Jak inwestować w złoto i srebro. Zabezpiecz swoją finansową przyszłość

Okładka książki Jak inwestować w złoto i srebro. Zabezpiecz swoją finansową przyszłość
Michael Maloney Wydawnictwo: Instytut Praktycznej Edukacji biznes, finanse
biznes, finanse
Guide to investing in gold and silver. Everything you need to know to profit from precious metals now
Instytut Praktycznej Edukacji
2012-02-09
2012-02-09
Paweł Dereziński
złoto srebro iInwestycje strategie finansowe

„Jak inwestować w złoto i srebro” nie trafi do panteonu mojej złotej kolekcji książek, ale momentami i tak ciekawie wprowadza w meandry kruszców w kontekście alternatywnego inwestowania. Historia systemu monetarnego ciekawa i edukująca, wiele faktów z trzeźwym spojrzeniem na ekwilibrystykę świata banków, giełd oraz papierów wartościowych.

Na pewno dużo można z tej książki wynieść, ale moim zdaniem jest zbyt tendencyjna. Nie zawsze złoto jest opłacalne i książka też o tym mówi, ale dosłownie w 2 zdaniach. Ostatni rozdział w ogóle przesadzony. O bulionie jest mowa tylko tyle, że warto kupować u sprawdzonego dilera. Sporo informacji jak NIE inwestować.

Co można zarzucać tej książce? Subiektywne opinie i lekkie naganianie na produkty, w które autor jest zapakowany po uszy. Poza tym ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Szokująca dawka merytorycznej wiedzy, jak również sporo wiedzy praktycznej, którą można wykorzystać bezpośrednio w inwestycjach.

Dużo historii w kontekście złota jako środka płatniczego, sporo opisów relacji polityka-system monetarny, oczywiście w kontekście warunków amerykańskich. Kilka przydatnych rad. O samym inwestowaniu w złoto i srebro bardzo niewiele - ostatni rozdział, jakby na pocieszenie - bardzo powierzchownie. Przeciętna książka, ale biorąc pod uwagę fakt, że dobrych książek o inwestowaniu w kruszce jest na rynku obecnie mało, na pewno warto przeczytać, choćby po to żeby poznać "kontekst" jak to mówi Kiyosaki.

Najlepsza książka z historii i ekonomi, polecam każdemu kto by chciał zacząć swoją historię z inwestowaniem.

Ciekawa książka. Napisana w amerykańskim stylu. Nachalnie promowane są książki Kiosakiego co trochę irutuje.
Tytuł jak już niektórzy wczesniej wspomnieli nie ma zbyt wiele wspólnego z książką. O samym inwestowaniu w złoto i srebro rzeczywiście jest niewiele. Dużo więcej na ten temat dowiemy się z kanłów na youtube (79 element, Veto, Tjs).
To co mi się wydało najciekawsze to opis cykli gospodarczych i przepływu kapitału od jednych aktywów do drugich.
Dużo miejsca jest poświęcone opisowi jak psute są waluty fiducjarne.
Na minus też, że autor nie wspomina o tym, że srebrne monety bulionowe się utleniają i co z tym fantem zrobić.
Ogólnie warto przeczytać.

To co mi się wydało najciekawsze to...

Michael Maloney w swojej książce stara się przekonać czytelnika dlaczego warto inwestować w metale szlachetne. Wbrew tytułowi książki, jest tutaj bardzo niewiele informacji na temat samego procesu inwestowania.

Pierwsza połowa książki to różne ciekawostki z historii świata związane z pieniądzem oraz z metalami szlachetnymi. Autor wspomina o tym, że Rzym i Ateny upadły przez psucie własnego pieniądza przez zmniejszacie ilości kruszcu w monetach (co pozwalało na zwiększanie ilości monet w obiegu i inflację). Opisuje też historię Johna Law, twórcy pieniądza kredytowego. Dzięki niemu John Law najpierw bardzo się wzbogacił a następnie doprowadził do poważnego kryzysu w którym on oraz wielu ludzi straciło wszystko. Autor opisuje też zjawisko tulipomanii w Holandii, która jest jednym z pierwszych znanych przypadków baniek spekulacyjnych. Opisuje także kilka innych baniek, które wystąpiły w przeszłości, jak bańka internetowa oraz na rynku nieruchomości. Opisuje także zjawisko hiperinflacji w republice weimarskiej. Znajdziemy tutaj też krótką historię powstania FED oraz standardu złota w USA.

Wnioskiem z pierwszej połowy książki jest to, że rząd ma silną tendencję do okradania własnych obywateli przez zwiększanie ilości środka płatniczego w obiegu. Prowadzi to do wzrostu cen i zmniejszania się oszczędności. Metale szlachetne zachowują swoją wartość w długim okresie, ponieważ są one fizycznymi dobrami, których nie da się łatwo wyprodukować. W trudnych czasach ludzie lubią zwracać się w kierunku bezpiecznych metali szlachetnych, przez co ich ceny potrafią wtedy mocno wzrosnąć.

Autor wierzy, że zbliża się poważny kryzys i być może koniec dominacji dolara w światowej gospodarce (słowa te były pisane w 2010 roku). Po tym kryzysie ceny metali szlachetnych miałyby niebywale wzrosnąć i pozwolić na olbrzymi transfer majątku do ludzi, którzy kupili kruszce wcześniej po niższych cenach. Dlatego też zaleca kupować kruszce, ponieważ wierzy, że teraz są mocno niedoszacowane a w przyszłości zostaną mocno przeszacowane. O ile ceny złota i srebra wzrosły o kilkadziesiąt procent po opublikowaniu tej książki, po niecałych trzech latach spadły ale utrzymały się na wyższym poziomie niż przed 2010 rokiem. Więc ta wizja na razie się nie spełnia.

Autor słusznie pisze, że metale szlachetne są bezpiecznym sposobem na przechowanie majątku, ponieważ podaż metalu jest mocno ograniczona i nie da się go wytwarzać do woli. Można nim też operować poza kontrolą rządu oraz instytucji finansowych, co jest zaletą w sytuacji kryzysu. Ale snuje też bardzo katastrofalną wizję, według której ceny złota i srebra miałyby wzrosnąć nawet kilkudziesięciokrotnie, co się nie wydarzyło i raczej prędko się nie wydarzy. Wierzy też, że srebro jest znacznie bardzie niedoszacowane niż złoto.

Pod koniec książki autor udziela trochę porad na temat inwestowania w złoto i srebro (dopiero). Odradza zajmowanie się numizmatyką w celach inwestycyjnych, ponieważ wymaga ona dużej wiedzy oraz łatwo jest dać się naciąć i stracić dużo pieniędzy. Jeśli jesteśmy zainteresowani długoterminową inwestycją, odradza też wszelkie instrumenty finansowe oparte na kruszcach, między innymi ETFy, certyfikaty, pule, opcje i kontrakty terminowe. Takie instrumenty to papierowe kruszce i nie mamy żadnej gwarancji na to, że w razie kryzysu będą one coś warte, lub że ktoś wyda nam „nasze” kruszce. Instrumenty finansowe mogą służyć co najwyżej do krótkoterminowego handlu. Przedstawia też kilka możliwości przechowywania złota, jak między innymi wyspecjalizowane skarbce, sejfy i skrytki. Autor dla przestrogi opisuje też kilka wykrytych oszust związanych ze sprzedażą złota.

Podsumowując, książka jest napisana zrozumiałym językiem i lekko się ją czyta. Dużą wadą tej książki jest to, że tytuł ma niewiele wspólnego z zawartością. W książce znajduje się wiele nachalnych reklam i peanów na cześć Roberta Kiyosaki oraz jego książek i strony autora goldsilver.com. Jeśli nie jesteśmy całkowicie zieloni w temacie kryzysów, cyklów oraz zalet posiadania kruszców, to książka nie dostarczy nam wielu nowych informacji. Nie zalecałbym też nikomu brać się za inwestowanie w kruszce po przeczytaniu tej książki, ponieważ autor nie pisze o wielu ważnych rzeczach, jak choćby ocena prawdziwości monet i sztabek. Trzeba też pamiętać o tym, że autor kieruje swoje słowa głównie w stronę mieszkańców USA. W każdym kraju funkcjonuje inne prawo co wpływa także na opłacalność różnego rodzaju inwestycji. W Polsce srebro jest dość mocno opodatkowane, co ogranicza korzyści z jego posiadania.

Książka która dla młodego czytelnika jest czymś więcej niż zbiorem kartek, jest to wprowadzenie do podstaw ekonomii i otaczającego na świata oraz wyjaśnienie roli złota oraz srebra w systemie. Proszę tylko nie wierzyć książce w 100%, lecz wgłębić się w temat mocniej.

Książka ciekawa i na czasie, choć nie odpowiada na pytanie tytułowe.
Raczej stwierdza, że należy inwestować w złoto i srebro, bo rządzący lub może świat finansjery robi z nas głupców i okrada nas codziennie drukując pieniądze, podwyższając tym inflację, a co za tym idzie maleje siła nabywcza naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Niestety jest to kolejny ukryty przed nieświadomymi podatek.
Warto przeczytać i wyciągnąć wnioski.

Książka ciekawa i na czasie, choć nie odpowiada na pytanie tytułowe.

Jestem raczej zawiedziony tą książką, która jest często polecana jako podstawa dla ludzi zainteresowanych tematem inwestowania w złoto. Przynajmniej połowę książki zajmują rozważania historyczne. Praktyczne porady dotyczące inwestowania w złoto są omówione dopiero w ostatnim rozdziale. W dodatku całość podlana bezkrytyczną wiarą w świetlaną przyszłość złota, bez wyjaśnienia, że scenariusz przedstawiony w książce nie jest jedynym możliwym, oraz że cały proces ponownego włączania złota do międzynarodowego systemu monetarnego może potrwać wiele lat. Laik po przeczytaniu tej książki może pomyśleć, że całe oszczędności powinien "rzucić" w złoto i srebro. Książka być może nadaje się dla ludzi kompletnie zielonych w temacie, jako krótka historia pieniądza i złota w systemie monetarnym (zwłaszcza amerykańskim). Dla całej reszty nuda. Nie polecam, zwłaszcza, że książka należy do serii "Bogaty ojciec, biedny ojciec" pana o wątpliwej moralności, czyli Roberta Kiyosakiego.

Michael Maloney Jak inwestować w złoto i srebro. Zabezpiecz swoją finansową przyszłość Zobacz więcej