Okładka książki Droga na szczyt. Jak ćwiczyć, aby osiągnąć mistrzowską biegłość w dowolnej dziedzinie Anders Ericsson, Robert Pool
Anders EricssonRobert Pool Wydawnictwo: FREEDOM PUBLISHING popularnonaukowa
popularnonaukowa
Peak: Secrets from the New Science of Expertise
FREEDOM PUBLISHING
2020-01-01
2020-01-01
Jolanta Grygiel
rozwój osobisty nauka trening poradnik szkolenie umysł self development mistrzostwo praktyka hobby ekspert trener nauczyciel ćwiczenia praca zwycięstwo kariera szczyt celowe ćwiczenie deliberate practice

Okładka książki Peak: Secrets from the New Science of Expertise Anders Ericsson, Robert Pool
Peak: Secrets ... Anders Ericsson, Ro...

Wartościowa lektura w bardzo ważnym dla każdego temacie: nauka i rozwój umiejętności. Dość długie wprowadzenie, które na szczęście kończy się skondensowaną porcją wiedzy jak poprawić proces nauki nowych umiejętności. Polecam!

📚🎯 DROGA NA SZCZYT: OSIĄGNIJ MISTRZOWSKĄ BIEGŁOŚĆ W KAŻDEJ DZIEDZINIE! 🎯📚

Czy marzysz o mistrzowskiej biegłości w dowolnej dziedzinie? Czy chcesz nauczyć się rysować, programować, grać na instrumencie lub napisać wspaniałą powieść? Niezależnie od Twoich ambicji, ta książka to najlepsza pomoc dydaktyczna, jaką znajdziesz!

Zdobądź inspirację od Andersa Ericssona, światowego autorytetu w efektywnym nabywaniu umiejętności. Wraz z kolegą po fachu, Robertem Poelem, przedstawiają naukowe obserwacje połączone ze sprawdzonymi odkryciami innych badaczy. Rzetelność naukowego myślenia łączy się ze szczerym zamiłowaniem do praktyki, dlatego ta książka jest bezcennym narzędziem dla każdego, kto pragnie doskonalić się w wybranej dziedzinie.

Nie ma znaczenia, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś już zaawansowany. Ta książka przekazuje uniwersalny klucz do skutecznego uczenia się. Odkryj techniki, które pozwolą Ci osiągnąć mistrzostwo w każdej dziedzinie, jaką tylko sobie wyobrazić!

Wkraczaj na Drogę na Szczyt i podążaj za wyznaczonymi ścieżkami do biegłości. Pokaż światu, czego jesteś naprawdę zdolny! 🚀🏆

#DrogaNaSzczyt #MistrzowskaBiegłość #RozwójOsobisty #UczenieSię #MarzeniaISukces #DoskonalenieUmiejętności #NaukaIDoskonałość #MotywacjaIDeterminacja #InspirującaKsiążka #Samoedukacja #OsobistyRozwój #KsiążkaMentora

📚🎯 DROGA NA SZCZYT: OSIĄGNIJ MISTRZOWSKĄ BIEGŁOŚĆ W KAŻDEJ DZIEDZINIE! 🎯📚

Zdobądź inspirację od Andersa Ericssona, światowego...

Pierwszy raz negatywnie ocenie ksiazke wydana przez Fijor/Freedom Publishing. Ta ksiazka to jest jakis test wytrzymalosci dla czytelnika. 400 stron, ktore mozna bylo zmiescic w 10 stronach. Przesadzone opisy roznych historii mistrzow w swojej dziedzinie. Zero konkretow i metod do zastosowania przy nauce roznych zajec, najpopularniejszych obecnie na swiecie o ktorych mowa na poczatku ksiazki. Mialem duze oczekiwania, a rzeczywistosc jest bardzo brutalna. Nie polecam!

A. Ericsson, R. Pool “Droga na szczyt. Jak ćwiczyć, aby osiągnąć mistrzowską biegłość w dowolnej dziedzinie”

“Droga na szczyt” to książka - poradnik z zakresu rozwoju osobistego autora Andersa Ericssona w parze z Robertem Pool`em. Została wydana w Fijorr Publishing. Jak sam tytuł mówi, dowiedzieć się z niej możemy jak w dowolnej dziedzinie stać się biegłym i osiągnąć wysoki poziom wiedzy, czy umiejętności - dużo zależy od tematyki, którą chcemy szlifować. Mała dygresja, bo większość poradników jest napisana w ten sposób, że przedstawione są ogólne zasady i prawdy, puste frazesy i typowo życzeniowa postawa - bez konkretnej wiedzy czy wskazówek. Mając to na uwadzę coraz rzadziej siegam po książki z tego tematycznego zakresu, chyba, że publikacja szczególnie mnie zaciekawi a tak było właśnie z tą lekturą. Czy jednak pierwsze wrażenie było mylne i czy warto było przeczytać “Drogę na szczyt”? O tym dowiecie się w moim dalszym wpisie.

Warto na wstępie dodać, że autorzy obalają popularny i często powielany mit, że wystarczy poświęcić 10 000 godzin na trening, aby uznać, że jesteśmy mistrzami w danej dziedzinie. Niestety mogę niektórych zasmucić, ale tak to nie działa i sam jestem tego przykładem. Dużo jest składowych, aby uzyskać pożądane wyniki w uczeniu się czegokolwiek. Weźmy pod uwagę np. odpowiednie skupienie. Inaczej będzie przyswajać wiedzę człowiek, który jest skupiony na swoim celu, ma motywację i widzi swoje postępy. Dużo gorzej będzie radzić sobie osoba, która jest znudzona, czy zdemotywowana i nie widzi swojego progresu.

Autorzy wychwalają jedyne słuszne według nich podejście do nauki i jest to celowe ćwiczenie pod kierunkiem eksperta. Oczywiście podane są argumenty czy badania na poparcie swojej tezy. Tylko, że Ericsson cytuje w wielu miejscach… sam siebie. Rozumiem, że ktoś może być pionierem w danej dziedzinie i może jest mało badań na jakiś temat niszowy, ale tematyką uczenia się zajmowało się mnóstwo uczonych. W jakim celu pisać książkę i powoływać się w niej na swoje badania? Już na okładce (nawet nie wczytując się dogłębnie w treść) możemy zauważyć treść, że “Celowe ćwiczenie pod kierunkiem eksperta jest dla każdego kto ma marzenia”. Dla wszystkich osób, które chcą nauczyć się czy to rysować, żonglować, grać w pokera itd. Tak jak pisałem wcześniej, odrzucają mnie takie frazesy, że można wszystko i według mnie jest to chwyt typowo reklamowy i stricte marketingowy. Mimo wszystko dałem szansę i skusiłem się. Miałem nadzieję, że w książce dostaniemy konkretne wskazówki i autorzy nie skupią się tylko na jedynym możliwym i skutecznym spojrzeniu. Ciągle powtarzane są zalety ćwiczeń pod kierunkiem eksperta jako jedyny działający sposób. Co prawda zalety takiego sposobu sam dostrzegłem np. podczas wykonywania treningu czy odpowiednich ćwiczeń od razu dostajemy informację zwrotną czy wykonujemy to dobrze, czy nasza technika jest prawidłowa itd. Gdybyśmy ćwiczyli sami przez dłuższy czas - moglibyśmy pogłębiać swoje nieświadome popełnianie błędy i uczyć się tym samym niezdrowych nawyków. A przecież zależy nam na rozwoju i biegłości. Kolejnym zarzutem jest strasznie rozwleczona treść książki. Spokojnie można było zmieścić meritum i kluczowe kwestie w połowie tej objętości. Niektóre fragmenty, odnośnie badań strasznie się dłużyły i były męczące. Co do plusów to do tej kategorii na pewno można zaliczyć to, iż najważniejsze fragmenty zostały wytłuszczone przez autorów, aby Czytelnik wiedział co jest godne zapamiętania. Ciekawym fragmentem z pewnością był rozdział na temat wykorzystania zdolności adaptacyjnych naszego ciała. Polegają one na tym, aby nieustannie podnosić sobie poprzeczkę, ponieważ organizm szybko przyzwyczaja się czy do danych bodźców.

Podsumowując książka z niezwykłym potencjałem, mogła być o wiele ciekawsza i bardziej przystępna gdybyśmy usunęli część nudnych fragmentów. Takie jest moje zdanie. Nie mniej część informacji na temat uczenia się interesująca i godna zapamiętania: “... aby utrzymać motywację, należy wzmocnić argumenty przemawiające za tym, żeby nadal ćwiczyć, albo zmniejszyć siłę argumentów zachęcających do rezygnacji”. Także całościowa ocena jest bardzo trudna i złożona. Najlepiej jak sami przekonacie się na własnej skórze co Wam przyniesie i da lektura pt. “Droga na szczyt”.

Książkę otrzymałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co dziękuję.

Jak na razie jestem na 50 stronie tej książki i zauważam żenujące sprzeczności. Autor opisuje nadprzeciętne wyniki osób twierdząc, że "Po prostu ćwiczyły. I to sporo" - 38 strona, natomiast na stronie 46 krytykuje przeciętne wyniki ucznia muzyki za jego nieskuteczny sposób nauki, że po prostu grał "Oto naiwne ćwiczenie w pigułce- po prostu grałem". Autorzy zdają się wplatać w tekst te dwie sprzeczne wypowiedzi co jak na razie daje mi wrażenie, że książka może być lepiej dopracowana lub przynajmniej lepiej dopracowana do 50 strony, tyle ile miałem okazję przeczytać.

Zgadzam się natomiast z twierdzeniem że "Najskuteczniejszy i najpotężniejszy rodzaj ćwiczeń w jakiekolwiek dziedzinie wykorzystuje ludzką zdolność adaptacji ludzkiego ciała i mózgu w procesie kształtowania krok po kroku umiejętności jakie wcześniej nie były możliwe". Z mojego doświadczenia w sporcie, wręcz niemożliwy jest progres bez zaadaptowania się do nowych warunków jakim się poddaje ciało i mózg. Mam nadzieję, że reszta książki pokaże mi konkrety jak dokładnie wprowadzać najskuteczniejsze sposoby adaptacji do nowych warunków, bo wiem że czyhają pułapki w takich przełamaniach do przodu jak adaptacja do niedoskonałych sposobów wykonywania danej umiejętności (pomimo że wydaje się że to dobry kierunek ćwiczeń- bo takie wrażenie się pojawia) lub brak przełamania adaptacji ćwicząc na tym samym poziomie przystosowania mózgu lub ciała tworząc sobie złudzenia, że będzie lepiej się wykonywało daną umiejętność po prostu ćwicząc

Niewystarczy ćwiczyć 10.000 godzin aby uzyskać mistrzostwo w danej dziedzinie - to chyba jedyny negatywny wniosek dla fanów samodoskonalenia, który wypływa z książki Andersa Erikssona i Roberta Poola. Pozostałe informacje mogą napawać optymizmem: osiągnąć mistrzostwo można w dowolnym wieku, wiadomo co trzeba zrobić by to mistrzostwo osiągnąć i istnieje wiele przykładów, że da się to zrobić.

Osiągnięcie mistrzostwa jednak nie jest proste i szybkie, potrzebne są ćwiczenia. Dużo ćwiczeń. Kluczowe jednak znaczenie ma nie to jak dużo tych ćwiczeń będzie, ale ich jakość.
Koniecznymi cechami dobrych ćwiczeń są: konsekwencja, regularność, wychodzenie ze strefy komfortu, pełna koncentracja, stawianie sobie jasnych celów i mierzenie postępu.
NIemniej i takie, całkiem już niezłe, ćwiczenia nie wystarczą by wejść na szczyt. Złotym graalem ćwiczeń, wg Erikssona i Poola, jest celowe ćwiczenie pod kierunkiem eksperta (Deliberate practise). Różnica oczywiście tkwi w osobie eksperta, który dopasowuje ćwiczenia od osoby ćwiczącej, korygując błędny i zwracając uwagę by uczeń wytworzył odpowiednie reprezentacje mentalne pozwalające mu osiągąć wysoką efektywność.

"Droga na szczyt" odnosi się również do sposobu uczenia. Powinny być ono praktyczne - wiedza teoretyczna powinna się pojawiać wraz z doświadczeniem faktycznie wykonywanego zadania z danej dziedziny. Wymagana jest koncentracja, aby ćwiczenie nie zamieniło się w mechaniczne powtarzaną czynność i by można było na bieżąco zauważać i korygować błędy w swoim działaniu. Zawsze ćwiczenia powinny dotyczyć konkretu, gdyż nie da się ćwiczyć ogólnych cech takich jak silna wola, inteligencja czy ogólna sprawność.

Powyższe zasady są prawdziwe niezależnie od wieku ćwiczącego. Można to stwierdzić, gdyż wykonane ćwiczenia znajdują odzwierciedlenie w ciele: fizyczne w mięśniach a mentalne w mózgu. Badania pokazują, że znaczące zmiany, zachodzące przy odpowiednim rygorze ćwiczeń, są obserwowane nawet u ludzi w zaawansowanym wieku.
To jeden z prostych, choć bardzo ważnych wniosków przedstawionych w książce i kluczowy argument za tym, by nie porzucać marzeń i celów w późniejszych etapach życia.
Na mnie motywująco również wpłynęła przedstawiona teza, że to nie geny a właśnie celowe ćwiczenia wpływają najsilniej na osiągnięte wyniki i biegłość w dziedzinie.

Podsumowując "Droga na szczyt" to kolejny "amerykański poradnik", w którym 80% objętości książki zajmuje powtarzanie treści i motywacyjna gadka. Niemniej ten 20%, na których streszczenie być może mogłaby wystarczyć strona A4 to kawał dobrej praktycznej wiedzy o tym jak się uczyć i jak ćwiczyć.

Jestem zasmucony po lekturze tej książki. Po raz kolejny zostałem utwierdzony w przekonaniu, że status materialny i mądrość Twoich rodziców ma ogromny wpływ na nasze życie, szczególnie dla osób, które mają problem z poznawaniem nowych ludzi, a co za tym idzie zwiększaniem swoich możliwości osiągnięcia sukcesu, jakkolwiek się go nie zdefiniuje. Zaczynanie w dorosłości nauki od podstaw i dojście do eksperckiego poziomu jest ciężkie, a w niektórych przypadkach ( np. balet ) - niemożliwe. Mam poczucie, że gdybym urodził się w innej rodzinie byłbym dziś w innym, lepszym miejscu. Bycie w czołówce w jakiejkolwiek dyscyplinie wymaga czasu, poświęceń, pieniędzy i dobrych rodziców.

Burzy mit talentu. Warto polecić nastolatkom.

Burzy mit talentu. Warto polecić nastolatkom.

Dla każdego, kto chce wiedzieć jak się uczyć, żeby na prawdę miało to efekty.

Dla każdego, kto chce wiedzieć jak się uczyć, żeby na prawdę miało to efekty.

Książka świetna. Myślę, że może naprawdę coś w życiu zmienić. Nie znałem wcześniej tej metody, ale mam plan jak ją wykorzystać :)

• Do kupienia
  • Rozwój