Okładka książki Smart Plants Jak wykorzystać naturalne nootropiki, by usprawnić myślenie, koncentrację i pamięć Julie Morris
Julie Morris Wydawnictwo: Zwierciadło poradniki
poradniki
Zwierciadło
2020-10-28
2020-10-28

Ocena tej książki mocno zależy od tego, co już wiemy o super/power/etc foods i nootropikach.
Znajdziemy tu trochę rzeczy ciekawych i pożytecznych i kilka, które niekoniecznie są zgodne z aktualnym stanem wiedzy w zakresie dietetyki.
Dla kogoś, kto nie ma pojęcia, że to, co jemy wpływa na nasz nastrój, zdrowie, jasność myślenia, a niektóre produkty mają ten wpływ silniejszy niż inne, to będzie prawdopodobnie dość wartościowa pozycja.
Ale jeżeli zaczynacie dzień od kawy z reishi, prawdopodobnie zbyt wiele nowego się nie dowiecie.

SMART PLANTS to właśnie taka książka, jakie lubię najbardziej. Innowacyjne spojrzenie na żywność, ciekawostki oraz 65 przepisów na pomysłowe potrawy.
Właśnie z tej książki dowiedziałem się o NOOTRPIKACH. Nie, to nie są mieszkańcy z odległej planety :) To naturalne substancje usprawniające myślenie, koncentrację i pamięć. Znajdują się min. w kakao, jagodach goi czy kurkumie. Ponadto pomagają zwalczać stres, wzmacniają odporność oraz pomagają zwalczać bezsenność. Właśnie wokół tych tematów krąży autorka książki.
Publikacja jest pięknie wydana, bogato ilustrowana oraz napisana ciekawym językiem. Warta polecenia i warta uwagi.

Książka Julie Morris podzielona jest na dwie części. Pierwsza to teoria. Zaczynamy od budowy mózgu i neuroprzekaźników. Brzmi jak lekcja biologii i biochemii, ale muszę przyznać autorce, że się przydaje. Choćby po to, by zrozumieć, jak to wszystko działa, czyli jakim cudem jedzenie może pomóc usprawnić pracę mózgu i nie tylko.
Dalej przechodzimy do sedna, czyli wpływu roślin na organizm, a przede wszystkim umysł. Następnie mamy podaną złotą receptę na zdrowe, pełnowartościowe i długie życie, która brzmi bardzo prosto, choć po przemyśleniu czasem jest naprawdę trudna do zrealizowania. „Jedz trochę tłuszczów, trochę białek, mniej cukru i więcej roślin.”
Dlaczego uważam tą zasadę za trudną? Otóż ciężko w dzisiejszych czasach unikać cukru. Jest on niemal wszędzie. W dodatku białka w postaci czerwonego mięsa są uwielbiane w moim domu, szczególnie wieprzowina. W diecie powinno znaleźć się więcej tłuszczy wielonienasyconych omega-3 np. ryb, alg i mniej niektórych omega-6 np. olej rzepakowy, czy margaryna, które królują przy smażeniu. No i ograniczenie nabiału. U nas mleko (bez laktozy, ale jednak pochodzenia zwierzęcego),jogurty i sery zajmują sporo miejsca w lodówce. Ale nikt nie powiedział, że będzie prosto, choć kolorowo już tak z uwagi na warzywa. Do ostatniego zalecenia zastosowałam się od razu, a reszta domowników nie narzekała, więc chyba nie będzie tak źle, prawda?
Niby nic nowego. Jeśli ktoś już kiedyś interesował się zdrowym odżywianiem, to kojarzy powyższe zasady, a jednak czasami warto sobie przypomnieć i poszerzyć wiedzę. Choćby o rozdział dotyczący mikroskładników odżywczych albo głównej gwiazdy poradnika, czyli naturalnych nootropików.
Nootropiki to nic innego jak naturalne substancje zmieniające umysł w sensie wyłącznie pozytywnym. Pobudzają procesy poznawcze, poprawiają sposób myślenia, odczuwania i funkcjonowania, a wszystko to bez skutków ubocznych. Zawierają adaptogeny, czyli wprowadzają równowagę. Potrafią regulować hormony, dodać energii, a jednocześnie uspokoić gdy tego potrzebujemy. I co ważniejsze nie działają tylko na mózg, ale i na cały organizm.
Julie Morris wymienia dziesięć głównych nootropików. Jedne są łatwo dostępne, po inne należy udać się do sklepu ze zdrową żywnością. Różnią się też ceną i formą spożywania, ale wydaje mi się, że każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie.
Złotą dziesiątkę można bez problemu wykorzystywać w kuchni, ale wspomniane są też nootropiki, które do tego się nie nadają ze względu na smak. Je możemy kupić w postaci suplementów, jak np. żeń-szeń.
W drugiej części książki znajdziemy przepisy z wykorzystaniem nootropików. Jest ich 65 i podzielone są według pór roku, co wiele ułatwia. Mamy propozycje śniadań, obiadów, deserów, przekąsek, koktajli i latte.
Przyznaję, że jeszcze żadnego nie zdążyłam wypróbować. Jak na razie brak w mojej kuchni odpowiednich składników, które dopiero będę zamawiać.
Na początek wybrałam sobie kilka nootropików i przypraw, które chcę wprowadzić do diety. Już teraz próbuję ograniczyć tłuszcze, białka i cukry oraz staram się, by na talerzach znalazło się jak najwięcej warzyw.
Ogólnie oceniam książkę bardzo dobrze. Napisana jest przejrzyście, poparta badaniami i opiniami naukowców. Julie Morris przybliża podstawy nootropików jasno i z nutką poczucia humoru. Skłania do zmiany, motywuje i daje nadzieję na poprawę jakości życia. Jeśli jesteście zainteresowani tematem, zdrową żywnością albo po prostu macie kłopoty z pamięcią, snem, nerwowością, czy skupieniem, sięgajcie po nią śmiało. Warto, bo na jej kartach dostaniecie bezpieczne rozwiązanie waszych problemów bez sięgania po chemię, która najczęściej choć w jednym pomaga, w innym może zaszkodzić.

Dalej przechodzimy do sedna, czyli wpływu...

• Mhave
  • Weganizm/wegetarianizm