Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego

Okładka książki Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego
Richard Taylor Wydawnictwo: Feeria Science reportaż
reportaż
The Mind Of A Murderer
Feeria Science
2021-04-14
2021-04-14
Andrzej Goździkowski
reportaż psychiatria sądowa morderca umysł

Temat ciekawy, ale książkę czyta się nudno. Bardzo rozwlekła, wchodząca mocno w szczegóły systemu prawnego i zdrowotnego Wielkiej Brytanii

Same studia przypadków ciekawe i dobrze opisane, ale opis służby zdrowia w Wielkiej Brytanii dla zwykłego czytelnika nie do końca potrzebne.

Odpowiedź na pytanie będące tytułem książki to: wchodzi do pracy po kilkudniowym urlopie i nie wie, w jakiej rzeczywistości się znalazł.

Śmieszki heheszki, a tak na poważnie. “Jak człowiek staje się mordercą?” to rzetelna pozycja, napisana przez człowieka, który zna się na rzeczy. Momentami czytało mi się ją wręcz niczym dobry kryminał, opatrzony szerokimi, dokładnymi opisami. Fakt, że jest to długa książka, momentami wydaje się być odrobinę przegadana, ale nie umniejsza to temu, że wczytałam się na sto procent.

Aczkolwiek nie jest to pozycja na leniwy wieczór, bo przy czytaniu trzeba się niesamowicie skupić, bo Autor postanowił podjąć ryzyko stworzenia książki mocno chaotycz… nie, to nie będzie dobre słowo. Skomplikowanej, choć na pierwszy rzut oka chaos wydaje się aż wylewać z niektórych historii.

Najmniej wykorzystany potencjał miał temat związany z terroryzmem, i uważam, że spokojnie możnaby się go pozbyć, a książka naprawdę by dużo na tym nie straciła.

Książka niezmiernie ciekawa, szczególnie dla osób interesujących się tą tematyką.

Czytana długo bo zawiera naprawdę dużo ciekawych treści. Momentami sprawia wrażenie dobrego kryminału, który w pigułce przedstawia wielu bohaterów i epizodów.
Styl pisania bardzo przystępny a autor często przypomina poprzednio przytaczane treści, co dobrze wpływa na płynność lektury. Zjawisko morderstwa opisane doskonale w kontekście przeżyć oskarżonych, ich cech charakteru lub chorób psychicznych. Widać, że autor jest doświadczonym psychiatrą a jego wiedza jest obszerna. Jednocześnie odnosi się do swoich obaw i cięższych momentów, z którymi mierzy się na co dzień w pracy.
Nie sądziłam, że w UK również psychiatria jest na tak niskim poziomie a państwo nie chętnie finansuje ani nie wspomaga leczenia osób psychicznie chorych... Przykra sprawa, że często jedynym wyjściem jest zamknięcie skazanego w szpitalu lub więzieniu z minimalną pomocą psychiatryczną co finalnie kończy się to samobójstwem.
Dużo danych i bogata bibliografia. Polecam.

Ciekawa pozycja, niektóre wątki były dla mnie przydługie przez co chęć czytania była znacznie utrudniona. Ledwo dokończyłam. Początek był naprawdę ciekawy i zachęcający w połowie zaczynało być mniej interesująco.
Czasem monotematyczność przypadek-analiza, przypadek-analiza nie zachęcają do kontynuacji.

Świetna lektura!
Taylor opisuje najciekawsze i najbardziej zawiłe sprawy, z którymi miał do czynienia w swojej karierze psychiatry sądowego. Próbuje skategoryzować motywy działania morderców, przybliżyć sytuacje i emocje, które prowadzą do popełnienia zbrodni.
Dla fanów kryminałów/thrillerów oraz fascynatów ludzkiego umysłu lektura jak znalazł ;)

Świetna lektura!

Moja ulubiona tematyka, więc nie ukrywam, że spodziewałem się raczej wałkowania w kółko tego samego materiału, a tu pozytywne zaskoczenie. Moim zdaniem spodoba się wszystkim fanom serii "Rozmowy z seryjnymi mordercami".

Opisy przypadków przestępstw z analizą przyczynową, poprawna forma, choć momentami trochę nużąca

Jedna z lepszych książek jakie czytałam. Pokazuje życie psychiatry sądowego, zarówno prywatne jak i zawodowe.

Richard Taylor Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego Zobacz więcej