Survival. ABC przetrwania w mieście

Bellona
2021-01-27
2021-01-27

Okładka książki Za drinem drin, za kreską kreska Hubert Kęska, Krzysztof Kozak
Za drinem drin... Hubert Kęska, Krzys...
Okładka książki Wir. Na linii ognia Krzysztof Pluta, Edyta Żemła
Wir. Na linii ... Krzysztof Pluta, Ed...
Okładka książki Odważni wygrywają. Lekcje życia i przywództwa od członków sił specjalnych SAS Jason Fox, Colin Maclachlan, Ant Middleton, Matthew Ollerton
Odważni wygryw... Jason Fox, Colin Ma...

Napisany językiem na poziomie dziecka z podstawówki zestaw banałów i ogólników w stylu: "żeby przetrwać trzeba być zaradnym i uważać na siebie". Jakby ktoś to zredagował, to może uratowałby książkę i dociągnął ją do poziomu dostatecznego. A tak mamy świetny przykład, że nie wystarczy coś wiedzieć, żeby o tym pisać.

Jedyne, co w tej książce może się komuś przydać, to porady jak skomponować własną listę podstawowego sprzętu czy apteczkę.
Zdecydowanie nie polecam, nawet za darmo nie warto, bo w tym czasie można przeczytać lepszą książkę survivalową.

Jedyne, co w tej książce może się komuś przydać, to...

Jestem typowym mieszczuchem, raz byłam na stronie dla preppersów, więc zdecydowanie mieszczę się w targecie. Dla mnie ta książka okazała się świetnym przewodnikiem po survivalu - to wiem, to mam, to kupić, tego się nauczyć. Plus za zwięzłość, przełożyła się na możliwość zapakowania małej, lekkiej książki do plecaka.

Szczerze mówiąc jestem trochę zdwiony tak niską oceną.
Czytałem kilka książek o tej tematyce i "Abc przetrania w mieście" nie jest zła.
W książce podobało mi się racjonalne podejście do tematu autora. Jego rady wydały mi się sensowen.
Warto przeczytać zwłaszcza jeśli mieszkamy w mieście.

Szczerze mówiąc jestem trochę zdwiony tak niską oceną.
Warto przeczytać zwłaszcza jeśli mieszkamy w mieście.

Książka tragiczna. Pisana infantylnym językiem, przeplatana żałosnymi dowcipami i z mnóstwem błędów.

Nie znajdziecie tu zbyt wielu praktycznych informacji. Większość tematów to opisanie na czym polega potencjalny problem bez podania rozwiązania. A jeśli już jakieś podane zostało, to bardzo ogólnie i każde z nich można streścić do słów "przetrwaj" albo "poradź sobie".

Wartość merytoryczna porad ujemna. W każdym rozdziale nawiązanie do plandemii komunawirusa i zachęcanie do noszenia maseczek, które - jak potwierdza ponad sto prac naukowych - skuteczne nie są. Ale poza tym znajdziecie tu wiele innych niezgodnych z prawdą informacji (np. że pająki są niejadalne).

Jeżeli ktoś chce wiedzieć jak wyglądają machający do siebie ludzie albo cztery fazy upadania, to satysfakcję odnajdzie w ilustracjach, których tu objętościowo więcej od tekstu o rozmiarze czcionki rodem z serii "Poczytaj mi, mamo".

Podsumowując - pozycja beznadziejna i absolutnie nie warta kupienia. Jako książka survivalowa, może nam jedynie posłużyć do rozpalenia ogniska. Ale czyż nie do tego przyzwyczaiła nas Bellona?

Brednie o pandemi, szczepionce, noszeniu masek i jakieś podstawowe wiadomości ściągnięte chyba z wikipedi o prepersach. materiał nie nadaje się na książkę co najwyżej na publikację na pudelku. Jedna na 50 książek nie nadaje się do czytania i to jest właśnie ta jedna.

Gniot. Masa powtórzeń i informacji bez znaczenia. Pełna szczegółów tam gdzie nie są potrzebne a tam gdzie by się przydały same ogólniki. Co chwilę miałem wrażenie że to książka kucharska :) całe listy potraw z króciutkimi opisami. Na początku było parę sensownych rad ale im dalej tym gorzej. Nie polecam nikomu kto ma choćby minimalną wiedzę o przeżyciu. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się że jak jest się głodnym to trzeba jeść a jak ma się skaleczenie to trzeba zabandażować to jest to książka dla Ciebie.

Kolejna odsłona o miejskim survivalu, ten sam autor, wydana raptem w odstępie roku od „Pandemia. Jak przetrwać…” i oczywiście to samo wydawnictwo. Z początku nic nie wzbudzało moich podejrzeń. Niestety pierwsze rozdziały, pierwsze zdania szybko sprowadziły mnie na ziemię – a więc to tak!

”Survival. ABC przetrwania w mieście” to nieco rozbudowana wersja poprzedniej pozycji autora. Doszło kilka nowych rozdziałów, komentarzy do tych poprzednich i parę zdjęć. Różnica pomiędzy pozycjami to jakieś pięćdziesiąt stron nowego tekstu.

I to tyle. Zmiana szaty graficznej, nowy tytuł oraz brak jakiejkolwiek oficjalnej informacji o nawiązaniu do poprzedniego wprowadza czytelnika w błąd. Może za rok będzie kolejna? Niemniej jednak to dobra pozycja dla wszystkich mieszczuchów oraz tych, którzy na co dzień nie krzeszą ognia i nie zbierają pasikoników w celu przygotowania niedzielnego obiadu.

Dla czytelnika to taki poradnik podstaw który warto przedstawić w praktycznych ćwiczeniach.

Książka jest kontynuacją "Epidemii", której nie czytałem. Ta pozycja jest dosyć ogólna choć kilka ciekawych rad w niej pada. Przyjemnie się jej słuchało jako przerywnik w normalnym czytaniu i tak bym tą książkę traktował.

Fajna, dużo praktycznych porad. Polecam :)

Fajna, dużo praktycznych porad. Polecam :)

• Audiobooki
  • Survival