Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne

Okładka książki Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach Patronat Logo
Patronat Logo
2021-01-14
2021-01-14
psychologia stres

Okładka książki Kod płodności Ewa Kempisty-Jeznach, Ireneusz Marek Salata
Kod płodności Ewa Kempisty-Jeznac...
Okładka książki Pytania o męskość. Kamil Pawelski w rozmowie z dr Ewą Kempisty-Jeznach Ewa Kempisty-Jeznach, Kamil Pawelski
Pytania o męsk... Ewa Kempisty-Jeznac...

Wyróżniona opinia i

Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne

przeczytanych książek 433 napisanych opinii 432

Ważny temat, konkrety, nie szarlataneria, ale sposób narracji i postawa jak do dziecka, a nie dorosłego uwiera.

To była bardzo ciekawa pozycja. Dużo się z niej dowiedziałam, ale nie wzbudziła ona we mnie jakiegoś zachwytu. Na pewno jest to książka, która wiele uświadamia - m.in. to, że nie za każdą dolegliwością kryje się od razu poważna choroba.

Wytrzymałam do szóstego rozdziału. Napisane nudno, autorka ma dziwną manierę wypowiadania się na temat swoich pacjentów, która do mnie nie przemawia. Lektorka audiobooka jest BEZNADZIEJNA, nie da się tego słuchać.

Tajemnica lekarska ? A co to takiego ?
Poznajemy intymne, prywatne sekrety dotyczące życia pacjentów autorki książki.
Szczerze to nie chciałabym jako pacjentka przeczytać o sobie w tej książce.
Ciągłe wspominki o COVID…
Jestem na nie

Tajemnica lekarska ? A co to takiego ?
Poznajemy intymne, prywatne sekrety dotyczące życia pacjentów autorki książki.
Szczerze to nie chciałabym jako pacjentka przeczytać o sobie w tej książce.
Ciągłe wspominki o COVID…
Jestem na nie

Napisana bardzo niezrozumiałym językiem, a poza tym czy można wyciągać tak otwarcie, na światło dzienne przypadki swoich pacjentów? Pisać o tym, że Pan Janusz chorował na to i na to, z dokładnością gdzie, jak, i dlaczego? Hmm!...

Książka ta jest niejako zapisem przebiegu wizyt kilku pacjentów, którzy borykają się z chorobami psychosomatycznymi. Co to może oznaczać? Kolokwialnie można to ująć w krótkim stwierdzeniu: człowiek jest fizycznie zdrowy, ale choruje jego głowa. I tak oto. Mamy do czynienia z wysypkami, bólami w klatce, bólami brzucha, szumem w uszach – jednak to tylko niektóre z dolegliwości pacjentów Ewy Kempisty-Jeznach.

„Najwiekszy błąd w leczeniu ciała ludzkiego polega na tym, że lekarze nie znają całości. Żadna część nie będzie zdrowa, dopóki całość nie będzie zdrowa”

W jaki sposób w ogóle dochodzi do tego, że to, co przeżywamy i czym zajmujemy swoje myśli, jest przenoszone na nasze ciało? Że samopoczucie ma odbicie w zadowoleniu, bądź niezadowoleniu? Jak nasze myślenie może wpływać na organy i komórki, na hormony i neuroprzekaźniki? Na te i inne pytania pomoże odpowiedzieć właśnie lektura tej książki.

Autorka podaje szereg pomysłów na to, jak można siebie wspomagać poprzez techniki relaksacyjne, dystansowanie się od tego, co nas w życiu spotyka. Na uwagę zasługuje:

- mindfulness
- joga
- medytacje
- trening autogenny Schultza
- progresywna relaksacja mięśni Jacobsona

Moim zdaniem warto również skorzystać z autorskiego algorytmu Ewy Kempisty-Jeznach 5S. Autorka uważa, że System 5S „rządzi jakością życia człowieka” i ja przychylam się do tego stwierdzenia. Spójrzmy, mamy 5 x „S”:

S – Stres
S – Sen
S – Seks
S – Sport
S – Sposób odżywiania

Stres jest w tym zestawieniu jedyną negatywną pozycją, taką kontrapozycją do Snu, Seksu, Sportu i Sposobu odżywiania. Te 4 ostatnie czynniki mamy postawić przeciwko stresowi, mają być naszą bronią w walce ze stresem (oczywiście pamiętajmy o balansie, bo nadmiar nawet dobrych rzeczy również może szkodzić!). Dobry SEN, czyli taki, który nie trwa ani za długo, ani za krótko, przynosi ze sobą niezbędne – regenerację i odpoczynek – ale też pozwala zachować naszemu organizmowi (i mózgowi) możliwość do efektywnej pracy. SEKS z kolei, dzięki uwalnianym podczas zbliżenia hormonów, pozytywnie wpływa m.in. na motywację. Natomiast SPORT i płynąca z niego „wewnętrzna morfina” może mieć swój udział w radzeniu sobie ze stresem dnia codziennego. I wreszcie SPOSÓB ODŻYWIANIA – tutaj mamy, moim zdaniem, największe pole do popisu – wystarczy znajomość siebie, swoich dolegliwości, potrzeb i garść wiedzy w kierunku produktów, które będą nam sprzyjać, jak również tych, które nie są dla nas przyjazne i trzeba się im bliżej przyjrzeć – czy nie zajmują w naszej diecie zbyt dużo miejsca? Może czas coś pozmieniać?  Pamiętajmy, że „diety cud” nie istnieją i tylko trwała zmiana stylu życia ma szansę wnieść coś dobrego…

Sporo stereotypów, zmień to czy tamto, pani doktor nieco zarozumiała, może nie lekceważąca innych specjalistów, ale udowadniająca, że to ona ma rację, że wszystkiemu winien jest stres. Warto przeczytać i uświadomić sobie pewne nietypowe reakcje organizmu, książka jednak Ameryki nie odkrywa. Brakowało mi również głębszego rozwinięcia tematów.

Średnia, ale biorąc pod uwagę, że płynie na obecnych trendach wpływu stresu na ciało, można od niechcenia przeczytać. Plus za krótkie rozdziały.

Otwiera oczy.

Otwiera oczy.