psychicznymi.

Książka Szpital dla psychopatów jest opowieścią autora o odbywaniu stażu w jednym ze szpitali z niebezpiecznymi pacjentami. Historia roku działania w tym miejscu Seagera jest okazją do poznania pracy ludzi zatrudnionych do leczenia najbardziej niezwykłych, ale również nieraz niebezpiecznych pacjentów. Autor zagłębia się w przedstawienie poszczególnych historii swoich pacjentów. Zmian jakie w nim zachodzą przy spotkaniu ze strony niektórych ludzi z zaburzeniami psychicznymi mających wielki wpływ na niego samego. Przedstawione zostają różne zaburzenia od schizofreników, po przez bardziej skrajne przypadki i psychopatyczne osobowości. Sesje terapeutyczne, podawane leki i chęć pomocy w szpitalu, gdzie trafiają różni chorzy mają pomóc chorym w zatrzymaniu postępującej choroby lub nawet pomóc w powrocie do zwykłego codziennego życia. Pacjenci traktowani są jak ludzie, którzy potrzebują pomocy ze strony psychiatry. Podejście do nich i pewne zasady jakie występują w takich szpitalach są ukazane w świetny sposób. Poznajemy również lekarzy zmagających się z zagrożeniem ze strony pacjentów. Każdy z nich podchodzi indywidualnie do terapii i sam autor miał możliwość poznać świetnych lekarzy, od których zdobył spore doświadczenie. Przedstawiono nie tylko historie pacjentów, ale również funkcjonowanie takiego szpitala, w którym każdy dzień przynosi nowe wyzwania i niebezpieczeństwa. Lekarze muszą stawić czoło rzeczywistości jaka nieraz ich dopada i próbować sobie poradzić z sytuacjami na jakie nie mają wpływu.

Książka Szpital dla psychopatów to tak naprawdę obraz działania szpitala psychiatrycznego, do którego trafia autor. Pomału poznaje obowiązujące zasady w tym miejscu, pacjentów i wydarzenia rocznego stażu jaki odbył autor. Zdobyte doświadczenie lub nauka nie przygotowują Seagera na to co zastaje. Musi nauczyć się pewnych rzeczy i dać sobie radę w tym miejscu pośród pacjentów, ale również nieraz ciekawych osób mających problemy psychiczne rozwinięte w małym, średnim albo w większym stopniu. Książka jest obrazem szpitala psychiatrycznego, który dostarcza czasami wiele emocji podczas czytania w związku z wydarzeniami jakie poznajemy w czasie lektury. Autor postarał się przybliżyć i przedstawić pracę takiego szpitala od podszewki. Dzięki temu możemy poznać działanie i być wciągnięci w pracę ludzi zajmującymi się chorymi.

Książka Szpital dla psychopatów mimo takiego tytułu nie jest opowieścią o psychopatach zdolnych do wszystkiego, ale historiami ludzi dotkniętymi zaburzeniami psychicznymi, którzy w takim szpitalu dostają pomoc na jaką zasłużyli. Na wszystkich pacjentów mamy tutaj jednego psychopatę, który jest nieobliczalny. Reszta to zwykli pacjenci z różnymi odmianami choroby psychicznej, mogą stać się czasami niebezpieczni, ale często przy bliskim poznaniu to osoby mające świadomość własnej choroby. Pogodzeni z losem próbują żyć na swój sposób wpadając w szpitalną rutynę. Dlatego tytuł może być mylący jeśli ktoś oczekuje opowieści o psychopatach zdolnych do wszystkiego i pracy lekarzy z takimi przypadkami. Autor pisze w sposób przejrzysty, klarowny, przystępnie, bez lania wody, w lekki sposób podając wydarzenia jakimi jesteśmy świadkami w czasie czytania. Sięgając po Szpital dla psychopatów nie spodziewałem się dostać opowieści o różnym zabarwieniu i czasami pełne emocji jakie towarzyszą nam w czasie poznawania losów poszczególnych pacjentów. O lekarzach skorych do poświęceń, gdzie dobro mieszkających w szpitalu pacjentach jest im bliższe. Książka niezwykła pod względem tematyki i podania jej w przystępny sposób. Dlatego przy pewnych obawach przy sięgnięciu po nią nie zawiodłem się i dostałem bardzo dobrą książkę, którą czyta się lekko i przyjemnie. Potrafi nieraz wzruszyć, wzbudzić strach i ukazać losy poszczególnych pacjentów co jest na plus. Książka Szpital dla psychopatów okazała się dobrym wyborem i okazją do poznania działania takiego szpitala od środka. Spędziłem z nią niezwykłe chwile i miło czas pomimo tematyki jaką podejmuje. Czytało się świetnie i bez problemów. Dlatego chętnie sięgnę po inne pozycje autora jak będę miał okazje do tego. Szpital dla psychopatów jest bardzo dobrą pozycją na kilka wieczorów podejmujących tematykę szpitala psychiatrycznego ukazanego od drugiej strony w znakomity sposób.

Szpital dla psychopatów, Stephen Seager
Myślałeś o tym jak może wyglądać oddział albo szpital, w którym osadza się psychopatów i to różnego rodzaju? Począwszy od tych niegroźnych po seryjnych morderców. Posługując się różnymi przykładami historię swojego stażu w niniejszym szpitalu, opowiada lekarz psychiatra. Dzięki lekturze dowiesz się wiele ciekawych rzeczy nie tylko funkcjonowaniu szpitala i personelu medycznego, ale również o chorobach psychicznych i dewiacjach.

Szpital dla psychopatów, Stephen Seager

Genialna książka.

Genialna książka.

Dodaj cytat z książki Szpital dla psychopatów