Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty

Okładka książki Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty Katarzyna Nowakowska-Sito
Okładka książki Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty
Katarzyna Nowakowska-Sito Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury Seria: 20 lat XX wieku sztuka
sztuka
20 lat XX wieku
Narodowe Centrum Kultury
2020-06-17
2020-06-17
sztuka dwudziestolecie międzywojenne

Okładka książki Majka Jeżowska poleca. Wielki śpiewnik dla dzieci i młodzieży Majka Jeżowska, Katarzyna Nowakowska-Sito, Renata Szczypior, Wojciech Wojakowski
Majka Jeżowska... Majka Jeżowska, Kat...
Okładka książki 100 najsłynniejszych obrazów świata Dariusz Konstantynów, Katarzyna Nowakowska-Sito, Małgorzata Omilanowska, Stanisław Szabłowski, Katarzyna Zalewska-Lorkiewicz
100 najsłynnie... Dariusz Konstantynó...

Sztuka, która nie jest tylko malarstwem. Zachwycił mnie rozdział o afiszach reklamowych i transatlantykach. Każdy rozdział to pigułka, która prowokuje, aby samemu pogłębiać proponowane tematy. Czuję niedosyt w przedstawieniu sylwetek artystów, ale chętnie sięgnę po książki poświęcone konkretnym postaciom np. Zofii Stryjeńskiej.

Nowatorstwo i awangarda

Okres międzywojnia przyniósł znaczne ożywienie w kulturze, to właśnie wtedy tworzyli najwybitniejsi. O dziełach znakomitości pisze autorka, zachęcając czytelnika do poszukiwań artystycznych. Siła oddziaływania na odbiorcę była ogromna: plakaty, prospekty.

Publikacja obfituje w mnóstwo ciekawostek, np. czy wiedzieliście, że miłośnikiem filmów animowanych Walta Disneya był sam Józef Piłsudski?

Dziecięca kultura popularna utożsamiana była z komiksami, na tym polu prym wiódł Marian Walentynowicz wespół z Kornelem Makuszyńskim. Przygody bohaterów zazwyczaj miały szczęśliwe zakończenie.
W latach 1938-1939 ukazywało się pismo ,,Gazetka Miki'', skierowane było do dzieci. Różniło się jednak od amerykańskiego pierwowzoru, w trosce o młode pokolenie, zrezygnowano z poszczególnych tekstów. Pojawiały się za to nieco ambitniejsze opowiastki pióra Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima.

Katarzyna Nowakowska- Sito zwraca uwagę na abstrakcjonizm czasów XX wieku, awangardę i jej rolę w kształtowaniu trendów (porzucenie tradycyjnych form). Pojawiają się Witkacy i Strzemiński jako kluczowi przedstawiciele tegoż nurtu, bazującego na indywidualnych środkach wyrazu. Czy w ogóle pamiętamy o genezie terminu awangarda, wywodzącego się z nomenklatury wojskowej i oznaczającego przednią straż? Władysław Strzemiński jasno wyraził swój styl, nazywając go unizmem (tj. kwadratowe płótna utrzymane w jednolitej barwie).

Zainteresował mnie rozdział, w którym scharakteryzowano umeblowanie ''pokoju dla kawalera''; komplet ten zaprojektował Czesław Knothe i składał się z: biurka z blatem do pracy, półki na książki, krzesła i szafy. Zestaw odznaczał się prostotą oraz bezpretensjonalnością, ujmował również naturalnością i schludnością. Stawiano na harmonię i estetykę.

Kilka zdań poświęcono niemieckiemu ośrodkowi naukowemu Bauhaus, dyktującemu nowe trendy.

Co wiemy na temat ''księżniczki sztuki polskiej"? Mowa oczywiście o Zofii Stryjeńskiej, od dziecka przejawiającej talent plastyczny. Przyszła artystka studia podejmuje, będąc... przebraną za chłopaka. W owym czasie w Niemczech kobiety nie mogły studiować.

Omówienie kluczowego dorobku skłania do dalszych poszukiwań i namysłów nad sztuką XX wieku; na końcu oryginalnego opracowania zamieszczono podręczny słowniczek objaśniający ewentualne zawiłości. Po każdym z rozdziałów znajdziemy specjalny szkicownik pozwalający rozwinąć potencjalne talenty. Możemy puścić wodze fantazji i wymyślić hasło reklamowe (a nawet produkt!) bądź zaprojektować wnętrze, świetna zabawa po pracy. Jak wyglądałby projekt Waszego menu i czy zyskałby aprobatę pasażerów ''Batorego"?

Miłym dodatkiem do książki był zestaw składający się z notesu i artykułów piśmienniczych.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl. Tekst został wyróżniony przez redakcję portalu.

Nowatorstwo i awangarda

• My Precious!