George Orwell „złamał” koledze nogę, używając… czarnej magii?

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.01.2022

Kiedy George Orwell nie był jeszcze Orwellem, a uczniem Eton College, Erikiem Blairem (swój pseudonim twórca przyjął dopiero później), w szkole nękał go jeden z kolegów. Przyszły autor „Roku 1984” postanowił się więc na nim odegrać. Miała mu w tym pomóc… woskowa laleczka.

George Orwell „złamał” koledze nogę, używając… czarnej magii? Cassowary Colorizations/Wikimedia Commons

W dzieciństwie Eric Blair uczęszczał do prestiżowego Eton College, gdzie stał się celem dręczycieli i ofiarą – jak byśmy dzisiaj powiedzieli – bullyingu. Młody Eric chciał jednak tej sytuacji przeciwdziałać, dlatego razem ze swoim przyjacielem, przyszłym historykiem średniowiecza sir Stevenem Runcimanem, zemścił się na prześladowcy za pomocą czarnej magii. A konkretnie – przy użyciu woskowej laleczki voodoo.

W prawą nogę, a nie w serce

Jak wynika z informacji zebranych przez Gordona Bowkera, biografa pisarza, nastoletni Orwell był zaintrygowany historiami o duchach, które czytał w niemałych ilościach. Jedna z nich, pod tytułem „The Leech of Folkstone” szczególnie mu się spodobała. Bohaterka utworu, zarabiająca na życie jako służąca, pewnego dnia przekłuwa szpilką woskową podobiznę swojej pani, co skutkuje śmiercią pracodawczyni. Lektura ta skłoniła Orwella i Runcimana do zastanowienia się, w jaki sposób ukarać Philipa Yorke’a – chłopca ze starszego rocznika, który regularnie im dokuczał, a nawet groził. Jak wyjaśnił Runciman w jednej z rozmów z Bowkerem, gdy ten pisał biografię Orwella:

Wstyd mi przyznać, ale pomysł na zrobienie woskowej laleczki, będącej podobizną Yorke’a, wyszedł z mojej strony. Bardzo nie lubiliśmy Philipa za to, że tyle czasu poświęcał na dręczenie młodszych kolegów. Blair uznał tę inicjatywę za bardzo interesującą i chętnie ze mną współpracował. To nawet on ulepił świecę, przypominającą – w bardzo prymitywny sposób – ludzkie ciało. Chciał wbić szpilkę w serce lalki, ale to mnie przeraziło. Poszliśmy więc na kompromis, łamiąc jej prawą nogę. Yorke złamał swoją kilka dni później, grając w piłkę nożną.

Yorke zmarł na białaczkę krótko po tym wydarzeniu – po trzech miesiącach od czasu, gdy swoją naukę w Eton College zaczął Orwell. Pisarz nie wspominał o tym ani w swojej twórczości, ani w wywiadach. Historię po raz pierwszy opowiedział właśnie Runciman. Podobno przyszły autor „Folwarku zwierzęcego” tak wierzył w moc czarnej magii, że to z tego powodu zmienił nazwisko. Według „The Telegraph” właśnie tak pisarz wyjaśnił swoim przyjaciołom fakt przybrania pseudonimu George Orwell. Mężczyzna obawiał się ponoć, że wrogowie użyją jego prawdziwego nazwiska, by odprawiać przeciwko niemu czary.

George Orwell 

Warto dodać, że w 2022 roku przypada 72. rocznica śmierci Goerge’a Orwella. Pisarz przyszedł na świat jako Eric Arthur Blair 25 czerwca 1903 roku w ówczesnych Indiach Brytyjskich (dzisiejszych Indiach). Jego rodzina należała do wyższej klasy średniej – jego przodkowie wywodzili się ze znamienitego, choć zubożałego rodu. Wychowywaniem chłopca zajmowała się przede wszystkim matka, pierwszy jego kontakt z ojcem nastąpił dopiero, gdy dziecko miało 9 lat. Blair uzyskał stypendium umożliwiające mu naukę w Eton College, po szkole średniej – również dzięki stypendium – mógł studiować w Cambridge, jednak zrezygnował z nauki na słynnym uniwersytecie. Nie chciał bowiem po raz kolejny poznawać – wątpliwych jego zdaniem – uroków uczenia się „w szkołach dla wybrańców”. Zamiast tego wyjechał do Birmy, gdzie odbył służbę w Królewskiej Policji Imperialnej.

Potem Orwell próbował rozwijać karierę pisarską w Paryżu, następnie wrócił do Anglii. Początkowo nie odnosił sukcesów, wykonywał prace dorywcze: udzielał korepetycji, opiekował się chłopcem z niepełnosprawnością, przez jakiś czas był pomywaczem. To właśnie te doświadczenia przyczyniły się do stworzenia przez niego pierwszej książki – „Na dnie w Paryżu i w Londynie”, w której poruszył temat często powracający na karty jego późniejszych utworów – motyw godności i wolności (zniewolenia) człowieka. Jako ochotnik Orwell brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii (po stronie Republiki), należał do antystalinowskiej Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego. Po powrocie do ojczyzny napisał „W hołdzie Katalonii”. W kolejnych latach pisarz stworzył dwie swoje najsłynniejsze książki – w 1945 powstał „Folwark zwierzęcy”, a w 1949 – „Rok 1984”. Pierwszy z utworów uzyskał w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 7,9/10, drugi – 8,2/10. Wszystkie książki autora oceniono natomiast na 7,4/10.

Źródło: Literary Hub

[as]


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
asymon 25.01.2022 10:49
Bibliotekarz

Dobry, clickbaitowy tytuł. Doceniam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 24.01.2022 16:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post