Coco Chanel. Sypiając z wrogiem

biografia wspomnienia Coco Chanel moda współpraca naziści

Wyróżniona opinia i

Coco Chanel. Sypiając z wrogiem

przeczytanych książek 1082 napisanych opinii 396

Szukając książki o Chanel, wybrałam właśnie ten tytuł ze względu na zachęcający opis. Niestety jest to bardzo długa i nużąca książka w której paradoksalnie nie tak wiele informacji o Chanel. Zaczynając od plusów: w środku ładne zdjęcia i ogólny obraz Coco. Niestety niezbyt pozytywny, ale jednak da się wyciągnąć jakieś wnioski. Jeśli chodzi o minusy, to niestety książka jest jak wielka lekcja historii. Masa dat, miejsc, wydarzeń - bywały momenty, gdzie rozciągały się po kilka stron suche fakty i opisy, bez wzmianki o Chanel. Było to zwyczajnie nudne, bo nie tego oczekiwałam. Sam opis jej życia, zwyczajów niezbyt szczegółowy i tego tej książce brakuje najbardziej.

Pierwsze rozdziały ukazują życie Coco Chanel przed wojną. Ten okres w jej życiu autor opisał niezbyt wnikliwie, ale ciekawie.
Czas wojny to więcej opisów nazistów z którymi bohaterka miała styczność, niż jej samej. Dla mnie mało ciekawe.
Czas po wojnie to już bardzo powierzchowne informacje o Chanel.
Generalnie książka raczej dla osób, które albo interesują się tematyką II wojny światowej, albo znają biografię Coco Chanel i swoją wiedzę chcą uzupełnić o teorię, czy była ona szpiegiem nazistów, czy nie.

Czas po wojnie to już bardzo powierzchowne informacje o Chanel.
Generalnie książka raczej dla osób, które albo interesują się tematyką II...

Dobra i ciekawa

Dobra i ciekawa

Chanel N° 5.

Być może mieliście przyjemność poczuć ten zapach zrodzony w latach 20’ XX wieku. Kojarzyć się powinien głównie z jaśminem, bo to najważniejszy składnik. Oprócz niego jest jeszcze podobno około 80. Tajemna receptura, więc pewnie nigdy się nie dowiemy się prawdy. Ta książka nie jest jednak o perfumach i modzie, a więc o tym, z czego najbardziej znana jest Gabrielle Chanel.

Kreowanie mody i wywieranie wpływu na świat kultury i sztuki są tylko tłem dla opowieści autora, który postanowił ukazać tę część biografii Chanel, o której ona sama chciała zapomnieć wraz z rozpoczęciem lądowania aliantów na plażach Normandii. Czegóż takiego się obawiała?

Hal Vaughan pokazuje jak Coco Chanel obracała się w męskim świecie. Poznajemy w książce jej kolejne romanse i kochanków, do momentu kiedy wybucha II wojna światowa i poznaje „Tego”, przez którego w późniejszym życiu będzie się musiała oglądać za siebie, wpływać na biografie osób powiązanych wraz z nią w sprawy, które dla Francuzów były hańbą i zdradą. Mało kto zdaje sobie sprawę z kolaborowania z Rzeszą przez ikonę świata mody. W książce dowiedziecie się w jakich misjach brała udział Coco, co jej przyświecało i kto stał za tym, że do końca swoich dni nie została w pełni rozliczona za swoje wojenne życie.

Polecam. Sprawdźcie sami z ilu składników składała się życie Coco Chanel, ile mężczyzn i jak wpłynęło na barwę jej życia i czy przypadkiem zapach stworzonych przez nią perfum nie zmienia się wraz z odtajnianiem kolejnych archiwów.

Chanel N° 5.

Do książki zasiadałam w przekonaniu, że oto czeka mnie fascynująca lektura. Zwłaszcza, że temat powiązań (kolaboracji) różnych znanych osobistości z nazistami leży w kręgu moich czytelniczych zainteresowań. Niestety autor totalnie położył temat, książkę czyta się bardzo opornie, bo podanych jest zbyt dużo szczegółów dotyczących różnych osób, miejsc, sytuacji, autor przytacza słowa innych biografów Chanel. W tym wszystkim ginie główny wątek a lektura staje się po prostu nudna.

Bardzo lubię czytać książki biograficzne, ale ta mnie nie porwała. Nawet więcej, okropnie mnie zmęczyła 😴 Tematyka i bogate życie Chanel są arcyciekawe, ale ten potencjał w mojej ocenie został zmarnowany. Edycja książki jest koszmarna - o jednej osobie autor pisze, używając imienia, nazwiska, pseudonimu, czy funkcji. W pewnym momencie ciężko jest się połapać o kim mowa. Ciąg wydarzeń też pozostawia wiele do życzenie - liczne dygresje na temat uczestników opisywanych wydarzeń bardzo utrudniają skupienie się na głównym wątku.
Podsumowując, można tu znaleźć ogrom ciekawych informacji, ale przez trudne podanie, można się szybko zniechęcić. Ja czułam się, jak bym czytała średniej jakości podręcznik, cieszę się że przez niego przebrnęłam, wyciągnęłam z niego co chciałam, ale na pewno już do niego nie wrócę 🤷‍♀️
A co z samą Coco? Nooo, możemy się zachwycać tym co osiągnęła, tworząc światową potęgę mody, ale już droga do tego sukcesu godna podziwu w mojej ocenie nie jest. Nie lubię Chanel, którą poznałam z tej biografii. Jawi się jako cyniczna i wyrachowana kobieta, która wszystko co robiła - robiła dla pieniędzy. Kolaborowała z Niemcami, żeby nie rezygnować z wygód życia. Kiedy jej rodacy cierpieli biedę, ona dzięki układom z wrogiem opływała w luksusy, mieszkając w Ritzu. Była zdecydowaną antysemitką, co nie przeszkadzało jej zatrudniać Żydów, kiedy jej się to opłacało. Nie nazwałabym jej kryształową, ani nawet dobrą, nie wzbudziła mojej sympatii.

cieżko napisana

cieżko napisana

Niezła, ale czytałam lepsze książki o Coco.

Niezła, ale czytałam lepsze książki o Coco.

Biografia Chanel, która pokazuje, że już prawie 80 lat temu celebryci byli traktowani inaczej niż "zwykli obywatele".
Coco Chanel pomimo kolaboracji z Niemcami i otwartego antysemityzmu uniknęła kary. Po kilku dniach aresztowania, została zwolniona i wyjechała do Szwajcarii, gdzie mieszkała ze swym niemieckim kochankiem (szpiegiem/agentem Abwehry lub gestapo).
Książka obejmuje całe życie Chanel i pokazuje rozwój jej firmy, która zatrudniała prawie 4 tysiące osób. dowiadujemy się również o rozległych kontaktach Chanel z angielską arystokracją, w tym Churchillem i księciem Westminster.
Hal Vaughan przedstawia nam biografię Chanel, a swoje twierdzenia o kolaboracji projektantki z Niemcami uzasadnia bogatą bibliografią. Nawiasem mówią, czy zwykły Francuz mógł w czasie wojny otrzymać paszport i wyjechać na kilka tygodni do Madrytu? Albo mieszkać w zajętym przez Niemców Ritzu?
Polecam tę książkę, cytuję dedykację zamieszczoną przez autora: "Książka dedykowana jest tym wszystkim Francuzom i Francuzkom, którzy nawet uginając się pod jarzmem nazistów, nie godzili się na kolaborację.

Książka...

dobra ksiazka ale chcialabym wiecej informacji o stricte modzie