Antonówki. Kobiety i Czechow

Okładka książki Antonówki. Kobiety i Czechow Sylwia Frołow
Okładka książki Antonówki. Kobiety i Czechow
Sylwia Frołow Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią biografia, autobiografia, pamiętnik
Poza serią
Czarne
2020-11-04
2020-11-04
9788381910224
wspomnienia Czechow literatura rosyjska

Autorka ma lekkie pióro. Książka jest pełna ciekawostek, czytałam jednak z pewnym dystansem gdyż styl nazwałabym „plotkarskim”, trochę niezręcznie czułam się wchodząc „z butami” w życie intymne tych kobiet - nawet z perspektywy czasu.

Lubię dodawać na swoją półkę losowe tytuły – i takim losowym, niezwiązanym z moją pracą ani zainteresowaniami tytułem były „Antonówki” Sylwii Frołow.

I wspaniałym doświadczeniem było móc zanurzyć się w historiach przedstawionych w tej książce – poznać życie Czechowa, jego przyjaciół i rodziny, ich przemyślenia, troski i radości, wszystko siłą rzeczy osadzone w rzeczywistości Rosji XIX i skrawka XX wieku.

Największe wrażenie, też niespodziewane, zrobił na mnie ostatni rozdział... ale nie będę robił spoilerów. Powiem tylko, że to piękny, potrzebny „wrap-up” autorstwa Frołow.

Tradycyjnie: po książce mam parę przemyśleń, na pewno wezmę się za dzieła Czechowa, więc jak ktoś chce porozmawiać na ten temat, to zapraszam :)

Gratka dla miłośników Czechowa

Gratka dla miłośników Czechowa

Mistrz małych form literackich pokazany na tle kobiet, czy też bardziej opis kobiet Czechowa? Jaki był cel tej książki? Po obiecującym początku, z niewielkim zainteresowaniem czytałem kolejne opisy/problemy kobiet, które pojawiały się w życiu Czechowa. Mnogość przedstawionych faktów i osób tylko potęgowały chaos w narracji. Szkoda, niewątpliwa erudycja autorki nie zapewniła jakości tej książce.

Początek ciekawy. Od Liki mocno chaotyczna, końcówka to niepotrzebne upychanie mnóstwa nazwisk i faktów, które już nie są ciekawe. Z trudem, pobieżnie dotarłam do końca.

Piękny, inteligentny, czarujący... Gdyby Czechow żył, sama pewnie dołączyłabym do grona "antonówek". Tyle tylko, że pisarz nie był w stanie tego kobiecego uwielbienia odwzajemnić, sprawiając wrażenie, jakby uczuciami się bawił. Smutne to, tak samo jak jego krótkie życie, naznaczone chorobą. Biografia Czechowa autorstwa Sylwi Frołow opowiada głównie o życiu prywatnym pisarza - nie znajdziemy tu praktycznie nic o jego twórczości, za to autorka opisuje jego relacje z otaczającymi go (głównie) kobietami. Sporo listów. Brakowało mi w tym analizy osobowości Czechowa. Zadufany w sobie playboy? Czarujący ekstrawertyk, którego wszyscy kochają, ale on ucieka od zobowiązań? W czym tkwił ów jego urok osobisty? - musimy to brać na wiarę. Ostatnie rozdziały o potomkach żony Czechowa odebrałam jako niepotrzebne.

„ Antonówki Kobiety i Czechow“
Sylwia Frołow opisuje niełatwe związki wybitnego dramaturga z kobietami i analogie biografii pisarza z Jego utworami. Można powiedzieć, że Jego dramaty i fascynujące postaci kobiece wynikają z Jego życia, a i On sam jest po trosze Płatonowem czy Trigorinem. Czechow lubił kobiety z wzajemnością, miewał liczne romanse, korzystał z usług domów publicznych, miał silną więź z matką i siostrą. Był atrakcyjnym mężczyzną i silną osobowością, a także mistrzem filtru. Jego małżeństwo zawarte kilka lat przed śmiercią to także związek dwojga artystów i silnych osobowości.
„ Antonówki „ to także szereg fascynujących opowieści o ludzkich skomplikowanych losach na tle niełatwej epoki historycznej, bo siostra pisarza Masza czy Jego żona Olga dożyły późnej starości, doświadczając wszystkich katastrof wieku dwudziestego.
Fantastycznie się „Antonówki” czyta, bo mamy wrażenie obcowania z żywymi ludźmi, ich namiętnościami czy śmiesznostkami.

„ Antonówki Kobiety i Czechow“

Tego się po Czechowie nie spodziewałam! Wiedziałam, że ten znakomity rosyjski pisarz był z zawodu lekarzem, że nie żył zbyt długo, ale nie miałam pojęcia, że był wyjątkowo przystojnym mężczyzną obleganym przez liczne fanki (to właśnie tytułowe antonówki) i uzależnionym od seksu męskim szowinistą, często krzywdzącym swoje kobiety. Autorka przedstawia wiele kobiet z życia Antona Czechowa (aktorki, pisarki, śpiewaczki),które pojawiały się również w jego utworach. Jednak jego najważniejszymi i najukochańszymi kobietami były: matka Jewgienia Czechowa, siostra Masza Czechowa i żona Olga Knipper-Czechowa. Po przedwczesnej śmierci Antona w wieku 44 lat, Olga i Masza - które zostały wdowami po tym samym mężczyźnie - do końca życia były najbliższymi przyjaciółkami.⁣ ⁣
Warto przeczytać, książka bardzo przybliża Czechowa jako człowieka i pozwala lepiej zrozumieć jego twórczość.

Jeśli chodzi o tę książkę mam dość mieszane uczucia . Znajdziemy w niej dużo ciekawostek z życia Czechowa , jednak miejscami ma się wrazenie , że autorka skupia na zbyt wielu detalach , w których ginie główny temat danego rozdziału. Myślę, że jest to książka glównien dla miłośników twórczości Czechowa i teatru. Moim zdaniem jest to pozycja średnia. Nie całkiem nudna, ale też nie zachwyca. Na pewno nie zostanie w pamięci zbyt długo.

Gdy wiele lat temu czytałem Czechowa autor jawił mi się jako osoba wyjątkowo szacowna i moralna. Jego listy zamieszczone w wydaniu DZIEŁ z 1956 roku nie zmieniły tego obrazu.
A to dowiadujemy się że był celebrytą w pełnym znaczeniu tego słowa. Sławny i uwielbiany przez kobiety, chętnie korzystający z ich wdzięków. Jak widać po prawie 150 latach niewiele się zmieniło.
Nie zmienia to odbioru jego twórczości, która była i jest wyjątkowa.

Nie...

• Biografie
  • Literatura faktu
  • Biografie/wspomnienia/wywiady
  • Biografie/Wspomnienia

Dodaj cytat z książki Antonówki. Kobiety i Czechow