Stokrotne dzięki. Podróż wdzięczności

Okładka książki Stokrotne dzięki. Podróż wdzięczności
A.J. Jacobs Wydawnictwo: Mamania Seria: TED Books poradniki
poradniki
TED Books
Thanks A Thousand: A Gratitude Journey (TED Books)
Mamania
2020-07-08
2020-07-08

Bardzo mi się podobała, polecam!

Bardzo mi się podobała, polecam!

Dzień dobry, w ostatni zimowy czwartek i w zasadzie przedostatni dzień tego roku 🎄❄

Czy pijacie kawę ☕️🥰? Wyobrażacie sobie dzień bez kubka/ filiżanki tego boskiego napoju, który wyostrzy zmysły, przyśpieszy bicie serca i wprowadzi odpowiedni nastrój, chęć do pracy? Może jednak jesteście przeciwnikami tego napoju?

Post przy współpracy z @relacjawydawnictwo

W czasie ostatnich dni przeczytałem wyjątkowy tytuł, który opowiada przede wszystkim właśnie o kawie, lecz nie tylko.

Zapraszam do pełnej opinii 😁☕️👇

,, Jestem za tym, by myślenie długofalowe równoważyło żądze natychmiastowego zysku udziałowców. Sądzę, że potrzebujemy infrastruktury, dzięki której ołówek i kawa trafią bezpiecznie w nasze ręce. I wreszcie uważam, że potrzebujemy skoordynowanych działań na wysokim szczeblu, które uchronią nas przed zabawkami pokrytymi farbą z ołowiem, stekami doprawionymi salmonellą i usmażeniem całej planety w wyniku zbytniej pobłażliwości w kwestii paliw kopalnych 🌍 '' ~ AJ Jacobs

Wielu z nas, jeżeli nie nawet większość społeczeństwa, wręcz nie wyobraża sobie zaczęcia dnia bez dawki smacznego, gorzkiego napoju, który dostarczy nam '' kopa '' do działania i dostarczy kofeiny. Wielu pije ją również już dla samego smaku, z przyzwyczajenia i ten rytuał powtarza kilka razy dziennie. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś skąd pochodzi kawa, którą kupujemy w sklepach, lub w internecie? Jaką drogę przebywa by dotrzeć do Europy, a następnie do naszych kubków?

Autor postanowił odpowiedzieć na m.in wymienione pytania, ale poruszył również tematy, które są w obecnie wielu społeczeństwach, również naszym, wręcz zepchane na margines, stanowią obecnie dla jednych: obiekt tęsknoty, a dla innych coś, co nie istnieje, czego nie doświadczyli, więc postanowili nie okazywać innym tego typu emocji.

Mianowicie autor poruszył temat wdzięczności - dosłownie i w przenośni temat rzeka, ponieważ, należałoby się zastanowić - jak wiele zawdzięczamy innym? Oczywiście, podziękowanie człowiekowi każdemu z osobna nie jest czynnością, którą możemy zrobić osobiście. Składa się na to wiele czynników.

Natomiast, mimo to jest to możliwe do wykonania bardzo wiele razy - co postanowił udowodnić nam autor.

Przykładowo, może to być, chociażby kontakt wzrokowy ze sprzedawcą/ sprzedawczynią w sklepie, podziękowanie, uśmiech, kilka miłych / śmiesznych słów. Podobnie jest z pracownikami w wielu innych branż. Podziękowanie kierowcy taxówki, krótka rozmowa. Podziękowanie pracownikowi pkp, życzenia świąteczne, uśmiech do Pani w aptece/ miłe słowa dla lekarza.

To drobne gesty, które mają na ludzi dookoła nas i również na nas wielki wpływ. Potrafią poprawić humor, pozytywnie '' nakręcić '' na resztę dnia. Podobnie, gdy ktoś nas zwyzywa, będzie bez powodu wobec nas ironiczny, to również ma wpływ- negatywny.

@JJacobs wyruszył w podróż m.in na plantację kawy do Kolumbii, gdzie dowiedział się skąd bierze się kawa i czym jest m.in '' kawowa rdza '' , jak kiedyś wyglądał proces wytwarzania tego napoju, oraz jakie niebezpieczeństwa ze sobą niesie. Autor osobiście postanowił również odwiedzić pracowników firm, które biorą udział w tym procesie i przekazać im słowa uznania, a w książce wypisał podziękowania dla ponad 1000 osób.

'' Stokrotne Dzięki - podróż wdzięczności '', to piękna, emocjonalna podróż przez historię kawy i wdzięczności. Na zaledwie 150 stronach autor zmieścił tak wiele pozytywnej energii i ciekawych informacji, że ocena 8️⃣/🔟 według mnie jest jak najbardziej zasłużona. To świetna lektura na nowy rok.

Post przy współpracy z @relacjawydawnictwo

W czasie...

Pewnego dnia autor książki postanawia podziękować wszystkim osobom, które przyczyniają się do tego, że każdego ranka może wypić kubek kawy w swoim ulubionym Joe Coffee.
Ta podróż rozpoczyna się niewinnie, jednak uświadamia nam jak wiele osób jest zaangażowanych przy produkcji prostych rzeczy. Uświadamia nam jak bardzo możemy być wdzięczni za codzienne, oczywiste sprawy oraz dzieli się z nami swoimi filozoficznymi spostrzeżeniami.
Oprócz podróży, której odbywa, aby podziękować ponad tysiąc osób, dzięki się różnymi anegdotkami historycznymi.
Myślę, że po lekturze tej książki każdy odczuwać będzie trochę więcej wdzięczności.

“Stokrotne dzięki. Podróż wdzięczności” to krótka książka zachęcająca do odkrywania mocy wdzięczności. Sama idea, jaka stoi za napisaniem tej historii przez A.J. Jacobsa jest bardzo ciekawa i inspirująca.

Nie mogłem jednak oprzeć się wrażeniu, że zdecydowanie lepiej tekst ten wypadłby jako felieton albo wykład, dlatego – zamiast sięgać po książkę – zachęcam Cię do obejrzenia filmiku A.J. Jacobsa na konferencji TED, gdzie opowiada w 15 minut o tym, co napisał w tej książce. Znajdziesz go pod tytułem “My journey to thank all the people responsible for my morning coffee” 🙂

A o samej książce możesz przeczytać więcej na czytoholik.pl

Bycie za coś wdzięcznym — znacie to uczucie? W świecie gdzie musimy powtarzać afirmacje, aby zrozumieć swoją wartość, docenić to, co mamy to wyjątkowo trudne słowo.

Kiedy byliście wdzięczni komuś za kawę? Pewne rzeczy zaczynamy uznawać za oczywistość, że się nam po prostu należą, jednak A.J Jacobs postanowił zwrócić uwagę, że pewne rzeczy nie powstałyby, gdyby nie zaangażowanie pewnych ludzi. Nie ważne czy patrzymy na wielki, piękny samolot, który zabierze Cię w jeszcze piękniejsze miejsca na świecie czy na zwykły kubek pełen ciepłego, lekko gorzkiego napoju, który budzi Cię w ciągu dnia.

Ta książka nie pokaże nikomu jak być szczęśliwym poprzez dziękowanie każdemu, kogo możemy spotkać na ulicy. Ta książka to wyraz wdzięczności w wykonaną pracę od zebrania ziarna, do przygotowania kawy przez basistę. Całe życie jest takim procesem, więc postarajmy się raz na jakiś czas, być wdzięcznymi za to, co dostajemy.

Ta książka to pierwsza w kolekcji TED Books: Małe ksiażki o wielkich ideach. I tak jak TED Talks polecam z całego serduszka, tak mogę to samo zrobić z tą książką.

Bądźcie wdzięczni! A jeśli zabraknie wam kiedyś motywacji, łapcie najbardziej wdzięczną piosenkę 🎵 Spencera Sutherlanda - Grateful

Według psychologów ewolucyjnych wszyscy ludzie zostali genetycznie zaprogramowani, tak by zwracać uwagę na to co idzie źle, w Paleolicie była to kwestia przetrwania.
Dziś wiadomo, że z poczucia wdzięczności płyną nieprzebrane psychologiczne korzyści.

Autor podejmuje eksperyment 'podróż wdzięczności', pretekstem 'kawa' .

W sympatyczną kawową narrację wplata życiorysy, wątki z psychologii behawioralnej , opisy badań.

To książeczka z serii TED , czyli małe książki o wielkich ideach .
TED ( Technology , Entertainment , Design ) organizacja non-profit, zajmuje się propagowaniem idei za pomocą krótkich prelekcji, książek, wydarzeń itp. Porusza w ponad 100 językach niemal każdy temat, od nauki po inne ważne kwestie .

Suma sumarum po powrocie do domu Autor ustanawia Wdzięczność okazjonalnym domowym zwyczajem, Wszyscy jego trzej synowie uczą się ... pisząc staromodne kartki z podziękowaniami za prezenty urodzinowe :)

Cytaty :

,, Łatwiej poprzez działanie zmienić swój sposób myślenia , niż poprzez myślenie zmienić swój sposób działania ".

,, Bylem dziś szczęśliwy - a przynajmniej nie markotny - przez więcej niż pół dnia , co napawa mnie wdzięcznością. "

Autor podejmuje eksperyment 'podróż wdzięczności', pretekstem 'kawa' .

W sympatyczną kawową narrację ...

Stokrotne dzięki to cieniutka książeczka autorstwa A. J. Jacobsa z serii „Ted books”, która pozwala nam zajrzeć nie tylko w głąb siebie, ale także zrozumieć sam proces wdzięczności. To pouczająca książka o tym, jak czasami zapominamy doceniać codzienność.
Podobnie jak autor coraz częściej przyłapuje się na tym, że przestaję być wdzięczna za to, co mam. Nakręcam się, marudzę, chodzę podirytowana. A wszystko zaczyna się od kawy. Szum ekspresu mówi o rozpoczęciu nowego dnia i zamiast podobnie jak A. J. Jacobs być wdzięcznym za kawę, ja w pędzie powtarzam zadania na dziś.
Autor zatrzymał się na momencie, gdy obserwował czarny napój i zrozumiał, że właśnie dzięki temu jego dzień jest lepszy. Wyruszył więc w podróż wdzięczności, aby docenić każdego kto przyczynił się do powstania kawy, którą ma zaszczyt pić każdego ranka. Na początku dziękuje baristce. Mi się wydawało to naturalne, ale po chwili wracam wspomnieniami do pracy w kawiarni i rozumiem uśmiech, który autor wywołuje u pracownicy. Z kubkiem w dłoni wyruszamy w podróż, bez pośpiechu, ale za to z wdzięcznością. Myśleliście, że skupimy się tylko na plantacji? Ależ skąd! Poznajemy grafików, twórców kubków, osłonek, przykrywek, osoby odpowiedzialne za transport, a potem… Jesteśmy w Kolumbii i poznajemy początki kawy. Za każdym razem, gdy prowadziłam warsztaty kawowe, sięgam pamięcią do jednej z anegdotek o powstawaniu czarnego jak smoła napoju w Etiopii. Ich kawa to rytuał, a zaproszenie do uczestnictwa w tym to wyróżnienie. Nie tylko w sam proces zaparzania wkłada się całe serce, ale także w obróbkę oraz palenie. I wówczas życzę każdemu, aby zawsze czuł się takim docenionym gościem jak każdy zaproszony na kawę w Etiopii.
Wciąż trwa #życzliwybookstagram, a ja kończąc kawę podczas czytania Stokrotne Dzięki, zaczynam rozumieć, dlaczego w pędzie gubimy wdzięczność. Łatwiej jest nam próbować zrzucać z siebie ciężar, zapominając, że czasami nie mamy powodów do narzekania. Musimy się tylko zatrzymać, napić się kawy i każdego dnia pomyśleć, a może nawet zapisać, trzy powody, za jakie jesteśmy wdzięczni. Chociaż autor też wspomina o ciemnej stronie biznesu kawowego, my, w szczególności Polacy, lubimy narzekać. Wiecie, że ludzie praktykujący wdzięczność są bardziej mili i hojni? Czytałam kiedyś pewien artykuł o tym, że powinniśmy mieć aż 10 (!) rzeczy, które doceniamy każdego dnia.. I wówczas autorka napisała: bardzo dziękuję, że wysiadł nam prąd, bo mogłam ten czas spędzić z dziećmi i zrozumieć, że jestem za nie też bardzo wdzięczna. Nie skupiła się na tym, że spóźniła się z artykułem, że nie mogła umyć zębów, wypić kawy, zjeść ciepłego śniadania. Doceniła to, co było jej dane.
Właśnie tego Wam i sobie życzę, czasami się zatrzymajmy, spójrzmy na to co mamy. A żeby nie był gołosłowną….
Dziękuję dziś za uśmiech wszystkich, z którymi rozmawiałam.
Dziękuję za kawę, bo ona pomogła mi napisać tę recenzję.
Dziękuję za to słoneczko.
Dziękuję za Was.

Dziękuję Wydawnictwu Relacja, że patrzę w lustro i mówię, że nawet sobie dziękuję!

A na sam koniec, zacytuję:
- Za co jesteś wdzięczny? - pytam go.
- Czasami po prostu za to, że mam ręce.

Każdy powinien przeczytać tę książkę. Bo tak jak autor szukał tych, którym zawdzięcza kubek kawy, tak my możemy szukać tych, którym zawdzięczamy dowolną rzecz, której nie moglibyśmy mieć, korzystać, oglądać. Warto sobie to uświadomić. Warto się ćwiczyć we wdzięczności - od razu zycie jest piękniejsze.

Czy wiecie, że wdzięczność to jedna z najsilniejszych ludzkich emocji? Jest też uczuciem, ktore ma ogromny wplyw na nasze zdrowie psychiczne i ...fizyczne

Nasz bohater, w poszukiwaniu wewnetrznego spokoju, postanawia wprowadzić w swoje życie praktykę wdzięczności. Jako, że uwielbia kawę, to postanawia podziękować każdej osobie, która przyczyniła się do faktu, że może pic ten napój o poranku.
W trakcie książki towarzyszymy mu w jego drodze wdzięczności i z każdą stroną przekonujemy się jak duży wpływ ma to na jego życie.
Ciekawa i bardzo pouczająca książka, ktora przeczytacie przy dwóch kubkach kawy, ale jej przesłanie zostanie z Wami na dłużej 😊😊

Jesteście za coś szczególnie wdzięczni w swoim życiu? A. J. Jacobs w swojej książce opisuje swą podróż, aby podziękować każdej osobie zaangażowanej w produkcję kawy, którą może pić każdego poranka. Z pozoru łatwy pomysł przerodził się w spore wyzwanie. Na co dzień nikt z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele osób przyczynia się do tego procesu. Zaczął od baristki w ulubionej kawiarni, a następnie cofał się do kolejnych osób. Na samym końcu znalazła się kolumbijska rodzina producentów Guarnizo Family z Tárqui Huila.

Autor lekko i z humorem przedstawia nie tylko informacje dotyczące kawy, ale też istotę samej wdzięczności. Za dużo czasu poświęcamy na zamartwianie się tym, czego nam brakuje, zamiast skupić się na wszystkim, co mamy. Wdzięczność ma wiele wspólnego z przeżywaniem każdego momentu tak intensywnie, jak się da. Ściśle wiąże się z uważnością i smakowaniem chwili. To dyscyplina, którą należy ćwiczyć. Choć nie zawsze może przychodzić nam ona z łatwością, to jest warta podjęcia wysiłku. Dodatkowo zawiera w sobie wiele korzyści, może przyczynić się do poprawy naszego nastroju, wzmocnienia empatii, czy też wspierać leczenie depresji.

"Szczęście nie sprawia, że jesteś wdzięczny, wdzięczność sprawi, że będziesz szczęśliwy." Zakończ irytującą rutynę, zacznij od wdzięczności i ciesz się światem, bo szczęście może być w drodze.
Do pewnego stopnia człowiek sam kształtuje swoje szczęście i tworzy sobie możliwości. Ale tylko do pewnego stopnia. Potrzeba też czystego fartu. Wszyscy żyjemy tylko raz. Zatem łatwiej wybaczajmy, mniej się stresujmy i przede wszystkim smakujmy życie, będąc za nie wdzięcznym. "Wdzięczność to jeden z kluczowych elementów dobrze przeżytego życia." Podobnie jak w innych książkach z tej serii znajdziemy tutaj dawkę ciekawych informacji oraz sporo inspiracji.

• 02. Epub?
  • Umysł , wiara , świadomość