Wielka liczba

poezja
Znak
2021-05-10
1976-01-01
poezja polska nobliści nagroda nobla

Okładka książki Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe. Wybór Jacek Dehnel Jacek Dehnel, Wisława Szymborska
Ocena 8,0
Ćwiartka Szymb... Jacek Dehnel, Wisła...
Okładka książki Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy Joanna Kulmowa, Wisława Szymborska
Ocena 7,6
Tak wygląda pr... Joanna Kulmowa, Wis...

Okładka książki Wiersze. Zielniki Elka Hołoweńko-Matuszewska, Wisława Szymborska
Ocena 8,7
Wiersze. Zielniki Elka Hołoweńko-Matu...
Okładka książki Wybór poezji Wojciech Ligęza, Wisława Szymborska
Ocena 8,4
Wybór poezji Wojciech Ligęza, Wi...

Wiersze o życiu czemu nie. Świetny pomysł, genialne wykonanie. Drobna rzecz a cieszy.

Kocham wiersze Wisławy Szymborskiej. Odnajduję w
nich siebie, przeglądam się w nich jak w lustrze. Bez
palety różnorakich emocji, o których można siebie
samego nie podejrzewać.
,,Życie na poczekaniu.
O czym jest sztuka,
zgadywać muszę wprost na scenie"
(fragment wiersza Życie na poczekaniu)

Kocham wiersze Wisławy Szymborskiej. Odnajduję w
nich siebie, przeglądam się w nich jak w lustrze. Bez
różnicy czy tekst dotyczy cebuli czy liczby Pi - autorka
tak potrafi pracować słowem, że ma się wrażenie, że
dotyka ten wiersz nie tylko tego tematu. Jeżeli się
wejdzie w jej słowa głębiej można dostać się do takiej
palety różnorakich emocji, o których można siebie
samego...

Najlepsze, tak bardzo najlepsze! Najlepiej najlepsze.
Mistrzyni, bo teraz to już nie tylko chodzi o zabawę słowem, konwencją, algorytmem poezji dla Szymborskiej charakterystycznym, nie o tematykę, nie o te odczucia, ale o magię, jaką serwuje nam poetka. Bo kiedy sama myślę o śmierci owada, to owszem, bardzo mi smutno, ale kiedy czytam o tym u Szymborskiej, to już jest dramat, to jest wstyd dla całego gatunku ludzkiego, że nie dostrzega powagi tej sytuacji. W ogóle poetka jest doskonałą obserwatorką, ludzkie przywary opisała już na wszystkie możliwe sposoby, a i tak czytelnik czuje, że dowiaduje się o sobie czegoś nowego, z każdym wierszem. To takie poradniki dla czułych na słowo.
Czytając (za każdym razem) mam wrażenie, że Szymborska rozwija znane maksymy, np. że na wojnie giną liczby, a nie ludzie, zresztą tytuł całego tomiku doskonale oddaje jego ducha, poetka pogłębia wyświechtane frazy nadając im sens i realizm.
Wiersz o granicach między państwami jest doskonały, taki piękny, tak bardzo pokazujący ludzką niedoskonałość. Nie jest to poetyckie żądanie utopii, bo idąc tym tokiem rozumowania wszyscy głosowaliby na partię, która powie, że od dzisiaj koniec z podatkami; ale jest to zaproszenie do refleksji.

Cudo, poetyckie, literackie, życiowe cudo.

Najlepsze, tak bardzo najlepsze! Najlepiej najlepsze.

dwa razy przysnęłam w trakcie czytania, ale nie mogę nie doceniać

dwa razy przysnęłam w trakcie czytania, ale nie mogę nie doceniać

W tak niewielkim tomiku poezji autorka poruszyła tak wiele różnych emocji. Fragment mojego ulubionego wiersza z tego tomiku pt. Życie na poczekaniu:

"Życie na poczekaniu.

O czym jest ta sztuka,
zgadywać muszę wprost na scenie."

"Życie na poczekaniu.

O czym jest ta sztuka,
zgadywać muszę wprost na scenie."

Dla mnie klasyka.

Dla mnie klasyka.