Myśli

Onepress
2019-01-01
2019-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński

Pascal to pisał wiele sentencji. U mnie na półce się kurzy. Przeczytałem to na stronie 183 i paragraf 380 [381]. Później już nic, nic takiego.
Paragraf 637, 353 strona.

O ile to się nie zmieni, to takie strony i te paragrafy tam są. Te myśli są jakby jedynymi z tej książki, które przeczytałem. Nic więcej.

Paragraf 637, 353 strona.

W dzisiejszych czasach kiedy jest moda na obrażanie i krytykę kościoła ta książka może się wielu osobom nie podobać, co zresztą widać poniżej w opiniach. Ale tak patrząc obiektywnie rzeczywiście czasami chaotyczna, z bardzo prostym lub wręcz dziwnymi stwierdzeniami książka ale czy filozofia taka nie jest? Jednakże ogólnie da się ją jak najbardziej czytać. Ogólnie skupia się na wierze katolickiej, uwagach o kościele, heretykach, krytyce np. Jezuitów których Pascal chyba nie lubi etc. Ale oprócz tego dzieło to zawiera wiele ciekawych, ponadczasowych mądrych stwierdzeń dotyczących życia człowieka niekoniecznie związanych z kościołem czy wiarą. Blaise Pascal to wielki uczony w wielu dziedzinach nauki, jeden z ważniejszych w historii ludzkości więc moim zdaniem jak najbardziej warto zapoznać się z tą książką bez względu na nasze wyznanie.

3/4 Dalej nie dałem rady.

3/4 Dalej nie dałem rady.

Cześć 1 - człowiek bez Boga - Tu Pascal miał kilka ładnych myśli, uwag i spostrzeżeń, duża część jednak była do bólu banalna.
Część 2 - człowiek z Bogiem - W tej części dzieło traci jakikolwiek poziom. Zbyt dużo tu twierdzeń niepopartych żadnymi argumentami.

Blaise Pascal – Myśli (1670) (9.1)

Blaise Pascal – Myśli (1670) (9.1)

Pascal jest generalnie bardzo ciekawy, niestety niektóre sentencje brzmią, jak tanie zdania motywacyjne

Pascal wiele lepiej radził sobie bez Boga. Wstępnie - połowa książki - zachwyca, a później zaczyna rzucać się oraz przeczyć samemu sobie.

Pascal - w porządku filozof ale marny teolog

Pascal - w porządku filozof ale marny teolog

Sztuka ma swoje racje, których rozum nie zna.
- Blaise Pascal

Sztuka ma swoje racje, których rozum nie zna.
- Blaise Pascal

Obrona wiary katolickiej z zapałem, którego nie powstydziłby się niejeden kaznodzieja.

• Filozofia
  • Literatura francuska