Katarzyna Wielka. Portret kobiety

- Kategoria:
- literatura piękna
- Tytuł oryginału:
- Catherine the Great. Portrait of a Woman
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2012-10-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-10-15
- Liczba stron:
- 624
- Czas czytania
- 10 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-240-2193-2
- Tłumacz:
- Marek Król
Opowieść o kobiecie, która zatrzęsła światem.
Bezwzględna despotka czy oświecona reformatorka? Propagatorka najgorszych perwersji czy nieśmiała dziewczyna z Pomorza? Katarzyna Wielka miała wiele twarzy. Polacy znienawidzili ją za odebranie niepodległości. Wolter pokochał za zamiłowanie do filozofii. Sprzeciwiała się zacofaniu Rosji, ale przez czterdzieści lat trzymała kraj żelazną ręką. Współczuła uciskanym chłopom, ale bez mrugnięcia okiem topiła wiejskie powstania we krwi. Była kobietą, ale w konserwatywnej Rosji zdobyła pełnię władzy, o której wcześniejsi carowie mogli tylko marzyć.
W najnowszej książce Roberta K. Massiego - zdobywcy Nagrody Pulitzera i jednego z najwybitniejszych znawców dawnej Rosji - Katarzyna Wielka powraca do życia.
Oto historia pełna intryg, tajemnic dworskiego życia i dylematów władzy. Od nieszczęśliwego dzieciństwa w Szczecinie, poprzez patologiczny związek ze zdziecinniałym carem aż po wstrząsane skandalami panowanie. Pierwsza naprawdę pełna biografia jednej z najważniejszych postaci w historii Polski i Europy.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Kobieta ponad miarę swoich czasów
Kobietą jestem ponad miarę swoich czasów
Nie bawią mnie umizgi bladych lowelasów
Ich miękkich palców dotyk budzi obrzydzenie
Już wolę łowić zające i jelenie
Ze wstydu potem ten i ów
Rzekł o mnie - Niewyżyta Niemra!
I pod batogiem nago biegł
Po śniegu dookoła Kremla!
(…)
Jacek Kaczmarski 1978
Ten obiegowy obraz Katarzyny II kołatał mi się w głowie od dawien dawna. Z czasem postać Carycy zaczęła budzić we mnie fascynację choć na równi z dezaprobatą. Nie szukałam specjalnie jakiejś okazji do weryfikacji tego mitu. Jest tyle ciekawych postaci, faktów, wydarzeń, nie sposób zgłębić wszystko. Ale po nitce od ostatnich Romanowów, do Stalina, gdzieś, coś mnie do tej Katarzyny zaciągnęło. I dobrze.
Właściwie to nie wiem, skąd się wzięło to niezachwiane przekonanie o nieposkromionym apetycie na seks, o wyrachowaniu wobec kochanków, o nieludzkim okrucieństwie. Robert K. Massie odmalowuje jej portret w nieco innych barwach.
Niewątpliwie Katarzyna była typem kobiety, o których dziś powiedzielibyśmy, że noszą w domu spodnie. Inteligentna, oczytana, ambitna, bez wahania podejmowała męskie decyzje, nie bała się polityki, ani polityków, zabiegała o kontakty z największymi filozofami XVIII wieku, a oni traktowali ją z należnym jej szacunkiem. Należnym niekoniecznie jako królowej, ale jako człowiekowi o nieprzeciętnej inteligencji. To prawda, że była żądna władzy. Odkąd tylko trafiła na rosyjski dwór, pokornie czekając, przygotowywała się do tego, o czym w skrytości marzyła i co w końcu dostała – do tronu. To nie był kaprys kobiety, która musi stanąć na najwyższym podium, aby zauważono jej nową kosztowną suknię , czy pantofelki. To było pragnienie kobiety, która chciała upadłe mocarstwo wznieść na wyżyny i tym właśnie zapisać się na kartach historii.
Zimny chów i brak miłości ze strony matki nauczyły ją zapewne maskowania swoich uczuć, którym za to upust dawała w niezwykle czułych listach. W listach pełnych miłości, tęsknoty, oddania, uległości nawet. Nie było w nich natomiast nic, co zdradzałoby jej jakiekolwiek preferencje seksualne, czy upodobania. Kochanków też nie zmieniała specjalnie często, nie miewała ich także nigdy kilku na raz. Myślę, że przez całe życie tak naprawdę szukała tego jedynego, który dorównałby jej… intelektem. Bo motorem zmian jednego mężczyzny na innego było głównie znudzenie, które pojawiało się w „związku” gdy tylko mijał pierwszy czar. Jedynym chyba, który spełniał wszystkie te wymogi był Potiomkin. Historycy spekulują nawet, że para mogła wziąć ślub. Jednak jednoznacznych dowodów brak.
Robert K. Massie niewątpliwie przedstawił w swojej książce Carycę Katarzynę nie tylko jako absolutnego władcę, ale przede wszystkim jako kobietę. Z jej wszystkimi słabościami i błędami. Kobietę, która potrafiła kochać, pożądać i płakać. Kobietę nieprzeciętną, umiejącą patrzeć w przyszłość, wizualizować ją, by potem, podporządkowując sobie wszystko i wszystkich osiągnąć zamierzony cel.
Książkę czyta się naprawdę dobrze, choć nie jest wolna od błędów, wytkniętych choćby przez tłumacza. Nie umykają również uwadze zbliżenia na bardzo bliski plan, który zaprzecza wcześniej odmalowanemu z dali obrazowi. Nie mniej, napisana ciekawie, wciąga. Może dlatego, że autor nie opisywał zakurzonej postaci wyciągniętej gdzieś z rekwizytorni, ale człowieka. I ten człowiek, mimo wszystko, fascynuje.
Monika Stocka
Oceny
Książka na półkach
- 509
- 173
- 80
- 14
- 13
- 11
- 10
- 9
- 6
- 5
Cytaty
Widzę teraz, że każda namiętność ma swój kres.
(...)każdy człowiek pragnie, by jego kraj był szczęśliwy, spokojny i bezpieczny, a ludzie chcą żyć wedle prawa, które chroni, a nie uciska.
OPINIE i DYSKUSJE
Katarzyna II Wielka – caryca Rosji. Któż ją nie zna? W Polsce ma niechlubną sławę, nasza historia ocenią ją surowo, uważa się ją za główną sprawczynią upadku naszej państwowości. Ale gdyby na nią spojrzeć inaczej? Jak na człowieka z krwi i kości, jak na kobietę z pełną gamą uczuć i myśli. Biografię carycy autorstwa Roberta K. Massie zaczęłam czytać z lekką obawą, czy przez nią przebrnę (ma ponad 500 stron),czy nie będzie mnie nudzić. Niepotrzebnie, gdyż jak dotąd dla mnie jest to najlepsza biografia, jaką przeczytałam. Rewelacyjnie napisana, czyta się szybko i przyjemnie, jak powieść. Autor nie tylko nakreślił sama postać Katarzyny i otaczających ja ludzi, ale również przedstawił portret epoki, jej kulturę, filozofię oraz wydarzenia zagraniczne, które miały wpływ na działania carycy. Szkoda bardzo, że ta książka nie jest już dostępna w regularnej sprzedaży. Jeszcze bardziej szkoda, że w ogóle nie ukazała się u nas biografia Piotra Wielkiego tego świetnego pisarza. Ciągle czekam na polskie wydanie książki „Peter the Great: His Life and World”, ale czy się ukaże?
Katarzyna II Wielka – caryca Rosji. Któż ją nie zna? W Polsce ma niechlubną sławę, nasza historia ocenią ją surowo, uważa się ją za główną sprawczynią upadku naszej państwowości. Ale gdyby na nią spojrzeć inaczej? Jak na człowieka z krwi i kości, jak na kobietę z pełną gamą uczuć i myśli. Biografię carycy autorstwa Roberta K. Massie zaczęłam czytać z lekką obawą, czy przez...
więcej Pokaż mimo toZapytajcie jakiegoś ucznia polskiej szkoły podstawowej albo i średniej o Katarzynę Wielką a z reguły usłyszycie opinie dalekie od pochlebnych. Caryca-niedźwiedzica, absolutna autokratka, farbowana Ruska morda, Niemra przebrzydła co Polskę potraktowała jak pizzę, dzieląc się nią bez ceregieli z Austriakami i Prusakami. Ci których kręci poszukiwanie skarbów mogą jeszcze dorzucić co nieco informacji na temat bursztynowej komnaty i tu w zasadzie wiedza na temat jednej z najciekawszych kobiet osiemnastego wieku się kończy.
Nie jestem pewna czy książka Roberta Massie jest w stanie trafić do takich uczniów ale na pewno wyłania się z niej obraz dość różny od opinii które można znaleźć w polskich podręcznikach. Dla mnie osobiście najbardziej zaskakująca była informacja że Katarzyna, wtedy jeszcze zwana Sophie, urodziła się w... Szczecinie. Dlaczego do tej pory to miasto nie skapitalizowało takiej 'bombowej' informacji? Nie wiem.
Wiem jedno- byłam w Ajaccio na Korsyce, miejscu urodzin Napoleona Buonaparte, i przypominano mi o tym fakcie na tysiąc różnych sposobów. Rodzinny dom państwa Buonaparte przy uliczce Rue Saint-Charles jest właściwie jedną z głównych atrakcji tego miasta. Mieści się w nim muzeum poświęcone cesarzowi Francuzów i jego rodzinie a wstęp kosztuje 7 euro. Drodzy włodarze Szczecina - pomyślcie ile można by było zarobić na domu-muzeum poświęconym carycy Katarzynie Wielkiej i jej toksycznej rodzince...
Za walory odkrywczo-poznawcze dałam tej biografii stylizowanej na powieść sześć gwiazdek; trochę ujęłam za stronniczość i dość rozmamłaną końcówkę a także dłużyzny tu i ówdzie. Całościowo jednak polecam.
Zapytajcie jakiegoś ucznia polskiej szkoły podstawowej albo i średniej o Katarzynę Wielką a z reguły usłyszycie opinie dalekie od pochlebnych. Caryca-niedźwiedzica, absolutna autokratka, farbowana Ruska morda, Niemra przebrzydła co Polskę potraktowała jak pizzę, dzieląc się nią bez ceregieli z Austriakami i Prusakami. Ci których kręci poszukiwanie skarbów mogą jeszcze...
więcej Pokaż mimo toBardzo ciekawie i rzetelnie napisana biografia Katarzyny II. Ale czy nie przedstawia jej w zbyt wyidealizowany sposób? Może warto też głębiej spróbować wytłumaczyć jej postawy polityczne, miłości, słabości. Barwny fresk historyczny, który daje pewną wiedzę o Rosji tamtych czasów. Soczyście, treściwie napisane.
Bardzo ciekawie i rzetelnie napisana biografia Katarzyny II. Ale czy nie przedstawia jej w zbyt wyidealizowany sposób? Może warto też głębiej spróbować wytłumaczyć jej postawy polityczne, miłości, słabości. Barwny fresk historyczny, który daje pewną wiedzę o Rosji tamtych czasów. Soczyście, treściwie napisane.
Pokaż mimo toPo mojemu, warto czasami przeczytać książki spoza kręgu beletrystyki. Ja, jako że historią Rosji interesuję się bardzo, a postać Katarzyny II zawsze bardzo mnie interesowała, sięgnąłem po jej biografie, którą napisaną przez Roberta K. Messie.
Gruba książka, pełno historii, sporo dat, wydawać by się mogło, że to nuda, którą się pamięta z lekcji historii w szkole. Wcale w tym przypadku tak nie jest. Autor cudownie opisuje życie wielkiej imperatricy. Od jej najmłodszych lat, czyli od narodzin w Szczecinie, kiedy jeszcze nazywała się księżniczką Zofią Fryderyką Augustą. Pięknie opisana jej podróż do Rosji, poznanie z Piotrem III, jej stosunek do carycy Elżbiety Pietrownej.
Książka jest podzielone na jasne, czytelne rozdziały, który każdy odpowiada rozdziałom z życia carycy. Oprócz tego jest mnóstwo tekstów źródłowych, fragmenty pamiętnika Katarzyny, fragmenty listów jej do kochanków i kochanków do niej, ale nie tylko. Świetnie jest opowiedziana historia jej zapoznania się, a później krótkiego związku miłosnego z późniejszym królem Rzeczpospolitej, Stanisławem Augustem Poniatowskim.
A wszystko to jest podane w przystępny sposób, nie ma gigantycznego nagromadzenia dat, nie traktuję się tę książkę jako podręcznik do historii.
Po mojemu, nie ma co się rozpisywać o fabule książki biograficznej... Mogę jedynie powiedzieć, że uważam, z całą pewnością, że jest to jedna z najlepszych biografii Katarzyny Wielkiej na rynku z jaką miałem, styczność. Polecam, polecam, polecam!
http://pomojemuliteratura.blogspot.com/?m=1
Po mojemu, warto czasami przeczytać książki spoza kręgu beletrystyki. Ja, jako że historią Rosji interesuję się bardzo, a postać Katarzyny II zawsze bardzo mnie interesowała, sięgnąłem po jej biografie, którą napisaną przez Roberta K. Messie.
więcej Pokaż mimo toGruba książka, pełno historii, sporo dat, wydawać by się mogło, że to nuda, którą się pamięta z lekcji historii w szkole. Wcale w...
Do tej interesująco napisanej książki mam dwie uwagi. Autor zupełnie nie korzysta z rosyjskich źródeł. Rosyjscy historycy w wielu kwestiach mają odmienne zdanie na życie i panowanie Katarzyny II. W książce mamy łagodny, żeby nie rzec przesłodzony obraz Carycy, w rzeczywistości kobiety bezwzględnej, korzystającej ze wszystkich dostępnych środków pozwalających na realizację wytyczonych celów.
Do tej interesująco napisanej książki mam dwie uwagi. Autor zupełnie nie korzysta z rosyjskich źródeł. Rosyjscy historycy w wielu kwestiach mają odmienne zdanie na życie i panowanie Katarzyny II. W książce mamy łagodny, żeby nie rzec przesłodzony obraz Carycy, w rzeczywistości kobiety bezwzględnej, korzystającej ze wszystkich dostępnych środków pozwalających na realizację...
więcej Pokaż mimo toMówiąc uczciwie, za biografiami nigdy specjalnie nie przepadałam. Być może powodem było moje zrażenie się na jednej z "zachwalanych" swego czasu biografii mojego wielkiego idola, Leonadro da Vinci, a może... nie wiem. Nie będę się w to wgłębiać.
Nie przepadałam i już.
Jednak, gdy na portalu "ciekawostkihistoryczne.pl" przeczytałam krótki artykuł o romansie carycy Katarzyny, i informację, że powstał on na podstawie tej książki... poszukałam, zagłębiłam się i w zasadzie to przepadłam.
Robert K. Massie odmalowuje niezwykły portret przede wszystkim kobiety, jaką caryca Katarzyna była. Pokazuje jej słabości, jej siłę, błędy...ocenia, analizuje, jednak przede wszystkim pamięta o tym, że ta wielka i na swój sposób genialna władczyni była przede wszystkim... kobietą.
Niemiecka księżniczka, wywodząca się z początkowo umiarkowanie bogatej szlachty, ze związku wybitnie niedopasowanych rodziców, przybywa na dwór carycy Elżbiety II, jako przyszła narzeczona jej syna, Piotra, późniejszego (i bardzo krótkiego z punktu widzenia władania) cara Piotra III. Zagłębiamy się więc w analizę od początku, poznajemy historię Katarzyny od czasu jej narodzin i trudnego dzieciństwa, poprzez nieprzyjemne relacje z matką, później z mężem aż do objęcia tronu i panowania nad imperium rosyjskim przez długie lata. Poznajemy kobietę, która jest zdeterminowana i ambitna, staje się niemal "ikoną" epoki oświecenia. Posiada swe słabości i chwile zwątpienia, jest zbyt dumną jednak, by sobie odpuścić. Wszelkie upokorzenia, jakich zaznawała od Piotra, przekuła na swoją tarczę. Rosjanie ją pokochali - i ta książka pokazuje, dlaczego.
Sporym plusem jest też pokazanie i zobrazowanie ludzi z najbliższego otoczenia carycy, próba analizy ich osobowości, zachowania i działań, jakie podejmowali. Nie zawsze mądrych działań, to prawda, ale w końcu, to tylko ludzie. Ciężko było się oderwać od lektury - zarwanie jednej nocy tylko po to, by nie przerywać sobie przyjemności warte było litra kawy później...
Niestety, mam wrażenie, że książka jest nie do końca wciąż na tym samym poziomie. Póki autor korzystał z "Pamiętników", narracja była płynna, wciągająca i wręcz z trudem odrywałam się od kolejnych fragmentów. Kiedy "Pamiętniki" się skończyły, a autor był zmuszony korzystać z listów, biografii innych autorów i domysłów, nastąpił spadek jakości czytanej lektury. Zatraciła się osobowość Katarzyny jako kobiety, za to została tylko Katarzyna jako caryca. Choć z drugiej strony pozwala to spojrzeć z innej strony na sytuację polityczną w Polsce: wybór Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla, konstytucję 3 maja, powstanie Kościuszkowskie, ale też i na odleglejsze sprawy - oświeceniowe rewolucje dziejące się w całej Europie. Przybliża nam też samą Rosję, jako nie kraj odległy i "dziki", ale dumny, oryginalny i zdecydowany, by utrzymać własne dziedzictwo...
Przystępny język, fragmenty listów, pamiętników i ówczesnych dzieł obrazujących czasy XVIII wieku w Rosji - stanowią olbrzymi plus tej pozycji. Zwłaszcza przystępny język, oraz lekkość, z jaką autor lawiruje między historycznymi sytuacjami. Minus? Zatracenie Katarzyny jako kobiety po objęciu tronu, skupienie się na tym, jak władała, a nie co sobą przedstawiała bardziej prywatnie.
Podsumowując, jest to świetna pozycja z gatunku biografii, po które warto sięgnąć, by raz na zawsze rozprawić się z mitem "tej złej carycy, co to Polskę zniszczyła". Poznać na nowo historię, delektować się nią i przez chwilę czuć się tak, jakby żyło się na dworze oświeconego w końcu caratu rosyjskiego pod panowaniem pewnej bardzo ambitnej, niemieckiej księżniczki, która mimo wszystko zapisała się na kartach historii jako jedna z najpotężniejszych kobiet świata.
http://kaginbox.blox.pl/2016/05/Katarzyna-Wielka-Portret-kobiety.html
Mówiąc uczciwie, za biografiami nigdy specjalnie nie przepadałam. Być może powodem było moje zrażenie się na jednej z "zachwalanych" swego czasu biografii mojego wielkiego idola, Leonadro da Vinci, a może... nie wiem. Nie będę się w to wgłębiać.
więcej Pokaż mimo toNie przepadałam i już.
Jednak, gdy na portalu "ciekawostkihistoryczne.pl" przeczytałam krótki artykuł o romansie carycy...
mocny portret kobiety, która kochając władzę - sama chciała tylko być kochana
mocny portret kobiety, która kochając władzę - sama chciała tylko być kochana
Pokaż mimo torewelacyjna biografia, świetnie napisana, język bardzo komunikatywny, no może trochę wybielona, polecam miłośnikom historii wszelkiej
rewelacyjna biografia, świetnie napisana, język bardzo komunikatywny, no może trochę wybielona, polecam miłośnikom historii wszelkiej
Pokaż mimo toBardzo dobra biografia Katarzyny Wielkiej, z dużą przyjemnością przeczytałem i dużo się z niej dowiedziałem.
Bardzo dobra biografia Katarzyny Wielkiej, z dużą przyjemnością przeczytałem i dużo się z niej dowiedziałem.
Pokaż mimo toWspaniała biografia Katarzyny Wielkiej.
Ciekawie opisana,świetna książka.
Wspaniała biografia Katarzyny Wielkiej.
Pokaż mimo toCiekawie opisana,świetna książka.