Upadek gigantów

Okładka książki Upadek gigantów
Ken Follett Wydawnictwo: Albatros Cykl: Stulecie (tom 1) literatura piękna
2010-10-04
Data 1. wydania:
2010-01-01
Zbigniew A. Królicki, Grzegorz Kołodziejczyk
literatura angielska I wojna światowa rewolucja październikowa

Fascynujaca powieść.

Fascynujaca powieść.

Fantastyczna książka. Przedstawia losy pięciu rodzin: amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Ukazuje m.in. zmiany społeczne, polityczne i obyczajowe mające miejsce na początku XX wieku. Bardzo interesujący jest wątek walki kobiet o prawa wyborcze.

Dla mnie jest to powieść bardziej historyczna niż obyczajowa ale oba wątki wspaniale się uzupełniają. Sięgam po kolejne części.

"Upadek gigantów" to kolejna rewelacyjna odsłona twórczości Folletta w wydaniu historyczno-obyczajowym. Tym razem akcja powieści rozgrywa się na tle pierwszej wojny światowej, w trakcie trwania której oblicze dotychczasowej Europy zmieniło się diametralnie.

Jest rok 1911, w którym to poznajemy pierwszych bohaterów opowieści. Rodzinę pewnego młodego walijskiego górnika, a także dwóch rosyjskich braci. Każdy z nich marzy o jak najlepszej przyszłości dla siebie. Na całym kontynencie już w tym momencie daje się odczuć pewnego rodzaju polityczne napięcie, z którego może już za chwilę rozgorzeć prawdziwe piekło. Gdy wkrótce później cały świat obiegnie wieść o zamachu na księcia Franciszka Ferdynanda, która stanowić będzie kluczowy powód do wojny, jej wybuch wraz z nastaniem lata 1914 roku stanie się w końcu faktem. I tak na wielu jej frontach w szranki obok lub naprzeciwko siebie stanie wielu bohaterów powieści Folletta. Wśród nich znajdzie się między innymi angielski hrabia, dla którego wygranie wojny będzie kwestią najwyższego honoru, rewolucjonista Grigori walczący po stronie rosyjskiej armii, a także pewien niemiecki oficer, będący w związku z jedną z angielskich arystokratek, walczących o prawa kobiet w Anglii. I choć jak zwykle postacie te pochodzą z przeróżnych warstw społecznych oraz odległych od siebie państw ich losy ze sobą nawzajem się przeplatają, tworząc niezwykle spójną, fabularną, wielowątkową całość. Jesteśmy jednocześnie świadkami rozgrywających się potyczek na całej światowej scenie politycznej. Zwiedzamy londyńskie salony, Biały Dom, gabinety Wersalu, a także zaglądamy wprost do wojennych okopów, czy wraz z rewolucjonistami udajemy się do Petersburga.

Follett po mistrzowski prowadzi czytelnika przez meandry ogarniętej wojną Europy i Ameryki. Robi to w sposób interesujący, za sprawą wartkiej akcji i nietuzinkowych bohaterów zarówno tych fikcyjnych, jak i postaci historycznych. W swych powieściach o charakterze historycznym nie ma sobie równych. Czytając ten dość pokaźnych rozmiarów utwór niemalże na każdym kroku możemy czuć się tak, jakbyśmy znajdowali się bezpośrednio w samym środku akcji, tuż obok jej głównych bohaterów. Ot taką moc ma słowo i wyobraźnia tegoż autora. Polecam gorąco powieść, tym jeszcze niezdecydowanym, a jeszcze bardziej jej superprodukcję w postaci słuchowiska z najlepszą obsadą narracyjną na świecie - Krzysztofem Gosztyłą. RE-WE-LA-CJA!!!

Nie zmęczyłam. Rozczarowanie.

Nie zmęczyłam. Rozczarowanie.

Nie przepadam za obwoływaniem książek mianem ‘epickich’ czy ‘monumentalnych’, bo określenia te w moim odczuciu ocierają się o banał. Ale zasób mojego słownictwa pozostaje bezradny w obliczu potężnego gabarytu i bezmiaru treści zawartych w tomiszczu Kena Folletta „Upadek gigantów”.
Jeśli książki to „bramy, przez które wychodzimy na ulice(...) i pomnażamy swoje życie razy tysiąc”, to założyć musimy, że niektóre pozycje posiadły te matematyczne zdolności w stopniu większym aniżeli przeciętne, i umożliwiają czytelnikowi zwielokrotnienie własnych doświadczeń życiowych nie tysiąckrotnie, ale o jakiś milion razy. I to właśnie czyni Follett, porywając się na rzecz śmiałą – panoramiczne sportretowanie sześciu narodów (Amerykanów, Anglików i Szkotów, Francuzów, Niemców i Austriaków, Rosjan oraz Walijczyków) w latach 1911-1924. Zamysł to tyleż odważny, co i ryzykowny, bo pisząc o tak obfitym w wydarzenia okresie historycznym i gromadząc na łamach swojej powieści tak szeroką gamę bohaterów, pisarz popaść mógł w tendencyjność i powierzchowność. Ale koronkowa robota Folletta w dziedzinie historii procentuje i czytelnik zostaje porwany w wir wydarzeń znamionujących upadek słynnej belle epoque, mając poczucie, że jest blisko decyzji podejmowanych na najwyższych szczeblach państwowych uwikłanych w konflikt narodów, ale i zachowuje łączność z problemami przeciętnych ludzi, ‘everymanów’ tamtej epoki.
Czy to na froncie, czy na bolszewickim wiecu, formując Ligę Narodów albo tworząc ruch sufrażystek, zręcznie przeplatając losy postaci fikcyjnych z postaciami historycznymi, rzucając wymyślonych bohaterów w sam środek wydarzeń historycznych o wielkiej wadze, Follett ani na chwilę nie zapomina o tym, jak tworzy się bestseller. Powieść podręczniki do nauki historii przypomina tylko gabarytem, bo napisana została tak, by czytelnik dosłownie nie mógł się od niej oderwać. Wątki obyczajowe nie ustępują wojennym, wydarzenia społeczne i polityczne komplikują historie miłosne; pisarz nie zaniedbał nawet fanów literatury erotycznej.
„Upadek gigantów” to jedna z tych książek, które swoim potężnym rozmiarem mogą zmęczyć dzierżącego je w ręce, ale jednocześnie łechcą i rozpieszczają jego czytelniczą duszę.

Genialna książka

Genialna książka

Fantastyczna historia! Cudownie polaczenie faktow i fikcji, mimo wielowatkowosci wszystko w jakis sposob sie laczy. Follett kreuje ciekawe, wyraziste postacie, dodatkowe mozna wiele dowiedziec sie o tle historycznym, bo z tego co wiem nie ma tu wielkich odchylen od prawdy. I wojna swiatowa nie byla dotad az tak wdziecznym tematem dla szeroko rozumianej kultury, wiec podanie historii w ten sposob, w Jaki zrobil to autor jest niezwykle przystepne.
Jeden minus- wszystko, w kazdej rodzinie, kreci sie wokol polityki. Przy stole rozmawia sie o polityce, w pracy, podczas spotkan towarzyskich, doslownie wszedzie. Nieco meczace

Ken Follett ma dar wplatania fikcyjnych historii poszczególnych ludzi, w fakty historyczne.
Jak doszło do wybuchu I wojny światowej i jak żyli ludzie na początku XX wieku, w różnych krajach - mających się za potęgi swoich czasów. Trzeba słuchać uważnie, by się nie pogubić, w losach występujących 5 postaci i ich rodzin.
Lubię słuchać Folletta bo jego nadwornym lektorem jest K. Gosztyła, a tym razem mamy plejadę jeszcze innych czytających; czyli spektakl dźwiękowy - miodzio.

Lubię słuchać Folletta bo jego nadwornym lektorem jest...

Trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Trzyma w napięciu do ostatniej strony.