Szepty spoza nicości

Okładka książki Szepty spoza nicości
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Cykl: Seweryn Zaorski (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Seweryn Zaorski (tom 3)
Filia
2021-01-27
2021-01-27
9788381953825
literatura polska

Słaba! Motyw skarbu & neonazistów - oklepane. Nie dorasta do I ani II częściej.

Słaba! Motyw skarbu & neonazistów - oklepane. Nie dorasta do I ani II częściej.

Zastanawiałam się ile jeszcze można wycisnąć z Żeromic... Tym razem akcja toczy się wogół neonazistów i postaw antyżydowskich, przy czym to wszystko jest przykrywką dla poszukiwań tajemniczego skarbu. Autor serwuje tak bogaty opis historyczny (neonazizm, tajemnicze stowarzyszenia, znaki, symbole itp.), że ciężko zweryfikować prawdziwość informacji. Neonaziści występujący w książce są prości i głupi, ale logicznie myślący. Przyświeca im ideologia, ale tak napradę chodzi tylko o skarb.

Drugi wątek, jak dla mnie znacznie bardziej wyeksponowany, to romans Kai i Seweryna. Nie bardzo chce mi się wierzyć, że przy takim przyciąganiu i uczuciu, jak opisuje autor, mąż ani nikt postronny się nie zorientował co jest na rzeczy. Miejsca zbliżeń są co najmniej dziwne. Sam romans jakoś nie porywa i ciężko mu kibicować.

W rzeczywistości żaden skarb nie istnieje, a finał zbliżeń jest oczywisty. Chociaż podobno nie wiadomo, kto jest szczęśliwcem.

Dziwi mnie fakt, że Seweryn nie poniósł żadnych konsekwencji za akcję w synagodze, Burza w czasie pracy jeździ gdzie chce, robi co chce, oraz, że wszyscy tak łatwo przeszli do porządku nad wydarzeniami sprzed roku. W końcu zginęło dziecko.

Książka do przeczytania, ale raczej bez rewelacji.

Nie da rady przeczytać "jednym tchem"czasami trzeba pomyśleć o istocie "ludzkiego ciała"🤔

I tak to właśnie jest, człowiek liczy że może tym razem będzie lepiej, ale nie. Mróz w swoich książkach wygląda jak student szukający słów aby zwiększyć ich ilość w swojej pracy. Pomijając już sama fabule która wchodzi delikatna fantastykę tak dialogi między bohaterami są tak płytkie i nieadekwatne do sytuacji że to głowa mała. Kolejna część również przeczytam bo już zakupiona ale będzie to ostatnie wydanie tego autora u mnie na półce.

Taka jest cena romansu Mroza z TVNem.... Schemat i stereotyp do granic absurdu. Ja rozumiem, że ciężko uwiarygodnić tzw "urodziny Hitlera", kiedy gdzieś "zapodziewa się" surowy materiał reportażu, kiedy jest więcej pytań niż odpowiedzi, ale Mróz robi za adwokata, TVNowskiej produkcji, chyba w zamian za kolejne ekranizacje jego powieści.
Intryga rodem z Pana Samochodzika, niemoralni główni bohaterowie, którzy dla zaspokojenia własnych żądz są gotowi poświecić wszystkich dokoła, stereotypowi tępogłowi nacjonaliści/ neonaziści/ patrioci/ faszyści - w sumie nie wiem kto. Nawet Mróz nie potrafi ich nazwać, choć oni sami wiedzą kim są. MAm wrażenie, że Mróz "nie chce wiedzieć", specjalnie miesza pojęcia i zagadnienia stawiając znaki równości w miejscach, gdzie ich nie powinno być. I to by było na tyle jeśli chodzi o rzetelność prozy Mroza - walenie stereotypem, bo się dobrze sprzeda. Panie Mróz, każda decyzja wspierania własnego narodu czy nawet sąsiada, to też przejaw nacjonalizmu .
Nie wiem kto jest gorszy, ci faszyści wierni swoim zasadom czy zaorski i burzyńska bez zasad. ups! jedna zasada - dbać o własny tyłek na pohybel reszcie - jest aż nadto widoczna. Bo nie posądzam Mroza o głębię tekstu i przewrotne skontrastowanie postaci ukazując czarny charakter żyjący wg pewnych zasad vs zgniliznę obyczajową i moralną seweryna i kai.

Intryga rodem z Pana Samochodzika,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Gorsza niż pozostałe dwie części. Niektóre sytuacje i zachowania bohaterów tak absurdalne, że aż denerwujące. Mimo wszystko niektóre fragmenty ciekawe i trzymające w napięciu, jednak pierwsza połowa książki trochę mi się ciągnęła. Wolałabym raczej, by historia tych bohaterów się zakończyła, niż by pojawiały się kolejne, dość schematyczne części.

Trochę sporo przekombinowana. Za to lubię chemię między obojgiem bohaterów a zakończenie było dla mnie bardzo satysfakcjonujące.

Dość słaba w porównaniu do 1 i 2 tomu.

Dość słaba w porównaniu do 1 i 2 tomu.

Mam wrażenie, że seria o Sewerynie Zaorskim wchodzi w fazę powieści scince-fiction... Oczywiście książka trzyma w napięciu, akcja jest wartka jak górski potok. Ale postaci w książce stają się płaskie, ich emocje są nieadekwatne do stresujących a czasem traumatycznych sytuacji. Wątek romansowy jest tak dziwny, że nawet trudno to opisać.

Jednakże okazuje się, że Pan Mróz wycisnął z Seweryna Zaorskiego jeszcze trochę soku... Spodziewamy się kolejnego tomu, choć strach się bać! Czy przeczytam? Oczywiście! Dla tego dreszczyku emocji, zawsze!

Jednakże okazuje się, że Pan Mróz...

Moim zdaniem słabsza od poprzednich.

Moim zdaniem słabsza od poprzednich.