ROZWIŃ ZWIŃ

Okładka książki Miłość w Auschwitz. Edward Galiński, Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od śmierci
Francesca Paci Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
2020-08-13
Katarzyna Skórska
literatura włoska miłość Auschwitz

więcej Więcej

"Miłość w Auschwitz to autentyczna historia Mali Zimetbaum i Edwarda Galińskiego,których mimo uwięzienia w obozie śmierci połączyło uczucie.
Francessca Paci to włoska dziennikarka,która zgromadziła wiele materiałów i przeprowadziła dziesiątki rozmów z osobami,które znały lub zetknęły się z Malą i Edwardem,aby przywrócić pamięć o tych młodych,odważnych.wspaniałych...

O Mali i Edku czytałam wcześniej w książce Kielara, piękna choć mało znana historia, zapewne wiele takich było podczas Holocaustu. Tu dobrze opowiedziana, chronologicznie, ze szczegółami. Warto ją poznać.

Pierwsza książka nawiązująca do historii po którą sięgnęłam z własnej woli, nie przepadałam za historią aczkolwiek po przeczytaniu tej książki sięgnę po podobne na pewno.
Bardzo ciekawa, ale i zarazem taka smutna. To jak traktowano kiedyś ludzi jest straszne.
Dodam, że znałam osobiście pana, który przeżył obóz, znam trochę jego historię, a teraz po przeczytaniu żałuję...

"Miłość w Auschwitz" jest ciekawą, chwytającą za serce historią miłosną Polaka Edwarta Glińskiego i Żydówki Mali Zimetbaum, którzy w piekle Auschwitz odnaleźli miłość i nadzieję na wolność wybrukowaną cierpieniem, męczeństwem i bohaterstwem. Książka ma znakomity potencjał na powieść opartą na faktach, jednak autorka Francesca Paci wybrała język publicystyki przez to...

Na półkach: , , , ,

Mala i Edek to młodzi ludzie, którzy się zakochali w sobie w obozie, razem uciekli.
Piękna,poruszająca książka i prawdziwa historia napisana na faktach prawdziwych.

Kolejna z wielu książek związanych z losami więźniów obozu w Auschwitz. Tym razem tematem przewodnim była wzajemna miłość dwóch więźniów. Temat uczuć damsko-męskich wbrew pozorom nie jest często poruszany w tematyce obozowej. Zwłaszcza aspekt prawdziwej miłości, a nie tylko zaspokojenia seksualnego. Historia Mali i Edwarda - Żydówki i Polaka nie jest zbyt znana, co...

Mala i Edek to najsłynniejsza z obozowych par. Z uwagi na ich losy, często porównywani bywają do Romea i Julii - tragicznych bohaterów z dramatu Szekspira.

Jako kilkuletni wolontariusz Muzeum Auschwitz, często zastanawiałam się dlaczego nie powstała o tej parze książka czy film. Zawsze niesamowicie wzruszały mnie ich losy. W końcu się doczekałam.

Sandra

Niezwykła smutna, a zarazem piękna historia na prawdę wzruszająca.
Historia miłości Edwarda Galińskiego i Mali Zimetbaum.
Ukazane losy dwojga zakochanych w sobie ludzi, którzy przygotowują się do wspólnej ucieczki. Mala młoda silna kobieta,stosunkowo dobrze traktowana przez Niemców.Główna bohaterka była wykształconą osobą, pomagała innym więźniom,nie pozostawała...

Literatura obozowa jest ciężka, jak można czytać o tak smutnych historiach – mówią inni. Ale ja znów sięgam do takich pozycji. Uwierzycie w miłość, która zrodziła się w Auschwitz? Ona żydówka, on więzień polityczny. Ich legendarna ucieczka przeszła do historii, mimo, że finał historii okazał się tragiczny. „Ta historia jest prawdziwa – gdyby wyszła spod pióra pisarza z...

Romeo i Julia.
Tak nazywali tę wyjątkową parę więźniów koledzy Jadwigi Pinderskiej-Lech - dyrektor wydawnictwa muzeum Auschwitz-Birkenau. To między innymi ona zainspirowała autorkę tej publikacji niezwykłą historią Edwarda Galińskiego i Mali Zimetbaum. Na tyle nietypową i kontrowersyjną, że skazaną odgórnie na zapomnienie przez przemilczenie.
On Polak działający w...

• 2020