Potop, tom drugi

Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Arcydzieło polszczyzny, muzeum świata sarmatów, wypełnione bohaterami z krwi i kości, niezrozumiałe dla wiecznie się gdzieś spieszących półgłówków, dla których szczytem skupienia jest przeczytanie ze zrozumieniem SMS ("za dużo literek, za wolna akcja, o czym to było?"). Kiedyś słowa się smakowało, dzisiaj się je połyka.

Tak, jak myślałam - bez szału. daję dwie gwiazdki, bo na jedną sobie nie zasłużył. Nie będę miło wspominać, ale jak już przeczytałam, to niech będzie.

Podtrzymuję zdanie - spod pióra Sienkiewicza lubię tylko "Quo Vadis" i nowele :(

Przepięknie ukazany obraz Rzeczypospolitej w czasach potopu szwedzkiego wraz z wszelkimi przywarami ówczesnego społeczeństwa. Głównemu bohaterowi drugiej części Trylogii, Andrzejowi Kmicicowi, towarzyszymy na jego ścieżce do odkupienia w oczach ukochanej, narodu oraz swych własnych. Poprowadzony znacznie lepiej i ciekawiej, niż w "Ogniem i mieczem", wątek miłosny oraz znani...

Z całej trylogii podobała mi się najmniej.

"Potop" w porównaniu do "Ogniem i mieczem" jest mniej wartki, mniej wciągający, ale za to sporo dłuższy.
Natomiast jedną z przewag "Potopu" było to, że główny bohater drugiej części Trylogii, czyli Andrzej Kmicic, był dużo ciekawszą postacią niż Jan Skrzetuski czyli niby główny bohater "Ogniem i mieczem".

Spod pióra Sienkiewicz alubię tylko "Quo Vadis" i dwie nowele. Nic więcej. Raczej nie polubię "Potopu" (mam wydanie w 3 tomach, a to jest 1). Zobaczymy, na razie jest nijak.

"Potop" Sienkiewicza jest książką, której nie sposób ominąć - po prostu trzeba ją przeczytać!
Miłość, wojna, zdrada to tylko niektóre wątki w powieści. Dopełniają je dobrze stworzone postacie, które są z krwi i kości. (Najbardziej podobała mi się scena monachomachii Janusza Radziwiłła, która jest postacią na miarę szekspirowską).
Bez względu na wiek polecam wszystkim!

Zdaję sobie sprawę, że książka sama w sobie nie jest zła. Jej fabuła jest bardzo dobrze przemyślana, zawiera zwroty akcji oraz jest pełna dynamicznych wydarzeń. Jednak styl pisania ogromnie mnie zniechęcił do czytania. Myślę, że z samego streszczenia powieści dowiedziałam się znacznie więcej niż z samej książki. Za każdym razem, kiedy miałam wreszcie się zabrać za lekturę,...

Chciałoby się napisać: ''Andrzej, Andrzej, Andrzej... mordo Ty moja''.
A tak na poważnie, Andrzej Kmicic zalicza się do grona moich ulubionych postaci (a już z pewnością, do tych najciekawszych w Sienkiewiczowskiej trylogii). Najpierw narozrabiał, a potem próbował się zrehabilitować. Czasem wychodziło mu to lepiej, a czasem gorzej, ale nie bojąc się spoilerów, w końcu mu...

22 123
    4 940