Klubben

szwedzki
Inne

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Granta 137 Will Alexander, Iwan Czistiakow, Ken Follett, Sarah Gerard, Eliza Griswold, Matilda Gustavsson, Lauren Hough, Luke Kennard, Sigrid Rausing, Kelly Schirmann, Fen Sung Chen, Aatish Taseer, Adam Thorpe, Miriam Toews, Lara Vapnyar, Javier Zamora
Granta 137 Will Alexander, Iwa...

Dla mnie pozycja była trochę wstrząsająca. Reportaż o tym, jak pozycja człowieka ze świata szwedzkiej kultury pozwoliła na molestowanie i gwałty na tak licznej grupie kobiet.

Autorka w ładny (o ile tego słowa można tu użyć) opowiada o całym swoim śledztwie, którego zwieńczeniem był artykuł ujawniający przestępstwa seksualne. Czytając o tym wszystkim, czułam przeogromne obrzydzenie i wstręt przede wszystkim przez poczucie bezkarności i swojej pozycji społecznej.

Takiej lekturze towarzyszy na pewno wiele emocji: niesmak to jedno z nich. Przeraża też na pewno skala, gdzie mówi się o kilkunastu ujawnionych ofiarach, o tych nieujawnionych koniecznie, co jeszcze mocniej potęguje tego efekt. Przerażają jego koneksje, jego wpływ na Akademię Szwedzką. Przeraża również znieczulenie innych ludzi z kręgów kultury, którzy widzieli wszystko, ale nie chcieli w żaden sposób nawet zwrócić uwagi, woleli nie widzieć. Prawdziwa tajemnica poliszynela.

Kawałek naprawdę dobrze skrojonego reportażu.

Autorka opowiada w książce jak powstawała jej artykuł o nadużyciach wobec kobiet wkraczających w świat artystycznej Szwecji oraz o strukturze komitetu Noblowskiego. Niesamowite jest to jak jeden człowiek zarazem może zawładnąć osobami od siebie zależnymi oraz stworzyć sobie siatkę obrońców. W opowieściach skrzywdzonych kobiet wybrzmiewa budujące się w nich poczucie winy. Z tej perspektywy Komitet Noblowski przypomina dysfunkcyjną rodzinę - nieważne kto jak zawinił, trzymamy się razem, nic nie może wyjść poza Komitet. Pojawia się pytanie, w którym momencie idea jedności, wspólnoty i wzajemnego wsparcia taje się patologiczną formą chronienia sprawcy przemocy.

☆ okładka: czarny napis na żółtym tle; po prostu
☆ ilość stron: 299
☆ tempo czytania: wolne
☆ treść: temat szokujący, przekaz rozwlekły, momentami nudny, brak jakiejś chronologii, przeskakiwanie w treści, ciągłe powtarzanie imion i nazwisk, jakby czytający zapominał po 2 zdaniach o kim czyta, zamiast skupić się na sprawcy i ofiarach, dużo uwagi poświęcone jest procesowi pisania artykułu, wydania, reakcji na niego...

☆ okładka: czarny napis na żółtym tle; po prostu
☆ ilość stron: 299
☆ tempo czytania: wolne

Czytanie tej książki to jak powolne wciąganie na szczyt rollercoastera, a potem fascynujący ostry zjazd.
Książka nie jest łatwa w odbiorze - czuć w niej pewien chłód i dystans, ale ma to swoje uzasadnienie. Dobrze, że książka powstała po zakończeniu tej historii, dzięki temu jako czytelnicy otrzymujemy katharsis. Naprawdę warto zajrzeć za tę nobliwą ciężką i - jak się okazało - duszną kotarę Komitetu Noblowskiego.

Bardzo dobry reportaż. Temat, który w naszych mediach nie był nagłośniony. W tej książce przedstawione jest wszystko, co chciano zamieść pod dywan.
Polecam

Polecam

Na pewno pamiętacie-a przynajmniej obiło się Wam o uszy- że w 2018 roku nie została przyznana Nagroda Nobla w dziedzinie literatury ( zostało przyznana rok później Oldze Tokarczuk).Powodem jej "przesunięcia" była afera seksualna wokół męża jeden z członkini Akademii Szwedzkiej - Jean-Claude'a Arnaulta. Sprawę nagłośniła dziennikarka Matilda Voss Gustavsson, dzięki której nie tylko wyszły na jaw okrutne poczynania Arnualta wobec kobiet jak również zaczęto się coraz baczniej przyglądać Akademii i wzięto w wątpliwość jej wiarygodność czy prestiż.

Voss Gustavsson na fali ruchu #metoo, który zwrócił uwagę społeczeństwa na problem seksualnego wykorzystywania, postanowiła przyjrzeć się bliżej od dawna głoszonym plotkom związanym z literackim klubem "Forum" i jego dyrektorem artystycznym Jean-Claude Arnaultem.W książce "Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim" mamy pełny opis jej dziennikarskiego śledztwa w tym temacie - śledztwa mocno obciążającego psychicznie samą Voss Gustavsson nie tylko przez ciężar poznawanych przez nią historii skrzywdzonych kobiet. Nad Autorką jak i jej bohaterkami wisiał ogromny lęk przed Akademią, jej "możliwościami" i wpływami - na szczęście Matilda doprowadziła śledztwo do końca a jej artykuł wstrząsnął nie tylko szwedzkim światem kulturalnym.
Tracąc dobre imię Akademia Szwedzka podjęła pewne kroki, ku "nowemu i lepszemu" jednak, jak sama autorka twierdzi, mają one na celu raczej mydlenie oczu niż postanowienie szczerej poprawy. Jednak pozycja Akademii straciła na swojej mocy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na samą postać Arnaulta - człowieka znikąd, który z czasem dorobił się tak wysokiej pozycji, że szwedzka śmietanka kulturalna po prostu przymykała oczy na jego "przemocowe" zachowania - co sprawia, że otoczenie woli nie widzieć niż przeciwstawić się krzywdzeniu?

To rzetelne i okraszone wieloma bezsennymi nocami śledztwo to nie tylko odwołanie literackiego Nobla-to przede wszystkim oddanie sprawiedliwości wszystkim pokrzywdzonym, wysłuchanie ich krzyku o pomoc, który przestał być niemy oraz zwrócenie uwagi na problem seksualnego wykorzystywania, które pomimo, że ciągle zamiatane pod dywan finalnie wychodzi na światło dzienne.

Jaką wielką siłą jest „czwarta władza”! Dobrze, że pozbierali się w tym Komitecie Noblowskim i mogli przyznać nagrodę Oldze Tokarczuk.
A w książce? Jedna z kobiet triumfalnie oznajmia: „Chcę się pieprzyć!”.
Inna: „…chciałam uprawiać z nim seks”, „…poprosił, żebym zrobiła mu laskę, a ja zaczęłam to robić” (s.46,47). Następna: „Miałam ochotę na seks”… (s.64).
A potem mają pretensje.
Uważam, że seks u kobiet jest bardzo połączony z histerią.
Dobrze się czyta.

A w książce? Jedna z kobiet triumfalnie oznajmia: „Chcę się pieprzyć!”.
A potem mają...

Książka opisuje wstrząsającą historię jak dla mnie pary oszustów i zwyrodnialców. On gwałci, przy jej przyzwoleniu, ale też oszukują otoczenie wcielając się w artystów i promotorów sztuki. W rzeczywistości - zwykli oszuści.
Książka ważna, poruszająca temat molestowania, niestety - nużąca. Za dużo relacji, szczegółów, wątków.

Zdecydowanie niewykorzystany potencjał! Zanudził mnie ten reportaż, momentami wręcz przysypiałam. Zabrakło mi wnikliwości autorki, dokładniejszego życiorysu ofiar. Ciężko tutaj mówić o stronie oprawców, ponieważ są to wysoko postawieni ludzie.

Dość kontrowersyjny temat. Sam reportaż bardzo dobry. Pokazuje zakulisowe życie szwedzkich, artystycznych elit. Nagroda Nobla, zwłaszcza literacka kojarzy się z dużym wyróżnieniem i pewną dostojnością płynąca z faktu otrzymania jej lub też podejmowania decyzji komu ją wręczyć. Książka pokazuje, że nie wszystko było w tym świecie tak na prawdę idealne. Dużo wielobarwnych postaci, artystycznych dusz, ale także pomieszane wśród nich ciemne typy. A właściwie jeden, który w sposób, wydaje się niemożliwy, podporządkował sobie tak wybitne w świecie sztuki, postacie.

• Reportaż
  • Reportaże