Hanussen. Prorok Hitlera

Okładka książki Hanussen. Prorok Hitlera E. Stefański
Okładka książki Hanussen. Prorok Hitlera
E. Stefański Wydawnictwo: XAUDIO Seria: #Osobowości biografia, autobiografia, pamiętnik
#Osobowości
XAUDIO
2020-12-29
2020-12-29

dla chcących wiedzieć :)

dla chcących wiedzieć :)

Chyba najsłabsza książka z serii. Bardzo przeciętna historia, nie zainteresowała mnie. Sposób narracji też nie przypadł mi do gustu.

Jakoś mnie zaintrygował opis tego audiobooka, a że był krótki i niedrogi to stwierdziłem, że dam mu szansę. I niepostrzeżenie, trafiłem na dość ciekawą historię z drugim, a może i trzecim dnem.

Sama historia Erika Jana Hanussena (a naprawdę Hermanna Steinschneidera) jest ciekawym świadectwem dla tego okresu początku XX wieku, kiedy wszelkiego rodzaju ezoteryka i wróżbiarstwo były niezwykle popularne, a nawet - jak się okazuje - była czasami brane zupełnie na poważnie. Także powiązania ruchu nazistowskiego z tego typu ezoteryką mogą być dla wielu ludzi ciekawe, choć dla mnie akurat niespecjalnie.

Drugie dno ukazało się, kiedy zacząłem szukać, kim był autor "E. Stefański" i najpierw odkryłem, że ta książeczka ukazała się w... 1933 roku pod tytułem "Żydowski prorok Hitlera". To ciekawe, bo Hanussen zginął w marcu 1933 roku, więc był jedną z pierwszych ofiar nazistów, więc tempo reakcji na potrzebę rynkową było niesamowite. Przez to nabrałem do tej książki szacunku, bo chociaż napisana jest niezbyt dobrze i "po łebkach" to patrząc na tempo jej powstawania i praktyczną niedostępność poważnych źródeł w tamtym czasie to muszę powiedzieć, że nie była wcale zła.

Ale prawdziwym odkryciem było, że Edmund Stefański (a w zasadzie E. Stefański) to pseudonim Aleksandra Danieluka, polskiego i międzynarodowego komunisty, działacza bardzo aktywnego w okresie przedwojennym, który podzielił - do pewnego stopnia - los bohatera swojej książki. Został aresztowany przez NKWD w styczniu 1937 i stracony w ramach Wielkiej Czystki.

PS. Lektor nie jest mistrzem świata co doprowadza czasem do bardzo zabawnych sytuacji jak to, że "Horst Wessel był suterenem..."

[Audiobook, półtorej godziny, czyta Henryk Simon]

• Audiobooki ze Storytel.pl