rozwińzwiń

kryminał, sensacja, thriller
Skarpa Warszawska
2021-04-14
2021-04-14
Kościelny literatura polska kryminał zbrodnia policja zabójstwa zemsta wybór morderstwo mściciel gangi mafia thriller brutalność okrucieństwo

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Kapitalna, mroczna powieść, która obłędnie wciąga, nie pozwala choćby przez moment na odpoczynek, pomimo dużej brutalności, jaka w niej panuje, zaś zaskoczenie dosłownie zwala z nóg.

Na półkach: , , , ,

Kolejne spotkanie z bohaterami Piotra Kościelnego.
Kryminał jak na rasowy gatunek zaczyna się od trzęsienia ziemi, niczym u Hitchcocka...niestety potem poziom adrenaliny nie wzrasta.
Wielowątkowa fabuła, pierwszoosobowy narrator nadaje charakter bliskości i kameralności wydarzeń.
Podział na trzy części. Pierwsza otwiera dynamiczne, spektakularne, bardzo brutalne działania, układy, wymiar sprawiedliwości i degrengolada społeczna. Druga odsłona spowolniona w imię vendetty i tutaj przekrój gangsterów. Trzecie spotkanie w grę się zamienia i wyborem prowadzi.
Przewidywalność i momentami znużenie. Czyta się dobrze.

Kolejne spotkanie z bohaterami Piotra Kościelnego.

Mocna męska rzecz, momentami bardzo mocna. Jest zbrodnia, jest kara. Zbrodnie popełnia się szybko a na karę trzba poczekać. 18+ jak najbardziej uzasadnione.

Nie dałam rady przebrnąć, nudy jak cholera. Myślałam że będzie się dużo działo , opisane wszystko w tak pokrętny sposób że naprawdę nie na moje nerwy by tracić czas na nią.

Dużo mroku, brutalności i... totalnego miszmaszu. Miałam wrażenie jakby autor na siłę chciał wetknąć w tę powieść każdy najgorszy wątek jaki mu przyszedł do głowy. Gwa*ty, pe**filię, morderstwa i mafijne porachunki. Dla mnie niestety było tego za dużo i już tak mniej więcej od połowy słuchałam tego audio z mega niskim zaangażowaniem.

Opinie wielu osób uświadomiły mnie, że książki Autora do lekkich nie należą. Pan Piotr porusza jedne z najcięższych tematów i w taki sposób o nich opowiada, że nie da się oderwać mimo, że serducho niejednokrotnie pęka.

Podobnie jest w książce "Wybór" gdzie historia zaczyna się w taki sposób, że z nerwów miałam ochotę obgryzać paznokcie. Mocne to wszystko było. Autor nie bawi się w ozdobniki, nie oszczędza czytelnika, ciśnie nas od razu w przepaść absolutnie nie dbając o to ile bólu przyniesie nam pisany przez niego tekst a jest on bardzo często bolesny i do bólu prawdziwy.

Druga część książki nie niesie już ze sobą takiego pokładu emocji, które przeszywają na wskroś bo zmienia się trochę jej charakter. Były chwile, że wybijałam się z rytmu, bo przytłaczała ilość postaci, by na końcowej części znowu wejść w rytm i śledzić losy głównych bohaterów.

Nie umiem w tym momencie powiedzieć, kiedy zaczęłam odczuwać, że już tę historię skądś znam. Jednak schemat tej powieści bywa dość często spotykany nie tylko w książkach ale i w filmach.

Nie zmienia to faktu, że jest dobra, prawdziwa i mocna i warto po nią sięgnąć.

Wybieram się z Piotrem Kościelnym na kolejną wyprawę. Tym razem padło na “Wybór”

“Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”
Szajba jeden z pruszkowskich gangsterów, bezwzględny, szalony i brutalny wraz z kolegami uprowadza trzy dziewczyny Martę i jej koleżanki z pubu. Dziewczyny zostają wywiezione bite i gwałcone. Policja w końcu uwalnia dziewczyny, lecz te zastraszone nie chcą obciążać oprawców.
Marta nie może dojść psychiczne do siebie, nie widzi sensu dalszego życia, postanawia popełnić samobójstwo, rzuca się pod pociąg. Chłopak dziewczyny nie może pogodzić się z tą sytuacją, bandyci pozostają na wolności, sprawiedliwości nie ma, a główny podejrzany idzie na układ z prokuraturą, zostaje świadkiem koronnym i unika kary. Paweł opuszcza kraj, po pewnym czasie postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i planuje zemstę. Po jedenastu latach wraca, by wymierzyć na własną rękę sprawiedliwość i po kolei eliminuje uczestników feralnego zdarzenia. Zaczyna panować strach wśród bandytów, tutaj nie ma litości, wszyscy poniosą zasłużoną karę.
Czy cel zawsze uświęca środki? Czy liczy się czysta kalkulacja i wyrachowanie, gdy nie masz już nic do stracenia? Zakończenie jak zwykle majstersztyk. Zemsta stała się słodko gorzkim wyznacznikiem kary za złe uczynki.

Gdybym mogła opisać książki autora trzema słowami, użyłabym: mocne, bezkompromisowe, dosadne.
Tym, co charakteryzuje autora to ostry język, często brutalne opisy zbrodni, dla niego nie ma tematów tabu takich, których nie da się poruszyć, czy nie wypada. Pokazuje okrutny świat bez zasad moralnych, nieprzestrzegający reguł, siła i okrucieństwo panoszą się na kartach powieści. Nie przerysowuje postaci, bohaterowie idealnie dopasowani do sytuacji, w jakiej są osadzeni, dodają autentyczności historii. Autor poprzez zachowanie bohaterów wzbudza w czytelniku wiele emocji. Skrajne uczucia dopadały mnie podczas lektury od współczucia poprzez niechęć, obrzydzenie, a zarazem zrozumienie, że czasami zemsta jest jedyną drogą dla zaspokojenia i zagłuszenia swojego sumienia. Brutalność bohaterów odcisnęła piętno na fabule. Za to doceniam autora, bo dzięki temu przedstawia świat w pełnej palecie barw, pokazuje, że zło istnieje i ma się dobrze do pewnego czasu, a pokłady zła i dobra drzemią w każdym z nas. Tutaj nie znajdziesz słodko cukierkowych opisów świata, dostaniesz mocną historię.
Autor nieustannie wywołuje u mnie wiele emocji i ja to kupuję. Myślcie, co chcecie, ale ja jestem zagorzałą fanką twórczości Piotra Kościelnego. Gorąco polecam tym, którzy lubią mocne treści z przytupem, a rzeczywistość okazuje się zawsze okrutna.

“Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”

Kocham książki tego autora....no ale nie przebrnęłam przez tą... nie porwała mnie..

Autora bardzo lubię, ale ta książka ewidentnie jest takim Panem Tadeuszem...

Autora bardzo lubię, ale ta książka ewidentnie jest takim Panem Tadeuszem...

Książka podzielona na 3 części, pierwsza najlepsza, przy drugiej czułem się jakbym miał zapamiętać książkę telefoniczną - mnóstwo ksyw, nazwisk, widoczne celowe rozwlekanie książki niepotrzebnymi opisami postaci, które pojawiają się by za chwilę zniknąć. Trzecia tak jak samo zakończenie średnie.
Ogólnie bez WOW, do którego przyzwyczaiłem się u Kościelnego.

Ogólnie bez WOW, do którego przyzwyczaiłem się u Kościelnego.

1 202
  • 2021