Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego

Okładka książki Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego Richard Taylor
Richard Taylor Wydawnictwo: Feeria Science reportaż
reportaż
The Mind Of A Murderer
Feeria Science
2021-04-14
2021-04-14
Andrzej Goździkowski
reportaż psychiatria sądowa morderca umysł

„W naszej pracy bardziej interesuje nas pytanie dlaczego niż kto. Skupiamy się na sprawcy, który został już zatrzymany. Próbujemy dowiedzieć się, w jakim był stanie psychicznym przed popełnieniem przestępstwa. Dlaczego i w jaki sposób doszło do morderstwa?”

Niepodważalnie prawdziwe zdanie brzmi: umysł zabójcy jest fascynujący. Zgodzą się ze mną nie tylko miłośnicy zła, mroku oraz kryminałów i thrillerów, gwarantujących mocne wrażenia, ale również wszyscy, którzy są ciekawi świata. Chyba każdy choć raz zadał sobie pytanie: dlaczego on zabił? Z jakiego powodu ona chwyciła po nóż? Co nim kierowało, że wymordował całą grupę osób? Jak to możliwe? Co powoduje człowiekiem, który decyduje się na pozbawienie życia innego? W pewien pokrętny sposób, chęć uzyskania odpowiedzi na te pytania pociąga. Kusi. Mami. Chcemy wiedzieć… choć nie możemy zrozumieć.

„Czy mamy tu do czynienia z człowiekiem niespełna rozumu, czy po prostu złym? A może z kimś sytuującym się pomiędzy tymi dwiema skrajnościami?”

Zawód psychiatry sądowego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. To ta osoba będzie musiała wziąć pełną winę za konsekwencje swojego osądu. Praca obarczona ogromnym ryzykiem – wszakże, jeśli jedna z podjętych decyzji okaże się zła, zginąć mogą niewinne osoby… Psychiatra sądowy jest osobą wszechstronną, korzystającą z całej wiedzy praktycznej, powziętej na studiach, nauki oraz dobrodziejstw techniki, której zadaniem jest próba określenia stanu osoby, popełniającej czyn zabroniony oraz wskazania dalszej, najbardziej odpowiedniej dla takiej jednostki drogi. Jak to wygląda? W swojej książce Richard Taylor obrazuje to na przykładzie wielu przypadków, z którymi miał do czynienia. Załóżmy, że znajdujemy się w Anglii – tak jak Autor, który umiejętnie przeprowadza nas przez mroczne hole szpitali psychiatrycznych i tamtejszych więzień. Policja właśnie ujęła mężczyznę w średnim wieku, w którego mieszkaniu znajdowały się zwłoki trzech kobiet w stanie daleko posuniętego rozkładu. Do zatrzymania właściciela lokum doszło po skardze sąsiadów, którzy zgłosili, że zza drzwi wydobywa się fetor. Aresztowany milczy – i nie przyznaje się do morderstw, choć wszystkie dowody wskazują właśnie na niego. A może wręcz przeciwnie… chełpi się nimi i pragnie sławy. W obu przypadkach mężczyznę czeka proces. Kara. Dalsze życie. Jakie? No właśnie. Aby wszystko odbyło się sprawiedliwie, trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Co zrobić z kimś, kto dopuścił się pozbawienia życia kilku ludzi? Czy jego miejsce jest w szpitalu psychiatrycznym, czy jednak w więzieniu? Czy jest dla niego jakakolwiek wizja normalnej przyszłości? Czy resocjalizacja jest możliwa? Czy powinno się podawać mu leki, trzymać w odosobnieniu – a może wręcz przeciwnie? To tu pojawia się właśnie ogromne, choć bardzo minowe, pole dla psychiatry sądowego, rozstrzygającego o życiu jednej, spaczonej jednostki, które jednak może mieć również jednak wpływ na innych. Jak bardzo trzeba być odważnym i pewnym swoich umiejętności, by wziąć w ręce życie innych osób? Coś, co bez wątpienia należy podziwiać…

„Jesteśmy trochę jak synoptyk, którego we wrześniu prosi się o sporządzenie prognozy pogody na pierwszego lipca przyszłego roku.”

Jak pokazują historie opowiedziane przez Taylora, praca psychiatry sądowego jest rolą na całą dobę. To nie zajęcie, w którym tkwisz pomiędzy 8 a 16, bo nawet, jeśli o tej godzinie opuścisz biuro czy szpital, i tak przez cały czas będziesz pod służbowym telefonem, zastanawiając się, czy któryś z ocenionych przez Ciebie pacjentów, nie zrobi czegoś złego… Wciąż będziesz się zastanawiać, czy na pewno rozstrzygnąłeś dobrze, czy też bardziej właściwa była inna decyzja. To w żadnym aspekcie nie jest zwyczajna praca… a powołanie.

„A teraz było za późno, by temu zaradzić. Nie da się cofnąć czasu.”

Propozycja „Jak człowiek staje się mordercą” urzekła mnie tytułem (wszakże interesuje mnie wszystko, co związane jest ze zabójcami),okładką okraszoną ćmą (te niepokorne, uparte, nocne owady do mnie pasują) i… treścią. Choć w żadnym razie nie jest to lektura na jedno posiedzenie (czytanie takich lektur „ciurkiem” byłoby kompletnie bezsensowne i niepotrzebnie przytłaczające, toteż przeplatałam kolejne rozdziały lżejszą opowieścią),pomimo trudnej tematyki (no chyba że tak jak ja masz plakat uśmiechniętego Dextera nad łóżkiem i jest ona dla Ciebie przyjemna),Autor snuje opowieść o swojej pracy, życiu i wszystkich przypadkach psychopatów, z którymi miał do czynienia, z niesamowitą swadą – wręcz lekkością, która powoduje, że od książki trudno jest się oderwać. Prywatne anegdotki dodają świeżości trudnym, momentami bardzo mrocznym i wstrząsającym historiom, dzięki czemu kolejne strony przewracają się same. W trakcie czytania miałam czasem takie wrażenie, że znajduję się w bardzo mrocznym, ciemnym zaułku podczas okraszonej wichurą burzy i… nagle wychodzi niewielki promyk uśmiechającego słońca. Przedstawiając najstraszniejsze opowieści, Taylor umiejętnie przykuwa uwagę czytelnika, prezentując tylko konieczne fakty, których wydźwięk jest jednak złagodzony małymi wtrętami z własnego życia. Dzięki temu nie ma tu mowy o zmęczeniu tekstem, który jest ciekawy i intrygujący. „Jak człowiek staje się mordercą” w żadnym razie nie jest jednak książką dla rozrywki – a raczej taką, która próbuje odpowiedzieć na pewne pytania, ostrzec i dostarczyć informacji. Jak dla mnie to przede wszystkim pasjonująca, mroczna historia opowiedziana z wręcz gawędziarską swadą, której… chętnie posłuchałabym podczas nocnego ogniska. 😉 7/10 Absolutny must read dla wszystkich pasjonatów psychopatów, zabójców i innych zwichrowanych bohaterów tak thrillerów, jak i prawdziwego życia.

„A poznając, co się dzieje w umyśle mordercy, zyskujesz również wgląd w umysł Twojego bliźniego, a także, przede wszystkim, lepsze zrozumienie samego siebie.”
instagram.com/thrillerly

„Jak człowiek staje się mordercą” to poruszająca książka która zagłębia nas w psychologiczne i społeczne aspekty natury ludzkiej. Psychiatra sądowy Richard Taylor bada różnorodne motywacje przestępstw, takie jak choroby psychiczne, chciwość, zazdrość, uzależnienia analizując ich wpływ na popełnienie zbrodni. Książka prowadzi nas przez historie różnych osób, które z różnych powodów stały się mordercami. „Jak człowiek staje się mordercą” to lektura, która zmusza do refleksji. Zawiera historie, które zapadną w pamięci na bardzo długo. Jeśli lubicie podcasty kryminalne, książka na pewno wam przypadnie do gustu.

Książka dobra, ale momentami przydługa.
Autor zrobił bardzo ciekawe wprowadzenie, po przeczytaniu go nie mogłam się doczekać pełnej lektury, jednak w pewnym momencie coś się zmieniło i przewracanie kolejnych stron już nie przychodziło mi tak łatwo.
Trochę za wiele było w niej prywatnych dygresji, które w zasadzie nic nie wnosiły, a niekiedy rozwlekały się na kolejne akapity.
Autor wspomniał, że czytał książki autorstwa Richarda Shepherda, które też mogę polecić z czystym sumieniem.

Książka dobra, ale momentami przydługa.

Co nie zmienia faktu, że dowiedziałam się wielu rzeczy, z którymi zmaga się psychiatra sądowy wykonujący swój zawód w Wielkiej Brytanii.

Przyznaję, że trochę się z tą książką wymęczyłam. Może dlatego, że spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Po tytule stawiałabym na dokładne studium przypadków psychiatrii sądowej. Owszem znajdziemy tu przeróżne historie, jednak drażniły mnie prywatne wstawki autora, o tym jak dojeżdża do pracy, o tym co robił zanim został psychiatrą. Troszkę było to nużące i niepotrzebne....

Stricte pod kątem wiedzy psychologicznej nie mam książce nic do zarzucenia. Autor w bardzo ciekawy sposób podszedł do opisu profilów morderców, z którymi mial okazję porozmawiać. Niemniej jednak książka traci trochę na nic nie wnoszących dygresjach autora, których nie brakuje. Polecam

Co prowadzi do zbrodni? Co siedzi w głowie mordercy? Szczegółowa analiza przypadków i trochę prywatnego życia autora, co wpłynęło na jego decyzje zawodowe.
Polecam dla lubiących takie tematy.

Polecam dla lubiących takie tematy.

Nie wiem, takie srednie bym powiedzial.

Nie wiem, takie srednie bym powiedzial.

Dobra, ale nie była to lektura, która wciągnęła bez reszty. Myślę że największy problem stanowiły wstawki szeroko opisujące brytyjską służbę zdrowia i jej problemy. Aczkolwiek pojawiło się kilka ciekawych historii pacjentów, przy których pracował autor :)

W książce,,Jak człowiek staje się mordercą " psychiatra sądowy Richard Taylor analizuje powody dokonania zbrodnii takie jak: choroba psychiczna, chęć wzbogacenia się, zazdrość, zdrada, uzależnienia itp. Autor na przykładzie konkretnych przypadków opowiedział o makabrycznych zbrodniach min dzieciobójstwa , rozbierając na czynniki pierwsze motywy dokonania tych czynów i mechanizmy myślowe ,które popychają do zbrodni.
Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie dygresje autora - całkowicie zbędne i nic nie wnoszące do książki, nie bardzo mnie interesuje to, że pan Taylor lubi kawę z mlekiem itp. Ostatecznie książka jest całkiem niezła 6/10 to moja ocena.

Rozdziały w tej książce dzielą się na motywy, którymi kierowali się poszczególni mordercy. Dzielą się one na przykład na morderstwo podczas epizodu psychotycznego, na tle seksualnym, dla pieniędzy jak i morderstwo na małych niewinnych dzieciach.

W książce mamy ukazane również sposoby jakimi leczy się osoby o osobowościach psychopatycznych, socjopatycznych i również wszystkimi, które pozwalają posunąć się do odebrania życia niewinnym osobom, albo i takim, które najmniejszą drobnostką zezłościły swojego przyszłego oprawcę (tak samo jak w książce “Rozmowy z seryjnymi mordercami. Stalkerzy”)

Co wywnioskowałam z tej książki?

Przede wszystkim zdobyłam odpowiedź na pytanie, na które szukałam odpowiedzi od dosyć dawna. A mianowicie mordercą w większości przypadków się staje. I nie martwcie się. “Proces” stawania się mordercą nie przychodzi ot tak po 10 czy 30 latach. To wszystko zależy od tego w jakich warunkach się wychowujemy od kołyski oraz czy mamy w otoczeniu osoby, które przyczyniły się do powstania nam jakieś dużej traumy np. molestowanie seksualne (co jest bardzo częstą przyczyną)

W niniejszej recenzji przedstawiam wam książkę Richard’a Taylor’a “Jak człowiek staje się mordercą”. Sam tytuł zachęca by dowiedzieć się coś o tych ludziach, którzy dopuszczają się tych okropnych brutalnych zbrodni. Ale czy każdy morderca zabija ludzi “bo tak mu się podoba”? Otóż autor ujawnia nam, że nie zawsze mordercą kieruje taka po prostu chęć zabijania ludzi. ...

• Reportaż

Richard Taylor Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego Zobacz więcej