Podróżności

Podróżności
Wydawnictwo Pactwa
2020-12-20
2020-12-20
reportaż literatura faktu literatura podróżnicza podróżności kriskaleta proza

Miło było spojrzeć na świat oczami autora, jednak z jakiegoś powodu czytanie jej strasznie mi się dłużyło.

Romantyzowanie uczucia, które pojawia się, gdy wracasz z długiej podróży, ale nie tęsknisz za miejscami, smakami, zapachami, hotelami, zabytkami, usłyszanymi piosenkami, obejrzanymi obrazami, a za spotkanymi ludźmi. album, ale zamiast zdjęć oglądasz opowieści czyichś ludzi.

„Nie stracę nigdy mej miłości do przebywania,
Ale urodziłem się, by opuszczać.”
Podróżować, obserwować, rozmawiać z napotkanymi osobami, snuć opowieści i zachwycać się chwilą, która właśnie trwa…
„Podróżności” Krisa Kalety waśnie taki obraz autora utrwaliły w mojej wyobraźni.
Może macie ochotę sprawdzić czy właściwy? Jeśli tak, to zachęcam Was do lektury tej wyjątkowej książki.
Wyjątkowej, niepowtarzalnej oraz niebywale oryginalnej nie tylko ze względu na treść, ale i na formę wydania.
Jeśli lubicie takie niespotykane nowinki wydawnicze, ten tytuł na pewno przypadnie Wam do gustu.
Ekologiczny papier zszyty kolorowymi nićmi oraz bardzo nietypowy, otwarty grzbiet od razu przykuwają uwagę czytelnika. W środku piękne słowa oraz nastrojowe ilustracje Anny Torczyńskiej, inspirowane fotografiami z podróży.
Już wiecie dlaczego „Podróżności” to jedna z tych książek, po które chce się sięgnąć, za każdym razem, kiedy zatrzyma się na niej nasz wzrok.
Swoją formą przypomina trochę dziennik z podróży, pełen notatek, spostrzeżeń i uwag oraz mnóstwa rysunków i zdjęć.
Podróży, która nie koncertuje się na nowo odkrytych miejscach, ale na jego mieszkańcach.
Dla Krisa Klaety nie są ważne zabytki, hotele, pensjonaty, restauracje czy puby, które warto odwiedzić, tylko ludzie i ich historie, które warto ocalić od zapomnienia.
„Podróżności” to zatem zbiór przeróżnych scen z życia, z naszej codzienności właśnie. „W historiach, dialogach, rozklekotanym autobusie, w suvie i pieszo –Kris zadaje pytania nie tylko o cudze życie, ale i własne, a także całego pokolenia.”
„… opowieść o codzienności w podróży” skłania nas zatem do refleksji i zadumy także nad własnym życiem, również w sensie metafizycznym i to jej ta wyjątkowa i ukryta moc.
Miłego i zaczytanego wieczoru Wam życzę Kochani

„Nie stracę nigdy mej miłości do przebywania,
Ale urodziłem się, by opuszczać.”

To nie jest typowa książka podróżnicza. To, co mnie zaskoczyło, to koncentracja nie na miejscach, a ludziach spotkanych w podróży. To książka pełna historii. Ułamków cudzych codzienności, uchwyconych w przelocie, jak zdjęcia zrobione przypadkiem. Rozmowy w hotelu, w restauracji, podczas jazdy autostopem. Kris ma niesamowitą umiejętność chwytania tych momentów, wyławiania z nich tego, co najważniejsze i opisywania w pięknym, barwnym stylu.

"Podróżności, czyli opowieść o codzienności w podróży" mogłabym określić jako dziennik z podróży autora, w której nie zabrakło ciekawych i wyjatkowych zdarzeń, którymi chciał podzielić się ze światem. Jego przemyślenia i pasja z jaką opowiada, sprawiają, że z ciekawością czekamy na każdą kolejną relacje. Miejsca, które odwiedził mają swoją historię, ale to ludzie tworzą te miejsca i sprawiają, że wciąż mają ogromne znaczenie. Podróże kształtują człowieka, kształtują jego charakter i jego spojrzenie na innych. W swojej podróży autor chce pokazać nam jak ważne jest to spojrzenie, jak wiele możemy wynieść i nauczyć się od drugiego człowieka. Każda kultura ma swoje korzenie, a zagłębiając się w życie spotkanych na swojej drodze osób, możemy odnaleźć niesamowite wartości.
Kris Kaleta chce otworzyć nas na świat, nie tylko ukazując jego kolorowe barwy. Czasem życie jest dla nas brutalne, a podróż może zakończyć się w najmniej spodziewanym momencie.

Chciałabym zwrócić Waszą uwagę na ten tytuł tym bardziej, że jest On początkiem pewniej historii, która w jakiś sposób mnie zauroczyła. Myślę, że już samo wydanie i świat, który autor chce nam przybliżyć, zwracają uwagę.
A przepiękne ilustracje Anny Torczyńskiej są idealnym uzupełnieniem tej malowniczej książki.

Chce jeszcze wspomnieć Wam, że wydawnictwo zdecydowało się wydać książkę na certyfikowanym papierze FSC, pozyskanym z recyklingu, a książka jest szyta tradycyjnie. W ten sposób wydawnictwo podkreśla jak ważne jest środowisko naturalne i w jaki sposób między innymi możemy zadbać o naszą planetę. 😊

Wiele osób, z którymi rozmawiam, wspomina, że w tym trudnym pandemicznym czasie ogromnie brakuje im podróży. Przyznam, że sama nie jestem jedną z tych osób. Nigdy mnie do spektakularnych wypraw nie ciągnęło i choć lubię od czasu do czasu gdzieś pojechać, zwłaszcza jeśli jest tam dużo do zwiedzania, to nie odliczam z utęsknieniem czasu od wyprawy do wyprawy. Za to naprawdę lubię czytać o podróżach, podziwiam odkrywców, zdobywców, podróżników. Nie przeszkadza mi patrzenie na świat cudzymi oczami, bo w gruncie rzeczy bardzo lubię podróże do wnętrza człowieka, a każda relacja z podróży mówi też coś o samym podróżniku.

Właśnie dlatego byłam ciekawa książki Krisa Kalety pt. Podróżności od Wydawnictwa Pactwa. Książki, która już w podtytule zapowiada "opowieść o codzienności podróży". Do tego jest - co widać na pierwszy rzut oka - przepięknie wydana, ilustrowana obrazami Anny Torczyskiej, szyta, na grubszym papierze. Ponieważ wydawca zdecydował się na przezroczysty grzbiet, możemy zobaczyć, że książka składa się jakby z połączonych ze sobą zeszytów i można to pięknie zinterpretować jako książkową metaforę zeszytów z podróży.

Ta książka nie jest jedną ciągłą historią. To "opowieści", a więc zbiór historii, z których każda jest inna, ale wszystkie są ze sobą tożsame. Łączą w sobie opowieść o ludziach, których nie dostrzegamy, miejscach, które rzadko bywają celem wypraw, a także wplecionym w to czymś na kształt strumienia świadomości, na który składają się myśli i odczucia autora. W tych historiach ważni są ludzie, miejsca, ale i sam podróżnik, którego definiuje potrzeba wędrówki, ale i uważność, która pozwala mu dotrzeć poza utarte szlaki.

Kaleta jest odkrywcą, choć odkrywcą specyficznym. Pokazuje, jak wiele tak naprawdę jest białych plam na turystycznych mapach, ile miejsc, które nam umykają. Autor staje się w swej podróży odkrywcą codzienności, to na niej się skupia, jej przygląda i pokazuje, jak jest inspirująca. Do tej codzienności niewielu z nas miałoby szansę dotrzeć, choć dzięki "Podróżnościom" możemy jej pośrednio doświadczyć. To bardzo inspirujące przeżycie.

W tekstach wyraźnie widać wrażliwość autora na drobiazgi, umiejętność zatrzymywania chwil, pochylenia się nad tym, co zwyczajne i odnalezienia w tym piękna. Mamy tu nie tylko historie ludzi napotkanych, ale też bardzo osobiste zapiski przeżyć i wrażeń. Wachlarz podejmowanych tematów jest tu szeroki, a w pięknie słów czuć też emocje, wszystkie tak ulotne, jak utrwalana rzeczywistość. Bo Podróżności są w pewien sposób uwiecznieniem tego co efemeryczne, unikalne, niemożliwe do odtworzenia. I trudno tu przytaczać przykłady, ponieważ autor sam robi to najlepiej.

Nie jest to książka do pochłonięcia w jeden wieczór. Wymaga od czytelnika uważności, przestrzeni do refleksji, ale też jej unikalny styl i forma zachęcają, by w zebranych tu opowieściach się rozsmakować, delektować z nimi. Pozwolić historiom wniknąć w siebie, przeżyć je i przemyśleć. Być może właśnie dzięki temu kolejną podróż odbędziemy zupełnie inaczej i na inne rzeczy zwrócimy uwagę.

«Podróżności» na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na książkę będącą relacją z podróży. I poniekąd faktycznie tak jest, ale to nie jest relacja, której byście się spodziewali. Kris Kaleta nie pokaże wam piękna Ameryki Południowej, nie zabierze was śladami <tu dopisz sobie jakieś nazwisko>. Nie będzie opisywał kolejnych pięknych zabytków i ich historii, nie będzie nawet przybliżał wam tradycji, wierzeń i kultur, z którymi się zetknął podczas swoich wojaży. Zabierze was za to w podróż po ludzkich historiach, bo to właśnie ludzie, których spotykał na swoich kolejnych wyprawach, stali się głównymi bohaterami rozdziałów «Podróżności». Ludzie i ich proste, czasem trudne, historie, a miejsca, w których spotkali się z Krisem, są jedynie tłem tych opowieści. Tłem, które kulturowo na te historie wpłynęło.

Ach te trudne początki

Muszę przyznać, że nie od razu złapałam flow z piórem Krisa. Pierwszy rozdział sugerował, że będzie to książka, w której autor cwaniakuje i sili się na wielkiego pisarza, ale na szczęście kolejnymi opowieściami zupełnie zawładnęli ich bohaterowie i to wyszło «Podróżnościom» na plus. W środku książki byłam już wsiąknięta w te historie, a pod koniec nawet zaczęłam żałować, że to już, że tylko tyle, że nie dostanę więcej. Bo bohaterowie książki są niezwyczajni w tej swojej zwyczajności, a ostatecznie książka Kalety nie tyle jest tytułem podróżniczym, co raczej mini reporterskim. Muszę jednak zauważyć, że w «Podróżnościach» panuje jakiś taki chaos, że książka jest nieco nierówna, zwłaszcza jeśli chodzi o początek i koniec, co trochę działa w moich oczach na minus.

Niecodzienne wydanie

Oprócz treści, warto zwrócić też uwagę na wydanie tego tytułu. To coś pomiędzy książką a obszerną broszurą. Nie ma tradycyjnego grzbietu, a w środku bardzo widoczne jest szycie i składki. Dla mnie to duży plus, bo dzięki temu książka jest nieco bardziej wyjątkowa. No i ilustracje, które w niej znajdziecie (namalowane na podstawie zdjęć) dodają całości ciekawego charakteru. «Podróżności» okazują się zatem książką interesującą pod niemalże każdym względem.

Podsumowując

Wydawnictwo Pactwa ma na swoim koncie na razie dwa tytuły: jeden dla dzieci i jeden dla wszystkich głodnych prostych ludzkich historii. Mimo małych niedociągnięć, myślę, że «Podróżności» to tytuł, na który warto zwrócić uwagę.

Wciągająca. Urzekło mnie to, że autor pozostał przy lekko blogowej formie, bardzo pasuje to do jego stylu pisania. Świetna zabawa słowem. Pozwala przenieść się we wspomnienia autora i wraz z nim ruszyć w podróż po odległych zakątkach świata.

Jestem pod wielkim urokiem refleksyjności i wrażliwości autora. Jego różności z podróży były dla mnie jak balsam na znękanie zapaleniem płuc, a że duszę mam podróżniczą, to i postawiły na nogi :)

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Podróżności