Nie inwestuj

Marcin Film
2020-11-15
2020-11-15
Nieinwestuj Giełda Finanse Poradnik Piramidy finansowe forex

Trochę słabo zredagowane i zbyt rozemocjonowane. Książka faktycznie ostrzega przed kilkoma pułapkami natomiast często hiperbolizuje i nie pokazuje za wiele pozytywnych alternatyw. Myślę że znajdzie się sporo lepszych książek o finansach dla początkujących.

Za obecnę cenę mizerna ilość informacji. Niestety ilość błędów i literówek w tej książce to jakieś nieporozumienie.

Prosto i zrozumiałe o brudnym świecie finansów. Warto przeczytać, żeby ustrzec się przed utratą pieniędzy w wyniku różnego rodzaju oszustw, scamów, piramid finansowych czy błędnego ulokowania pieniędzy.

Książka była reklamowana jako "finansowe przedszkole" i jej zawartość w pełni zgadza się z tym określeniem. Przedstawia podstawową wiedzę na temat inwestowania, przy czym jej treści obejmują bardzo szeroki zakres, od giełdy, przez złoto i kryptowaluty na Forexie i dziełach sztuki kończąc. Jest dobra na początek dla kogoś dopiero planującego rozpoczęcie inwestowania, żeby poznać najczęstsze pułapki, błędy i instrumenty finansowe, które należy omijać z daleka. Dla kogoś, kto ma w sobie odrobinę rozsądku i rozwagi może to być jednak wiedza zbyt prosta i podstawowa.

W książce niestety zdarzają się literówki i błędy językowe, których w tak cienkim opracowaniu (ok 180 stron) naliczyłem kilkanaście. Kolejną wadą jest stosunek ceny do tego, co otrzymujemy. Jak wspomniałem, książka jest dość krótka. Z jednej strony treściwa i spełnia swoje zadanie, z drugiej za tą cenę to zdecydowanie za mało. Sama jakość drukowanego wydania też pozostawia sporo do życzenia.

Wersja PDF dodatkowego rozdziału drugiego wydania została udostępniona osobom, które zakupiły pierwsze wydanie - z jednej strony to duży plus, z drugiej strony pokazuje, że książka była pisana na szybko i można było ją bardziej dopracować na samym początku. Wydaje się, że autor śpieszył się, żeby zdążyć wydać książkę w trakcie pandemicznego boomu na selfpublishing. Gdyby nie powyższe wady oceną byłoby 6, zamiast tego wystawiam 5.

Myślę, że za tą cenę można znaleźć bardziej wartościowe opracowania. Autora polecam zamiast tego posłuchać na Youtube, gdzie można znaleźć wiele jego wartościowych wywiadów i analiz, całkowicie za darmo. Wtedy, gdy uznamy, że Jakub Mościcki w czymś nam pomógł lub zasługuje na wsparcie, można kupić książkę lub wesprzeć go w inny sposób.

Jako to że Jakub jest TJS to spodziewałem się czegoś lepszego. A książka opowiada o standardowych scamach w tradingu. Czyli to co mam nadzieje co każdy wie. Spodziewałem się ciekawszych historii i sposobów. Z plusów to takie, że ładnie opisał sytuację na rynku diamentów, na rynku złota (opisanie manipulacje na tym rynku),no i szczątkowe manipulacje na rynku forex grubasów.
Ale ostatecznie mogę stwierdzić że więcej dowiedziałem się z książki Rafała "O spekulacji" niż od Jakuba.

Dygresja z grupy TJS:
Jako to że jestem członkiem grupy na fb TJS i sam główny autorytet i twórca grupy - Rafał Zaorski wraz z Jakubem krytykuje trajdera że sprzedaje książki za 350zł.
Matematycznie rzecz biorąc, książka Nie inwestuj jest znacznie droższa od "szarlatana trajdera". Za 80zł dostaje książeczkę którą można przeczytać w jeden poranek, natomiast w książce od "trajdera" dostaje 4 książki, (87 zł za książkę). gdzie jedna książka definitywnie jest grubsza, wypełniona wiedzą, wykresami, informacjami. Reasumując: za jedną stronę książki trajder ceni się mniej. Do tego jakość książki jest znacznie lepiej wykonana: papier kredowy, z twardą oprawą.

Rozumiem spinę między TJS a Traderem, bo Jakub w książce ładnie opisał próby manipulacji Trajdera.... Ale jak już po nim "jechać", to oczekuje konkretnych argumentów a nie: "hehehe szarlatan sprzedaje książki za 350zł".. wydając samemu droższe książki z podstawową wiedzą.

Bardzo dobra. Krótka i treściwa. Polecam

Bardzo dobra. Krótka i treściwa. Polecam

Książka podchodzi do zagadnienia oszustw i pułapek inwestycyjnych w sposób techniczny. Nie opisuje sławnych "scamów" typu Amber Gold czy "Get Back", ale skupia się na tym w jak zastawione "sieci" ludzie się łapią, co jest tego przyczyną i co można zrobić żeby temu przeciwdziałać.

Niestety jestem mocno zawiedziony, za 80 zł, dostajemy książkę a w zasadzie skrypt - 180 stron, z czego słowniczek wynosi 55 stron. Treści może ze 100 stron bo cytaty i formatowanie.

Wykresy w książce są nieczytelne, rozmazane, a z racji szarości, nawet jak uda nam się rozszyfrować nieczytelny tekst, nie wiadomo który podpis jest do której linii.

wiedzy mało, lub tak podstawowa że aż boli. Lubię Cie słuchać na YT Kuba, ale to co tutaj poczyniłeś to tylko zapłakać.

Całą książkę można streścić do sformułowania - jak nie rozumiesz to nie inwestuj.

Za te pieniądze można kupić masę lepszych książek o inwestowaniu niż ta Jakuba. W zasadzie każda pozycja będzie lepsza.

Nie ukrywam, że chętnie odzyskał bym moje pieniądze...

wiedzy mało, lub tak...

Zgadzam sie z poprzednimi opiniami. Dla poczatkujacych to pozycja obowiazkowa. Dla bardziej doswiadczonych raczej do pominięcia.

Książka po prostu słaba.
Nie będę się rozpisywać, bo już parę osób przede mną to zrobiło.
W 100% zgadzam się z Panem Damianem pode mną. Jego recenzja jest w punkt.
Nie kupuj tej książki, nie za 80zł.

Warta max 20zł i to pod warunkiem, że po przeczytaniu od razu ją sprzedaż za te same dwie dychy.

Książka po prostu słaba.
Nie będę się rozpisywać, bo już parę osób przede mną to zrobiło.
W 100% zgadzam się z Panem Damianem pode mną. Jego recenzja jest w punkt.
Nie kupuj tej książki, nie za 80zł.

• Łukasz chce przeczytać
  • Lista
  • Inwestowanie
  • Inwestycje
  • Ekonomia
  • X.X Do przypisania

Dodaj cytat z książki Nie inwestuj