Rzeczy, które spadają z nieba

Okładka książki Rzeczy, które spadają z nieba Selja Ahava
Okładka książki Rzeczy, które spadają z nieba
Selja Ahava Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja literatura piękna
Taivaalta tippuvat asiat
Grupa Wydawnicza Relacja
2021-03-10
2021-03-10
Justyna Polanowska
Życie Strata Żałoba los Ładna okładka zarządzenie losu Śmierć

Chyba nagradzane książki nie są dla mnie. Niestety strasznie się umęczyłam podczas czytania. Jedyne, co mnie zainteresowało, to przemyślenia dziewczynki. W prosty, ale ciekawy sposób ukazane dziecięce odczucia na temat wiary, podejścia dorosłych do dzieci i tego jak dziecko może odbierać sprawy, które dla dorosłych są codziennością. Autorce udało się w naturalny sposób połączyć historię dziewczynki i kobiety wygrywającej na loterii. Ale już trzecia postać została dodana beż żadnego konkretnego połączenia. Ta część została przedstawiona w formie listów, które moim zdaniem nic szczególnego nie wnoszą do lektury.
To, co mogłoby bardziej zaciekawić czytelnika zostaje przemilczane, nierozwinięte.

Rzeczy czasem faktycznie spadają z nieba. Są zdarzenia, których nawet detektyw Poirot nie wyjaśni. ,,Pewne rzeczy się zdarzają. Nagle, w złym czasie, w innym czasie, w złych miejscach. Anioły nie mają władzy.''
Autorka przygląda się niewytłumaczalnym zdarzeniom oczami dorastającej dziewczynki Saary, cioci Annu i noszącej małą Syrenkę Kristy. Jest tu także przyroda i zwierzęta, i bajki, i Trocinowy Dom, i Zbyt Wielki Dwór.

Podobała mi się powieść, w której narratorem (w dużej części) jest dziewczynka. Jej matka została niespodziewanie zabita przez bryłę lodu, spadającą z dachu. Samotność dziecka zdominowana przez tragedię i rozpacz ojca wypełniają obserwacje codziennych zdarzeń i wspomnienia o mamie. Mama to codzienność, stałe rytuały, bajki, ciepło, ale też drobne dziwactwa, budujące jej niepowtarzalny charakter. Niespodziewane zdarzenia burzą rytm życia, zabierają dziewczynce radość. Przywołane są tutaj i inne dziwne niespodziewane przypadki. Trzeba czasu, by się z nimi oswoić, by minął niewypowiedziany smutek, by zrozumieć, że różne wydarzenia pojawiają się bez zapowiedzi, że nic nie układa się jak w raju: "Czasami niebo spada na głowę, czasami ziemia osuwa się spod nóg. Czasami dopada nas niepojęte szczęście, że trudno z nim żyć dalej. Czasami coś się wydarza - tylko jeden jedyny raz - ale przez resztę życia człowiek zastanawia się dlaczego. Czasami nie dzieje się nic i człowiek również przez resztę życia się zastanawia dlaczego." Życie płynie nadal, choć wcale nie tak, jakby się chciało - o tym też opowiada książka. Bohaterowie będą nadal zmagać się z tymi samymi pytaniami o przypadkowość zrządzeń losu.

To jedna z tych książek, które czytają się same i sprawiają frajdę samym doborem słów i konstrukcją zdań. Do tego mamy niebanalną treść. Wszystko toczy się wokół różnych zdarzeń losowych, z gatunku tych rzadkich, mocno zmieniających życie, w sam raz na nagłówki gazet. Poznajemy te historie, ostatecznie łączące sie ze sobą, oczami różnych osób. Książka czasem jest ciepła, czasem zabawna, często gorzka, a bywa nawet straszna i mroczna. Ostateczne wrażenia zachowam dla siebie, gdyż ciężko mi je opisać, nie chce tez za wiele zdradzać. Napewno jest to lektura wyjątkowa i niebanalna. Osobiście i subiektywnie mocno polecam tym, którzy szukają „czegoś innego” na półkach księgarni. U mnie to zdecydowanie jedna z perełek na półce. To takich książek szukam.

Najbardziej urzekł mnie punkt widzenia i narracja. Przedstawione są różne historie, które przeplatają się ze sobą i zamykają. Pojawiają się ciekawe spostrzeżenia, gorzkie historie, po których nie czuje się przygnębienia. Polecam :)

Bardzo dobra historia, wspaniale opowiedziana. Podobał mi się punkt widzenia. Podobały mi się opowiadane sytuacje. Podobała mi się nieszablonowość opowieści.

1970

Nieszczęścia chodzą parami, a dziwne, niezrozumiałe zdarzenia? Trójkami, czwórkami, szóstkami?
Sytuacje, których doświadczają bohaterowie opowiadań zawartych w tym tomie charakteryzuje to, że są niezwykłe, niespodziewane oraz to, iż są powtarzalne - ponowna wygrana w loterii, powtórne rażenia piorunem.

Czy jedno zrządzenie losu może zmienić prostą ścieżkę w skomplikowany labirynt?
🧊💰⚡️
Cztery krótkie opowieści z życia jednej rodziny, w której przypadkowe wydarzenia na zawsze odmieniają jej los. Spadająca z nieba bryła lodu, podwójna wygrana na loterii oraz czterokrotne porażenie piorunem. Oprócz tych nie dających się racjonalnie wyjaśnić wydarzeń, książka przedstawia szerzej losy członków rodziny, jakie mają odczucia i jak sobie radzą lub nie radzą z tymi wydarzeniami.

Melancholijna, przepełniona nostalgią lektura, która mocno wpływa na nasza wyobraźnie i nasze emocje. Porusza wiele ważnych kwestii dot. depresji, postrzegania tragedii przez dziecko oraz samotność. Oprócz tego, że negatywne wydarzenia na nas oddziałują, czytamy, że nadmiar szczęścia również może przytłoczyć, co wydaje się abstrakcją.
Autorka porusza najczulsze struny w naszych sercach, bo w życiu każdego z nas czasami niebo spada na głowę, czasami zmienia osuwa się spod nóg, czasami wydarzy się coś co rzutuje na resztę naszego życia, a czasami zwyczajnie nie dzieje się nic i tez zastanawiamy się dlaczego.

Najbardziej podobała mi się historia numer dwa, gdzie koresponduje ze sobą dwoje bohaterów. Zapiski listów były bardzo życiowe i bliskie. Na drugim miejscu jest opowieść numer jeden gdzie przedstawione są uczucia dziecka po stracie matki, która wywołała u mnie fale wzruszenia.
Trzecia historia najmniej mi się podobała, fragmentami była zbyt brutalna i nie pasowała mi do reszty.

To było moje pierwsze spotkanie z fińską literaturą i mimo, że nie była to najłatwiejsza lektura to zrobiła na mnie ogromne wrażenie i sprawiła, że z chęcią będę odkrywać kolejne pozycje z tego regionu świata. ☺️

Powieść nieszablonowa, wyjątkowa, oryginalna. Polecam, ale ostrzegam, że jest to książka z dużym ładunkiem emocjonalnym.

Czy jedno zrządzenie losu może zmienić prostą ścieżkę w skomplikowany labirynt?
🧊💰⚡️

"Rzeczy, które spadają z nieba" to nieszablonowa, ujmującą i wyjątkowa książka 🤍 Składa się ona z czterech, przenikających się wzajemnie opowiadań, traktujących o ludziach, których życie odmienia się za sprawą losowych, mało prawdopodobnych zdarzeń. Dziewczynka traci matkę, którą uderza spadająca z nieba bryła lodu. Ciocia Annu dwa razy wygrywa wielką fortunę na loterii. Rybak Hamish zostaje czterokrotnie rażony piorunem. Jest i Krista, w której wnętrzu radośnie kiełkuje orzeszek. Zbiegi okoliczności. Przypadki. Chichot. Zrządzenie losu. Rzeczy, które spadają na człowieka z nieba. Ot tak! Pstryk! I już! Dzieją się!

Książka bywa brutalnie życiowa i realistyczna, by za chwilę przenieść Nas do innego, baśniowego świata. Odczuwając ból straty mościmy się w Zbyt Wielkim Dworze, by tam zgubić własne myśli, lub odnaleźć swój kącik. Odwiedzamy Trocinowy Dom, aby poczuć jego ponadprzeciętny klimat. Codzienność bywa tu ujmująca i bolesna zarazem.

Książka skłania do refleksji i wzrusza. Nie raz ścisnęła mnie za serducho. Dużo tu o bólu, stracie i bezradności. Dużo też ciepła, nadziei, czułości i szczęśliwych chwil. Nie sposób nie współodczuwać z bohaterami. Nie przeklinać losu, że bywa taki nieprawdopodobnie niesprawiedliwy. Narracja prowadzona z punktu widzenia dziecka (nad wyraz dojrzałego) momentami przygniata. Zabija szczerością i otwartością.

Oryginalna to rzecz! Napisana ponadprzeciętnie i z wielką odwagą. Mądrość tu zapisana boli i wwierca się w trzewia. Obrazy rysowane słowem są wyraźne i chwytają. Zdecydowanie warto się z nią zmierzyć. Zostaje na długo w sercu, by od czasu do czasu, pouwierać 🖤

...bo rzeczy czasem się dzieją. Ot tak i już! Bez konkretnego powodu. Życie pokazuje, że wciąż trzeba mierzyć się z tym, co spada z nieba ☁️

Na pewno nie była szablonowa. Na pewno miała ciekawą narrację, zaskakujące tematy i wydarzenia. Ale nie wiem na pewno, czy mi się podobała.

• Przeczytane w 2021
  • Literatura piękna