Prowincjałki

Okładka książki Prowincjałki
Blaise Pascal Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielkie dzieła filozoficzne filozofia, etyka
filozofia, etyka
Wielkie dzieła filozoficzne
Les provinciales
Zielona Sowa
2003-10-01
2003-10-01
Tadeusz Boy-Żeleński
listy krytyka filozofia

Okładka książki Wypisy z ksiąg filozoficznych. O miłości, o nienawiści Piotr Abelard, Arystoteles, Francis Bacon, Maurice Blondel, Martin Buber, Ferdinand Ebner, Henryk Elzenberg, Empedokles, Johann Gottlieb Fichte, Erich Fromm, Tadeusz Gadacz, Romano Guardini, Thomas Hobbes, David Hume, Jan Paweł II, Kartezjusz, Søren Aabye Kierkegaard, Wilhelm Gottfried Leibniz, Emmanuel Levinas, Gabriel Marcel, Jean-Luc Marion, Friedrich Nietzsche, Maurice Nédoncelle, José Ortega y Gasset, Blaise Pascal, Josef Pieper, Platon, Plotyn, Franz Rosenzweig, Max Scheler, Lucius Annaeus Seneca (Seneka), Adam Smith, Wisława Szymborska, Pierre Teilhard de Chardin, Tomasz z Akwinu, Marek Tulliusz Cyceron, Voltaire, Simone Weil, François de La Rochefoucauld, Baruch de Spinoza, Dietrich von Hildebrand, Św. Augustyn
Ocena 6,2
Wypisy z ksiąg... Piotr Abelard, Arys...

więcej Więcej

Błyskotliwe teksty epistolograficzne na temat zepsucia instytucji kościoła (aktualne właściwie po dziś dzień w wielu kwestiach). Napisane ze swadą i niespotykanym w tym temacie humorem.

1918

Polemiczny utwór Błażeja Pascala, który zabrał głos w ostrym konflikcie pomiędzy jansenistami i jezuitami. Część argumentów przeciwko jezuitom została powtórzona przez papiestwo w momencie kasaty zakonu. Nie zmienia to faktu, że Prowincjałki są paszkwilem, które zostały dowiedzione krótko po wydaniu dzieła. Nawet Wolter, który nigdy nie taił swojej wrogości do kościoła...

Blaise Pascal (1623 -62), w i e l k i matematyk i fizyk, w następstwie doświadczonego przezeń w roku 1654 mistycznego przeżycia porzucił działalność naukową, poświęcając się filozofii i teologii. Z tego okresu jego życia pochodzą dwa najbardziej znane dzieła Pascala: "Prowincjałki" (1956 -57) oraz nigdy niedokończone "Myśli".
"Prowincjałki" to utwór ...

• Filozofia
  • Literatura francuska