Początki. Opowieść o tym, jak Ziemia nas stworzyła

Okładka książki Początki. Opowieść o tym, jak Ziemia nas stworzyła Lewis Dartnell
Okładka książki Początki. Opowieść o tym, jak Ziemia nas stworzyła
2020-10-12
2020-10-12
2019-01-31
9788382020366

Bardzo ciekawa o początkach społeczeństw i mechanizmach, które mogły doprowadzić do powstania ziaren cywilizacji. Teoria płyt tektonicznych jako katalizatorów skoków rozwojowych jest niespodziewana, ale interesująca.

W drugiej połowie odjeżdża bardziej w kierunku historii, ale jest to przejście tak zgrabne, a całość tak wciągająca, że zdałem sobie sprawę dopiero pod koniec. Nie, żebym nie czytał uważnie, tylko tak dobrze napisane :)

Książka przedstawia jak fakt, że ewoluowaliśmy na ziemi wpłynęło na to gdzie się osiedlaliśmy, jak żyliśmy, z jakich materiałów korzystaliśmy aby się rozwijać.
Książka skupia się przede wszystkich na problemach geologicznych i klimatycznych dodatkowo wskazując na ich wpływ na ewolucje życia na ziemi i wpływ tych trzech elementów na historię ludzkości.
Autor pisze ciekawie i przystępnie.
Mój problem z książką wynika z faktu, że geologia i klimatologia (podstawowy temat książki) mają problem aby utrzymać moje zainteresowanie. Przeczytałam tą książkę ponieważ bardzo podobała mi się autora kolejna książka "Being Human: How our biology shaped world history", skupiająca się na biologi i historii, które bardziej mnie interesują.
Pomimo mniej ciekawych tematów ( z mojego punktu widzenia) autor potrafi przedstawić problemy w interesujący i zrozumiały sposób toteż osoby zainteresowane tymi tematami mogą ocenić tę książkę znacznie wyżej.
Dla mnie najbardziej interesująca była propozycja autora, że to konieczność życia w zmieniających się szybko (jak na ewolucję) warunkach klimatycznych spowodowała rozwinięcie się inteligencji człowieka - przetrwały osobniki, które nie potrzebowały ewolucyjnej adaptacji do zmieniających się warunków do przetrwania (ewoluowały, aby się samodzielnie przystosowywać).

Autor pisze ciekawie...

Świetnie napisane,dobrze się czyta,płynnie tematy wyjaśniają zagadnienia,dla osób z otwartymi umysłami obowiązkowa lektura poszerzająca horyzonty myślowe

Zwięźle, przejrzyście i na temat

Zwięźle, przejrzyście i na temat

Takie książki popularnonaukowe chcemy czytać!

Jest teza, jasna, która jest osią książki i na niej autor buduje jasny przekaz. Gdy jest taka oś, można dołożyć do pieca z faktami, nawet specjalistycznymi, bo Czytelnik wie, o co walczy :)

Tu teza jest, że Ziemia nas stworzyła i na kolejnych stronach widzimy przykłady tego, jak historia sprzed setek milionów lat wpływa na temperaturę w metrze w Londynie (kto jechał Central line- czerwona linia - to wie o czym mówię:))

Rozdział o Ziemi jako maszynie wiatrowej, pokazujący jak kierunki wiatrów i prądów ukształtowany rozwój wlk odkryć geograficznych i skąd w ogóle się wzięły - rozwala bank! wreszcie cos z tego zrozumiałam i jeszcze bardziej doceniłam Klubów Magellanów itd

Takie książki popularnonaukowe chcemy czytać!

Autor w sposób niezwykły opisuje historię człowieka nierozłącznie związanego z historią Ziemi. Zadziwiające jest to z jaką łatwością opisuje kolejne tematy przeplatając swoją myśl zagadnienami z różnych dziedzin nauki. Świetnym tego przykładem jest barwny opis portugalskich odkryć morskich, aby ostatecznie wyjaśnić w jaki sposób działają różne strefy wiatrów i prądów morskich.
Książka oferuje sporo wiedzy, która pobudza do myślenia i pozwala zrozumieć otaczający nas świąt. Niekiedy wiedza ta jest dość zaskakująca. Choćby pochodzenie wielbłądów i ich tajemnicze zniknięcie z pewnej części globu lub przyczyna rożnicy cywilizacyjnej państw arabskich w stosunku do kultury Zachodu, czy opinia autora nt. globalnego ocieplenia w stosunku do obecnego stadium cyklu Milanovicia. To tylko kilka przykładów, których w książce jest mnóstwo.
Widziałem sporo przychylnych opinii nt. tej książki, ale nie spodziewałem się po niej aż tyle, ile w rzeczywistości zaoferowała.

Są takie książki, które trzeba przeczytać w życiu, niezależnie od poglądów, wykształcenia, czy znajomości tematu. Bowiem tworzą świadomość nas samych siebie i rodzą pokorę w stosunku do kruchego życia. Oraz uczą myśleć.

Opowieść o powstaniu gatunku ludzkiego, ale co ważne - w połączeniu ze zmianami klimatyczno-geograficznymi. Czyli wpływ zmian środowiska na ewolucję. Przy czym nie jest wcale toporna do zrozumienia, czyta się niesamowicie lekko.
Przejście przez tektoniki płyt, epoki lodowcowe, ruchy planety, jak prawie nasz gatunek wymarł, pierwsze rolnictwo, trzeci biegun ziemi, powstanie minerałów, metali.
Mamy także najważniejsze wydarzenia w historii ludzkości, jak upadek Rzymu, epidemie dżumy, przedstawione w kontekście zmian klimatu, jako jednych z czynników, które mogły mieć wpływ na wydarzenia.

Gratka, majstersztyk.
Jak Rzymianie odkryli Amerykę - dlatego warto przeczytać.

Jest to książka o tym, skąd przyszliśmy, jest ona również o tym, jak daleko udało nam się dojść, ale mówi także o tym, jak skutecznie sabotujemy sobie samym drogę ku przyszłości...

Planeta, która nas stworzyła, a może raczej pozwoliła nam zaistnieć, musiała przejść wiele różnych zmian, abyśmy mogli dojść do punktu, w którym jesteśmy teraz.
Wszystkie te zmiany działy się przed nami, z czasem również obok, a nawet mimo nas, a teraz są to już zmiany w nas i przez nas!

Miliardy lat ewolucji astronomicznej, geologicznej, chemicznej, klimatycznej, biologicznej i wreszcie kulturowej a wszystko to po to, abyśmy doszli do pewnego punktu...
Punktu, w którym z maniakalnym uporem kilofami swej opętańczej chciwości rozwalamy drogę, która jeszcze przed nami, drogę w przyszłość, Homo Sapiens, ale czy na pewno?

Lewis Dartnell w swej niesamowitej, fenomenalnie wręcz udokumentowanej opowieści (ponad 20% objętości tej publikacji to bibliografia!) krok po kroku prezentuje nam historię naszej planety i naszą w niej rolę.
Z niebywałą subtelnością i wyczuciem tłumaczy skomplikowane zagadnienia i problemy używając słów tak przyjaznych czytelnikowi, że nawet zupełny laik bez kłopotu może podążać płynnie za tokiem narracji.

Praca to zaiste wspaniała i ważna, prezentująca całą masę subtelnych zależności dzięki, którym mieliśmy szansę zaistnieć na błękitnej planecie, trzeciej planecie od słońca.

Co zrobimy z tą szansą?
Czy jesteśmy cywilizacją, która skanibalizuje samą siebie?
Czas pokaże...

Serdecznie polecam, jedna z najlepszych prezentacji nauki popularnej ever!

Wszystkie te zmiany działy się...

Według Biblii świat, a w tym i człowieka, w ciągu sześciu dni stworzył Bóg. Fakty w postaci wykopalisk ukazują jednak, że to, czym do tej pory karmiła ludzi wiara, dalekie jest od prawdy. Ziemia jako planeta kształtowała się miliardy lat, a czas człowieka to zaledwie ułamek całego jej żywotu. Jednak jak to się stało, że rasa ludzi pojawiła się na świecie? Co miało na to wpływ i kiedy właściwie to się stało? Zastanawialiście się kiedyś nad tym?

Przyznam, że od zawsze ciekawiły mnie tego typu publikacje i wywody naukowe, bo że wizja świata przedstawiona w wyżej wspomnianej publikacji daleka jest od czegokolwiek, wiedziałam już jako dziecko. Dlaczego? Kochałam dinozaury i jakaś część tej miłości została mi do tej pory. A jak wiecie, w chrześcijańskim opisie stworzenia, nie ma żadnej wzmianki o tych wielkich gadach.

Książka Lewisa Dartanella miała więc zaspokoić moją ciekawość i uzupełnić luki w wiedzy otrzymanej na różnych etapach edukacji. I tak oto odbyłam szalenie ciekawą podróż do chwili pojawienia się pierwszych homininy, czyli mniej więcej 4,4 miliona lat wstecz. Autor w sposób ciekawy i na tyle przystępny jak bardzo to możliwe, opowiada jak „krok po kroku”, ewoluowali nasi praprzodkowie, jak się przemieszczali, by lokacja ludzkich siedzib wyglądała tak, jak ma to miejsce współcześnie.

Autor opowiada o tym, jak ta ewolucja zachodziła i jak zmieniały się Ziemia, która różni się od tej, którą zamieszkiwali pierwsi przedstawiciele homininów. Zmiany więc dotyczyły nie tylko nas, ale świata w ogóle.
Lewis Dartnell zwraca uwagę, jakie zjawiska geologiczne miały wpływ na życie na ziemi. Właściwie jakie mają nadal. Jaki wpływ na rozwój ma ukształtowanie terenu i zmiany klimatyczne oraz w późniejszych czasach dostęp do surowców i złóż potrzebnych do rozwoju technologicznego i gospodarczego.

Ale nim ludzie zaczęli budować wieżowce i konstytuować pierwsze urządzenia musieli udomowić nie tylko zwierzęta dla ich mięsa, skór, mleka, jaj itd., ale także rośliby, by móc wyżywić swoją społeczność i móc się rozwijać. A w międzyczasie nauczyć się wykorzystywać dostępne zasoby, by, co tu dużo pisać, ułatwiać sobie życie.

Zdecydowanie Początki. Opowieść o tym, jak Ziemia nas stworzyła nie jest lekturą na raz, bo zakres materiału omawianego na jej kartach jest... dość obszerny. Książką tą należy się delektować. Dawkować sobie dzień po dniu dłuższe i krótsze fragmenty, by nie czuć się przytłoczonym i nie przeciążać głowy, bo niestety, ale nie da się uniknąć w takich publikacjach pojęć ze świata nauki, tak dalekich laikom, którzy tylko liznęli historię ludzkiego gatunku.
A wówczas okaże się, że czas spędzony z tym tytułem to coś więcej niż zdobycie nowej, poszerzonej wiedzy, a realnie fascynująca podróż w przeszłość, która uświadamia, jakie mieliśmy szczęście, że pojawiliśmy się na Ziemi, a my współcześni, że żyjemy w takich czasach, kiedy dostęp do wiedzy jest na wyciągnięcie ręki...
Choć oczywiście czasy, w jakich żyjemy, nie są wolne od wad, tak jak i my ludzie, bo to nasza działalność i działalność naszych przodków doprowadziła do tego, jak zmienia się klimat na Ziemi.

"POCZĄTKI" LEWIS DARTNELL
Opowieść o tym, jak ziemia nas stworzyła.

Książka należy do literatury popularnonaukowej. Wszystko opisane jest w sposób konkretny, rzeczowy, sensowny. Nie ma tu miejsca na domysły i spekulacje.
Jest też dużo ciekawostek i wcześniej nieznanych mi faktów.

Jak Ziemia kształtowała życie ? Wiemy, że z natura nie wygramy, natomiast ona sobie świetnie poradzi z nami.

Genialna podróż po historii Ziemi.
Naukowe podejście do tematu powstania Ziemi pokazane w sposób bardzo lekki i zrozumiały.
Autor ma dar pisania o rzeczach ważnych w sposób mądry i niezwykle czytelny. Nic tutaj nie nudzi, wręcz przeciwnie z każdą stroną robi się coraz ciekawiej.
Poznamy od samego początku jak został stworzony nasz gatunek.
Zapoznamy się z cyklami natury i tym jaki mają wpływ na wszystko właściwie.
Ta niebywala podróż po kontynentach pozwoli nam cofnąć się tam, gdzie wszystko się zaczęło.
Poznamy odpowiedź na bardzo ważne pytania np. "Dlaczego świat jest jaki jest ? Nie będzie to filozoficzne rozważanie, lecz naukowe podejście do tematu
Dlaczego Ziemia doświadczyła długotrwałego ochłodzenia i spadku wilgoci w ciągu ostatnich kilkudziesięciu milionów lat ?Jaki miało to wpływ na ewolucję gatunków roślin i jak nauczyliśmy się wydobywać i wykorzystywać najrozmaitsze metale ze skorupy ziemskiej, co miało wpływ na rewolucję w zakresie wytwarzania narzędzi i rozwijania technologii.

Dowiemy się też w jaki sposób dzieje Ziemi wpływają na obecne problemy geostrategiczne i na politykę.

I pytanie najważniejsze - Jakie procesy zachodzące na planecie napędziły ewolucję ludzkości ?

Przyznacie, że pytania te budzą niesamowitą ciekawość.

Te ponad czterysta stron zawiera  dziewięć rozdziałów dotyczących :Stworzenia naszego gatunku, Kontynentalne wędrówki, Dar od natury, Geografia mórz, Czego używaliśmy jako budulca ?, Świat metali, Jedwabne szlaki i ludy stepowe, Świat jako maszyna wiatrowa i epoka wielkich odkryć geograficznych i ostatni rozdział "Energia".

Dobrze, że autor bardzo mocno podkreślił jak ogromny wpływ ma ludzkość na środowisko naturalne. Nastąpił gwałtowny przyrost ludzkości świata, zużywamy coraz więcej zasobów, coraz sprawniej pozyskujemy energię. Zbudowane przez nas miasta, drogi, tamy na rzekach, przemysł skutkuje tym, że zmieniają się krajobrazy i ulega zmianie globalny klimat, przyczyniający się do wymierania niektórych gatunków. Jako gatunek jesteśmy wciąż nierozłącznie związani z Ziemią. Jej dzieje są w nas zapisane. I odwrotnie - to co robimy ma wpływ na środowisko naturalne.

Lektura ta daje do myślenia. Zarówno nad początkiem wszystkiego, ale i nad tym do czego dążymy.
Jest jeszcze czas, abyśmy zadbali o naszą Ziemię i jej potrzeby.

"POCZĄTKI" LEWIS DARTNELL
Opowieść o tym, jak ziemia nas stworzyła.

Jest też dużo ciekawostek i wcześniej nieznanych mi faktów.

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia