Tu straszy, Sigge

Okładka książki Tu straszy, Sigge Lin Hallberg, Margareta Nordqvist
Okładka książki Tu straszy, Sigge
Lin HallbergMargareta Nordqvist Wydawnictwo: Mamania Cykl: Sigge (tom 8) Seria: Sigge literatura dziecięca
literatura dziecięca
2020-10-14
2020-10-14
Dorota Skowrońska

Okładka książki Nareszcie sigge Lin Hallberg, Margareta Nordqvist
Nareszcie sigge Lin Hallberg, Marga...
Okładka książki Skacz wysoko, Sigge Lin Hallberg, Margareta Nordqvist
Skacz wysoko, ... Lin Hallberg, Marga...
Okładka książki Przygoda z Sigge Lin Hallberg, Margareta Nordqvist
Przygoda z Sigge Lin Hallberg, Marga...

Elina, Hanna, Mattis i Agnes zaczynają naukę w trzeciej klasie oraz trzeci semestr w szkółce jeździeckiej. Każdy z nich ma swojego ulubionego konia na którym uczy się jeździć. Gdy do szkółki dołącza nowa dziewczyna imieniem Rosanna, Elina boi się o swojego ulubieńca.
To ona najlepiej wie jak z nim postępować. Niestety Rosanna nie rozumie, że kucyk nie lubi gdy się na niego krzyczy i używa palcata.
Przekonajcie się co się wydarzy dalej i jak będzie wyglądać Halloween w stadninie koni.

Książka dla prawdziwych miłośników tych czworonogów. Cała historia kręci się wokół stadniny, opieki nad kucykami oraz zawodów jeździeckich. Jak na książkę dla dzieci to jest w niej bardzo dużo fachowych określeń.
Autorka porusza temat konkurencji, zazdrości czy radzenia sobie w obliczu zmian.
Mi zabrakło trochę zabawnych momentów, ale 9-letniej córce książka się podobała, a to jest najważniejsze, w końcu lektura ta jest kierowana do dzieci, a nie do dorosłych.

Podczas kolejnych zajęć dzieci mają dosiąść innego kuca niż zazwyczaj. Elina obawia się rozstania z Sigge....

Elina, Mattis, Agnes i Hanna zaczynają właśnie trzeci semestr w szkółce jeździeckiej. Każda z nich ma swojego ukochanego konia. Elina uwielbia jeździć na Sigge i z całego serca chciałaby zostać jego opiekunką. Mimo że Sigge bywa nerwowy, czasem robi głupoty i nie lubi , gdy jego jeździec się złości, Elina jest oddana swojemu ulubieńcowi. Gdy w grupie jeździeckiej dziewczynek pojawia się Rossana, Elina czuje, że już nic nie będzie takie samo!

Gdy Rossana zbiera pochwały od instruktorki, a na kolejnej jeździe ćwiczy na Sigge, Elinie jest bardzo przykro. Owszem, dziewczynka wie, że powinna być miła dla nowej koleżanki, jednak złość i zazdrość sprawiają, że staje się dla niej nieprzyjemna. Jak to się stało, że lekcje jazdy konnej, które były do tej pory dla Eliny wielką przyjemnością, nagle stały się tak przytłaczające? I czy planowany z okazji Halloween wieczór duchów będzie udany?

„Tu straszy, Sigge” to świetna książka, skierowana nie tylko do miłośników jeździectwa, ale do wszystkich dzieci od 9. roku życia. Owszem, konie są tu zdecydowanym motywem przewodnim, jednak sama historia opowiada przede wszystkim o strachu przed zmianami, trudności z zaakceptowaniem tego, co nowe oraz o zazdrości. Jestem przekonana, że każde dziecko w wieku głównej bohaterki mierzy się z podobnymi problemami. „Tu straszy, Sigge” to kolejny świetny przykład szwedzkiej literatury dla dzieci, gdzie pisarz dotyka ważnych rozterek młodych ludzi.

Cieszę się, że autorka serii o Sigge tak świetnie wprowadziła jeździecki żargon do książki. Wierzę, że doceni to każdy młody miłośnik koni. Elina wraz z przyjaciółmi ze szkółki uczy się robić wolty, pokonywać cavaletti, a nawet skakać przez przeszkody. Opisy lekcji są bardzo profesjonalne i nie jest to przypadek! Lin Hallberg, która powołała do życia Sigge, była wcześniej instruktorką jazdy konnej. Nawet teraz, gdy zajmuje się pisarstwem, nadal mieszka w małym gospodarstwie, gdzie hoduje kuce szetlandzkie. I trzeba przyznać, że jej miłość do koni naprawdę czuje się w jej książkach!

„Tu straszy, Sigge” to naprawdę fantastyczna lektura. Wciągającej fabule towarzyszą proste, czarno-białe i pełne uroku ilustracje Margarety Nordqvist. Książkę czyta się naprawdę jednym tchem. Dodam, że nie znamy wcześniejszych przygód Sigge, a mimo to z łatwością odnaleźliśmy się w fabule. Z ogromną przyjemnością sięgniemy po wcześniejsze tomy!

• Biblioteka

Dodaj cytat z książki Tu straszy, Sigge