Upadek gigantów

Stulecie (tom 1)
literatura piękna
Zbigniew A. Królicki, Grzegorz Kołodziejczyk
literatura angielska I wojna światowa rewolucja październikowa

Wspaniała historia bazująca na historycznych wydarzeniach. Godne polecenia każdemu.

Obszerna, ale czyta się bardzo szybko. Niektóre momenty trochę nużące, szczególnie rewolucja w Rosji. Niemniej czekam na drugą część

Osiem gwiazdek za historię i narrację Krzysztofa Gosztyły. Trzy gwiazdki za innych aktorów. Czasami nie dało się tego słuchać, bo aktorzy czytali wszystkie swoje linie dialogowe takim samym tomek głosu. Okropne.

Sama książka to świetna lekcja historii. Follett potrafił połączyć narracyjnie wszystkich aktorów sceny wojennej,co jest sztuką niełatwą.

Pierwsza wojna światowa z perspektywy ludzi wyjątkowych i najzwyklejszych, których życie wplecione w wyjątkowe wypadki początku XX wieku zmienia bieg historii. Upadek arystokracji i początki brytyjskiego socjalizmu, prawa kobiet i rewolucja bolszewicka, a w tle wielkie namiętności przedzielone frontem, a w oddali Ameryka marzeń i możliwości.

Z punktu widzenia podstawowych...

W tej książce nie jest ważna trochę telenowelowa fabuła, a atmosfera, którą stworzył Follet. Dla wielu pikantne opisy były właśnie potwierdzeniem badziewności tej książki, ale bohaterowie wykluczają to. Świetnie odtworzona atmosfera starej Anglii i Walii, jeśli ktoś to polubi, to połknie cały ogrom stron jednym tchem.

Poprzednie ksiazki tego autora czytalem dawno, ale mniej wiecej wiedzialem czego sie spodziewac. Nie zawiodlem sie- lektura jest wciagajaca, wielowatkowa, oczywiscie wszystko ukazane jest z roznych perspektyw. Bardzo podobalo mi sie, w jaki sposob autor sportretowal zmiany jakie zachodzily w spoleczenstwach: nagle, troche dzikie w rosyjskim, a takze powolne, stopniowe w...

Książka dobra, ale chyba mnie przerosła. Trudniejsza w ogarnięciu niż "Filary Ziemi". Bardzo podobały mi się przygody bohaterów wymyślonych przez Folletta, mniej już tych prawdziwych. Chyba nie będę czytał dalszych części. Chętnie natomiast wrócę do mnichów z Filarów Ziemi.

Wspaniała fabuła i wciągające historie miłosne to wielke zalety tej powieści. Bohaterowie z krwi i kości reprezentują różne narody i pochodzą z różnych kręgów społecznych. Przeżywają różne perypetie i zmagają się z wojną. Największą zaletą książki - według mnie - jest solidna dawka historii. Rola taksówkarzy w bitwie nad Marną, rewolucje w Rosji, powstanie Ligi Narodów-...

"Upadek gigantów" to pierwsza cześć napisanej z dużym rozmachem trylogii "Stulecie". Autor przedstawia czytelnikom losy głównych bohaterów żyjących w krajach, które stały się głównymi beneficjentami europejskiego ładu, ustalonego na Kongresie Wiedeńskim. Po blisko stu latach stary porządek zaczyna coraz bardziej trzeszczeć w szwach, a świat nieuchronnie zmierza ku wielkiej...

Kawał dobrej książki, miejscami trochę za dużo polityki ale ogólnie szybko się czyta. Polecam ;)

Dyskusje

3 390