Porno. Jak oni to robią?

Okładka książki Porno. Jak oni to robią? Robert Ziębiński
Okładka książki Porno. Jak oni to robią?
Robert Ziębiński Wydawnictwo: Mova reportaż
reportaż
Mova
2021-01-27
2021-01-27
seks

Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 2 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...

Córka stereotypów

Publikacja potrzebna, niewygodna, łamiąca stereotypy.

Publikacja potrzebna, niewygodna, łamiąca stereotypy.

Dobry przekrój rozmówców, ale pytania dość płytkie i mało angażujące. Dałoby radę o wiele więcej ciekawych rzeczy wyciągnąć, tym bardziej, że Autor jest przecież uznanym dziennikarzem.

ciekawe wywiady, ale mam wrażenie, że autor nie miał pomysłu na pytania do swoich rozmówców

Książka jest ładnie wydana w twardej okładce, zawiera zdjęcia osób, z którymi autor prowadzi wywiad. Jednak nie tego się spodziewałam. Czyta się szybko, ale jest dosyć nudna i monotonna. Raczej nie polecam.

Bardzo ciekawa książka, choć jest tutaj przedstawiona tylko jedna strona medalu- ta pozytywna. Szkoda, że autor tylko we wstępie przedstawił kilka przypadków wykorzystywania czy oszustw. Mógł jednak zagłębić ten temat bardziej. Samą książkę mimo to oceniam bardzo pozytywnie.

Zbiór wywiadów z gwiazdami porno. Przeprowadza je były naczelny polskiego Playboya. Rozmawia o tajnikach pracy, o ciężkich momentach, o backstage, organizacji, bezpieczeństwie i różnych dziwactwach tej branży. Do tej pory wszystko to było dla mnie jak „tajemnica sagali”. Ciężko zwykłemu śmiertelnikowi zrozumieć, że jest to praca jak każda inna i w filmach grają aktorzy, którzy w głównej mierze udają. Tak właśnie jest, a filmy porno nie powinny być filmami edukacyjnymi skoro to wszystko fikcja. Ciekawe rozszerzenie punktu widzenia o pracę w branży porno. Fajna książka. Polecam

Niestety ogromny zawód.:( Książka wydaje się pisana pod bardzo powierzchowną i nieuargumentowaną tezę: "porno jest dobre, a ludzie w nim pracujący normalni". Serio, prawie każdy bohater i bohaterka książki podkreślają, że są "normalniejsi" niż większość zwykłych ludzi. Strasznie razi ta próba wkładania się w ramki normatywności, tak jakby to samo w sobie było już dowartościowujące daną osobę. Zdecydowanie brakuje przekrojowego spojrzenia, autor rozmawia z ludźmi uprzywilejowanymi, dla których praca w porno była świadomym wyborem, a nie kwestią "być albo nie być". Brakowało mi też metaanalizy o charakterze moralnym, pytań dotyczących monetyzacji swojego ciała, co to znaczy dać wciągać coś najbardziej intymnego (ciało i jego akty) w logikę działania wolnego rynku. Tak samo nie przekonuje często pojawiający się w książce argument, że w biznesie pornograficznym, jak w każdej innej pracy kobiety są narażone na nadużycia seksualne i przemoc. Z plusów to wniknięcie do środowiska pornobiznesu od środka, rozmowa u źródła.

Książka pisana jest pod dwie tezy:
– Publicznie o porno mówi się tylko źle, więc ja przybliżę "jak jest" (tzn będę mówił tylko dobrze).
– O porno mówi się źle tylko z powodu religii, a wszelkie problemy psychiczne, behawioralne i socjologiczne są spowodowane „stygmatyzacją” pornografii przez religię i tępych ludzi, którzy krytykują coś, czego nie znają i nie rozumieją.
– Prócz tego cichym założeniem jest libertynizm (czyli antyreligijny i antyobyczajowy amoralizm) „wszystko dobre na co zgodzą się uczestnicy” (niezależnie od negatywnych skutków).

Wydaje się dość uczciwy we wstępie, ale to tylko ucieczka do przodu przed zarzutami o to, że nie dostrzega negatywów pornografii. Zarówno autor, jak i później jego rozmówcy, tylko lakonicznie wspominają coś o jakichś negatywach, problemach z płatnościami, ktoś tam miał niedogodności, ktoś tam został oszukany i kręcił coś na co się nie zgadzał – tak jakby to był rzadko spotykany margines. Ogółem to wymarzona praca dla każdego, kto nie jest zaczadzony religią. Tymczasem „sukces” odnosi tylko wierzchołek piramidy porno-biznesu, który zbudowany jest na ogromnej górze usypanej psychicznymi trupami. Macie internet, więc poszukajcie wywiadów z topowymi aktorkami i aktorami – niemal wszyscy zgodnie przyznają, że bez narkotyków nie da się długo wytrzymać w tym zajęciu. Wielu byłych aktorów chętnie opowiada o swoich doświadczeniach, aby przestrzegać młodych naiwniaków, ale nie pasowali do ideologii autora.

Rozmawiał z wieloma seksuologami i psychologami, ale „oni wszyscy się nie znają”. Dlatego wygrzebał jednego lewicowego z instytutu Kinseya*, oraz jednego polskiego lewicowego seksuologa, którzy powiedzą coś zgodnego z tezami autora. (Właściwie wstęp, oraz te dwie rozmowy z seksuologami, są jedynymi ciekawymi fragmentami książki). Z rozbrajającą szczerością przyznał jednak w kilku miejscach, że niemal całe polskie środowisko seksuologiczne jest negatywnie nastawione do pornobiznesu. Jednak nikomu z nich nie udzielił głosu.

Tu warto podkreślić, że zarówno autor, jak i wszyscy jego rozmówcy, jak mantrę powtarzają frazę, że ludzie, którzy źle wypowiadają się o pornoaktorach: „robią to, bo boją się czegoś, czego nie znają i nie rozumieją”. Jednocześnie głównym motywem książki jest ujadanie na religię, ale mogę się założyć, że żadna z tych osób nie ma zielonego pojęcia na jej temat: zwyczajnie się boją, bo jej nie znają i nie rozumieją.

Największy ubaw jest przy trzecim wywiadzie z transem. Szkoda komentować szczegóły.

Fundamentalnym problemem autora i jego rozmówców jest nie tyle pomijanie intymności, co jej zupełne nieistnienie w ich mentalności. Słowo to pojawia się (chyba) raz w całej książce w związku frazeologicznym „części intymne”. Za to niemal wszyscy "performerzy" szczerze przyznają, że są ekshibicjonistami i kochają komplementy i uwielbienie, których często łakną by podbudować swoją samoocenę (podręcznikowa próżność!). Nawet słownik PWN przy haśle ekshibicjonizm podaje: 1 «zboczenie seksualne [!!!] polegające na obnażaniu narządów płciowych w obecności obcych osób»; 2 «skłonność do ujawniania intymnych [!!!], drastycznych spraw».
To tak, jakby zawodowy złodziej dziwił się, że ludzie mają do niego pretensje, że ich okrada: „Nie bądźcie takimi materialistami! Przecież wasz Bóg kazał się dzielić”.

Kolejną, wzbudzającą wymioty, mantrą, jest: „religia mówi, że seks to zło; religia twierdzi, że seks to grzech”. Szkoda czasu na prezentowanie faktycznego, głębokiego stosunku religii chrześcijańskiej do aktu płciowego (że już nie wspominając wielu religii podnoszących akt seksualny wręcz do zbliżania się do bóstwa),ale ograniczę się do jednego cytatu z pierwszego rozdziału Pisma Świętego:
Rdz 1, 27-28 „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę. Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną (…)”.
Warto zauważyć, że mowa o seksie jest dokładnie po mowie o byciu obrazem i podobieństwem bożym. Jak sam seks ma być w tym świetle grzechem, to ja się za głowę łapię, jakimi półmózgami są osoby, paplające o religii uznającej seks za grzech. Nie podejrzewam, że autor i jego rozmówcy wiedzą czym jest purytanizm i gdzie miał miejsce (że już nie wspomnę o wczesnochrześcijańskich heretyckich sektach nawołujących do całkowitej wstrzemięźliwości i antynatlizmu).

Na koniec chciałbym podkreślić, że jaskrawo widać ingerencję autora w odpowiedzi rozmówców, aby wydawali się bardziej zrównoważeni i inteligentni, niż w rzeczywistości. Nie twierdzę, że każdy aktor prono musi być głupi, ale tylko tyle, że w tej książce wypowiedzi zostały przeredagowane.

Książka kończy się jakimś pseudośledztwem na temat tego, że religia nie tylko nie pomaga osobom z problemami okołopornograficznymi, ale wręcz szkodzi. Po co zapraszać do uczciwej rozmowy specjalistów, aby się wypowiedzieli sami za siebie? XD

*O Kinseyu i jego instytucie polecam dokument:
„Syndrom Kinseya”

--------------------------------

„Fantazje muszą być nierealistyczne, ponieważ w chwili gdy osiągasz to, czego szukałeś, już tego nie pragniesz. To, że kobiety marzą o brutalnym seksie, nie znaczy, że chcą go w rzeczywistości. To, że fantazjują o gwałcie, czy utożsamiają się z bohaterką książki, którą dominuje włoski ogier nie jest jednoznaczne z tym, że w prawdziwym życiu będą czekały na gwałty. Kto nie jest w stanie zrozumieć tej prawdy, zawsze będzie oburzony”. Jacques Lakan

Książka pisana jest pod dwie tezy:
–...

Reportaż na bardzo ciekawy i ważny temat. Nie powiedział bym, że już taki żadki temat, bo na polskim rynku czytelniczym zauważam dość duzo książek o tematyce okołoseksualnej. Zastanawia mnie jedynie, że wiele tych książek jest ocenianych dość mocno negatywnie, tutaj też to występouje jak czytam poniższe recencje. Niestety nie czytałem innych pozycji więc nie mam porównania ale ta książka, osobiście, mi się podobała.

Tak, wywiady, a raczej pytania autora są słabe i nudnawe przez to że się powtarzają i to powoduje, że spodziewamy się już odpowiedzi przy kolejnym wywiadzie. Dodatkowo są konstruowane tak jak by miały po części już na poczatku wybielić rynek pornograficzny, gdzie myśle, ze odpowiedź sama by wystarczyła przez osobe udzielającą wywiad.

Na pocżatku autora dobrze mi się czytało, z czasem była to troche rutyna, brakowało mi więcej faktów, liczb, mięsa. Nparwdę można było zrobić z tego coś bardzo mocnego, coś do czego można by było się odwoływać a tak to mamy poprostu książkę, oprowadzającą czym jest świat pornografi nie zagłębiającą się w to.

Brakuje mi np. opisów z pracy operatora, wizażystów, osoby pracująćej na stronie pornograficznej, byłych "redaktorów" świerszczyków itd. Większość osób w wywiadach (bardzo ciekawych i podziwiam, że autorowi udało się do nich dotrzeć) było jednak podobnych pod względem światopoglądowym co nużyło.

Ale i tak, fajnie mi się to czytało i miło spędziłem czas.

Dobra, wartościowa, potrzebna, edukacyjna książka, ALE wstęp od autora celowo wprowadza w błąd uprawiając cherry picking i manipulując faktami. Polecałabym po prostu nie czytać tego przydługiego wstępu, w którym pan twierdzi, że np uzależnienie od porno nie istnieje, a seksuolodzy się nie znają tak jak on, dziennikarz ;)

• Literatura faktu