Szepty spoza nicości

Okładka książki Szepty spoza nicości Remigiusz Mróz
Okładka książki Szepty spoza nicości
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Cykl: Seweryn Zaorski (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Seweryn Zaorski (tom 3)
Filia
2021-01-27
2021-01-27
9788381953825
literatura polska

Trzecia część serii z Sewerynem Zaorskim. Trzecia i niestety ostatnia, jeżeli chodzi o mnie (wiem, że są jeszcze dwie). Wymęczyłam tę książkę. Bardzo chaotyczna. Nie wiem nawet za bardzo, co mogłabym o niej napisać...

Trzecia znakomita część całego cyklu, od której ciężko się oderwać.

Trzecia znakomita część całego cyklu, od której ciężko się oderwać.

Kolejne losy o Sewerynie i Burzy przeczytane.
W mojej ocenie ta książka jest bardzo dobra.

Każdy autor ma swoją wizję na swoją książkę - i oczywiście nie każdemu czytelnikowi musi się podobać.

Ale czemu czytelniku uważasz, że nie potrzebne są te wątki, które umieścił w książcę? Aha, pewnie dla tego, że:

- autor wyjaśnił wszystko w Posłowiu
- sam autor przyznał, że nie wiele przekłamał w ksążce
- bo jest romans? a inni pisarze nie umieszczają romansów, które nie imają się z całością książki?

Czy każda książka musi być z tzw. pazurem? A nie może być lżejsza do przeczytania? Taka ksiązka czasami jest lepsza.
Chociaż dla mnie ta ksiązka trzymała poziom od samego początku.

Ja z mojej strony to mogę jedynie polecić każdemu do przeczytania.
Pozdrawiam

Kolejne losy o Sewerynie i Burzy przeczytane.
W mojej ocenie ta książka jest bardzo dobra.

- autor wyjaśnił wszystko w Posłowiu
- sam autor przyznał, że nie...

Seria o Sewerynie Zaorskim to moje pierwsze spotkanie z pisarstwem Mroza. W każdym tomie autor potrafi zaciekawić czytelnika nie tylko głównym wątkiem ale każdym najmniejszym postronnym. Posłowie dodatkowo utwierdza w przekonaniu, że autor zrobił dobry reaserch przed oraz w trakcie pisania książki.

W mojej opinii książka przeciętna- do przeczytania i zapomnienia. Niczym specjalnym ta historia nie wybija się ponad inne. Tytuł jak najbardziej adekwatny do treści: autor szepce coś do mnie jako czytelnika, ale nic szczególnie absorbującego w tym nie ma.
Romans Kai i Seweryna, historia kryminalna, skarb i wątek neonazistów- to wszystko sprawia wrażenie fabuły zmontowanej na siłę, aby zapełnić te kilkaset stron. Słabo się to kleiło. Jakby autor nie wiedział, czy więcej ma być romansu w kryminale, czy kryminału w romansie. ,,Indianę Jonesa i ostatnią krucjatę" też już wcześniej wymyślono, więc nic tu odkrywczego nie wyziera spoza kartek książki.
Zawiązuje się momentami jakaś ciekawsza akcja, przy której unoszą się opadające ze znużenia powieki, ale tego jest za mało, żeby można było ocenić lekturę jako interesującą.
A ja czekam wciąż na powrót tego R. Mroza ,,z pazurem".

Ta część chyba jak dotąd jest najgorsza z serii. Kilka rozdziałów niepotrzebnego przynudzania o tajnych organizacjach na*zistowskich i okultystycznych symbolach. Za dużo nieprawdopodobnych zdarzeń, począwszy jak zwykle od tego, że i Kaja, i Zaorski nie mają nic innego do roboty, tylko prowadzą własne śledztwo w dziwnej sprawie z przeszłości, podążają za jakimiś tajemniczymi "wskazówkami" narażając się przy tym wiele razy na niebezpieczeństwa, z których oczywiście zawsze wychodzą obronną ręką, przechytrzając wszystkich antagonistów niczym Indiana Jones. Zaniki pamięci Kai, która akurat nie pamięta kluczowych dla fabuły zdarzeń. Klejenie się do siebie dwojga głównych bohaterów niczym pary nastolatków, którzy nie mogą od siebie oderwać rąk, a miejscem ich tajnych schadzek stają się stare powojenne cmentarze, do których akurat przybywają "poznać odpowiedzi" na zagadki. Naiwność męża Kai, który nie widzi nic dziwnego w tym, że jego żona jeździ sobie całymi dniami nie wiadomo gdzie z jego najlepszym kumplem i najpewniej wszyscy inni domyślają się ich romansu, tylko nie on. Za to wszystko minus 2 gwiazdki.
Natomiast na plus zadziałało utrzymywanie napięcia w kluczowych scenach jak zamach neona*zistów na synagogę oraz spotkanie twarzą w twarz Kai i Seweryna z Zajerem, gdy już kopali "sobie" dół. Te momenty wciągały, dzięki czemu chciało czytać się dalej i nadrabiało się szybko te wcześniejsze nudniejsze strony. Domyśliłam się wcześniej tego, co Kaja wyznała Sewerynowi w ostatnim rozdziale i chętnie przeczytam od razu kolejny tom, by dowiedzieć się, czy przez to ich relacja wyjdzie w końcu na jaw i jak to się dalej potoczy. Za to i za wplecione czasem mimochodem w treści nawiązania do innych książkowych serii Mroza plus jedna gwiazdka ;)

W mojej ocenie najlepsza z trzech części o Zaorskim i Burzy. Zapewne wpływ na to miały wątki historyczne, które świetnie wplatały się w całą opowieść. Minusem jest ciągłe balansowanie na granicy śmierci i wykliwanie się gładką gadką. Tak samo jak postrzały, które im nie wiele robią. Nie przeszkadzało to jednak aby wciągnąć się w tą część i ja dosłownie pochłonąć.

Tę oraz inne recenzje przeczytasz na https://swiat-ksiazkowych-recenzji.blogspot.com

"Więcej traci się przez niezdecydowanie niż przez najgorszą decyzję."

"Szepty spoza nicości" to kolejna fascynująca powieść Remigiusza Mroza, która wciąga czytelnika w mroczne zakamarki kryminalnej intrygi. Autor prezentuje historię Seweryna Zaorskiego, który decyduje się na ostatnią wizytę w Żeromicach, aby sprzedać dom i pożegnać się z tragiczną przeszłością. Jednak formalności związane z transakcją trwają dłużej, niż się spodziewał, a atmosfera w miasteczku staje się coraz bardziej napięta.

Intryga rozwija się dynamicznie, gdy policja otrzymuje anonimową wiadomość o poćwiartowanych zwłokach brutalnie okaleczonego mężczyzny, znajdujących się w lasach Roztocza nieopodal Żeromic. Z pozoru zwykłe miasteczko ukrywa mroczne tajemnice, a bohaterowie zmuszeni są zmierzyć się z przeszłością, której nie są w stanie oderwać od teraźniejszości.

Remigiusz Mróz doskonale konstruuje napięcie, ukazując psychologiczne aspekty postaci, zarówno głównych, jak i drugoplanowych. Seweryn Zaorski staje się nie tylko bohaterem zmagającym się z własnymi demonami, ale również kluczową postacią, wokół której skupia się cała historia. Autentyczność postaci sprawia, że czytelnik może łatwo się z nimi utożsamić i przeżywać ich emocje.

Wątek kryminalny, choć pełen zwrotów akcji, nie przytłacza subtelnego przekazu autora. Sposób, w jaki Mróz buduje atmosferę i odkrywa kolejne elementy zagadki, utrzymuje czytelnika w napięciu do samego końca. Dodatkowo, autor zręcznie wprowadza wątki społeczne, które nadają powieści głębokość i zmuszają do refleksji nad ludzkimi relacjami.

"Szepty spoza nicości" to nie tylko kryminał, ale również historia o przeszłości, tajemnicach i skomplikowanych relacjach między bohaterami. Remigiusz Mróz potrafi doskonale zaskakiwać czytelnika, tworząc arcydzieło pełne napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Dla miłośników gatunku i nie tylko, ta powieść stanowi niezapomniane doświadczenie, w którym tajemnicze szepty przeszłości odkrywają nieznane obszary ludzkiej psychiki.

"Więcej traci się przez niezdecydowanie niż przez najgorszą decyzję."

Autor postanowił napisać o neonazistach i zupełnie nie rozumiem po co wplątywał w to Burzyńską i Zaorskiego. Tę parę zdążyłam polubić i wątek łączącego uczucia wydaje się dużo ciekawszy niż przejaskrawione poczynania neonazistów, którzy nagle, z powodów mocno naciąganych, zaczynają pokaz przemocy i głupiego odkrywania grupy, która wcześniej bardzo dbała o anonimowość. Wiele wątków nie trzyma się przysłowiowej kupy.
Ukryte skarby, bunkry, poćwiartowane zwłoki przewijające się od początku dają nadzieję na jakieś spektakularne zakończenie, a nic takiego się nie wydarza.

Jak na razie- najbardziej męcząca część i najbardziej niewiarygodna historia. Momentami miałam ochotę zakrzyknąć: czego tu nie ma! ;)
Relacja dwójki głównych bohaterów, dla której większość osób w ogóle czyta tę serię, także jakby nieco "siadła" i przestała być interesująca.
No i jak to u Mroza bywa- masa powtórzeń przewija się także i w tej książce.

No i jak to u Mroza bywa- masa powtórzeń przewija się także i w tej książce.

• Przeczytane 2021
  • Remigiusz Mróz