Kafka nad morzem

海辺のカフカ / Umibe no Kafuka
literatura piękna
2020-08-26
Anna Zielińska-Elliott

Nieoczywista pogmatwana historia skłaniająca do refleksji dzięki pozostawieniu otwartych wątków i nienarzucaniu interpretacji. Nie zachwyciły mnie tylko sceny i opisy związane z seksem - w moim odbiorze niczego nie wnoszą, za to niepotrzebnie trywializują treść. Sądzę że bez nich książka byłaby lepsza.

Szczerze na początku nie byłam przekonana do książki, dziwny język, dwie platformy czasowe- nie moja bajka. Ale jest w niej coś co sprawiło, że przeczytałam całą, magia.

Dzięki tej książce znalazłem swój spokój w tej mało znanej biblioteczce i chatce w środku lasu. Zaskoczyło mnie, że Murakami umieścił w tej powieści bohatera z społeczności lgbt, bo sam w niej tkwię. Miło mi się robiło na sercu, jak opisywane były w niej jego odczucia do świata.

Chciałbym tak po prostu przytulić Kafkę, bo jego myśli zdały się w większości odzwierciedlać...

Nie typowa 'przygodówka'. Też nie powieść psychologiczna. Książka z typu 'tych' książek, takich, na które nieczęsto trafiam. Przedziwna, niepokojąca, z tysiącem poziomów, a każdy z nich się przenika, uzupełnia. Miejscami obrzydliwa, odrzucająca, zbyt chaotyczna. Choć opowieść była jakoś tak niespójna, pozostawiła dużo pytań, to na pewien sposób było to w porządku. Wydaje mi...

Nie wiem co myśleć.
Murakami to jeden z moich ulubieńców, ale coś nie do końca mi kliknęło tym razem (fabuła?). A jednocześnie tyle pięknych, prostych, zachwycających zdań.

To moje pierwsze spotkanie z Murakami'm i na pewno nie ostatnie.

Uwiódł mnie sposób narracji rozbitej na dwie historie, prowadzone przez ciekawe, różnorodne postacie. Murakami posługuje się pięknym językiem opisując elementy przyrodnicze i portrety boaherów. Wplata filozoficzny pierwiastek do swojej powieści, nieraz zachęcający do refleksji nad pewnymi, z pozoru...

Czytanie tej książki było chwilami ciężką przeprawą, ale każda strona jest warta dalszego czytania. Książka bardzo pozostaje w pamięci i skłania do refleksji.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Już kolejny raz dałam się uwieść magii prozy mistrza Murakamiego. Senno-leniwo-oniryczny klimat, a mimo to głęboki wydźwięk. Metafora życia i śmierci. Walka z własnymi demonami. Dualizm życiowych wyborów i ich pełna akceptacja, mimo różnorodności.
I ta muzyka. Trzeba ją słuchać, czytając.

Nie, nie, już wystarczy! Znowu podróże, Beethoveny, miękkie waginy starszych dziewcząt i gadające koty. Przeczytać jednego Murakamiego to jak przeczytać wszystkich, a z czasem jego realizm magiczny zaczyna wyglądać na ucieczkę od braku sensownych rozwiązań.

Moim zdaniem, książka napisana jest w sposób stosunkowo lekki. Niektóre fragmenty czytało mi się niczym sceny z dobrego komiksu. Natomiast, oczywiście, nie jest to pozycja literacka o byle czym. Przeplatające się ze sobą główne wątki noszą znamiona paraboli, podobnie jak część wątków pobocznych. Wraz z postępującą fabułą, coraz lepiej poznajemy sylwetki wielu wyrazistych...

Dyskusje

5 801