Wybór

Piotr Kościelny Wydawnictwo: Skarpa Warszawska kryminał, sensacja, thriller
Skarpa Warszawska
2021-04-14
2021-04-14
Kościelny literatura polska kryminał zbrodnia policja zabójstwa zemsta wybór morderstwo mściciel gangi mafia thriller brutalność okrucieństwo

Pierwsze spotkanie z tym autorem uważam za bardzo udane.2 pierwsze części ,mocno kibicowałem głównemu bohaterowi,w 3 jego wybory,a za razem nie jego spowodowały że moja sympatia do niego bardzo mocno zmalała.Zemsta,zemstą jednak czy można zabijać kogoś kto ze sprawą nie miał nic wspólnego a mimo to ginął?Zakończenie niejasne dla mnie,może autor coś jeszcze stworzy?Generalnie książkę polecam(mam mętlik w głowie od myślenia)

Rok 1997 Marta, narzeczona Pawła Konarskiego wraz z koleżankami udaje się do pubu na tzw. wieczorne babskie ploty. Niestety w lokalu zjawia się miejscowa grupa gangsterów pod przywództwem Szajby i porywa kobiety. Wielokrotnie i brutalnie gwałcone oraz katowane cudem uchodzą z życiem. Nikt nie chce zadzierać z mafią więc zeznania są nieprzydatne dla prokuratora, który wypuszcza sprawców. Magda w desperacji popełnia samobójstwo rzucając się pod pociąg.
Rok 2008 Uciekając od tragicznych wydarzeń i walcząc z poczuciem straty i pustki Paweł wyjeżdża z kraju i wstępuje do Legii Cudzoziemskiej gdzie służy 10lat. Po powrocie do ojczyzny postanawia zemścić się na wszystkich którzy przyczynili się do śmierci jego narzeczonej.

Autor przyzwyczaił czytelników do poruszania trudnych tematów, podchodząc do nich bezkompromisowo, mrocznie i brutalnie czyli tak jak wymaga szczerość i prawda. Warszawski światek przestępcy w latach dziewięćdziesiątych – wolna amerykanka, strzelaniny, egzekucje, wojna gangów a ulicami rządzi bezkarna mafia oraz ta sama Warszawa ale w XXI wieku. Ucywilizowani mafiosi nadal prowadzą nielegalne interesy ale już pod przykrywką legalnej działalności. Nie noszą dresów i adidasów lecz eleganckie i drogie garnitury. Jednak problem mimo kolorowego papierka na zewnątrz wciąż pozostał.
„Wybór” to mocny i ciekawy kryminał o intrygującej fabule. Jednak z względu na brutalność i wulgarność języka autora – pasującego do treści – taka książka może niekoniecznie wszystkim przypaść do gustu.

Motyw zemsty zawsze na propsie. Mściciel-bohater, mafia, brutalne morderstwa, dreszczyk emocji i niewysublimowane dialogi dresiarzy czy innej lokalnej patologii na tle Polski lat 90tych, a przede wszystkim mnogość dylematów moralnych (tytułowy Wybór) - naprawdę dobra rozrywka! Moim zdaniem, jedna z lepszych powieści Piotra Kościelnego.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niesiona falą emocji po przeczytaniu #decyzja, sięgnęłam po kolejną książkę tego autora. Jak zawsze zawartość nie łatwa i refleksyjna. Książka jest studium ludzkich wyborów. Ich motywacja, analiza i konsekwencje. Zaczynamy w trudnym okresie przekształceń gospodarczych w Polsce. Czas kiedy miasta były zdominowane przez gangi i korupcję. Wszystko zaczyna się od jednego wieczoru w knajpie. To jest ten wyciągnięty kamyczek, który powoduje lawinę zdarzeń. Ciąg przyczynowo-skutkowy. Ciąg różnych wyborów, różnych ludzi. Książkę jak zawsze czyta się bardzo dobrze. Ale tym razem, przy najmniej w moim odczuciu, zakończenie historii nie wyrówna zakończeniu książki. Ja czytając ostatnie rozdziały miałam wrażenie, że to jest tak trochę na doczepkę. Jakbym już czytała inną historię. Rzeczywiście rzeczy opisane w końcówce są nie jako wisienką na torcie, klamrą zamykającą całość. Może dla mnie to już po prostu było za dużo. Tak czy inaczej jak zawsze polecam.

Początek wartki. Natomiast dalej już mnie autor zniechęcił. Porachunki gangsterskie... nie.
Nie odnalazłam nic ciekawego w tej książce.

Nie odnalazłam nic ciekawego w tej książce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka mroczna i nieoczywista. Tu mnogość wątków była uzasadniona. Sympatykom gatunku polecam :-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejne spotkanie z bohaterami Piotra Kościelnego.
Kryminał jak na rasowy gatunek zaczyna się od trzęsienia ziemi, niczym u Hitchcocka...niestety potem poziom adrenaliny nie wzrasta.
Ostatni sprawiedliwy.
Wielowątkowa fabuła, pierwszoosobowy narrator nadaje charakter bliskości i kameralności wydarzeń.
Podział na trzy części. Pierwsza otwiera dynamiczne, spektakularne, bardzo brutalne działania, układy, wymiar sprawiedliwości i degrengolada społeczna. Druga odsłona spowolniona w imię vendetty i tutaj przekrój gangsterów. Trzecie spotkanie w grę się zamienia i wyborem prowadzi.
Przewidywalność i momentami znużenie. Czyta się dobrze.

Kolejne spotkanie z bohaterami Piotra Kościelnego.
Ostatni sprawiedliwy.
Podział na trzy części. Pierwsza otwiera dynamiczne, spektakularne,...

Mega wielowątkowa historia, która naprawdę dobrze się czyta. Czyta się szybko by poznać zakończenie, które..... naprawdę jest dobre. Kolejne spotkanie z Kościelnym i kolejny raz jestem b.zadowolony. polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fani tego gatunku, nie będą zawiedzeni. Mnie osobiście książka pochłonęła bez reszty. Bardzo dobrze i obrazowo napisana przez znawcę tematu. Wartka akcja i bardzo ciekawie przedstawiony splot wydarzeń, czynią ją godną polecenia.
Nie mogę się doczekać kolejnej pozycji tego autora.

Nie mogę się doczekać kolejnej pozycji tego autora.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kościelny kolejny raz udowadnia, że jest mistrzem w swoim fachu. Niby książka fabularnie inna od pozostałych (wątki gangsterskie) a czuć tu pióro autora.

• Audiobooki

Piotr Kościelny Wybór Zobacz więcej