Coco Chanel. Sypiając z wrogiem

biografia wspomnienia Coco Chanel moda współpraca naziści

Wyróżniona opinia i

Coco Chanel. Sypiając z wrogiem

przeczytanych książek 1000 napisanych opinii 341

Biografia Chanel, która pokazuje, że już prawie 80 lat temu celebryci byli traktowani inaczej niż "zwykli obywatele".
Coco Chanel pomimo kolaboracji z Niemcami i otwartego antysemityzmu uniknęła kary. Po kilku dniach aresztowania, została zwolniona i wyjechała do Szwajcarii, gdzie mieszkała ze swym niemieckim kochankiem (szpiegiem/agentem Abwehry lub gestapo).
Książka obejmuje całe życie Chanel i pokazuje rozwój jej firmy, która zatrudniała prawie 4 tysiące osób. dowiadujemy się również o rozległych kontaktach Chanel z angielską arystokracją, w tym Churchillem i księciem Westminster.
Hal Vaughan przedstawia nam biografię Chanel, a swoje twierdzenia o kolaboracji projektantki z Niemcami uzasadnia bogatą bibliografią. Nawiasem mówią, czy zwykły Francuz mógł w czasie wojny otrzymać paszport i wyjechać na kilka tygodni do Madrytu? Albo mieszkać w zajętym przez Niemców Ritzu?
Polecam tę książkę, cytuję dedykację zamieszczoną przez autora: "Książka dedykowana jest tym wszystkim Francuzom i Francuzkom, którzy nawet uginając się pod jarzmem nazistów, nie godzili się na kolaborację.

Książka...

Kim dotychczas była dla mnie Gabrielle "Coco" Chanel? Małą czarną. Zapachem kobiety i wonią luksusu. Damą z klasą.

A kim okazała się być? Cóż. Trudno mi oceniać jej postępowanie, kiedy każdy z nas pisze swoją historię. To nieoczywista biografia, pełna zaskakujących informacji, które nie wpłynęły na moją awersję do Chanel No. °5 :) .

Książka dla mnie przyjemna w czytaniu, jednak chcę podkreślić, że nie jest dla każdego. Trzeba lubić historię - jest tu dużo informacji historycznych dotyczących przebiegu II wojny światowej we Francji. Mnóstwo dat, nazwisk, opisów wydarzeń - myślę, że to było celowe ze strony autora, chciał aby Czytelnik miał pogląd na wojenną Europę. Dodatkiem są zdjęcia, na których można zobaczyć projektantkę w każdym wieku i z różnymi ludźmi.

Myślę, że warto po nią sięgnąć.

Książka dla mnie przyjemna w...

Na półkach: , , , ,

Ta książka demitologizuje legendarną Coco Chanel i jest daleka od (swoją drogą) dobrego filmu z Audrey Tautou w roli głównej. Tamten obraz filmowy przypomina bowiem nieco historię Kopciuszka dla dorosłych i kończy się w dość "bezpiecznym", dla biografii Chanel, momencie. Vaughan poszedł natomiast o krok dalej. Pokazał Coco Chanel "z krwi i kości", nie unikał trudnych tematów, ale potrafił również pokazać wielkość Chanel. Ogromnym plusem tej książki jest także opisanie przez autora sytuacji politycznej i społecznej lat 20 XX wieku, okresu II wojny światowej i czasów powojennych. To ciekawa lekcja historii, szczególnie dla nas, Polaków. W książce znajdują się ponadto liczne zdjęcia Chanel, jej kochanków, przyjaciół i współpracowników, a także dokumentów z czasów, kiedy Francja była pod niemiecką okupacją.

Nieoczywista biografia CC. Niewiele o modzie, za to dużo o postawie tej kobiety w obliczu drugiej wojny. Zaskakujące fakty. Nieznane oblicze autorki "małej czarnej". Sukces za każdą cenę? Jakie to współczesne :/

Książka obala znany wizerunek Coco - kobiety z wielką klasą. Pomijając jej powszechnie znane osiągnięcia poznajemy kobietę, której największym zmartwienie w czasie wojny jest utrzymanie sprzedaży perfum Chanel nr 5. Kobieta, która w życiu szukała podniet. Narkomanka z licznymi romansmi. Antysemitka. "Horyzontalny kolaborantka", dla której nie ważne były poglądy i czyny mężczyzn z którymi sypiała. Przyznacie, że to nie jest zgodne z lansowanym wizerunkiem Chanel. Czy można być przyzwoitym człowiekiem w czasie wojny? Czy można chodzić na bankiety i bawić się z ubranymi w wieczorowe smokingi hitlerowskimi oficerami i prowadzić z nimi dyskusje po francusku, martwiac się, że w związku z prowadzoną wojną, na kolację podadzą tylko jeden posiłek z mięsem... Warto przeczytać książkę, by poznać prawdziwe oblicze najsłynniejszej kobiety XX w.

Hal Vaughan "Coco Chanel" Sypiając z wrogiem,

Niesamowitą, chociaż także kontrowersyjną biografią Coco Chanel można byłoby z powodzeniem obdarować kilka osób, a faktów z życia nadal starczyłoby, żeby o niej samej napisać napisać wielotomową opowieść. Coco dziewczyna z przyklasztornego sierocińca, początkująca piosenkarka, właścicielka sklepu z kapeluszami, projektantka mody, kreatorka ponadczasowych perfum Chanel No. 5. I jej mroczniejsza strona, Coco nadużywająca narkotyków, antysemitka, niemiecka kolaborantka. To tylko niektóre jej twarze. Było ich znacznie więcej.

Chociaż ta część życiorysu Coco Chanel dotycząca jej pracy jako projektantki jest w książce okrojona, jednak nadal jawi się ona jako osoba nadaktywna, którą rozpierała twórcza energia. Perfumy, moda, ubrania, kostiumy do baletu. Mnóstwo pomysłów i niespożyte pokłady energii kontrastujące zarazem z brakiem zmysłu do interesów. To była kobieta, którą nudziły kontrakty handlowe i związana z nimi dokumentacja.

Autor biografii przygląda się jednak bliżej ciemniejszej stronie życia słynnej projektantki mody, która wylansowała między innymi kultową "małą czarną", poszukujac jednocześnie odpowiedzi na wiele pytań. Dlaczego Coco Chanel zgodziła się na współpracę z Niemcami, zostając zarejestrowana przez Abwehrę jako jedna z jej agentek? Jakie motywy nią kierowały? Jak duży był jej udział? I w końcu najważniejsze. Dlaczego, nie poniosła żadnej odpowiedzialności?

Przyznam, że chociaż wcześniej miałam jakieś pojęcie na temat niechwalebnej części jej życiorysu, to jednak przeczytanie biografii popartej faktami powoduje, że muszę ponownie zbudować sobie obraz tej słynnej projektantki mody i kreatorki perfum. Wiem, że nie była ona jedyną znaną i szanowaną osobą z francuskiej śmietanki towarzyskiej, która na taki krok się zdecydowała. To jednak wcale nie ułatwia mi zadania.

Świetnie, że książkę uzupełniają liczne zdjęcia i dokumenty.

Mimo niechlubnej przeszłości Coco Chanel francuski historyk André Malraux zauważył, że z dwudziestego stulecia dla Francji będą liczyć się tylko trzy nazwiska: de Gaulle, Picasso i właśnie Chanel.

Czy bilans materialnych korzyści, które wniosła dla kraju przeważył jednak skalę trudniej mierzalnych szkód? Odpowiedź na to pytanie musi być niezwykle trudna i jak widać niejednoznaczna.

Hal Vaughan "Coco Chanel" Sypiając z wrogiem,

Ja podczytuje biografie od czasu do czasu ale po biografię Coco Chanel sięgnęłam chętnie, gdyż zaciekawił mnie opis o szokujących faktach z jej życia. Czytałam kiedyś jak powstały najsłynniejsze perfumy projektantki a teraz chciałam dowiedzieć się o innych aspektach jej życia. Historia w książce przedstawia w szczegółowy sposób sytuację Francji w trakcie II wojny światowej zwracając uwagę na problemy zwykłych ludzi choć światło pada głównie na Coco Chanel, kobietę która obracając się w męskim świecie, brała udział w misjach i innowacyjne podchodząc do różnych tematów, dwuznacznie i bezwzględnie stara się odnaleźć w świecie wojennym i powojennym. Szczegółowo przedstawiona historia, wielowymiarowe przedstawienie postaci i mnóstwo wątków z życia Coco Chanel stawia tę biografię za ciekawy materiał historyczny, który ukazuje gwiazdę w zupełnie innym świetle. Co skłoniło ją do pewnych wyborów i czy poniosła konsekwencje dowiecie się z tej biografii. Interesująco i rzetelnie przedstawione fakty zachęcają do dalszego czytania choć mnogość historii wplecionej może niektórych zniechęcać. Jednakże, dla mnie ta biografia ujawniła ciekawe i szokujące fakty i pozwoliła mi poznać Coco Chanel z zupełnie innej strony.

Interesujaca biografia Coco Chanel. Przeczytałam z ciekawości, bo gdzieś/kiedyś słyszałam o jej powiązaniach z Niemcami. Dowiedziałam się wielu faktów z jej życia, ale też innych interesujących faktów z życia przyjaciół Coco.

Ciekawa biografia królowej perfum. Interesujący zwłaszcza wątek kolaboracji z Niemcami . Warto!

dobra ksiazka ale chcialabym wiecej informacji o stricte modzie

dobra ksiazka ale chcialabym wiecej informacji o stricte modzie