Bajki robotów - wydanie ilustrowane

Wydawnictwo Literackie
2021-05-19
1964-01-01
literatura polska

Okładka książki Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski Tomasz Fiałkowski, Stanisław Lem
Ocena 7,1
Świat na krawę... Tomasz Fiałkowski,&...
Okładka książki Drugi próg życia Tomasz Borowski, Krzysztof Boruń, Andrzej Czechowski, Tadeusz Zbigniew Dworak, Konrad Fiałkowski, Dariusz Filar, Henryk Gajewski, Wacław Gołembowicz, Adam Jaromin, Andrzej Kossakowski (historyk sztuki), Mirosław Kwiatek, Stanisław Lem, Krzysztof Wiesław Malinowski, Julia Nidecka, Jacek Sawaszkiewicz, Ryszard Sawwa, Janusz Siwek, Andrzej Stoff, Tadeusz Suchorzewski, Tadeusz Unkiewicz, Andrzej Urbańczyk, Stefan Weinfeld, Janusz Andrzej Zajdel, Witold Zegalski, Wiktor Żwikiewicz
Ocena 6,9
Drugi próg życia Tomasz Borowski, Kr...

Oficjalne recenzje i

Link do recenzji Link do recenzji

Przeczytane 1916 Opinie 14 Oficjalne recenzje 296

Wyróżniona opinia i

Książki 819 Opinie 528

zabawne, nietuzinkowe, odkrywcze, jedyne w swoim rodzaju

zabawne, nietuzinkowe, odkrywcze, jedyne w swoim rodzaju

Miałem pewne problemy z rozpoczęciem jej, strasznie dużo neologizmów, czasem ciężko było się połapać o co chodzi. Nie mój typ książki, natomiast szanuję to co stworzył autor w tej książce.

Jedna gwiazdka wyżej za czytanie audiobooka przez Borysa Szyca. Bardzo polecam w takiej formie! Świetne!

"Uroczy retro-futuryzm"
W sam raz na dobranoc:)

"Uroczy retro-futuryzm"
W sam raz na dobranoc:)

Doskonały przykład podręcznikowej definicji bajki, jednak nie dla mnie. Mnogość neologizmów i wymyślnych bohaterów sprawiała, że nielekko było odnaleźć się w wartkiej akcji. Niewątpliwie błyskotliwe, jednak według mnie zbyt wymyślne i fantazyjne.

Genialne i ciągle aktualne.

Genialne i ciągle aktualne.

Zabawa słowem, często drugie dno w historii, baśniowy sznyt, ciężko mi nie zachwycać się tą książką.

Kiedyś przemycę dzieciom.

Kiedyś przemycę dzieciom.

Trudno mi spojrzeć krytycznie na twórczość Lema. Zachwycam się każdym słowem. Przykładowo oddział wojsk robotów w jednej z bajek to „ślusaria”. Czyż to nie dowcipne? Czyż nie świadczy o inteligencji autora? Poczucie humoru Lema objawia się też w zakończeniach bajek - „…królewnę do życia przywołał, poślubił (…) i nigdy się jego kłamstwo nie wydało. Z czego zaraz widać, żeśmy prawdę opowiedzieli, nie bajkę, albowiem w bajkach cnota zawsze zwycięża”.
„Bajki robotów” czyta się z przyjemnością. Z jednej strony to powrót do dzieciństwa i opowieści o królach i księżniczkach, z drugiej strony błyskotliwie napisana futurystyczna satyra społeczno-obyczajowa. Bohaterami opowiadań są roboty, żyjące w fantastycznych światach, o których nie śniło się współczesnym. Obraz świata w jakim żyją poszczególni bohaterowie jest bardzo plastyczny, pełen skomplikowanych urządzeń, które tylko Lemowi mogły przyjść do głowy. Jednakże roboty tak jak ludzie są tyranami, głupcami żądnymi sławy, przywilejów i bogactw. Bohaterowie opowiadań potrafią być też na swój sposób uroczy – jak konstruktorzy Trurli i Klapaucjusz, przypominający czasem małych chłopców w swojej rywalizacji o palmę pierwszeństwa.
Bajki robotów podobno są lekturą szkolną, co dziwi, bo poza nazwą nic nie świadczy o tym, by była to literatura dziecięca. To zbyt wyrafinowana, ironiczna, przepełniona nauką sztuka by ja należycie docenić w szkole podstawowej. Jednak jako lektura dla dorosłych sprawdziłaby się doskonale.

Nie moje klimaty. Ogółem książka zabawna i pomysłowa ale nie dla mnie. ♡

Nie moje klimaty. Ogółem książka zabawna i pomysłowa ale nie dla mnie. ♡

Powrót do "Bajek robotów" po niemal 20 latach uważam za udany. Nie udało mi się po nie sięgnąć w zeszłym roku, więc teraz nadrabiam.
Dawno temu, gdy byłam w podstawówce, polonistka wymyśliła, że kilka opowiadań będzie naszą lekturą. Pamiętam, że uznałam je za "fajne", ale tak na prawdę niewiele z nich rozumiałam. Dziś z perspektywy czasu widzę, jak bardzo nietrafionym pomysłem było podsuwanie 10 czy 11 latkom takiej lektury. Dopiero czytając jako dorosły można w pełni docenić to, jak Lem potrafił zwinnie bawić się językiem i zrozumieć schemat tworzenia nazw/słów w "Bajkach... ".
Z pewnością jeszcze kiedyś wrócę do tego zbioru.