Legionista

CL Media
2015-06-20
2015-06-20
Afryka Legia Cudzoziemska wojna dramat

Wciągająca fabuła, dużo strzelania i emocji. Jednak dla mnie największym plusem jest opis działania z dużym prawdopodobieństwem regionów postkolonialnych w Afryce. Warto przeczytać (wysłuchać).

Bardzo wciągająca pozycja nie tylko dla mężczyzn. Krótka i konkretna fabuła z mnóstwem zwrotów akcji. Najbardziej podobała mi się nietuzinkowa tematyka, jaką jest Legia Cudzoziemska. Gorąco polecam!

Na półkach: , , , ,

Przyzwoicie napisana publikacja o życiu legionisty. Trudnych początkach w jej szeregach, własnych przekonaniach w konfrontacji z rodzinnym konformizmem oraz stawianiu czoła Afrykańskiemu okrucieństwu. Polecam

Legia Cudzoziemska – miejsce gdzie profesjonalizm miesza się z brutalnością, a własne zdanie nie ma znaczenia jeżeli padł rozkaz. Co robi, jak myśli i czuje legionista? Tego dowiecie się z najnowszej książki Łukasza Czeszumskiego – „Legionista„. W dużym skrócie jest to walka ze sobą i przeciwko wszystkim, bez owijania w bawełnę, czy poprawności politycznej. Czyli coś dla szukających porządnej męskiej literatury.

Głównego bohatera, tytułowego legionistę, Pawła Czaryńskiego poznajemy w 1993 roku, gdy po latach spędzonych na służbie za granicą wraca do Warszawy. Tam konfrontuje się z „nową” rzeczywistością i „starą” biedą. Poczucie odmienności potęguje jego 10 letni staż w Legii Cudzoziemskiej, gdzie zasmakował prawdziwego życia. Mimo ciężkiej pracy oraz morderczych treningów zwiedził pół świata i skosztował wielu przyjemności. Z szarego polskiego studenta, stał się elitarnym żołnierzem, prawdziwym wojownikiem. Inspiruje w ten sposób młodszego brata do zaciągnięcia się do Legii, aby ten nie zmarnował swojego potencjału będąc resztę życia statystycznym „nikim” w kraju dla którego nic nie znaczy. To właśnie za sprawą brata, Paweł trafi za parę lat do miejsca w Afryce, gdzie tylko legioniści mogą zaprowadzić porządek, ale największa walka jaką będzie musiał stoczyć to ta, ze samym sobą. Bez możliwości do odwrotu, bo legioniści przecież się nie poddają.

Pełna recenzja książki na stronie:

Kolejna książka Łukasza Czeszumskiego po znakomitym "Biały Szlak" tym razem również fabuła od której ciężko się oderwać, porywa nas w świat Legii Cudzoziemskiej- ostatniej przystani dla straceńców gdzie profesjonalizm jest nierozerwalny z brutalnością podczas wieloletniej służby w różnych "zapalnych" częściach świata. Nieprzejaskrawione i realistyczne opisy szkoleń i batalii będą gratyfikacją dla fascynatów tej legendarnej formacji w służbie Francji, której nadrzędne motto brzmi Legio Patria Nostra. Szorstka, brutalna i życiowa opowieść z niesamowitym zwrotem akcji i końcową metamorfozą głównego bohatera.

Bardzo cenię Pana Czeszumskiego za lekkie pióro i odwagę. Najpierw przeczytałem jego reportaże, ze świata wojny kokainowej, a teraz Legionistę. Wiem, że pewnego rodzaju pierwowzorem Pawła (legionisty) był znajomy Pana Czeszumskiego z Marsylii, który faktycznie służył w Legii Cudzoziemskiej. Cała książka jest utrzymana w mocnym, afrykańskim klimacie i błyskotliwie nawiązuje do charakterystycznych cech danej kultury. Weźmy na przykład kulturę w Afryce, książka opisuję w jaki sposób postrzegana jest w tym kraju medycyna tzn jak nie wyleczy Cie szaman, a pójdziesz do szpitala i tam Cie wyleczą, to nie masz po co wracać, bo biały człowiek Cie opętał. Pokazany jest system pomocy charytatywnej, który nie działa tak, jak jest on przedstawiany w mediach. Pokazana jest sytuacja ludzi w Polsce, która zmusza Pawła do wyjazdu i rozpoczęcia służby dla Legii. Po kilkunastu latach pracy ściąga swojego brata... A co się dalej działo-przeczytajcie sami! Z pewnością jest to powieść wielowątkowa z ciekawymi informacjami faktycznymi.

Dodaj cytat z książki Legionista